Yleinen keskustelu 7. laitoksesta
Re: Yleinen keskustelu 7. laitoksesta
Kyllä minusta tuossa on ainakin jotain perää. Mahdollisuus luoda uusia yksiköitä tyhjästä on sellainen ominaisuus, että se on huonoimmillaankin hyvä. Portalglyphin 4+:lla d6 lesseriä on hyvä ja sillä olen voittanut monta peliä. Lähtökohtaisesti siis pienellä panostuksella suht varmasti lähtevä 10 lesseriä vuorossa 12" sisään loitsijasta kuullostaa aika tosi hyvältä ominaisuudelta. Siitä sen sijaan olen samaa mieltä, ettei nuo 20-30 nopan armeijat saa panostukseen nähden riittävästi iloa irti.
- Lord of Carcassonne
- Viestit: 6949
- Liittynyt: Ke 18.01.2006 12:03
- Paikkakunta: Orivesi
Re: Yleinen keskustelu 7. laitoksesta
Hyvä kommentti!Furinji kirjoitti:Siinä se maailman huonoin suklaaleipuri taas julistaa ainoita oikeita totuuksia korvillaan (eli ilmeisesti niiden välissä) pelattujen mielikuvituspelien perusteella.
Onneksi eräät meistä ovat jo tätäkin edikkaa ehtineet pelata oikeasti.
Warhammer The Old World Alkaen 13.4.2024.
Bretonnia V/T/H 1/0/2
Warhammer Armies Project (1.8.2023 lähtien)
Bretonnia V/T/H 5/2/7
Nippon (Kun armeija on valmis) V/T/H 0/0/0
Bretonnia V/T/H 1/0/2
Warhammer Armies Project (1.8.2023 lähtien)
Bretonnia V/T/H 5/2/7
Nippon (Kun armeija on valmis) V/T/H 0/0/0
- Half-breed
- Viestit: 10351
- Liittynyt: Ma 01.03.2004 11:11
- Paikkakunta: Turku
Re: Yleinen keskustelu 7. laitoksesta
Et muistaakseni pelannut fabaa. Tsekkaappa ihan huviksesi Vampire Countsien summonin muuttumisen. Etenkin tsekkaa miten rikki summonhorde oli kutosessa niin näet miten naurettavaa paskaa täysin vapaa summonointi oli. Summonin muuttumiselle hyvin rajoitetuksi on nimittäin hyvin hyvä syy ja edelleenkin se tuntuu pirun kovalta.Furinji kirjoitti:Siinä se maailman huonoin suklaaleipuri taas julistaa ainoita oikeita totuuksia korvillaan (eli ilmeisesti niiden välissä) pelattujen mielikuvituspelien perusteella.
Onneksi eräät meistä ovat jo tätäkin edikkaa ehtineet pelata oikeasti.
TL;DR: Meillä on kokemusta vapaasta summonoinnista. Se rajoitettiin pois syystä.
2014 bänniä jo yhteensä ~3,5 kuukautta. Yrittäkää pistää paremmaksi.
Re: Yleinen keskustelu 7. laitoksesta
Et muistaakseni pelannut.
Re: Yleinen keskustelu 7. laitoksesta
Jos lopetetaan tämä alkuunsa. Undeadeilla oli toisaalta noina aikoina myös tanssi ja rikkinäinen fear apunaan ja peli on vähän muutenkin erilainen. Silti se ei poista sitä faktaa, että uusien yksiköiden luominen ei olisi yksi pelin kovimmista mahdollisista saatavilla olevista jutuista (paitsi siinä kill point skenussa, jolloin samat maagit voi sitten heittää jotain muita loitsuja). Koska jokainen lisäyksikkö on kuitenkin vähintään siellä objektiiveilla kykkimässä ja niistä pitää päästä jotenkin eroon. Ja etenkin tämä on hyvä, koska se ei vaadi demonipelaajalta juurikaan lisäpanostusta. Kakkostason maagi (esim. Greater demoni) parin pakollisen horroryksikön kanssa generoi 6+d6 noppaa, joka antaa kevyesti yli 50% todennäköisyyden saada tuo loitsu läpi joka vuorolla. Ja kaikki tämä tulee käytännössä ottamalla vain valintoja mitä tulisi muutenkin otettua.
Re: Yleinen keskustelu 7. laitoksesta
Avauduinko jo haastesysteemin muutoksesta? Näin ns ennalta jo että en tykkää, ja tänään pääsin kokemaan ihan pelatessakin sen. Olin ampunut vastustajan warlord-hivetyrantin yhteen haavaan ja istuin warlord-librallani maastossa 8-miehisen taktisen kanssa, tyrantti hyökkää ja huutaa haastetta. Otin libralla vastaan päätellen että miekka menee läpi panssarista ja jos kieltäydyn ensi vuorolla löisin vasta tyrantin jälkeen enkä ekana niinkuin sillä vuorolla. Noh, 1-1-3 osumat sai unohtamaan ne haaveet, hammer of wrath ja 5 haavaa tappoi puoli squadia sen libran mukana eikä ne marinet päässeet edes lyömään. Olin :/ Jos olen häviävä osapuoli haasteessa, miksi ottaisin haasteen vastaan? Siinä vaan ottaa sillä "parhaalla hahmolla" ensimmäisenä ne haavat, mutta ryhmä ei siinä juuri pelastu. Joku fistikessu vaikka, ei pääse lyömään kuitenkaan koska ini1 (paitti just tolleen maastossa kranaatittomia vastaan puolustaessa) eikä haasteessa jumittaminen suojaa muita.
Re: Yleinen keskustelu 7. laitoksesta
Tuosta uusien joukkojen saamisesta kentälle kesken pelin vielä. Vanhan kirjan tyranidit saivat vaikka sen 6d6 gaunttia lisää joka vuoro jonkun ekan 2-3 vuoroa ilman mitään erikoisia testejä tai riskejä myös sinne midfieldille ottamaan objektiiveja. Tyrkkyjen ei edes tarvinnut rollailla mitään ihmeellistä, saivat vain lisää massaa. Eikä tämä silti juuri auttanyt tyranideja ikinä pääsemään turnausvoittajiksi, että ainakaan sillä että saa läjän fearless jalkaväkeä keskikentälle massoittain ei ole ainakaan ennenkään roflstompattu pelejä, tuskin nytkään vaikka yksittäinen demoni voittaakin gauntin joka suhteessa vertailussa.
Ja jep, haasteet ovat suhteellisen hyödyttömiä nyt, koska jollet ole erittäin varma voitostasi, ei ole juuri järkeä hyväksyä. Heikomman hahmon siihen challengeen syöttämisestä hyötyy vain jos on superhahmo joka voi syödä sen haastajan yksikön hajalle. Varsinkin nyt kun woundit vuotaa myös challengeen jos yksikkö on kuollut, tämä toimii paremmin.
Ja jep, haasteet ovat suhteellisen hyödyttömiä nyt, koska jollet ole erittäin varma voitostasi, ei ole juuri järkeä hyväksyä. Heikomman hahmon siihen challengeen syöttämisestä hyötyy vain jos on superhahmo joka voi syödä sen haastajan yksikön hajalle. Varsinkin nyt kun woundit vuotaa myös challengeen jos yksikkö on kuollut, tämä toimii paremmin.
Bep.
Re: Yleinen keskustelu 7. laitoksesta
Niin, tervigoneja oli silti 2-3 jokaisessa nidiarmeijassa. Ei ne niiden huikeiden taistelukykyjensä tai silloisten psychic powereidenkaan takia siellä olleet ;) Muistelisin myös että nidit vei useammankin turnauksen ainakin Suomessa sillä edellisellä kirjalla...
- Half-breed
- Viestit: 10351
- Liittynyt: Ma 01.03.2004 11:11
- Paikkakunta: Turku
Re: Yleinen keskustelu 7. laitoksesta
Niin sillä Gauntithan on tehokasta jalkaväkeä joka lähistelee kovaa power weaponeillaan ja/tai ammuskelevat psyykkisillä voimillaan vihollisia pois...eiku...Darius kirjoitti:Tuosta uusien joukkojen saamisesta kentälle kesken pelin vielä. Vanhan kirjan tyranidit saivat vaikka sen 6d6 gaunttia lisää joka vuoro jonkun ekan 2-3 vuoroa ilman mitään erikoisia testejä tai riskejä myös sinne midfieldille ottamaan objektiiveja. Tyrkkyjen ei edes tarvinnut rollailla mitään ihmeellistä, saivat vain lisää massaa. Eikä tämä silti juuri auttanyt tyranideja ikinä pääsemään turnausvoittajiksi, että ainakaan sillä että saa läjän fearless jalkaväkeä keskikentälle massoittain ei ole ainakaan ennenkään roflstompattu pelejä, tuskin nytkään vaikka yksittäinen demoni voittaakin gauntin joka suhteessa vertailussa.
Gauntit eivät ole mitenkään verrattavissa demoneihin. Gauntit kuolee kun niitä kohti sylkee, eikä niiden tappoteho ole kovin kummoinen. Demonit taas osaa oikeasti tehdä jotain, eivätkä kuole kun niitä kohti sylkee. Elikkä ilmaset Gauntit on lähinnä ärsytys, mutta ilmaset demonit on ihan eri juttu.
2014 bänniä jo yhteensä ~3,5 kuukautta. Yrittäkää pistää paremmaksi.
Re: Yleinen keskustelu 7. laitoksesta
Oberon kirjoitti:Avauduinko jo haastesysteemin muutoksesta? Näin ns ennalta jo että en tykkää, ja tänään pääsin kokemaan ihan pelatessakin sen. Olin ampunut vastustajan warlord-hivetyrantin yhteen haavaan ja istuin warlord-librallani maastossa 8-miehisen taktisen kanssa, tyrantti hyökkää ja huutaa haastetta. Otin libralla vastaan päätellen että miekka menee läpi panssarista ja jos kieltäydyn ensi vuorolla löisin vasta tyrantin jälkeen enkä ekana niinkuin sillä vuorolla. Noh, 1-1-3 osumat sai unohtamaan ne haaveet, hammer of wrath ja 5 haavaa tappoi puoli squadia sen libran mukana eikä ne marinet päässeet edes lyömään. Olin :/ Jos olen häviävä osapuoli haasteessa, miksi ottaisin haasteen vastaan? Siinä vaan ottaa sillä "parhaalla hahmolla" ensimmäisenä ne haavat, mutta ryhmä ei siinä juuri pelastu. Joku fistikessu vaikka, ei pääse lyömään kuitenkaan koska ini1 (paitti just tolleen maastossa kranaatittomia vastaan puolustaessa) eikä haasteessa jumittaminen suojaa muita.
Tarkistappa challenge säännöt. Voi olla että pelasitte tuon väärin? Tai sitten tyyppi warseeristä on väärässä.Warseer kirjoitti:Situation 2 - 10 man tactical squad charges a lone cultist champion, who has to challenge and for whatever reason the Space Marine player accepts.
As there are no other viable targets, the other 9 guys don't stick around doing nothing, they stick the boot in!
Tosin nyt sitten ihmetyttää mikä pointti challengessa edes on noin yleensä ottaen? Taidamme itse unohtaa sen suosiolla ajan säästön takia.
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
Re: Yleinen keskustelu 7. laitoksesta
Niin siis sääntö sanoo, että jos kohteet loppuu niin loput woundit challengen ulkopuolelta osuu sinne challengeen. Challenge on käytännössä jemma-niminen piilo sopivissa olosuhteissa, ei paljon muuta.
It's really, really easy to see a complaint that you don't happen to agree with, and imbue it with a whole lot more emotion than is actually present.
Re: Yleinen keskustelu 7. laitoksesta
Tosin jos siitä haastettavasta yksiköstä ei ole jäljellä muuta kuin se challengessa oleva, muut modellit eivät voi enää lyödä sinne. Sääntö sallii woundien allocoinnin haasteeseen jos muita ei ole, mutta ei haasteessa olevien lyömistä, jos en ihan väärässä ole.
Bep.
Re: Yleinen keskustelu 7. laitoksesta
Challenget ylipäätään on vähän huonosti 40k:hon istuva mekaniikka, mutta mun mielestäni on ehdottomasti positiivista, että ne muutettiin toimimaan niin, että "ylijäämähaavat" menee yksikköön. Enää bloodthirsteriä ei voi pysäyttää syöttämällä sille kaartikessuja yhden vuorossa...
Re: Yleinen keskustelu 7. laitoksesta
Meinasin olla väittämässä vastaan ensin, mutta olet itseasiassa ihan oikeassa. Eli ei vaan kannata enää haastaa sitä bloodthirsteriä kaartikessulla, koska muut kaartilaiset ei saa löydä eikä kessu enää osta niille elinaikaa myöskään. Mikä on mun mielestäni myös hyvä uudistus.Darius kirjoitti:Tosin jos siitä haastettavasta yksiköstä ei ole jäljellä muuta kuin se challengessa oleva, muut modellit eivät voi enää lyödä sinne. Sääntö sallii woundien allocoinnin haasteeseen jos muita ei ole, mutta ei haasteessa olevien lyömistä, jos en ihan väärässä ole.
Re: Yleinen keskustelu 7. laitoksesta
Se outside forces -kohta ei sano lyömisestä mitään, vain haavojen jakamisesta. Koko haasteosio on mielestäni huonosti kirjoitettu. Nyt haasteilla ei näytä olevan mitään merkitystä, koska haasteeseen voi tehdä haavoja ja haasteesta voi heittää haavoja muille.
Re: Yleinen keskustelu 7. laitoksesta
Haavat "vuotaa yli" molempiin suuntiin, mutta haasteeseen ei tosiaan voi lyödä, eli on niillä merkitystä yhä. Ei vaan samassa määrin tai samalla tavalla kuin ennen.Brushy kirjoitti:Se outside forces -kohta ei sano lyömisestä mitään, vain haavojen jakamisesta. Koko haasteosio on mielestäni huonosti kirjoitettu. Nyt haasteilla ei näytä olevan mitään merkitystä, koska haasteeseen voi tehdä haavoja ja haasteesta voi heittää haavoja muille.
-
Brightstar
- Viestit: 1246
- Liittynyt: Su 15.12.2002 16:21
- Paikkakunta: Lahti
Re: Yleinen keskustelu 7. laitoksesta
Hmm. Ordnance, snapshotit ja uusi ampumisen resolvausjärjestys.
Ammut russin sponsonit sun muut eka. Resolvaat ne.
Ammut päätykin seuraavaksi. Tykin laukaisu aktivoi säännön että muut aseet ampuvat snapshotteja.
FAQ:ta odotellessa.
Ammut russin sponsonit sun muut eka. Resolvaat ne.
Ammut päätykin seuraavaksi. Tykin laukaisu aktivoi säännön että muut aseet ampuvat snapshotteja.
FAQ:ta odotellessa.
GW:n kotisivut ovat kuin diablo: joka kerta kuin aloitat uuden seikkailun niin sinulle on luotu uusi sattumanvaraisesti tehty labyrintti missä vielä suurinosa poluista ei edes johda mihinkään...
Re: Yleinen keskustelu 7. laitoksesta
Demonien summonauksesta vielä. Millä psykereitä ootte pelannut tota Malefic-disciplineä?
Eli saaks joku psyker ottaa sitä?
Eli saaks joku psyker ottaa sitä?
Sexy and Inouj it.
http://www.sirlin.net/articles/playing-to-win
http://www.sirlin.net/articles/playing-to-win
Re: Yleinen keskustelu 7. laitoksesta
Hyvä huomio muuten....Brightstar kirjoitti:Hmm. Ordnance, snapshotit ja uusi ampumisen resolvausjärjestys.
Ammut russin sponsonit sun muut eka. Resolvaat ne.
Ammut päätykin seuraavaksi. Tykin laukaisu aktivoi säännön että muut aseet ampuvat snapshotteja.
FAQ:ta odotellessa.
Tosin oletan faq:in sanovan et jos meinaa ordnancen ampua se pitää julkistaa eka. Muuten voisivat yhtä hyvin poistaa ordnancesta sen snap fire säännön kosk säännöst ois merkitystä hyyyyyyyyyvin harvoin(jos koskaan).
Viimeksi muokannut tneva82, Ma 26.05.2014 12:55. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
-
Brightstar
- Viestit: 1246
- Liittynyt: Su 15.12.2002 16:21
- Paikkakunta: Lahti
Re: Yleinen keskustelu 7. laitoksesta
Isokirja sanoo s.28 boldattuna "Unless otherwise stated, all Psykers, other than those belonging to the NPC-faction , can generate powers from the Daemonology discipline.Inouj kirjoitti:Demonien summonauksesta vielä. Millä psykereitä ootte pelannut tota Malefic-disciplineä?
Eli saaks joku psyker ottaa sitä?
(NPC= Nidit. Nidit joutuivat 40k MMO:ssa npc-rooliin hence npc-faction)
GW:n kotisivut ovat kuin diablo: joka kerta kuin aloitat uuden seikkailun niin sinulle on luotu uusi sattumanvaraisesti tehty labyrintti missä vielä suurinosa poluista ei edes johda mihinkään...