WHFB Tale of Gamers IV

Kuopion ja lähiseutujen peliporukka

Valvoja: Peliporukkavalvojat

Avatar
LAV-Kitsune-
Viestit: 1380
Liittynyt: Ke 26.08.2009 08:30
Paikkakunta: Kuopio

WHFB Tale of Gamers IV

Viesti Kirjoittaja LAV-Kitsune- »

"Temathael Nikarielin nuoli lävisti muutoksen loordi Lavius Vnnhenin sydämen yhdellä kunniakkalla laukauksella ja Tzeentchin sotajoukko luhistui maahan yhtä nopeasti kuin se oli ilmestynytkin. Maa muutoksen loordin alla hehkui hetken lämmintä valoa, kunnes sen ruumis hajosi tuhansiksi kukiksi ja reheviksi puiksi. Satumainen metsä laajeni nopeasti halki horisontin tuhoten mennessään kuolleen ja kirotun maan. Taivas muuttui kirkkaan siniseksi ja jokien vedet alkoivat virtaamaan taas kerran puhtaana. Ambrachia muuttui siksi kauniiksi maaksi jollaisena se joskus tunnettiin. Sen kultaiset pellot heiluivat hennosti tuulessa, maisemaa suojeli upea valkea linnoitus ja maata ympäröi rikkauksien täyttämät vuoret. Silti Temathaelin mieli ei ollut tyyni vaan epäilys täytti hänet. Kaikki oli tapahtunut liian helposti ja Vnnhenin ei olisi pitänyt kaatua moisesta osumasta. Hän ei kuitenkaan tohtinut riistää riemuitsevilta joukoiltaan heidän iloa vaan tyytyi edes hetkelliseen voittoon.

Toisaalla Jaspier Sraninghohin pimentohaltioiden joukot kapinoivat. Voitokkaan ryöstelyretken jälkeen he olivat huomanneet kuinka maa oli muuttunut eivätkä nyt suostuneet palaamaan kotiseuduilleen. Maa oli täynnä rikkauksia ja vaurautta. Sen sijaan että kukaan palaisi he halusivat kaikki jäädä uuteen kotiinsa, missä jokainen tahto ja halu tulisi toteutumaan. Myös Khainen morsiametk olivat villiintyneet muutoksen seurauksena ja heittäytyneet riettauksien hurmioon. Syrjemmällä goblin shamaani Ozgharin suosikki kätyri Rhäzhädned toi tälle kasapäin kultaa (mistä hän oli varmasti ensin ottanut osansa), todistaen, että tämä maa on valtaamisen arvoinen ja niin Ozhghar päätti aloittaa uuden entistä mahtavamman rikkauksien waaghin!

Tieto Kirotun Maan muutoksesta kantautui nopeasti kaikkialle ja maata alettiin kutsua taas Ambrachiana - loputtoman vaurauden maana. Huhut kertoivat sen lumoavan kauniista hallitsijasta Lhasir Vaenaesta, joka asui valkeassa linnassaan kaiken keskellä ja jakoi kaikille vierailleen kasapäin kultaa ja niin paljon ruokaa ja juomaa kuin he vain jaksoivat. Kaiken hullutuksen keskellä vain muinainen haltiamaagi Themius Ekmael muisti tuhansia vuosia vanhan vihollisen, joka päällepäin näyttää ystävältä ja vaurautta jakavalta rehdiltä hallitsijalta, mutta on lopulta kaikkea muuta..."

Kolmas Tale of Gamers on päättynyt ja Neljäs Tale of Gamers on alkamassa! Alla tulokset edellisestä kampanjasta:
1. Lassi Väänänen - Daemons of Chaos: 94pts.
2. Teemu Nikkarinen - Wood Elves: 78pts.
3. Jasper Sarinko - Dark Elves: 76pts.
4. Oskari Räsänen - Orcs & Goblins: 63pts.
5. Teemu Ekman - High Elves: 56pts.
6. Aki Vartiainen - Dwarfs: 55pts.
7. Eetu Ekman - Ogre Kingdoms: 53pts.
7. Mikko Mankinen - Dark Elves: 53pts.
7. Antti Rautsi - Warriors of Chaos: 53pts.
10. Ville Muhonen - High Elves: 52pts.
11. Jesse Laakso - Dwarfs: 47pts.
12. Teemu Raussi - Daemons of Chaos: 33pts.
13. Sami Väätäinen - Daemons of Chaos: 26pts.
14. Teemu Keränen - Lizardmen: 25pts.
15. Pasi Kauttonen - Skaven: 16pts.
16. Meri Kettunen - Dark Elves: 15pts.

WHFB Osallistujat ja tavoite: 18/20
1. Antti Rautsi - Empire
2. Eetu Ekman - Skaven
3. Iiro Riissanen - Tomb Kings
4. Jaakko Vartiainen - Lizardmen
5. Jasper Sarinko - Wood Elves
6. Jesse Laakso - Dwarfs
7. Lassi Väänänen - Daemons of Chaos
8. Mikko Mankinen - Dark Elves
9. Oskari Räsänen - Orcs & Goblins
10. Pasi Kauttonen - Skaven
11. Teemu Ekman - High Elves
12. Teemu Nikkarinen - Wood Elves
13. Teemu Raussi - Daemons of Chaos
14. Timo Mäkelä - High Elves
15. Tomi Sikanen - Dwarfs
16. Tommi Ojala - Orcs & Goblins
17. Ville Muhonen - Warriors of Chaos
18. Ville Suominen - Daemons of Chaos
Viimeksi muokannut LAV-Kitsune-, Pe 13.06.2014 19:08. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
LAV-Kitsune-
Viestit: 1380
Liittynyt: Ke 26.08.2009 08:30
Paikkakunta: Kuopio

Re: WHFB Tale of Gamers IV

Viesti Kirjoittaja LAV-Kitsune- »

"Joukkosi ovat saapuneet Ambrachiaan ja sen legendaariset rikkaudet ovat osoittautuneet todeksi. Armeijasi on levinnyt ympäriinsä pieniin joukkoihin jotka kilpaa haalivat aarteita itselleen. Haaliminen vaihtuu nopeasti ahneudeksi ja hulluudeksi ja pian aarteet täytyy saada takaisin jopa vanhoilta liittolaisilta ystäviltä...Lopeta taistelu nopeasti ja kerää joukkosi pian välttyäksesi suuremmilta tuhoilta"

Skenaario 1 - Ahneus:

Peli käydään normaali Battleline skenaarion mukaisesti 625pts armeijoilla. Slaaneshin lumot ovat saaneet joukot hurmion valtaan ja ne himoitsevat lisää rikkauksia ja aarteita itselleen. Erikoissääntönä jokaisesta taikaesineestä (taikaliput, aseet, yms.) saa esineen pistehinnan verran lisäpisteita. Eli esim 100pts character jolla on 25pts taikaesine antaisi 150 pistettä.

Ensimmäinen tale of Gamers kierros starttaa nyt ja pelejä voi alkaa sopimaan. Tällä kertaa Tale of gamerssissa pelataan vain neljä kierrosta.

Parit:

Antti Rautsi vs. Teemu Nikkarinen
Iiro Riissanen vs. Jaakko Vartiainen
Tomi Sikanen vs. Ville Muhonen
Lassi Väänänen vs. Jesse Laakso
Mikko Mankinen vs. Pasi Kauttonen
Ville Suominen vs. Teemu Ekman
Eetu Ekman vs. Jasper Sarinko
Teemu Raussi vs. Tommi Ojala
Oskari Räsänen vs. Timo Mäkelä

Pelipisteet:
VP erotus Voittopisteet
0-50 10-10
51-100 11-9
101-150 12-8
151-200 13-7
201-250 14-6
251-300 15-5
301-350 16-4
351-400 17-3
401-450 18-2
451-500 19-1
500+ 20-0
Avatar
LAV-Kitsune-
Viestit: 1380
Liittynyt: Ke 26.08.2009 08:30
Paikkakunta: Kuopio

Re: WHFB Tale of Gamers IV

Viesti Kirjoittaja LAV-Kitsune- »

"Seurasin kaukaa, kuinka marmoripalatsin portit aukesivat ja joukko hohtavahaarniskaisia ritareita ja lumoavan kauniita neitoja marssi kohtaamaan maahan saapuneita kääpiöitä. Mitä seurasi seuraavaksi oli hirvittävä verilöyly ja silmitön julmuus, enkä voinut kääntää katsettani pois siltä. Löysin kaikesta raakuudesta outoua kauneutta ja pakenin, kunnes tunsin maan vapisevan ja vajoavan jalkojeni alla kun tuhannet rottamiehet kaivautuivat maanalaisista tunneleistaan ja hyökkäsivät suuren haltia-armeijan kimppuun. Hyvä herra, näin kuinka haltiat ajoivat pois nuo hirvittävät....Sir?" Komentaja kääntyi katsomaan tiedustelijaa tyhjin silmin; "Emme voi luottaa haltioihin emmekä muihinkaan. He yrittävät viedä rikkaudet jotka kuuluvat meille. Me tulemme teurastamaan joka ikisen heistä."

Skenaario 2 - Armottomuus:

Peli käydään normaali Meeting Engagement skenaarion mukaisesti 1250pts armeijoilla. Armeijat ovat hullaantuneet armottomaan verilöylyyn ja julmuuksiin eivätkä pysty hallitsemaan tunteitaan. Erikoissääntönä: Jos vastustajan yksikkö lähtee pakoon lähitaistelusta, täytyy voittavan yksikön testata 3D6 Ld testillä, missä pienin tulos otetaan pois jos se haluaa pysyä paikoillaan ja reformata.

Parit:
Lassi Väänänen vs. Teemu Raussi
Iiro Riissanen vs. Ville Muhonen
Eetu Ekman vs. Teemu Ekman
Oskari Räsänen vs. Antti Rautsi
Pasi Kauttonen vs. Teemu Nikkarinen
Mikko Mankinen vs. Ville Suominen
Timo Mäkelä vs. Jasper Sarinko
Tommi Ojala vs. Jaakko Vartiainen
Tomi Sikanen vs. Jesse Laakso

Pelipisteet:
VP erotus Voittopisteet
0-100 10-10
101-200 11-9
201-300 12-8
301-400 13-7
401-500 14-6
501-600 15-5
601-700 16-4
701-800 17-3
801-900 18-2
901-1000 19-1
1000+ 20-0
Avatar
LAV-Kitsune-
Viestit: 1380
Liittynyt: Ke 26.08.2009 08:30
Paikkakunta: Kuopio

Re: WHFB Tale of Gamers IV

Viesti Kirjoittaja LAV-Kitsune- »

"Kenraali Andor Rauzin joukot marssivat kurinalaisena muodostelmana taistelutantereelle. Sigmarin siunauksen voimin armeija oli vastustanut maan lumoja ahneutta ja armottomuutta. Nyt hänen edessään häämötti joukko tummanpunaisiin verhoutuneita haltioita valmiina taisteluun. Uuden liittolaisen, lumoavan Lhasir Vaenaesin, kirkashaarniskaiset ratsujoukot kiisivät haltioiden sivustaan ja valmistautuivat hyökkäämään. Imperiumin joukkojen takana marssi suuret pataljoonat kaukomaiden jousiampujia, jotka olivat myös lupautuneet taistelemaan Imperiumin puolesta. Tämä tulisi olemaan helppo voitto ja vauraudet tulisivat pian olemaan Andorin.

Haltiajoukkojen johtaja Themius Ekmael seurasi tilannetta kauempaa ja mumisi hiljaa loitsun sanoja. Lopulta hän nosti sauvansa kohti taivasta ja mahtava valon aalto pyyhkäisi halki horisontin pyyhkien maagisen illuusion alueelta. Lhasirin joukot paljastuivat julmiksi Slaaneshin demoneiksi ja Lhasir itse oli suunnaton jalokivisilmäinen Salaisuuksien Haltia, Slaaneshin suurdemoni. Andor Rauz henkäisi kauhusta kun tajusi liittolaistensa todellisen luonnon, mutta hänellä ei ollut aikaa reagoida, kun hän huomasi myös kaukomaisten liittolaistensa muuttuvan luurankopataljooniksi ja hautakuninkaiden joukot olivat pian Imperiumin joukkojen kimpussa samaan aikaan kun demonit hyökkäsivät raivosta kiljuen haltioiden riveihin. Jos tästä taistelusta selvittiin kunnialla, olisi Oikeuden joukot taas yhdistyvä ja Keisarikunnan ja Suurhaltioiden joukot tulisivat yhdessä käymään Ambrachian lumoja vastaan. Ambrachian todellisen luonnon paljastuttua joukkoihin iski pelko ja epäluottamus ja he etsivät nyt turvaa oman armeijansa symboleista ja johtajista."


Skenaario 3 - Pelko:

Peli käydään normaali Blood and Glory skenaarion mukaisesti 1875pts armeijoilla. Break point on 2. Erikoissääntönä: Sen sijaan, että peli loppuisi break pointissa, saa siitä 250VP. Jos sinulla on pelin lopussa oma Break point kunnossa ja vastustaja on sen menettänyt, saat ylimääräiset 250VP. Lisäksi, jos yksiköllä ei ole lippua ja se taistelee lipullista fearia tai terroria aiheuttavaa yksikköä vastaan, kärsii yksikkö -1Ld haitan fear testeissä.

Parit:
Lassi Väänänen vs. Teemu Ekman
Jokeri vs. Antti Rautsi
Ville Muhonen vs. Ville Suominen
Jaakko Vartiainen vs. Teemu Raussi
Teemu Nikkarinen vs. Eetu Ekman
Pasi Kauttonen vs. Oskari Räsänen
Jesse Laakso vs. Mikko Mankinen
Tomi Sikanen vs. Timo Mäkelä
Jasper Sarinko vs. Tommi Ojala

Pelipisteet:
VP erotus Voittopisteet
0-150 10-10
151-300 11-9
301-450 12-8
451-600 13-7
601-750 14-6
751-900 15-5
901-1050 16-4
1051-1200 17-3
1201-1350 18-2
1351-1500 19-1
1500+ 20-0
Avatar
LAV-Kitsune-
Viestit: 1380
Liittynyt: Ke 26.08.2009 08:30
Paikkakunta: Kuopio

Re: WHFB Tale of Gamers IV

Viesti Kirjoittaja LAV-Kitsune- »

"Ambrachian todellinen luonto paljastui kaikille valtaajille, kun demonien joukot hyökkäsivät voitokkaasti ja murskasivat haltioiden, imperiumin, liskojen ja kääpiöiden yhteisen puolustuksen. Valon joukot lähtivät pakenemaan pakokauhun vallassa vain huomatakseen kuinka maa murenee heidän jalkojensa alla ja skaveneiden joukot syöksyivät puukottamaan joukkojen rippeitä. Kaiken kaaoksen keskellä Slaaneshin lumo iskee johtajiin vahvimmin ja kenraalit kääntyvät takaisin taistoon. Taistelua ei voi luovuttaa nyt, ei nyt kun aarteet ovat jo aivan käden ulottuvilla. Pystyvätkö ylpeyden sokaisevat kenraalit pitämään joukot kurissa vielä yhden taistelun ajan?"

Skenaario 4 - Ylpeys:
Peli pelataan muokatuin torniskenaarion säännöin 2500pts listoilla. Keskellä kenttää on pieni esine, jonka yli voi liikkua. Vain kenraali voi ottaa esineen haltuun liikkumalla sen lähelle tai päälle. Kenraali joka on lähimpänä esinettä hallitsee sitä. Jokaisen oman vuoron jonka kenraali viettää esinettä halliten pudottaa kenraalin LD:tä lopullisesti yhdellä ja antaa yhden automaattisen victory pointin.

Tämä on Tale of Gamersin viimeinen skenaario, minkä jälkeen alkaa aivan uudenlainen Faba kampanja...

Parit:
Jokeri vs. Teemu Ekman
Lassi Väänänen vs. Pasi Kauttonen
Ville Suominen vs. Eetu Ekman
Antti Rautsi vs. Matti Kauppinen
Teemu Raussi vs. Jasper Sarinko
Jaakko Vartiainen vs. Jesse Laakso
Mikko Mankinen vs. Tommi Ojala


Pelipisteet:
VP erotus Voittopisteet
0-200 10-10
201-400 11-9
401-600 12-8
601-800 13-7
801-1000 14-6
1001-1200 15-5
1201-1400 16-4
1401-1600 17-3
1601-1800 18-2
1801-2000 19-1
2000+ 20-0
Avatar
LAV-Kitsune-
Viestit: 1380
Liittynyt: Ke 26.08.2009 08:30
Paikkakunta: Kuopio

Re: WHFB Tale of Gamers IV

Viesti Kirjoittaja LAV-Kitsune- »

"Maan murentuessa armeijoiden jalkojen alta nousi taistelukentälle uusi uhka ja demoniarmeijat hyökkäsivät riemusta kiljuen uuden armeijan kimppuun. Valon joukkojen pakenevat joukot törmäilivät kaaoksen keskellä toisiinsa ja aloittivat uusia taisteluita samalla kun kenraalit yrittivät pitää linjaa yllä. Themius Ekmael ohjasi suurhaltiajoukkojansa kohti Ambrachian sydäntä, kaaoksen linnoitusta, mutta hänet pysäytti hautakuninkaiden epäkuollut armeija. Kaaoksen yltyessä kenraalien ote armeijoista alkoi pettämään entistä enemmän ja Slaaneshin demonit muuttivat veristä taistelutannerta riettaaksi pervessiksi näytelmäksi.

Kaikki näytti olevan jo hukassa ja viimeisetkin haltioiden linjat olivat murenemassa, kunnes Khainen lippujen alla marssi yllättävät apujoukot paikalle. Komentaja Mikh'or Mankithin pimentohaltiaarmeija iski kuin hyökyaalto keskelle sotivia demoneita ja rottamiehiä ja käänsi taistelun kulun demoneita vastaan. Viisi armeijaa, demonit, rottamiehet, hautakuninkaat, suur- ja pimentohaltiat, kamppailivat verisellä taistelukentällä kasvavan raivon vallassa taistelurivien sekoittuessa yhdeksi sekavaksi verilöylyksi. Slaaneshin suurdemoni talloi alleen rottien yksiköitä samalla kun haltioiden raskas ratsuväki pirstoi epäkuolleiden rivien läpi. Musta magia velloi voimakkaana kun pimentohaltioiden loitsut vetivät maan syvyyksiin niin demonien kuin rottienkin joukkoja.

Kimeä voitonriemuinen kiljaisu kantautui taistelukentän yli ja katkaisi taistelun hetkeksi. Rottamiesten joukot olivat kaiken kaaoksen keskellä päässeet salaa kaaoksen linnoituksen muurien alitse ja nyt Harmaa tietäjä, Eetnichkt Ekmak seisoi muurien harjalla pitäen käsissään sairaalloisen vihreänä hohtavaa kiveä. Kivi sykähtiä Eetnichktin kädessä ja hänen harmaa turkki muuttui puhtaan valkoiseksi. Myrskyiset pilvet alkoivat kerääntymään taivaalle, mikä alkoi iskemään vihreitä salamoita ympäri taistelukenttää. Rottamiehet pakenivat myrskyn saatossa takaisin maan alle ja jättivät armeijat kamppailemaan keskenään. Rottamiehet tulisivat vielä palaamaan Ambrachiaan..."



Tulokset:
Lassi Väänänen - Daemons of Chaos - 78
Jokeri - Tomb Kings - 69

1. Eetu Ekman - Skaven - 63
2. Teemu Ekman - High Elves - 61
3. Mikko Mankinen - Dark Elves - 57
4. Antti Rautsi - Empire - 52
5. Jaakko Vartiainen - Lizardmen - 50
6. Matti Kauppinen - Dwarves - 48
7. Teemu Raussi - Daemons of Chaos - 46
8. Pasi Kauttonen - Skaven - 37
9. Jasper Sarinko - Wood Elves - 35
10. Jesse Laakso - Dwarves - 29
11. Teemu Nikkarinen - Wood Elves - 29
12. Ville Suominen - Daemons of Chaos - 23
13. Tomi Sikanen - Dwarves - 10
14. Tommi Ojala - Orcs & Goblins - 4


Onnea voittajille!
Seuraava kampanja tulee olemaan hyvin erilainen ja huomattavasti vapaampi. Kartta valmistuu nyt joulun aikoina joten vuoden vaihteen jälkeen päästään herkuttelemaan!
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Kuopio”