Warhammer 40.000 -pelin palsta, jossa on tarkoitus keskustella kaikista niistä aiheista, jotka eivät sovellu muihin otsikoihin. Kysymyksiinkin vastataan, mutta käytä kuitenkin ensin hakua.
No yksi viikko on vain 0,3% lisää edellisen orkdexin julkaisusta.
Välillä tuntuu siltä, että nykyisen viestinnän välittömyys on saanut ihmiset muuttumaan lähes yhtä kärsimättömiksi kuin taistelua odottavat Boyzit :)
Aikaisemmin piti laittaa katalogeihin koko vuoden julkaisut alkuvuodesta, jolloin odotusaika julkaisuun saattoi olla lähes vuoden. Nyt sitten pari viikkoa on liikaa ja päivän viivästykset toimituksissa esm. ahtaajien vässykkälakon takia aiheuttavat keskustelupalstojen ylikuumentumisen.
warseer kirjoitti:Next week releases: Mek, an ugly (not in good way) Painboy, Codex, and a deck of cards (the 36 objectives card except 6 of them are Ork specific, plus 7 Psychic powers). The Gazghkull supplement is in the Warboss edition of the Codex.
Looted Wagons are in the WD, with a big fat "WD exclusive" stamp so it's pretty safe to assume they won't be in the Codex. (A Looted Wagon with a cannon appears to cost less that the cannon upgrade alone was costing in the old codex).
Oberon kirjoitti:Objektiivikortit. En ihan heti kyllä lämpene ajatukselle
Korjasin tuon.
Alle 70pts killcannon-lootted wagon kuullostaa hassulta.
GW:n kotisivut ovat kuin diablo: joka kerta kuin aloitat uuden seikkailun niin sinulle on luotu uusi sattumanvaraisesti tehty labyrintti missä vielä suurinosa poluista ei edes johda mihinkään...
Arvatekin copy paste-virhe tuo "1 gorkanaut". Jossain päin internettiä tuota painboyta ehdittiin haukkua jo rumaksi. Tuohan on ihan mahtava. Kuinka monta örkkifigua löytyy noin hillitön virne naamalla? :D Puhumattakaan tuosta "lääkäriä pelkäävän painajainen" -kädestä.
Mekin pistooli on hyvin "kustom mega blasta" -mainen. Plasmapistoolivastine mahdollisesti örkeille? Tai sitten vain ylikoristeltu perus-slugga. :)
KarEdit: Kukaan ei ollut näitä hintoja pistänyt sotun puolelle?
Oikeastaan Painboy tai Mek ei ole mitenkään ruman näköisiä mutta Painboyn aikaisempi versio on kyllä paljon ikonisempi. Tosin uudella Painboylla on paljon parempi pärstä.
Nyt kun tuli mieleen niin tossa lukee "Mek" eikä "Big Mek" ja se on pienellä basellä joten se on mahdollista että Mek on nyt monien kirjojen tapaan HQ valinta 1-3.
grot orderly-blogi kirjoitti:The new dex will have an Ork specific FOC, 9 Troops slots and 3 HQ. Additionally it will be the first codex to sport new layout of Dataslates for each unit. Interesting.
Kuvassa vissiin Saksalaisen WD:n battlereportti army list. HQ:ssa muun muassa irto painboy. :)) Osaako joku saksaa että osaisi kääntää noita asevalintoja ja muita? Kaikki valinnat vaikuttaa suht normaaleilta, mitä googlettelin. Ei mitään sellaista valintaa mitä ei nyky codexissa saisi vastaaville yksiköille. Mutta mikä mahtaa olla Killasägä ja Knarre? Se uusi "Killsaw" ja joku muu? Noi muut taitaa olla ihan perus 'eavy armour, klawia, big choppaa ja kombi-shootia.
Tossa battlewagon entryssä on yksi mielenkiintoinen. Siinä on "neljä megawummenia". Myös big guneista puhutaan megawummeneina (mitä googlettelin)? Viittaakohan kuitenkin vain big shootiin.
Viimeksi muokannut Kardinaali, To 19.06.2014 13:22. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Siinä armeijalistassa on sen verran monta hevisupporttia ja 3 trooppia,että veikkaisin tota unbound-listaksi eikä todisteeksi örkkien uudesta FOCista.
3 HQ
3 Troop
1 Elite
1 Fast
6 Heavy
Tuolla jossain oli puhetta myös, että tuo lista saattaa olla myös tupla focillnen (spekuloitavana siis big mek muuttanee lentokoneen troopiksi, huom: "standard" viittaa trooppi-slottiin, ei fast atakkiin.) Tuo troopillinen lentokone kuulostaa ihan hyvältä toisaalta, koska lentsikat eivät voi scoraa, niin et saa mitään kreisejä objective secured koneita vaan saat vain fast slotteja auki itsellesi lisää, kun siirrät lennokin trooppiin. :)
Jokatapauksessa jos tuo ork-FOC on totta(toisaalta odotettavissa ON uusia detachment virityksiä ennemmin tai myöhemmin joten en ihmettelisi jos seiska-edikassa codexeissa tulisi vaihtoehtoisia detachment muodostelmia) niin kiinnostavaa millainen erikoissääntö tuo on. As is tuo on suhteellisen turha ollen normaaliin verrattuna parempi vain jos haluaa tasan 3 trooppia ja 3 HQ:ta.
Mutta jos sillä on objective secured säännön sijasta joku örkkimäinen sääntö lisäksi se voisi olla kiinnostava. Ja antaa samalla ideaa mitä odottaa uusissa codexeissa.
Single CAD (tai siis örkeillähän ei voi osallistua turnaukseen, jossa saa käyttää vain yhtä CADiä, kun niillä ei nähtävästi ole CADia ollenkaan) turnauksissahan tuo on hyvä juttu örkeille. Oletan, että suomalaisen kieltomentaliteetin mukaisesti noita yhden CADin tai vastaavan päädetachmentin turnauksia tulee näkymään aika reippaasti.
Arvauksena Mobisääntö tulee olemaan osa tuota Ork Arms Detachmenttia.
Nyt on kyllä ihan OP:ta, kun örkit saa yhdeksän Mek Gunz patteria noihinkin turnauksiin. Tuokaa äkkiä nerffivasara, tai netti menee tukkoon tuubasta.