[40k] Syksy '14 liiga- Legacy of the Old Ones
Valvoja: Peliporukkavalvojat
[40k] Syksy '14 liiga- Legacy of the Old Ones
40K liiga: Legacy of the Old Ones
Syksyn 2014 Warhammer 40.000 Joensuun liiga käynnistyy 1.9.2014.
Liigan sponsorina toimii Fantasiapelit Tudeer Oy & Games Workshop, Limited.
Liiga pelataan 7. Edition säännöillä (erikois-säännöt ja kompit alla.)
Liigaan osallistuminen maksaa jokaiselta osallistujalta viisi euroa [5€]
Liigaan ilmoittautuminen tapahtuu Fantasiapelien tiskillä sijaitsevan ilmoittautumislomakkeen avulla, johon jokainen osallistuja kirjaa nimensä, armeijansa (kaikkine Detachmentteineen ja Formaatioineen), mahdollisen Sotavasara nimimerkkinsä sekä mahdollisesti puhelin-numeronsa ja sähköpostiosoitteensa.
Ilmoittautumislomakkeeseen tehdään myös merkintä, kun osallistuja on suorittanut osallistumismaksunsa.
Ilmoittautuminen alkaa 13.8.2014
Liigan säännöt, kompit ym. yleiset jutut
Liiga pelataan 1850pts. armeijoilla.
Liigassa on kuusi [6] kierrosta, joiden peliaika on kaksi [2] viikkoa kunkin.
Skenaariot näkyvät Scenarios liitteessä. https://drive.google.com/file/d/0B29PbI ... sp=sharing
Armeijat muodostetaan käyttäen Battle-forged Armies menetelmää [wh40k the rules s. 117], seuraavin rajoituksin;
Armeijassa ei saa olla yhdestä Factiosta kuin yksi Detachment (poikkeuksena Tyranid armeijat.)
Mahdollisten Formaatioiden täytyy olla samaa Factiota kuin Primary Detachment.
Unbound armeijat ovat kiellettyjä.
Escalation ei ole käytössä liigassa.
Lords of War yksiköt, jotka ovat jonkin armeijan Codexissa, ovat sallittuja, jolleivat ole Superheavy luokan, tai Gargantuan luokan yksiköitä.
Tämän sanottua, kaikki Superheavyt ja Gargantuan Creaturet ovat kiellettyjä liigassa.
Stronghold Assault ei ole käytössä liigassa, lukuun ottamatta Aegis Defence Linea.
(Jos pelaajat yhdessä niin sopivat, voivat he maastoa laittaessaan asettaa kentälle muitakin Fortificationeita, mutta tällöin ne ovat ”Neutraaleita” maastonkappaleita. [wh40k the rules s. 130])
Forge World yksiköt ovat sallittuja (lukuun ottamatta Horus Heresy kamoja), niistä tulee käyttää uusimpia sääntöjä.
Armeijassa ei saa olla kuin maksimissaan kaksi [2] samanlaista Monstrous Creaturea ja/tai Flyeria. (Poislukien Tyranid armeijat.)
Jos Primary Detachmenttina on Black Templars, ei mahdollisissa muissa Detachmenteissa eikä Formaatiossa saa olla Psyykkereitä. Samoin kuin jos Primary Detachmentissa on Psyykkereitä, ei Black Templareita voi olla muissa Detachmenteissa.
Jos Primary Detachmenttina on Grey Knigths, ja mahdollisissa muissa Detachmenteissa on Psyykkereitä, on Level of Alliance Desperate. Samoin kuin, jos Primary Detachmentissa on Psyykkereitä ja joku mahdollinen muu Detachment muodostuu Grey Knightseista, on Level of Alliance Desperate. [wh40k the rules s. 127] Grey Knightit voivat allyta normaalisti Inquisition kanssa.
Normaaleista säännöistä poiketen ainoastaan Troop yksiköt voivat hallita objektiiveja, ellei toisin mainita. Normaaleiden sääntöjen mukaisesti yksikkö ei saa olla vehiclen, eikä rakennuksen sisällä, ellei toisin mainita. huom. Walkerit, jotka ovat Trooppeja, voivat hallita objektiiveja, muut vehiclet eivät.
Kaikki muut yksiköt, lukuun ottamatta vehiclejä ja vehiclejen sisällä olevia yksiköitä, voivat contestoida objektiiveja. Walkerit ovat poikkeuksellisesti ainoita vehiclejä, jotka voivat contestoida objektiiveja.
Contestointi tarkoittaa, että contestoiva yksikkö ei voi hallita objektiivia, mutta voi estää Scoring Unittia hallitsemasta objektiivia, olemalla objektiivin hallinta säteellä.
Objective Secured [wh40k the rules s. 130], tai muut vastaavat säännöt, eivät päde/vaikuta contestoiviin yksiköihin, jos nämä kuuluvat sellaiseen Detachmenttiin, jolla on Objective Secured tai vastaava sääntö.
Näitä muutoksia lukuun ottamatta objektiivit ja niiden hallinta pelataan perus sääntöjen mukaisesti.
Warlord Traits:
Ennen liigan ensimmäistä peliä jokainen heittää Warlordilleen Warlord Traitin, jos tämän on mahdollista sellainen saada (Heiton saa Re-Rollata kuten normaalisti jos hyötyy Ideal Mission Commander [wh40k the rules s. 122], tai vastaavasta kyvystä).
Heitetty kyky säilyy koko liigan ajan. Mutta niillä Warlordeilla, jotka pelaaja on nimennyt [mielellään tosi päheesti], on mahdollisuus heittää jokaisen pelin aluksi Warlord Trait uudestaan. Huom! Ainoastaan sellaiset Warlordit saavat heittää Traitin uudestaan, jotka pelaaja on nimennyt!
Psykers & Psychic Powers:
Jokainen Psyykkeri heittää jokaiseen peliin voimat uudestaan, valitsemistaan listoista, joita kyseinen spyykkeri saa käyttää.
Psyykkinen voima Invisibility [wh40k the rules s. 198] Telepathy listasta toimii tässä liigassa seuraavasti:
Warp Charge 2
Blessing that targets a single friendly unit within 24”. Whilst the power is in effect, the unit have the Stealth and the Shrouded special rule and in close combat enemy units suffers -1 to Hit rolls against the target.
Maalaus, WYSIWYG & yms.
Liigassa saa maalatuista armeijoista lisäpisteitä. Jos pelin on pelannut maalatulla armeijalla, saa kierroksesta 0,5 pts. extraa.
Liigan päätteeksi jaetaan vielä lisäpisteitä seuraavin vaatimuksin:
Keskeneräinen armeija (4+ infantry size figuuria on maalaamatta tai basetus puuttuu) 0pts.
Lähes maalattu armeija (1-3 infantry size figuuria on maalaamatta tai basetus puuttuu ja armeija on WYSIWYG) 1pts.
Maalattu armeija (Kaikki figuurit ovat maaleissa ja basetettu ja armeija on WYSIWYG) 2pts.
Erityisen hienosti maalattu armeija (Kaikki figuurit ovat erityisen näyttävästi maalattu ja/tai muuten rakennettu ja armeija on WYSIWYG) 3pts.
Liigassa modeleiden täytyy noudattaa WYSIWYG:iä, tietyin joustoin.
Pienten gearin kappaleiden (kuten kranaattien tai teleport homereiden ym.) ei tarvitse näkyä modelilla.
Ampuma-aseiden tulee olla sitä, miltä näyttävätkin, eli flamer ei ole plasmagun.
Lähitaistelu aseissa on huomattavasti enemmän joustoa, sillä mikä tahansa astalo voi olla Closecombat Weapon. Myös erimallisissa Power Weaponeissa voi käyttää mielikuvitusta, mutta silloin jos ase on selvästi miekka, sitä ei saa pelata esim. kirveenä.
Pääasiallisesti modeleiden tulee olla sponssaavan pelinvalmistajan tuottamia figuureita, mutta hyvät ja toimivat ”count as” ja convertoidut modelit ovat hyväksyttäviä.
Hyvät ja toimivat tässä tilanteessa tarkoittaa, että ne selvästi kuvaavat esittämäänsä modelia, joko sen puolesta että ovat pitkälle uskollisia alkuperäiselle ”lookille” tai toimivat tarinallisesti osana armeijaa. (Jos kyse on tarinallisesta lähtökohdasta, tulee se selvittää minulle tarkasti ja hyvin, jotta hyväksyn sen.)
Kaikissa tapauksissa Conversioihin ja Scratch buildiin suhtaudutaan myönteisesti, mutta erittäin kriittisesti. Conversioiden ja Scratch buildien tulee olla taidokkaasti ja hyvistä materiaaleista tehtyjä. Jos joku haluaa peluuttaa Scratch buildeja ja/tai huomattavsti Conversoituja modeleita, tulee hänen lähettää minulle kyseisistä nappuloista laadukkaat kuvat sähköpostiini [[email protected]], jotta voin tarkkailla niitä. Tai mieluiten näyttää ne minulle joskus livenä. Hyväksyn ne, jos koen niiden miellyttävän tarpeeksi silmääni.
Listat:
Jotta ennätämme ja kykenemme tarkastamaan kaikkien liigaan osallistujien armeija listat, tulee ne lähettää minulle ositteeseen [[email protected]], viimeistään 29.8.2014.
Listan tulee olla selkeästi kirjoitettu, siinä tulee näkyä kaikki mitä armeijaan ja sen yksiköille on ostettu, kokonaisin sanoin (eli ei siis mitään lyhenteitä). Ja laittakaa lista rtf. tiedostona.
Kierrokset, pelaaminen ja pelaamatta jättäminen:
Ensimmäisellä kierroksella peliparit arvotaan, jonka jälkeen mennään ns. Sveitsiläisellä parituksella, jossa korkeimman pistemäärän omaavat pelaajat pelaavat toisiaan vastaan jne.
Kahta kertaa ei kuitenkaan joudu kukaan pelaamaan ketään vastaan.
Kierrokset menevät seuraavasti:
1. Kierros 1.9. – 14.9.2014
2. Kierros 15.9. – 28.9.2014
3. Kierros 29.9. – 12.10.2014
4. Kierros 13.10. – 26.10.2014
5. Kierros 27.10. – 9.11.2014
6. Kierros 10.11. – 23.11.2014
Skenaariot tuosta https://drive.google.com/file/d/0B29PbI ... sp=sharing
Kierros aikaa on siis se kaksi viikko per kierros, joten aikaa pitäisi olla, mutta kokeilkaa silti kaikki olla joustavia aikataulujenne suhteen, jotta kaikki pääsisivät pelaamaan.
Jos käy niin, että pelaaminen ei onnistu jostain syystä ja syynä ovat molempien pelaajien aikataulut, tulee kierroksesta 2 pistettä molemmille pelaajille.
Mutta jos vain toiselle pelaajalle ei käy mikään aika saa hän 0 pistettä kierroksesta. Ja toinen pelaaja pelaa minua vastaan ja saa turnaus pisteet normaalisti. Ellei tämä järjestely onnistu minun puolestani, saa toinen pelaaja 6 pistettä.
Ettei tällaisiin tilanteisiin jouduttaisi, niin sopikaa pelinne jo ajoissa ja varatkaa mahdolliset pelipaikat hyvissä ajoin.
Joensuun Fantasia peleillä on peli tilaa, mutta kuitenkin vain rajatusti.
Pisteytys ja liigan voittaminen:
Kuten aikaisemmin on mainittu, maalauksesta saa liiga pisteitä ks. Maalaus.
Muuten pisteet jakaantuu pelin voitin mukaisesti; 3-3, 4-2, 5-1 tai 6-0.
Se pelaaja joka kerää eniten liiga pisteitä voittaa :)
Palkinnot:
Voittajalle tuote palkintoa sponsoreiltamme.
Osallistumismaksut jaetaan palkinnoiksi muulle kärkikastille, myös viimeiselle on luvassa lohdutus palkinto.
Liigan lopussa järjestetään "mukavin" pelaaja äänestys ja äänestyksen voittaja saa jotain kivaa :)
Liigan palkinnot ovat noudettavissa Joensuun Fantasiapeleiltä.
Palkinnot täytyy käydä lunastamassa kahden viikon kuluessa liigan päättymisestä. Tämä on Fantasiapelien käytäntö.
Osallistujat & Liiga pisteet:
6. Kierroksen jälkeen
Kaarle 'Pikku' Tukia: Iyanden Eldar: 36,5 Pistettä
Miikka 'Miikkar' Riikonen: DA: 26 Pistettä
Niko 'HassuNaxu' Toivanen: Tyranids: 25,5 Pistettä
Timo 'Timmon' Immonen: Orks & Dreadmob: 20,5 Pistettä
Joni 'DraSa' Tanskanen: BA & AM: 19 Pistettä
Saku 'Naali' Parviainen: Faarsight Enclaves: 16 Pistettä
Jere 'Varapalmus' Jukka: BT & Assassins: 15 Pistettä
Kalle 'Penaurkuri' Antikainen: Tau: 13 Pistettä
Juha 'Sutenööri' Ettanen: GK:12 Pistettä
Timo 'Karadoc' Hyttinen: Tyrant's Legion: 10 Pistettä
4. Kierroksen jälkeen
Lauri 'Entrooppi' Lattu: CSM & CD: 13 Pistettä Drop
Pekka 'Goddish' Tiihonen: CD: 11,5 Pistettä Drop
Runedit\\ Tiedotin.
Syksyn 2014 Warhammer 40.000 Joensuun liiga käynnistyy 1.9.2014.
Liigan sponsorina toimii Fantasiapelit Tudeer Oy & Games Workshop, Limited.
Liiga pelataan 7. Edition säännöillä (erikois-säännöt ja kompit alla.)
Liigaan osallistuminen maksaa jokaiselta osallistujalta viisi euroa [5€]
Liigaan ilmoittautuminen tapahtuu Fantasiapelien tiskillä sijaitsevan ilmoittautumislomakkeen avulla, johon jokainen osallistuja kirjaa nimensä, armeijansa (kaikkine Detachmentteineen ja Formaatioineen), mahdollisen Sotavasara nimimerkkinsä sekä mahdollisesti puhelin-numeronsa ja sähköpostiosoitteensa.
Ilmoittautumislomakkeeseen tehdään myös merkintä, kun osallistuja on suorittanut osallistumismaksunsa.
Ilmoittautuminen alkaa 13.8.2014
Liigan säännöt, kompit ym. yleiset jutut
Liiga pelataan 1850pts. armeijoilla.
Liigassa on kuusi [6] kierrosta, joiden peliaika on kaksi [2] viikkoa kunkin.
Skenaariot näkyvät Scenarios liitteessä. https://drive.google.com/file/d/0B29PbI ... sp=sharing
Armeijat muodostetaan käyttäen Battle-forged Armies menetelmää [wh40k the rules s. 117], seuraavin rajoituksin;
Armeijassa ei saa olla yhdestä Factiosta kuin yksi Detachment (poikkeuksena Tyranid armeijat.)
Mahdollisten Formaatioiden täytyy olla samaa Factiota kuin Primary Detachment.
Unbound armeijat ovat kiellettyjä.
Escalation ei ole käytössä liigassa.
Lords of War yksiköt, jotka ovat jonkin armeijan Codexissa, ovat sallittuja, jolleivat ole Superheavy luokan, tai Gargantuan luokan yksiköitä.
Tämän sanottua, kaikki Superheavyt ja Gargantuan Creaturet ovat kiellettyjä liigassa.
Stronghold Assault ei ole käytössä liigassa, lukuun ottamatta Aegis Defence Linea.
(Jos pelaajat yhdessä niin sopivat, voivat he maastoa laittaessaan asettaa kentälle muitakin Fortificationeita, mutta tällöin ne ovat ”Neutraaleita” maastonkappaleita. [wh40k the rules s. 130])
Forge World yksiköt ovat sallittuja (lukuun ottamatta Horus Heresy kamoja), niistä tulee käyttää uusimpia sääntöjä.
Armeijassa ei saa olla kuin maksimissaan kaksi [2] samanlaista Monstrous Creaturea ja/tai Flyeria. (Poislukien Tyranid armeijat.)
Jos Primary Detachmenttina on Black Templars, ei mahdollisissa muissa Detachmenteissa eikä Formaatiossa saa olla Psyykkereitä. Samoin kuin jos Primary Detachmentissa on Psyykkereitä, ei Black Templareita voi olla muissa Detachmenteissa.
Jos Primary Detachmenttina on Grey Knigths, ja mahdollisissa muissa Detachmenteissa on Psyykkereitä, on Level of Alliance Desperate. Samoin kuin, jos Primary Detachmentissa on Psyykkereitä ja joku mahdollinen muu Detachment muodostuu Grey Knightseista, on Level of Alliance Desperate. [wh40k the rules s. 127] Grey Knightit voivat allyta normaalisti Inquisition kanssa.
Normaaleista säännöistä poiketen ainoastaan Troop yksiköt voivat hallita objektiiveja, ellei toisin mainita. Normaaleiden sääntöjen mukaisesti yksikkö ei saa olla vehiclen, eikä rakennuksen sisällä, ellei toisin mainita. huom. Walkerit, jotka ovat Trooppeja, voivat hallita objektiiveja, muut vehiclet eivät.
Kaikki muut yksiköt, lukuun ottamatta vehiclejä ja vehiclejen sisällä olevia yksiköitä, voivat contestoida objektiiveja. Walkerit ovat poikkeuksellisesti ainoita vehiclejä, jotka voivat contestoida objektiiveja.
Contestointi tarkoittaa, että contestoiva yksikkö ei voi hallita objektiivia, mutta voi estää Scoring Unittia hallitsemasta objektiivia, olemalla objektiivin hallinta säteellä.
Objective Secured [wh40k the rules s. 130], tai muut vastaavat säännöt, eivät päde/vaikuta contestoiviin yksiköihin, jos nämä kuuluvat sellaiseen Detachmenttiin, jolla on Objective Secured tai vastaava sääntö.
Näitä muutoksia lukuun ottamatta objektiivit ja niiden hallinta pelataan perus sääntöjen mukaisesti.
Warlord Traits:
Ennen liigan ensimmäistä peliä jokainen heittää Warlordilleen Warlord Traitin, jos tämän on mahdollista sellainen saada (Heiton saa Re-Rollata kuten normaalisti jos hyötyy Ideal Mission Commander [wh40k the rules s. 122], tai vastaavasta kyvystä).
Heitetty kyky säilyy koko liigan ajan. Mutta niillä Warlordeilla, jotka pelaaja on nimennyt [mielellään tosi päheesti], on mahdollisuus heittää jokaisen pelin aluksi Warlord Trait uudestaan. Huom! Ainoastaan sellaiset Warlordit saavat heittää Traitin uudestaan, jotka pelaaja on nimennyt!
Psykers & Psychic Powers:
Jokainen Psyykkeri heittää jokaiseen peliin voimat uudestaan, valitsemistaan listoista, joita kyseinen spyykkeri saa käyttää.
Psyykkinen voima Invisibility [wh40k the rules s. 198] Telepathy listasta toimii tässä liigassa seuraavasti:
Warp Charge 2
Blessing that targets a single friendly unit within 24”. Whilst the power is in effect, the unit have the Stealth and the Shrouded special rule and in close combat enemy units suffers -1 to Hit rolls against the target.
Maalaus, WYSIWYG & yms.
Liigassa saa maalatuista armeijoista lisäpisteitä. Jos pelin on pelannut maalatulla armeijalla, saa kierroksesta 0,5 pts. extraa.
Liigan päätteeksi jaetaan vielä lisäpisteitä seuraavin vaatimuksin:
Keskeneräinen armeija (4+ infantry size figuuria on maalaamatta tai basetus puuttuu) 0pts.
Lähes maalattu armeija (1-3 infantry size figuuria on maalaamatta tai basetus puuttuu ja armeija on WYSIWYG) 1pts.
Maalattu armeija (Kaikki figuurit ovat maaleissa ja basetettu ja armeija on WYSIWYG) 2pts.
Erityisen hienosti maalattu armeija (Kaikki figuurit ovat erityisen näyttävästi maalattu ja/tai muuten rakennettu ja armeija on WYSIWYG) 3pts.
Liigassa modeleiden täytyy noudattaa WYSIWYG:iä, tietyin joustoin.
Pienten gearin kappaleiden (kuten kranaattien tai teleport homereiden ym.) ei tarvitse näkyä modelilla.
Ampuma-aseiden tulee olla sitä, miltä näyttävätkin, eli flamer ei ole plasmagun.
Lähitaistelu aseissa on huomattavasti enemmän joustoa, sillä mikä tahansa astalo voi olla Closecombat Weapon. Myös erimallisissa Power Weaponeissa voi käyttää mielikuvitusta, mutta silloin jos ase on selvästi miekka, sitä ei saa pelata esim. kirveenä.
Pääasiallisesti modeleiden tulee olla sponssaavan pelinvalmistajan tuottamia figuureita, mutta hyvät ja toimivat ”count as” ja convertoidut modelit ovat hyväksyttäviä.
Hyvät ja toimivat tässä tilanteessa tarkoittaa, että ne selvästi kuvaavat esittämäänsä modelia, joko sen puolesta että ovat pitkälle uskollisia alkuperäiselle ”lookille” tai toimivat tarinallisesti osana armeijaa. (Jos kyse on tarinallisesta lähtökohdasta, tulee se selvittää minulle tarkasti ja hyvin, jotta hyväksyn sen.)
Kaikissa tapauksissa Conversioihin ja Scratch buildiin suhtaudutaan myönteisesti, mutta erittäin kriittisesti. Conversioiden ja Scratch buildien tulee olla taidokkaasti ja hyvistä materiaaleista tehtyjä. Jos joku haluaa peluuttaa Scratch buildeja ja/tai huomattavsti Conversoituja modeleita, tulee hänen lähettää minulle kyseisistä nappuloista laadukkaat kuvat sähköpostiini [[email protected]], jotta voin tarkkailla niitä. Tai mieluiten näyttää ne minulle joskus livenä. Hyväksyn ne, jos koen niiden miellyttävän tarpeeksi silmääni.
Listat:
Jotta ennätämme ja kykenemme tarkastamaan kaikkien liigaan osallistujien armeija listat, tulee ne lähettää minulle ositteeseen [[email protected]], viimeistään 29.8.2014.
Listan tulee olla selkeästi kirjoitettu, siinä tulee näkyä kaikki mitä armeijaan ja sen yksiköille on ostettu, kokonaisin sanoin (eli ei siis mitään lyhenteitä). Ja laittakaa lista rtf. tiedostona.
Kierrokset, pelaaminen ja pelaamatta jättäminen:
Ensimmäisellä kierroksella peliparit arvotaan, jonka jälkeen mennään ns. Sveitsiläisellä parituksella, jossa korkeimman pistemäärän omaavat pelaajat pelaavat toisiaan vastaan jne.
Kahta kertaa ei kuitenkaan joudu kukaan pelaamaan ketään vastaan.
Kierrokset menevät seuraavasti:
1. Kierros 1.9. – 14.9.2014
2. Kierros 15.9. – 28.9.2014
3. Kierros 29.9. – 12.10.2014
4. Kierros 13.10. – 26.10.2014
5. Kierros 27.10. – 9.11.2014
6. Kierros 10.11. – 23.11.2014
Skenaariot tuosta https://drive.google.com/file/d/0B29PbI ... sp=sharing
Kierros aikaa on siis se kaksi viikko per kierros, joten aikaa pitäisi olla, mutta kokeilkaa silti kaikki olla joustavia aikataulujenne suhteen, jotta kaikki pääsisivät pelaamaan.
Jos käy niin, että pelaaminen ei onnistu jostain syystä ja syynä ovat molempien pelaajien aikataulut, tulee kierroksesta 2 pistettä molemmille pelaajille.
Mutta jos vain toiselle pelaajalle ei käy mikään aika saa hän 0 pistettä kierroksesta. Ja toinen pelaaja pelaa minua vastaan ja saa turnaus pisteet normaalisti. Ellei tämä järjestely onnistu minun puolestani, saa toinen pelaaja 6 pistettä.
Ettei tällaisiin tilanteisiin jouduttaisi, niin sopikaa pelinne jo ajoissa ja varatkaa mahdolliset pelipaikat hyvissä ajoin.
Joensuun Fantasia peleillä on peli tilaa, mutta kuitenkin vain rajatusti.
Pisteytys ja liigan voittaminen:
Kuten aikaisemmin on mainittu, maalauksesta saa liiga pisteitä ks. Maalaus.
Muuten pisteet jakaantuu pelin voitin mukaisesti; 3-3, 4-2, 5-1 tai 6-0.
Se pelaaja joka kerää eniten liiga pisteitä voittaa :)
Palkinnot:
Voittajalle tuote palkintoa sponsoreiltamme.
Osallistumismaksut jaetaan palkinnoiksi muulle kärkikastille, myös viimeiselle on luvassa lohdutus palkinto.
Liigan lopussa järjestetään "mukavin" pelaaja äänestys ja äänestyksen voittaja saa jotain kivaa :)
Liigan palkinnot ovat noudettavissa Joensuun Fantasiapeleiltä.
Palkinnot täytyy käydä lunastamassa kahden viikon kuluessa liigan päättymisestä. Tämä on Fantasiapelien käytäntö.
Osallistujat & Liiga pisteet:
6. Kierroksen jälkeen
Kaarle 'Pikku' Tukia: Iyanden Eldar: 36,5 Pistettä
Miikka 'Miikkar' Riikonen: DA: 26 Pistettä
Niko 'HassuNaxu' Toivanen: Tyranids: 25,5 Pistettä
Timo 'Timmon' Immonen: Orks & Dreadmob: 20,5 Pistettä
Joni 'DraSa' Tanskanen: BA & AM: 19 Pistettä
Saku 'Naali' Parviainen: Faarsight Enclaves: 16 Pistettä
Jere 'Varapalmus' Jukka: BT & Assassins: 15 Pistettä
Kalle 'Penaurkuri' Antikainen: Tau: 13 Pistettä
Juha 'Sutenööri' Ettanen: GK:12 Pistettä
Timo 'Karadoc' Hyttinen: Tyrant's Legion: 10 Pistettä
4. Kierroksen jälkeen
Lauri 'Entrooppi' Lattu: CSM & CD: 13 Pistettä Drop
Pekka 'Goddish' Tiihonen: CD: 11,5 Pistettä Drop
Runedit\\ Tiedotin.
Viimeksi muokannut DraSa, Su 23.11.2014 19:41. Yhteensä muokattu 40 kertaa.
Immune to illusions and scientifical blows.
Armed with black magic, spears and crossbows.
http://jonitanskanen.wix.com/dtd-design
Armed with black magic, spears and crossbows.
http://jonitanskanen.wix.com/dtd-design
Re: [40k] Syksy '14 liiga- Legacy of the Old Ones
Armeijalistat:
Elikkäs tässä kaikkien, ns. tiedustelu tiedot.
Saku ’Naali’ Parviainen:
Tau Empire: Supplement - Farsight Enclaves
HQ:
-Commander Shas'O Vol'Tan Ryu'ka [Warlord]
Elites:
-Stealth Team (3)
-XV104 Riptide
-XV104 Riptide
Troops:
-XV8 Crisis Team (3)
-XV8 Crisis Team (3)
-XV8 Crisis Team (1)
-XV8 Crisis Team (1)
-XV8 Crisis Team (1)
-XV8 Crisis Team (1)
Fast Attack:
-Sun Shark Bomber
Heavy Support:
-Hammerhead Gunship
-XV88 Broadside Team (2)
-XV88 Broadside Team (2)
Kaarle ‘Pikku’ Tukia:
Iyanden Eldar
HQ:
-Farseer + Jetbike
Elites:
-Firedragons (5) + Wave Serpent
Troops:
-Dire Avengers (5) + Wave Serpent
-Dire Avengers (5) + Wave Serpent
-Dire Avengers (5) + Wave Serpent
-Windrider Jetbikes (3)
-Windrider Jetbikes (3)
-Windrider Jetbikes (3)
Fast Attack:
-Warp Spiders (6)
-Warp Spiders (6)
Heavy Support:
-Wraith Knight: Va’Yu the Ancient [Warlord]
-Wraith Knight
Pekka ‘Goddish’ Tiihonen:
Chaos Demons
HQ:
-Na'Mu, Sucker of souls [Lord of change] + Lvl.3 [Warlord]
- Li'Ha, grillmaster [Bloodthirster]
Elites:
-Fiends of Slaanesh (6)
Troops:
-Plaguebearers of Nurgle (10)
-Pink Horrors of Tzeentch (11)
-Pink Horrors of Tzeentch (11)
Fast Attack:
-Blight Drone
-Screamers of Tzeentch (4)
Heavy Support:
-Blood Slaughterer of Khorne (1)
-Soul Grinder
-Soul Grinder
Juha ‘Sutenööri’ Ettanen:
Grey Knights
Lords of War:
-Kaldor Draigo
HQ:
-Grey Knight Librarian + lvl3 [Warlord]
Elites:
-Grey Knight Paladins (10)
Troops:
-Grey Knight Terminators (10)
-Grey Knight Terminators (7)
Allied Detachment: Inquisition
- Inquisitor Coteaz
Timo ‘Timmon’ Immonen:
Gorba’s Dreadmob [Orks]
HQ:
-Bossmek Gorba [Big Mek] + ‘Eavy Armour [Warlord]
Elites:
Troops:
-Da Lads [Boyz] (15)
-Da Pickers [Cretchin] (10) + Runtherd
-Da Diggers [Cretchin] (10) + Runtherd
Heavy Support:
-Boomarippa [Mega-Dread]
Dreadmod Formation:
-Scruwwa [Big Mek] + ‘Eavy Armour
-Headbanga [Deff Dread]
-Ribbreika [Deff Dread]
-Legcutta [Deff Dread]
-Megakrusha [Gorkanaut]
- Da Rokkiteerz [Killa Kans] (3)
- Da Spitters [Killa Kans] (3)
- Da Zookakans [Killa Kans] (3)
- Da Bossnaut [Morkanaut]
- Bellyfixa [Painboy]
Miikka’ Miikkar’ Riikonen:
Selaphiel's Strike Force [Dark Angels]
HQ:
-Master Selaphiel [Sammael on Jetbike] [Warlord]
-Brother Lahabiel [Techmarine]
- Squad Praestes – Harbringers of Devastation [Command Squad] (5)
Elites:
-Brother Barakiel [Mk V Mortis Dreadnought]
Troops:
-Squad Corvus [Ravenwing Assault Squadron] (6+1)
-Squad Acutus [Ravenwing Assault Squadron] (3+1)
-Squad Velox [Ravenwing Assault Squadron] (3+1)
-Squad Multus [Tactical Squad] (5)
-Squad Excursor [Scout Squad] (6)
Fast Attack:
-Tenebris [Ravenwing Darkshroud]
-Typhonas I [Land Speeder Typhoon]
Heavy Support:
-Malevolentia [Land Raider Crusader]
-Extinctor [Predator]
Kalle ‘Penaurkuri’ Antikainen:
Shadowsun’s Flarewing [Tau]
HQ:
-Shadowsun
Elites:
-Stealthsuit (6)
Troops:
-Fire Warriors (6)
-Fire Warriors (6)
-Fire Warriors (10)
-Kroots (20)
Fast Attack:
-Remora Drone Fighter (2)
-Razorshark
-Pathfinder (10)
Heavy Support:
-Hammerhead Gunship
Fortification:
-Aegis Defenceline + Comms Relay
Jere ‘Varapalmus’ Jukka:
Kreuzzug der Malstrom (The Maelstrom Crusade) [Black Templars]
HQ:
-Auserwählt Bruder Bergenhart [The Emperor's Champion] [Warlord]
Elites:
-Hexebrenner [Sternguard Veterans] (5) + Drop Pod
-Ketzerspülen [Sternguard Veterans] (5) + Drop Pod
Troops:
-Bärenbrüder [Crusaders] (10) + Land Raider Crusader
-Kader Alphonse [Crusaders] (5)
-Knappenkader Garret [Scouts] (5)
Heavy Support:
-Gräuelrinnen [Centurion Devastators] (3)
-Himmelzorn [Stormraven Gunship]
-Kaosdämmerung [Thunderfire Cannon]
Allies:
1,000.01-KE ''MIKE'' [Vindicare Assassin]
Niko ‘HassuNaxu’ Toivanen:
Hive Fleet Medusa [Tyranids]
HQ:
-The Soul Locust [Hive Tyrant] [Warlord] + 2* Tyrant Guard
- Hive Tyrant
Elites:
-Hive Guard (3)
-Zoanthrope (2)
Troops:
-Tervigon
-Termagant (30)
Fast Attack:
-Hive Crone
Heavy Support:
-Mawloc
-Tyrannofex
-Exocrine
Timo ‘Karadoc’ hyttinen:
Jiménez Halloran's Taskforce [Tyrant’s Legion]
HQ:
-Jiménez Halloran [Lugft Huron] [Warlord]
-Legion Canturion
Troops:
-Legion Auxilia (20)
-Auxilian Armsmen Cadre (20)
-Auxilian Armsmen Cadre (20)
-Legion Space Marine Cohort (10)
-Legion Space Marine Cohort (10)
Fast Attack:
-Legion Sentry Gun Battery
-Legion Sentry Gun Battery
Heavy Support:
-Leman Russ Battle Tank (2)
-Auxilia Rapier Laser Destroyer Battery
-Land Raider
Lauri ‘Entrooppi’ Lattu:
Black Spiral Brotherhood- Primary Detachment [CSM]
HQ:
-Barabbas The Thrice Damned, Master of the Black Spiral [Chaos Lord] + Terminator Armour [Warlord]
Elites:
-Mutilator
Troops:
-Plague Marines (7) + Rhino
-Plague Marines (7) + Rhino
Formation Mayhempack:
3*Hellbrute
Allied Detachment: Chaos Demons
HQ:
-Herald of Nurgle + Lvl.2
-Herald of Nurgle + Lvl.1
Elites:
-Beasts of Nurgle (5)
Troops:
-Plaguebearers of Nurgle (20)
Heavy Support:
-Soul Grinder
Joni ’DraSa’ Tanskanen:
Primary Detachment- Memoria Sanguis: Atropoksen Kuurian Monitorointisolu: Abditus Indicium [BA]
HQ:
-Atropoksen Kuurian 5. Notaari, Veli Ervast [Librarian] + Lvl.2 + Terminator Armour & Storm Shield [Warlord]
Troops:
-Assault squad (5) + Razorback
-Assault squad (5) + Razorback
Fast Attack:
-Baal Predator
-Baal Predator
Heavy Support:
-Stormraven Gunship
Allied Detachment- Illariuksen 6. Komppania [Astra Militarum]
HQ:
-Company Command Squad + Astropath + Master of Ordnance + Officer of the Fleet (8)
Troops:
-Infantry Platoon
--Platoon Command Squad (5)
--Infantry Squad (10)
--Infantry Squad (10)
--Heavy Weapons Squad (3)
--Heavy Weapons Squad (3)
--Heavy Weapons Squad (3)
Runedit\\ ...ja korjasin samalla yhdyssanavirheet. ;)
Elikkäs tässä kaikkien, ns. tiedustelu tiedot.
Saku ’Naali’ Parviainen:
Tau Empire: Supplement - Farsight Enclaves
HQ:
-Commander Shas'O Vol'Tan Ryu'ka [Warlord]
Elites:
-Stealth Team (3)
-XV104 Riptide
-XV104 Riptide
Troops:
-XV8 Crisis Team (3)
-XV8 Crisis Team (3)
-XV8 Crisis Team (1)
-XV8 Crisis Team (1)
-XV8 Crisis Team (1)
-XV8 Crisis Team (1)
Fast Attack:
-Sun Shark Bomber
Heavy Support:
-Hammerhead Gunship
-XV88 Broadside Team (2)
-XV88 Broadside Team (2)
Kaarle ‘Pikku’ Tukia:
Iyanden Eldar
HQ:
-Farseer + Jetbike
Elites:
-Firedragons (5) + Wave Serpent
Troops:
-Dire Avengers (5) + Wave Serpent
-Dire Avengers (5) + Wave Serpent
-Dire Avengers (5) + Wave Serpent
-Windrider Jetbikes (3)
-Windrider Jetbikes (3)
-Windrider Jetbikes (3)
Fast Attack:
-Warp Spiders (6)
-Warp Spiders (6)
Heavy Support:
-Wraith Knight: Va’Yu the Ancient [Warlord]
-Wraith Knight
Pekka ‘Goddish’ Tiihonen:
Chaos Demons
HQ:
-Na'Mu, Sucker of souls [Lord of change] + Lvl.3 [Warlord]
- Li'Ha, grillmaster [Bloodthirster]
Elites:
-Fiends of Slaanesh (6)
Troops:
-Plaguebearers of Nurgle (10)
-Pink Horrors of Tzeentch (11)
-Pink Horrors of Tzeentch (11)
Fast Attack:
-Blight Drone
-Screamers of Tzeentch (4)
Heavy Support:
-Blood Slaughterer of Khorne (1)
-Soul Grinder
-Soul Grinder
Juha ‘Sutenööri’ Ettanen:
Grey Knights
Lords of War:
-Kaldor Draigo
HQ:
-Grey Knight Librarian + lvl3 [Warlord]
Elites:
-Grey Knight Paladins (10)
Troops:
-Grey Knight Terminators (10)
-Grey Knight Terminators (7)
Allied Detachment: Inquisition
- Inquisitor Coteaz
Timo ‘Timmon’ Immonen:
Gorba’s Dreadmob [Orks]
HQ:
-Bossmek Gorba [Big Mek] + ‘Eavy Armour [Warlord]
Elites:
Troops:
-Da Lads [Boyz] (15)
-Da Pickers [Cretchin] (10) + Runtherd
-Da Diggers [Cretchin] (10) + Runtherd
Heavy Support:
-Boomarippa [Mega-Dread]
Dreadmod Formation:
-Scruwwa [Big Mek] + ‘Eavy Armour
-Headbanga [Deff Dread]
-Ribbreika [Deff Dread]
-Legcutta [Deff Dread]
-Megakrusha [Gorkanaut]
- Da Rokkiteerz [Killa Kans] (3)
- Da Spitters [Killa Kans] (3)
- Da Zookakans [Killa Kans] (3)
- Da Bossnaut [Morkanaut]
- Bellyfixa [Painboy]
Miikka’ Miikkar’ Riikonen:
Selaphiel's Strike Force [Dark Angels]
HQ:
-Master Selaphiel [Sammael on Jetbike] [Warlord]
-Brother Lahabiel [Techmarine]
- Squad Praestes – Harbringers of Devastation [Command Squad] (5)
Elites:
-Brother Barakiel [Mk V Mortis Dreadnought]
Troops:
-Squad Corvus [Ravenwing Assault Squadron] (6+1)
-Squad Acutus [Ravenwing Assault Squadron] (3+1)
-Squad Velox [Ravenwing Assault Squadron] (3+1)
-Squad Multus [Tactical Squad] (5)
-Squad Excursor [Scout Squad] (6)
Fast Attack:
-Tenebris [Ravenwing Darkshroud]
-Typhonas I [Land Speeder Typhoon]
Heavy Support:
-Malevolentia [Land Raider Crusader]
-Extinctor [Predator]
Kalle ‘Penaurkuri’ Antikainen:
Shadowsun’s Flarewing [Tau]
HQ:
-Shadowsun
Elites:
-Stealthsuit (6)
Troops:
-Fire Warriors (6)
-Fire Warriors (6)
-Fire Warriors (10)
-Kroots (20)
Fast Attack:
-Remora Drone Fighter (2)
-Razorshark
-Pathfinder (10)
Heavy Support:
-Hammerhead Gunship
Fortification:
-Aegis Defenceline + Comms Relay
Jere ‘Varapalmus’ Jukka:
Kreuzzug der Malstrom (The Maelstrom Crusade) [Black Templars]
HQ:
-Auserwählt Bruder Bergenhart [The Emperor's Champion] [Warlord]
Elites:
-Hexebrenner [Sternguard Veterans] (5) + Drop Pod
-Ketzerspülen [Sternguard Veterans] (5) + Drop Pod
Troops:
-Bärenbrüder [Crusaders] (10) + Land Raider Crusader
-Kader Alphonse [Crusaders] (5)
-Knappenkader Garret [Scouts] (5)
Heavy Support:
-Gräuelrinnen [Centurion Devastators] (3)
-Himmelzorn [Stormraven Gunship]
-Kaosdämmerung [Thunderfire Cannon]
Allies:
1,000.01-KE ''MIKE'' [Vindicare Assassin]
Niko ‘HassuNaxu’ Toivanen:
Hive Fleet Medusa [Tyranids]
HQ:
-The Soul Locust [Hive Tyrant] [Warlord] + 2* Tyrant Guard
- Hive Tyrant
Elites:
-Hive Guard (3)
-Zoanthrope (2)
Troops:
-Tervigon
-Termagant (30)
Fast Attack:
-Hive Crone
Heavy Support:
-Mawloc
-Tyrannofex
-Exocrine
Timo ‘Karadoc’ hyttinen:
Jiménez Halloran's Taskforce [Tyrant’s Legion]
HQ:
-Jiménez Halloran [Lugft Huron] [Warlord]
-Legion Canturion
Troops:
-Legion Auxilia (20)
-Auxilian Armsmen Cadre (20)
-Auxilian Armsmen Cadre (20)
-Legion Space Marine Cohort (10)
-Legion Space Marine Cohort (10)
Fast Attack:
-Legion Sentry Gun Battery
-Legion Sentry Gun Battery
Heavy Support:
-Leman Russ Battle Tank (2)
-Auxilia Rapier Laser Destroyer Battery
-Land Raider
Lauri ‘Entrooppi’ Lattu:
Black Spiral Brotherhood- Primary Detachment [CSM]
HQ:
-Barabbas The Thrice Damned, Master of the Black Spiral [Chaos Lord] + Terminator Armour [Warlord]
Elites:
-Mutilator
Troops:
-Plague Marines (7) + Rhino
-Plague Marines (7) + Rhino
Formation Mayhempack:
3*Hellbrute
Allied Detachment: Chaos Demons
HQ:
-Herald of Nurgle + Lvl.2
-Herald of Nurgle + Lvl.1
Elites:
-Beasts of Nurgle (5)
Troops:
-Plaguebearers of Nurgle (20)
Heavy Support:
-Soul Grinder
Joni ’DraSa’ Tanskanen:
Primary Detachment- Memoria Sanguis: Atropoksen Kuurian Monitorointisolu: Abditus Indicium [BA]
HQ:
-Atropoksen Kuurian 5. Notaari, Veli Ervast [Librarian] + Lvl.2 + Terminator Armour & Storm Shield [Warlord]
Troops:
-Assault squad (5) + Razorback
-Assault squad (5) + Razorback
Fast Attack:
-Baal Predator
-Baal Predator
Heavy Support:
-Stormraven Gunship
Allied Detachment- Illariuksen 6. Komppania [Astra Militarum]
HQ:
-Company Command Squad + Astropath + Master of Ordnance + Officer of the Fleet (8)
Troops:
-Infantry Platoon
--Platoon Command Squad (5)
--Infantry Squad (10)
--Infantry Squad (10)
--Heavy Weapons Squad (3)
--Heavy Weapons Squad (3)
--Heavy Weapons Squad (3)
Runedit\\ ...ja korjasin samalla yhdyssanavirheet. ;)
Viimeksi muokannut DraSa, Pe 12.09.2014 00:27. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Immune to illusions and scientifical blows.
Armed with black magic, spears and crossbows.
http://jonitanskanen.wix.com/dtd-design
Armed with black magic, spears and crossbows.
http://jonitanskanen.wix.com/dtd-design
Re: [40k] Syksy '14 liiga- Legacy of the Old Ones
1. Kierros
Skenaario: Control Rooms
Peliparit:
Niko 'HassuNaxu' Toivanen vs Pekka 'Goddish' Tiihonen
Timo 'Karadoc' Hyttinen vs Miikka 'Miikkar' Riikonen
Saku 'Naali' Parviainen vs Lauri 'Entrooppi' Lattu
Juha 'Sutenööri' Ettanen vs Joni 'DraSa' Tanskanen
Timo 'Timmon' Immonen vs Kaarle 'Pikku' Tukia
Kalle 'Penaurkuri' Antikainen vs Jere 'Varapalmus' Jukka
Ensimmäinen kierros alkakoon, peliaikaa sinne 14.9. saakka.
Kun olette pelanneet, niin toinen pelaajista (yleensä voittaja), ilmoittaa pelin tuloksen tänne. Ilmoittakaa myös mahdolliset maalaus pisteet.
Fluffia saa kirjoittaa (kaikki pelaajat, voittipa tahi hävisi) ja se olisi jopa tosi hienoa! :)
Skenaario: Control Rooms
Peliparit:
Niko 'HassuNaxu' Toivanen vs Pekka 'Goddish' Tiihonen
Timo 'Karadoc' Hyttinen vs Miikka 'Miikkar' Riikonen
Saku 'Naali' Parviainen vs Lauri 'Entrooppi' Lattu
Juha 'Sutenööri' Ettanen vs Joni 'DraSa' Tanskanen
Timo 'Timmon' Immonen vs Kaarle 'Pikku' Tukia
Kalle 'Penaurkuri' Antikainen vs Jere 'Varapalmus' Jukka
Ensimmäinen kierros alkakoon, peliaikaa sinne 14.9. saakka.
Kun olette pelanneet, niin toinen pelaajista (yleensä voittaja), ilmoittaa pelin tuloksen tänne. Ilmoittakaa myös mahdolliset maalaus pisteet.
Fluffia saa kirjoittaa (kaikki pelaajat, voittipa tahi hävisi) ja se olisi jopa tosi hienoa! :)
Immune to illusions and scientifical blows.
Armed with black magic, spears and crossbows.
http://jonitanskanen.wix.com/dtd-design
Armed with black magic, spears and crossbows.
http://jonitanskanen.wix.com/dtd-design
Re: [40k] Syksy '14 liiga- Legacy of the Old Ones
Juha 'Sutenööri' Ettanen vs Joni 'DraSa' Tanskanen
Pelin tulos 1-5 Jonin hyväksi.
Peli meni ritareilla loistavasti vuorolle 5b saakka jolloin pari lascannonia käänsivät tuloksen päälaelleen, eipä siinä hauskaa oli Draigon siivellä ratsastaa.
Molemmille maalauspisteet ja minä rollasin warlordilleni Hammer of Wrathin
-Juha-
Pelin tulos 1-5 Jonin hyväksi.
Peli meni ritareilla loistavasti vuorolle 5b saakka jolloin pari lascannonia käänsivät tuloksen päälaelleen, eipä siinä hauskaa oli Draigon siivellä ratsastaa.
Molemmille maalauspisteet ja minä rollasin warlordilleni Hammer of Wrathin
-Juha-
Re: [40k] Syksy '14 liiga- Legacy of the Old Ones
Pekka ‘Goddish’ Tiihonen vs Niko 'HassuNaxu' Toivanen Control rooms
"The demons approached eagerly toward to control rooms. Perhaps there would be a price to the chaos gods here, at least a stepping stone in never ending game of rivalry and backstabbing in the Warp. Suddenly there is disturbing shadow in the Warp, uncorruptable, soulless, hungry......In the end they didn't care about our immortal ambitions, they just didn't want to share their meal.....and they are hungry for more.....
Pelin lähti etenemään vähän heikonlaisesti Pekalle ykkösvuorolla kaatuneiden Greater demonien jälkeen ja lopulta Hive fleet Medusan vyöry oli liikaa. Pisteet 6-0 Nikolle demonien tullessa boardatuksi vuorolla 5.
Maalauspisteet Pekalle ja minulle ei maalauspisteitä (vielä).
-Niko "HassuNaxu"
"The demons approached eagerly toward to control rooms. Perhaps there would be a price to the chaos gods here, at least a stepping stone in never ending game of rivalry and backstabbing in the Warp. Suddenly there is disturbing shadow in the Warp, uncorruptable, soulless, hungry......In the end they didn't care about our immortal ambitions, they just didn't want to share their meal.....and they are hungry for more.....
Pelin lähti etenemään vähän heikonlaisesti Pekalle ykkösvuorolla kaatuneiden Greater demonien jälkeen ja lopulta Hive fleet Medusan vyöry oli liikaa. Pisteet 6-0 Nikolle demonien tullessa boardatuksi vuorolla 5.
Maalauspisteet Pekalle ja minulle ei maalauspisteitä (vielä).
-Niko "HassuNaxu"
Re: [40k] Syksy '14 liiga- Legacy of the Old Ones
I Kierros
Saku "Naali" Parviainen; Farsight Enclaves vs. Lauri "Entrooppi" Lattu; Brotherhood of the Black Spiral [CSM + Daemons]
Pelipisteet 1-6 Kaaoksen voimien hyväksi
Liigapisteitä siis tulisi minulle 5 ja Sakulle 1 + maalaus.
Taut ampuivat vääriä kohteita ja tulivat esiin väärään aikaan. Nurgle teki mitä Nurgle tekee ja kesti osumia, grindasi hitaasti Tauta paskaksi sekä valtasi objektiiveja. Koitan kirjottaa jotain huttua kun ehdin ja jaksan.
PS. Conjuraatio tuntuu aika typerältä, kutsuin 465 pisteen edestä väkeä kentälle. Saku ei saanut Denytettyä mitään ja heitin hiukan keskiarvoa paremmin, mutta en mitenkään överisti. On vähän naurettavan tuntuista saada ilmaisiksi: 2 x 10 Plaguebearers, Herald of Nurgle ja Great Unclean One.
Saku "Naali" Parviainen; Farsight Enclaves vs. Lauri "Entrooppi" Lattu; Brotherhood of the Black Spiral [CSM + Daemons]
Pelipisteet 1-6 Kaaoksen voimien hyväksi
Liigapisteitä siis tulisi minulle 5 ja Sakulle 1 + maalaus.
Taut ampuivat vääriä kohteita ja tulivat esiin väärään aikaan. Nurgle teki mitä Nurgle tekee ja kesti osumia, grindasi hitaasti Tauta paskaksi sekä valtasi objektiiveja. Koitan kirjottaa jotain huttua kun ehdin ja jaksan.
PS. Conjuraatio tuntuu aika typerältä, kutsuin 465 pisteen edestä väkeä kentälle. Saku ei saanut Denytettyä mitään ja heitin hiukan keskiarvoa paremmin, mutta en mitenkään överisti. On vähän naurettavan tuntuista saada ilmaisiksi: 2 x 10 Plaguebearers, Herald of Nurgle ja Great Unclean One.
"Payment accepted in radioactive matter, esoteric tomes or human souls."
- Varapalmus
- Viestit: 720
- Liittynyt: Ke 17.07.2013 18:46
Re: [40k] Syksy '14 liiga- Legacy of the Old Ones
Kalle 'Penaurkuri' Antikainen vs Jere 'Varapalmus' Jukka
Tasapeli, 3-3, Kallelle maalauspisteet, mulle ei mitään (VIELÄ)
No sehän oli peli. Ampumisen ollessa yhtä sähellystä kummallakin puolella ja yllätyshyökkäysten epäonnistuessa täydellisesti, matsi eteni tasaisesti loppuun asti. Erikoismainintoja saakoot Kallen Pathfinderit jotka sinnikkäästi pysyivät elossa (teknisesti, yhden Dronen voimalla) pelin loppuun asti vaikka niitä viisi vuoroa yritettiin kentältä poistaa, sekä minun Scouteilleni jotka ampuivat paremmin kuin Sternguardit, ja lähistelivät paremmin kuin Crusaderit.
Muita kohokohtia:
-Shadowsun osuu Lantikkaan meltoillaan neljästi, irroittaa yhden hullpointin Shaken-resultilla. Keuhkoontuu ymmärrettävästi.
-Viisi meltaa Hammerheadiin, yksikään ei osu.
-Stormravenin, Remoroiden ja Razorsharkin nelivuoroinen ilmataistelu, kukaan ei tipu, kumpikin pelaaja tulee siihen tulokseen että koneet olisivat olleet paremmassa käytössä muualla.
-Vindicare MIKE osuu ja suorittaa, tiputtaen Hammerheadin, kaksi Crisis Suittia, ja ampuu Firewarriorit ulos rakennuksestaan.
----------------------------
Tasapeli, 3-3, Kallelle maalauspisteet, mulle ei mitään (VIELÄ)
No sehän oli peli. Ampumisen ollessa yhtä sähellystä kummallakin puolella ja yllätyshyökkäysten epäonnistuessa täydellisesti, matsi eteni tasaisesti loppuun asti. Erikoismainintoja saakoot Kallen Pathfinderit jotka sinnikkäästi pysyivät elossa (teknisesti, yhden Dronen voimalla) pelin loppuun asti vaikka niitä viisi vuoroa yritettiin kentältä poistaa, sekä minun Scouteilleni jotka ampuivat paremmin kuin Sternguardit, ja lähistelivät paremmin kuin Crusaderit.
Muita kohokohtia:
-Shadowsun osuu Lantikkaan meltoillaan neljästi, irroittaa yhden hullpointin Shaken-resultilla. Keuhkoontuu ymmärrettävästi.
-Viisi meltaa Hammerheadiin, yksikään ei osu.
-Stormravenin, Remoroiden ja Razorsharkin nelivuoroinen ilmataistelu, kukaan ei tipu, kumpikin pelaaja tulee siihen tulokseen että koneet olisivat olleet paremmassa käytössä muualla.
-Vindicare MIKE osuu ja suorittaa, tiputtaen Hammerheadin, kaksi Crisis Suittia, ja ampuu Firewarriorit ulos rakennuksestaan.
----------------------------
Rakas päiväkirja
Toinen päivä planeetan pinnalla, ensimmäinen viholliskosketus.
En ole vieläkään täysin varma mitä tapahtui, mutta kaikki Kapteenin valitsemat kohteet ovat, sanalla sanoen, Keisarin huomassa. Kenties Xenojen joukot olivat aivan yhtä yllättyneitä yhteentörmäyksestä kuin me olimme, ja reagoivat agressiivisesti varmuuden vuoksi. Oli syy mikä oli, se ei muuta miksikään sitä että joudun selittämään Kapteenille miksi hänen uusi komentopaikkansa on maan tasalla. Sitä nautintoa odotellessa...
Kapteenista puheen ollen, MIKE:n mukaan kersantti Alphonsen johtamat tiedustelijat suoriutuivat tehtävästään paljon odotettua paremmin, täytyy kaiketi huomauttaa asiasta hänelle. Pojat saattavat jo ansaita siirron Noviiseiksi. Hyvä heille.
Näyttää siltä että Torre on yrittämässä työntää Kaosdämmeria torninsa laidan yli...Mitäköhän tykkiparka nyt teki väärin? Toivon mukaan joku ehtii pysäyttää hänet, tällä kertaa.
Xenoista tuleekin mieleen, uskon että heidän pitkätukkainen johtajansa ei ole kovinkaan tyytyväinen minuun, tahi sitten Speicher der Dämoniin. (Miten tuo edes kirjoitetaan?) Kalojen äänensävyistä on hankala sanoa, mutta viha on melko helposti tunnistettavissa lajista huolimatta, ja olen melko varma että se käsimerkki jonka hän heitti minua kohti ei ollut ystävällinen...Minkä minä sille voin ettei muukalaisten teknovelhous päde pyhitettyä keramiittia vastaan? Turha siitä minulle on suuttua.
-Valitsemistaan jälleen kerran kiroten: Kolmasti Ylistetty, Kurimuksen Rakastama, Demoni An'gharan, Kaaoslordi Vikara Punaisen, Likaisen Jernon, sekä Hyljeksityn Kuvernööri Elvakin Surmaaja, Siunattu Vakoonen Pelastaja, Iren III:n Kuiden Puhdistaja, Amonken Kaivosten Ikuinen Valo, Aikojen Loppuun Asti Muistettu Sielunpelastajien Veriveli, Keisarin Nyrkkien Kilvoittelija, Keisarin Esitaistelija, Valittu Veli Bergenhart
Re: [40k] Syksy '14 liiga- Legacy of the Old Ones
1. Kierros
Kaarle Tukia vs Timo Immonen
Iyanden Eldar vs. Dread Mob Orks.
Tulos: 6-0 Eldareille, maalauspisteitä ei jaettu vielä.
Örkkien terässeinä käveli kohti Eldarien tuliseinää ja kaatuen urhoollisesti viimeiseen rynnäkköön.
Kaarle Tukia vs Timo Immonen
Iyanden Eldar vs. Dread Mob Orks.
Tulos: 6-0 Eldareille, maalauspisteitä ei jaettu vielä.
Örkkien terässeinä käveli kohti Eldarien tuliseinää ja kaatuen urhoollisesti viimeiseen rynnäkköön.
Joensuun Pöytäpeliyhdistys
Re: [40k] Syksy '14 liiga- Legacy of the Old Ones
** AAR varoitus. Saattaa sisältää pieniä määriä fluffijäämiä **
-“Der is sumthin’ up der, lemme say it, der is…”, Big Mek Scruwwa mörisi alta kulmain.
-“Sure der is, an I knows it is dem fugly Eldaahs, quit being a Git! We is gonna bash ‘em, dey are runty!”, ärähti Bossmek Gorba. “Go with Da Lads, an’ jus’ follow Da Bossnaut!”
Örkit ryhmittyivät walkerikasaksi uhkaamaan keskustan Anciettiohjauskeskusta, ollen samalla mahdollisimman lähellä Eldareita. Da Pickers -gretchinit infiltroivat oikean laidan komentokeskukseen, Da Diggers taas hiipivät örkkien aloitusalueen ancienttirakennukseen.
Iyanden Eldarit saivat pidettyä aloitteensa, ja Aaltokäärmeitten ensimmäinen tulitusvuoro tuhosi kaksi kannua örkkien vasemmalla laidalta, sekä Da Pickersien kaappaaman ohjauskeskuksen oikealla laidalla. Ja Da Pickersit juoksit pois. Myös Da Bossnaut sai HP:n verran siipeensä Wraithknighteilta. Yhden Wave Serpentin Avengerit siirtyivät Eldareiden puolen objektiivitalon taa piiloon.
Örkkivuorolla koko Dreadmob liikkui eteenpäin, mutta hitaasti metsässä ja kivisillä kukkuloilla. Kannunraadot vielä sulkivat oikeaa sivustaa. Muutama örkkivehje sortui tulittamaankin, saaden yhteistulokseksi yhden jinkin aiheuttamisen. Keskustan kontrollikeskus kuitenkin rynnäköitiin ja rikottiin, yksi rakettikannuryhmä rymisteli kivimäen kautta sen päätyyn ja itse Bossnaut metsän läpi. Da Diggers räjäytti oman puolen komentokeskuksen, ja juoksi sitten raunioihin.
Eldarien reserviin jääneet jetbike-ryhmät, sekä kaksi ryhmää warppispidereitä iskivät kentälle. Biket ajoivat turbolla piileskelemään vasemman laidan örkkipuolen kohteelle.
Kaksi waveserpenttiä tuhosi keskitetyin ammunnoin kokonaan örkkien pisimmälle päässeen rokkitkannuryhmän keskiobjektiivin raunioiden viereen, Gorban Bossnautin voimakentän osoittautuessa aivan liian heikoksi massiivisen täyslaidallisen edessä. Oikealla laidalla tuhottiin viimeinen rokkitkannu.
Virheettömän syväiskun jälkeen Warppihämähäkit ampuivat monofilamenttiserpentiinillään läpirikki yhden Deff Dread Ribbreikan peräpellit, sekä hieman onnekkaasti myös Mega Dread Boomrippan. Molemmista kävelijöistä jäi vain surullinen savuava raato.
Wraithknightit ampuivat taas Gorban Bossnauttia, rikkoen megablastan ja tainnuttaen jättiwalkerin.
-”Woot, Scruwwa, is dat friggin’ mega force field up’n’runnin? You Git, my Kans are gettin’ shot!”
-”Dis workin’ alrite, its yer own kustom field dat’s bugged!”
-”An’ dem fuggly Eldaahs is blowin’ up us right flank wit sum wires! Gonna be lotsa fixin’ for da lads…”
Örkkien kakkkosvuorolla tapahtui pelin ainut vihreä hetki, kun Gorban keskusmuodostelmasta kääntyneet Da Zookakans -kannut tiputtivat nätisti romulättyjä toisen warppihämähäkkiryhmän päälle, tappaen eldarit yhtä vaille kokonaan. Vasemmalla laidalla edettiin mutta liian hitaasti. Tulitus oli vähän tehokkaampaa, yhden serpentin menettäessä scatterlaserinsa ja pari hullpointtia. Gorba tähtäsi kuitenkin henkilökohtaisesti paikallaan huojuvan Morkanauttinsa rokkitit, ja toinen niistä läpäisi Firedragonien aaltokäärmeen pellit, ja rikkoin antigravin [pelin paras heittosarjani: 6 to hit snäpärillä, 5+ peneksi ja 6 resultiksi].
Eldareiden 3a -vuorolla warppispidereiden isompi ryhmä tuhosi kaksi grotzookakannua metsiköstä, Waveserpentit örkkien oikean laidan viimeisen kävelijän, Deff Dread Headbangan, joka oli kääntynty takaisin kohti warppispidereitä ja jättänyt takapanssarinsa eldartankkien armoille.
Oikealla laidalla snappejä ampuva wave serpent immobilisoi Deff Dread Legcuttan, jonka toinen serpentti sitten tuhosi niille sijoilleen. Da Bossnaut sai osumia ja tärisi taas, menettäen Gorban ja Riggereiden korjaaman hp:n Wraith-ritarien tulessa.
Vuorolla 3b tehtiin örkkien do-or-die -rynnäkkö: Wraithknightit olivat houkuttelevasti tulleet hiukan lähemmäs hakiessaan ampumakulmia, ja sekä Megacrush että Da Bossnaut pääsivät lähistelemään omaan Wraithiaan. Hammeriskut eivät toimineet, ja Wraithit iskivät ensin, ja tuohoisasti. Megacrusha rähjähti yhteen kolmesta läpäisevästä osumasta, Da Bossnaut menetti viimeiset kaksi HP:tään ja romuttui.
Nähdessään isojen kävelijöiden hajoavan, Scruwwa ja Da Lads katsoivat parhaaksi poistua vähin äänin, Gorban jäädessä piileskelemään Bossnautin romukasaan. Eli luovutus vuoron 4a alussa, kun jäljellä oli vain yksi kannu, poikia ja muutamia gretchineitä.
-"...psst... Scruwwa, are dem Eldaahs gone, rite?"
----SHHHSKRRIIS SKRIISKKSH-----
---SSSSssshhhhh....Sssshhhh-----
-"...ay again, Boss, say again? Are you dere?"
-"You snivellin Git! Get dem Diggers up here at Da Bossnaut. Der is a megawot thingypack on me back! An' start 'em little buggers haulin' scrap, we gonna make some new Dreads'n'Kans!"
Pahin tappio ikinä ja tuimat turpakäräjät, paremminkin olisin voinut pelata, heti deposta alkaen. Mutta tästä on Dreadmobin hyvä parantaa. Kiitos Kaarlelle oikein mukavasta pelistä ja hyvistä neuvoista! Ja Gork'n'Mork voisivat antaa hiukan parempia rolleja seuraavaan taistoon. :)
Ja täytyy lopuksi todeta, että kyllä tää 7ed sääntis on outo, kun siitä on jätetty aivan järjettömästi aiemmin hyvin selitettyjä asioita nyt pois ja arvattavaksi.
-“Der is sumthin’ up der, lemme say it, der is…”, Big Mek Scruwwa mörisi alta kulmain.
-“Sure der is, an I knows it is dem fugly Eldaahs, quit being a Git! We is gonna bash ‘em, dey are runty!”, ärähti Bossmek Gorba. “Go with Da Lads, an’ jus’ follow Da Bossnaut!”
Örkit ryhmittyivät walkerikasaksi uhkaamaan keskustan Anciettiohjauskeskusta, ollen samalla mahdollisimman lähellä Eldareita. Da Pickers -gretchinit infiltroivat oikean laidan komentokeskukseen, Da Diggers taas hiipivät örkkien aloitusalueen ancienttirakennukseen.
Iyanden Eldarit saivat pidettyä aloitteensa, ja Aaltokäärmeitten ensimmäinen tulitusvuoro tuhosi kaksi kannua örkkien vasemmalla laidalta, sekä Da Pickersien kaappaaman ohjauskeskuksen oikealla laidalla. Ja Da Pickersit juoksit pois. Myös Da Bossnaut sai HP:n verran siipeensä Wraithknighteilta. Yhden Wave Serpentin Avengerit siirtyivät Eldareiden puolen objektiivitalon taa piiloon.
Örkkivuorolla koko Dreadmob liikkui eteenpäin, mutta hitaasti metsässä ja kivisillä kukkuloilla. Kannunraadot vielä sulkivat oikeaa sivustaa. Muutama örkkivehje sortui tulittamaankin, saaden yhteistulokseksi yhden jinkin aiheuttamisen. Keskustan kontrollikeskus kuitenkin rynnäköitiin ja rikottiin, yksi rakettikannuryhmä rymisteli kivimäen kautta sen päätyyn ja itse Bossnaut metsän läpi. Da Diggers räjäytti oman puolen komentokeskuksen, ja juoksi sitten raunioihin.
Eldarien reserviin jääneet jetbike-ryhmät, sekä kaksi ryhmää warppispidereitä iskivät kentälle. Biket ajoivat turbolla piileskelemään vasemman laidan örkkipuolen kohteelle.
Kaksi waveserpenttiä tuhosi keskitetyin ammunnoin kokonaan örkkien pisimmälle päässeen rokkitkannuryhmän keskiobjektiivin raunioiden viereen, Gorban Bossnautin voimakentän osoittautuessa aivan liian heikoksi massiivisen täyslaidallisen edessä. Oikealla laidalla tuhottiin viimeinen rokkitkannu.
Virheettömän syväiskun jälkeen Warppihämähäkit ampuivat monofilamenttiserpentiinillään läpirikki yhden Deff Dread Ribbreikan peräpellit, sekä hieman onnekkaasti myös Mega Dread Boomrippan. Molemmista kävelijöistä jäi vain surullinen savuava raato.
Wraithknightit ampuivat taas Gorban Bossnauttia, rikkoen megablastan ja tainnuttaen jättiwalkerin.
-”Woot, Scruwwa, is dat friggin’ mega force field up’n’runnin? You Git, my Kans are gettin’ shot!”
-”Dis workin’ alrite, its yer own kustom field dat’s bugged!”
-”An’ dem fuggly Eldaahs is blowin’ up us right flank wit sum wires! Gonna be lotsa fixin’ for da lads…”
Örkkien kakkkosvuorolla tapahtui pelin ainut vihreä hetki, kun Gorban keskusmuodostelmasta kääntyneet Da Zookakans -kannut tiputtivat nätisti romulättyjä toisen warppihämähäkkiryhmän päälle, tappaen eldarit yhtä vaille kokonaan. Vasemmalla laidalla edettiin mutta liian hitaasti. Tulitus oli vähän tehokkaampaa, yhden serpentin menettäessä scatterlaserinsa ja pari hullpointtia. Gorba tähtäsi kuitenkin henkilökohtaisesti paikallaan huojuvan Morkanauttinsa rokkitit, ja toinen niistä läpäisi Firedragonien aaltokäärmeen pellit, ja rikkoin antigravin [pelin paras heittosarjani: 6 to hit snäpärillä, 5+ peneksi ja 6 resultiksi].
Eldareiden 3a -vuorolla warppispidereiden isompi ryhmä tuhosi kaksi grotzookakannua metsiköstä, Waveserpentit örkkien oikean laidan viimeisen kävelijän, Deff Dread Headbangan, joka oli kääntynty takaisin kohti warppispidereitä ja jättänyt takapanssarinsa eldartankkien armoille.
Oikealla laidalla snappejä ampuva wave serpent immobilisoi Deff Dread Legcuttan, jonka toinen serpentti sitten tuhosi niille sijoilleen. Da Bossnaut sai osumia ja tärisi taas, menettäen Gorban ja Riggereiden korjaaman hp:n Wraith-ritarien tulessa.
Vuorolla 3b tehtiin örkkien do-or-die -rynnäkkö: Wraithknightit olivat houkuttelevasti tulleet hiukan lähemmäs hakiessaan ampumakulmia, ja sekä Megacrush että Da Bossnaut pääsivät lähistelemään omaan Wraithiaan. Hammeriskut eivät toimineet, ja Wraithit iskivät ensin, ja tuohoisasti. Megacrusha rähjähti yhteen kolmesta läpäisevästä osumasta, Da Bossnaut menetti viimeiset kaksi HP:tään ja romuttui.
Nähdessään isojen kävelijöiden hajoavan, Scruwwa ja Da Lads katsoivat parhaaksi poistua vähin äänin, Gorban jäädessä piileskelemään Bossnautin romukasaan. Eli luovutus vuoron 4a alussa, kun jäljellä oli vain yksi kannu, poikia ja muutamia gretchineitä.
-"...psst... Scruwwa, are dem Eldaahs gone, rite?"
----SHHHSKRRIIS SKRIISKKSH-----
---SSSSssshhhhh....Sssshhhh-----
-"...ay again, Boss, say again? Are you dere?"
-"You snivellin Git! Get dem Diggers up here at Da Bossnaut. Der is a megawot thingypack on me back! An' start 'em little buggers haulin' scrap, we gonna make some new Dreads'n'Kans!"
Pahin tappio ikinä ja tuimat turpakäräjät, paremminkin olisin voinut pelata, heti deposta alkaen. Mutta tästä on Dreadmobin hyvä parantaa. Kiitos Kaarlelle oikein mukavasta pelistä ja hyvistä neuvoista! Ja Gork'n'Mork voisivat antaa hiukan parempia rolleja seuraavaan taistoon. :)
Ja täytyy lopuksi todeta, että kyllä tää 7ed sääntis on outo, kun siitä on jätetty aivan järjettömästi aiemmin hyvin selitettyjä asioita nyt pois ja arvattavaksi.
Viimeksi muokannut Timmon, To 11.09.2014 22:17. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Re: [40k] Syksy '14 liiga- Legacy of the Old Ones
Miun Warlord Trait rollaus oli Divide to Qoncuer, jos en nyt sitä re-rollaa sit :P
Mutta hiukan pörröä :)
Viidennen Notaarin muistiinpanot
Koodinimi ”Komus” 5.912.744.M41
...
Kiersimme keinotekoista planeettaa 72 tuntia ja annoimme skannereidemme mitata lukemiaan siitä.
Pinnalta lukemat olivat selkeitä, vaikka hyvin erikoisia. Mutta mitä syvemmälle luotaus eteni, sitä oudoimmiksi lukemat kävivät. Vaikuttaa siltä, että planeetta koostuu useista kerroksista. Luotauksen tulokset ovat taltioituina aluksemme tietokoneeseen.
Sensorimme ovat havainneet myös muita aluksia planeetan läheisyydessä, omamme lisäksi. Ei ole enää aikaa hitaalle tutkimukselle.
Laskeudumme tänään planeetan pinnalle.
Täysi valmius.
...
...
Jos en paremmin tietäisi, pitäisin tätä normaalina asumiskelpoisena planeettana. Kuitenkaan emme ole nähneet mitään elävää, kasvillisuutta lukuun ottamatta.
Sensorimme havaitsivat signaalin, jonka alkulähteessä löytyi asutuksen tapainen. Tutkittuamme rakennuksia havaitsimme niiden olevan eräänlaisia kontrollihuoneita, joiden tietokoneet sisälsivät kryptattuja tiedostoja ja koodeja. Uskon, että näiden avulla pääsemme planeetan muille tasoille.
…
Koodinimi ”Komus” 5.913.744.M41
...
Tiedustelijamme havaitsivat tuntemattoman joukko-osaston asustuksen lipeillä. komensin joukot puolustus asemiin ja keräämään kaiken mahdollisen datan kontrollirakennuksista.
Tuntematon joukko-osasto hyökkäsi kimppuumme ilmoittamatta mitään.
Warpin energia vyöryi vahvasti, vihollisemme psyykkereiden valjastaessa sen voimia. En ollut ennen nähnyt samoja symboleja, kuin hyökkääjillä, vaikka osa heidän kantamista merkeistä olikin selvästi Imperiumin.
Häpeäkseni ne rampauttivat vasemman sivustamme täysin. Komensin loput joukoistani liikkeelle ja antamaan tukitulta edetessäni itse kohti vihollista.
Ensin vastuksemme oli yhdessä paikassa ja sitten toisessa. Yritin kanavoida voimiani estääkseni Warpin energiaa virtaamasta, siinä kuitenkaan täysin onnistumatta.
Peräännyimme.
Joukkomme keräsivät kuitenkin tarvitsemamme datan kontrollirakennuksista, joten ensimmäinen tehtävämme oli onnistunut.
...
Mutta hiukan pörröä :)
Viidennen Notaarin muistiinpanot
Koodinimi ”Komus” 5.912.744.M41
...
Kiersimme keinotekoista planeettaa 72 tuntia ja annoimme skannereidemme mitata lukemiaan siitä.
Pinnalta lukemat olivat selkeitä, vaikka hyvin erikoisia. Mutta mitä syvemmälle luotaus eteni, sitä oudoimmiksi lukemat kävivät. Vaikuttaa siltä, että planeetta koostuu useista kerroksista. Luotauksen tulokset ovat taltioituina aluksemme tietokoneeseen.
Sensorimme ovat havainneet myös muita aluksia planeetan läheisyydessä, omamme lisäksi. Ei ole enää aikaa hitaalle tutkimukselle.
Laskeudumme tänään planeetan pinnalle.
Täysi valmius.
...
...
Jos en paremmin tietäisi, pitäisin tätä normaalina asumiskelpoisena planeettana. Kuitenkaan emme ole nähneet mitään elävää, kasvillisuutta lukuun ottamatta.
Sensorimme havaitsivat signaalin, jonka alkulähteessä löytyi asutuksen tapainen. Tutkittuamme rakennuksia havaitsimme niiden olevan eräänlaisia kontrollihuoneita, joiden tietokoneet sisälsivät kryptattuja tiedostoja ja koodeja. Uskon, että näiden avulla pääsemme planeetan muille tasoille.
…
Koodinimi ”Komus” 5.913.744.M41
...
Tiedustelijamme havaitsivat tuntemattoman joukko-osaston asustuksen lipeillä. komensin joukot puolustus asemiin ja keräämään kaiken mahdollisen datan kontrollirakennuksista.
Tuntematon joukko-osasto hyökkäsi kimppuumme ilmoittamatta mitään.
Warpin energia vyöryi vahvasti, vihollisemme psyykkereiden valjastaessa sen voimia. En ollut ennen nähnyt samoja symboleja, kuin hyökkääjillä, vaikka osa heidän kantamista merkeistä olikin selvästi Imperiumin.
Häpeäkseni ne rampauttivat vasemman sivustamme täysin. Komensin loput joukoistani liikkeelle ja antamaan tukitulta edetessäni itse kohti vihollista.
Ensin vastuksemme oli yhdessä paikassa ja sitten toisessa. Yritin kanavoida voimiani estääkseni Warpin energiaa virtaamasta, siinä kuitenkaan täysin onnistumatta.
Peräännyimme.
Joukkomme keräsivät kuitenkin tarvitsemamme datan kontrollirakennuksista, joten ensimmäinen tehtävämme oli onnistunut.
...
Immune to illusions and scientifical blows.
Armed with black magic, spears and crossbows.
http://jonitanskanen.wix.com/dtd-design
Armed with black magic, spears and crossbows.
http://jonitanskanen.wix.com/dtd-design
Re: [40k] Syksy '14 liiga- Legacy of the Old Ones
1. Kierros
Miikka Riikonen ( Dark angels ) vs Timo Hyttinen ( Tyrant's legion )
Liigapisteet: 5-1 Dark angelseille, maalauspisteet molemmille
----
-"Ymmärrän ettei sotaharjoitukset ole jotain mihin rantautuneet joukkosi yleensä osallistuvat, mutta meillä on kiistämättömiä todisteita että Barabbas kolmesti kirottu operoi alueella, eikä näillä juuri lainaamillani joukoilla ole kokemusta petturilegioonalaisten voimasta".
- "Eikö hopiakorpeista ole tähän työhön, olen ymmärtänyt että sinulla on paljon vaikutusvaltaa ko. jaoston sisällä".
- "Vain pieni ryhmä on saapunut tueksemme ja heidän osansa harjoituksessa on opastaa siinä mitkä asiat tulevissa taistelussa kannattaa jättää heille".
- Selaphiel pohti saamiaan tiedustelutietoja hetken ja arvioi todennäköisyyttä jolla Jiménezin iskuryhmä ajautuisi yhteenottoon ruttolordin kanssa. Todennäköisyys oli suuri, olihan mies täällä jäljittämässä kaaoksen saastaisia tukijoita ja oli maineensa perusteella pätevä tässä työssä. "Teen mitä pyydät inkvisiittori", kapteeni sanoi korostaen tittelillä että Halloranin sinetin suoma asema oli ainoa syy miksi tämä puheenvuoro oli edes myönnetty. "Me näytämme mitä tapahtuu kun asemiestesi tuikut ja puukot laitetaan voimahaarniskaa vastaan".
----
Halloranin iskuryhmä sai eka vuoron, warlord traitit määräsi codex eikä kummallakaan puolella ollut psyykkisiä voimia heitettävänä. Kaartihorde täytti melkein koko deploy alueensa ja arvattiin että noiden liikuttelu ja toisen pelaajan kokemattomuus lisäisi pelin kestoa jonkin verran. Osa ravenwingistä jäi reserviin outflankkiin eikä kumpikaan aloittanut kohderakennusten sisältä.
Peli ratkesi huonosti ajateltuun scenaariosuunnitelmaan, kaartilaiset haaveili parakkien perustamisesta ehjiin rakennuksiin kun taas enkeleille oli selvää että sitä kisaa he eivät voittaisi. Kaikki vastustajalle jäävät talot nurin ja viimeisellä vuorolla nopeat pyörät linebreakeriin ja contestoimaan. En syytä noppaa, MUTTA kolmosvuorolla tai sen jälkeen en tainnut päästä läpi kun yhden pyörän cover savesta :).
Itselleni muistiin jääneitä hetkiä:
- 1.vuoron 2 ensimmäistä noppaa => 2 immobilized resulttia kuljetusvaunuille dangerous terrainista. No eihän gunline liikkumiskykyä tarvitsekaan
- 21 rynnäköivää militiamiestä vs yksi mopo. Mariini voitti combatin ja luikki hit and runilla pakoon
Kiitokset vastapuolelle ja talon emännälle kärsivällisyydestä, mukavasta illasta ja tarjoilusta.
----
"En tiedä miten inkvisitio on aivopessyt ja käsitellyt noita miehiä mutta sitkeitä ovat eivätkä jähmety rynnäköivästä mariinista", Selaphiel kehui. "Eivät kuitenkaan kykene pitämään tavoitteita kirkkaana mielessään eivätkö ohjaamaan vastustajan liikkeitä. Kunhan vältin Astartes-serkkujani niin taistelun lopputuloksesta ei ollut epäilystä. Ehkä on parempi että jätätte tämän kampanjan keskeiset taistelut enkeleideni vastuulle".
Miikka Riikonen ( Dark angels ) vs Timo Hyttinen ( Tyrant's legion )
Liigapisteet: 5-1 Dark angelseille, maalauspisteet molemmille
----
-"Ymmärrän ettei sotaharjoitukset ole jotain mihin rantautuneet joukkosi yleensä osallistuvat, mutta meillä on kiistämättömiä todisteita että Barabbas kolmesti kirottu operoi alueella, eikä näillä juuri lainaamillani joukoilla ole kokemusta petturilegioonalaisten voimasta".
- "Eikö hopiakorpeista ole tähän työhön, olen ymmärtänyt että sinulla on paljon vaikutusvaltaa ko. jaoston sisällä".
- "Vain pieni ryhmä on saapunut tueksemme ja heidän osansa harjoituksessa on opastaa siinä mitkä asiat tulevissa taistelussa kannattaa jättää heille".
- Selaphiel pohti saamiaan tiedustelutietoja hetken ja arvioi todennäköisyyttä jolla Jiménezin iskuryhmä ajautuisi yhteenottoon ruttolordin kanssa. Todennäköisyys oli suuri, olihan mies täällä jäljittämässä kaaoksen saastaisia tukijoita ja oli maineensa perusteella pätevä tässä työssä. "Teen mitä pyydät inkvisiittori", kapteeni sanoi korostaen tittelillä että Halloranin sinetin suoma asema oli ainoa syy miksi tämä puheenvuoro oli edes myönnetty. "Me näytämme mitä tapahtuu kun asemiestesi tuikut ja puukot laitetaan voimahaarniskaa vastaan".
----
Halloranin iskuryhmä sai eka vuoron, warlord traitit määräsi codex eikä kummallakaan puolella ollut psyykkisiä voimia heitettävänä. Kaartihorde täytti melkein koko deploy alueensa ja arvattiin että noiden liikuttelu ja toisen pelaajan kokemattomuus lisäisi pelin kestoa jonkin verran. Osa ravenwingistä jäi reserviin outflankkiin eikä kumpikaan aloittanut kohderakennusten sisältä.
Peli ratkesi huonosti ajateltuun scenaariosuunnitelmaan, kaartilaiset haaveili parakkien perustamisesta ehjiin rakennuksiin kun taas enkeleille oli selvää että sitä kisaa he eivät voittaisi. Kaikki vastustajalle jäävät talot nurin ja viimeisellä vuorolla nopeat pyörät linebreakeriin ja contestoimaan. En syytä noppaa, MUTTA kolmosvuorolla tai sen jälkeen en tainnut päästä läpi kun yhden pyörän cover savesta :).
Itselleni muistiin jääneitä hetkiä:
- 1.vuoron 2 ensimmäistä noppaa => 2 immobilized resulttia kuljetusvaunuille dangerous terrainista. No eihän gunline liikkumiskykyä tarvitsekaan
- 21 rynnäköivää militiamiestä vs yksi mopo. Mariini voitti combatin ja luikki hit and runilla pakoon
Kiitokset vastapuolelle ja talon emännälle kärsivällisyydestä, mukavasta illasta ja tarjoilusta.
----
"En tiedä miten inkvisitio on aivopessyt ja käsitellyt noita miehiä mutta sitkeitä ovat eivätkä jähmety rynnäköivästä mariinista", Selaphiel kehui. "Eivät kuitenkaan kykene pitämään tavoitteita kirkkaana mielessään eivätkö ohjaamaan vastustajan liikkeitä. Kunhan vältin Astartes-serkkujani niin taistelun lopputuloksesta ei ollut epäilystä. Ehkä on parempi että jätätte tämän kampanjan keskeiset taistelut enkeleideni vastuulle".
Re: [40k] Syksy '14 liiga- Legacy of the Old Ones
2. Kierros
Skenaario: Beneath the Surface
Peliparit:
Niko 'HassuNaxu' Toivanen vs Kaarle 'Pikku' Tukia
Joni 'DraSa' Tanskanen vs Miikka 'Miikkar' Riikonen
Lauri 'Entrooppi' Lattu vs Kalle 'Penaurkuri' Antikainen
Jere 'Varapalmus' Jukka vs Saku 'Naali' Parviainen
Juha 'Sutenööri' Ettanen vs Timo 'Karadoc' Hyttinen
Pekka 'Goddish' Tiihonen vs Timo 'Timmon' Immonen
Kierros aikaa 28.9. saakka.
Skenaario: Beneath the Surface
Peliparit:
Niko 'HassuNaxu' Toivanen vs Kaarle 'Pikku' Tukia
Joni 'DraSa' Tanskanen vs Miikka 'Miikkar' Riikonen
Lauri 'Entrooppi' Lattu vs Kalle 'Penaurkuri' Antikainen
Jere 'Varapalmus' Jukka vs Saku 'Naali' Parviainen
Juha 'Sutenööri' Ettanen vs Timo 'Karadoc' Hyttinen
Pekka 'Goddish' Tiihonen vs Timo 'Timmon' Immonen
Kierros aikaa 28.9. saakka.
Immune to illusions and scientifical blows.
Armed with black magic, spears and crossbows.
http://jonitanskanen.wix.com/dtd-design
Armed with black magic, spears and crossbows.
http://jonitanskanen.wix.com/dtd-design
Re: [40k] Syksy '14 liiga- Legacy of the Old Ones
Juha 'Sutenööri' Ettanen vs Timo 'Karadoc' Hyttinen
6-0 Sutenöörille. Molemmille maalauspisteet
Grey knightit ottivat jumalatonta kurmotusta alkuun, reservit päättivät jäädä hengailemaan "kyllä se draigo setä siellä pärjää" meiningillä, Timo kehtasi vielä ryöstää iniativen rerolleista huolimatta, mutta loppujen lopuksi miljoona 2+ savet ja se että troopit pysyivät suht koskemattomina takasivat lopulta voiton.
-Juha-
6-0 Sutenöörille. Molemmille maalauspisteet
Grey knightit ottivat jumalatonta kurmotusta alkuun, reservit päättivät jäädä hengailemaan "kyllä se draigo setä siellä pärjää" meiningillä, Timo kehtasi vielä ryöstää iniativen rerolleista huolimatta, mutta loppujen lopuksi miljoona 2+ savet ja se että troopit pysyivät suht koskemattomina takasivat lopulta voiton.
-Juha-
- Varapalmus
- Viestit: 720
- Liittynyt: Ke 17.07.2013 18:46
Re: [40k] Syksy '14 liiga- Legacy of the Old Ones
Jere 'Varapalmus' Jukka vs Saku 'Naali' Parviainen
Kreuzzug der Malstrom vs. Farsight Enclaves
Voitto Jerelle, pistetuloksella 6-0
Sakulle Maalauspisteet, mulle ei vieläkään mitään.
Veli Bergenhart sai haluamansa WL-traitin, Legendary Fighter, ja pitää sen loppukampanjan ajan. Vol'tan etsii vielä
Peli oli melko tasainen Templarien rynnistäessä kohti Enclaven depozonea objektiivinkiilto silmissä, ja olisi kääntynyt vähintäänkin tasapeliksi jos matsi olisi jatkunut vuoron pidempään, mutta toisin kävi ja vein voiton kolmen battlesuitin ja Riptiden näykkiessä Sakun objektiiville päässeen ryhmän kantapäitä. Meno oli tuhoisaa, mutta Markerlightien puute oli Sakun turma, minä kun käytin Go To Groundia laittoman paljon.
Kohokohtia:
-Lantikka kestää laittomasti tulitusta, mutta tappaa räjähtäessään puolet sisällä olleista ristiretkeläisistä (5), ja kaksi scouttia ulkopuolelta sen lisäksi. Fusion Blasterit ovat pelin paras ase.
-TFC osui johonkin!!!! Ja tappoi kaksi dronea.
-Vindicare MIKE ottaa osumaa tällä kertaa, ja kuolee loputtomaan tulitukseen toisella vuorolla. Jopa +2 cover kestää vain tietyn määrän vahinkoa.
-Broadsidet kyvyttömiä tappamaan scoutteja, mutta tiputtavat yhdellä salvolla Stormravenin taivaalta.
-Centurioneja eivät keskiarvot kiinnosta, ampuvat tasaisesti 80% osumia joka ampumavuorollaan.
Fluffia myöhemmin, kiitokset vielä Sakulle hauskasta pelistä.
Kreuzzug der Malstrom vs. Farsight Enclaves
Voitto Jerelle, pistetuloksella 6-0
Sakulle Maalauspisteet, mulle ei vieläkään mitään.
Veli Bergenhart sai haluamansa WL-traitin, Legendary Fighter, ja pitää sen loppukampanjan ajan. Vol'tan etsii vielä
Peli oli melko tasainen Templarien rynnistäessä kohti Enclaven depozonea objektiivinkiilto silmissä, ja olisi kääntynyt vähintäänkin tasapeliksi jos matsi olisi jatkunut vuoron pidempään, mutta toisin kävi ja vein voiton kolmen battlesuitin ja Riptiden näykkiessä Sakun objektiiville päässeen ryhmän kantapäitä. Meno oli tuhoisaa, mutta Markerlightien puute oli Sakun turma, minä kun käytin Go To Groundia laittoman paljon.
Kohokohtia:
-Lantikka kestää laittomasti tulitusta, mutta tappaa räjähtäessään puolet sisällä olleista ristiretkeläisistä (5), ja kaksi scouttia ulkopuolelta sen lisäksi. Fusion Blasterit ovat pelin paras ase.
-TFC osui johonkin!!!! Ja tappoi kaksi dronea.
-Vindicare MIKE ottaa osumaa tällä kertaa, ja kuolee loputtomaan tulitukseen toisella vuorolla. Jopa +2 cover kestää vain tietyn määrän vahinkoa.
-Broadsidet kyvyttömiä tappamaan scoutteja, mutta tiputtavat yhdellä salvolla Stormravenin taivaalta.
-Centurioneja eivät keskiarvot kiinnosta, ampuvat tasaisesti 80% osumia joka ampumavuorollaan.
Fluffia myöhemmin, kiitokset vielä Sakulle hauskasta pelistä.
Re: [40k] Syksy '14 liiga- Legacy of the Old Ones
Kaarle "Pikku" Tukia vs. Niko "HassuNaxxu" Toivanen
Iyanden Eldar vs. Tyranids
Tulos: 6-0 (9-2 vp:t)
Skenaario oli todella epäsuotuisa tyranidelle ja huonosti heitetyt psyykkiset voimat eivät auttaneet asiaa. 3 ensimmäistä vuoro tyranideja kaatui tulitukseen eldarien välttyessä menetyksiltä.
5 vuorolla warlordia hive tyrantia lukuunottamatta kaikki TMC:t oli tuhottu ja gauntit juoksivat karkuun. 6 vuorolla Hive Tyrant otti linebreakerin ja Eldarit varmistivat kaikki objektiivit Jet Bikeillä.
Mielekiintoisen lisän peliin toivat sähkökatkojen aiheuttama "Night Fight" :P
Nikolle maalausboonus, Eldareita oli vielä 10 vaille maalipintaa.
Eldarit pitävät Strategic 3. Warlord Traitin.
Iyanden Eldar vs. Tyranids
Tulos: 6-0 (9-2 vp:t)
Skenaario oli todella epäsuotuisa tyranidelle ja huonosti heitetyt psyykkiset voimat eivät auttaneet asiaa. 3 ensimmäistä vuoro tyranideja kaatui tulitukseen eldarien välttyessä menetyksiltä.
5 vuorolla warlordia hive tyrantia lukuunottamatta kaikki TMC:t oli tuhottu ja gauntit juoksivat karkuun. 6 vuorolla Hive Tyrant otti linebreakerin ja Eldarit varmistivat kaikki objektiivit Jet Bikeillä.
Mielekiintoisen lisän peliin toivat sähkökatkojen aiheuttama "Night Fight" :P
Nikolle maalausboonus, Eldareita oli vielä 10 vaille maalipintaa.
Eldarit pitävät Strategic 3. Warlord Traitin.
Joensuun Pöytäpeliyhdistys
Re: [40k] Syksy '14 liiga- Legacy of the Old Ones
2. Kierros
Miikka ’Miikkar’ Riikonen vs Joni 'DraSa' Tanskanen
Selaphiel's Strike Force [DA] vs Memoria Sanguis: Atropoksen Kuurian Monitorointisolu: Abditus Indicium [BA] & Illariuksen 6. Komppania [AM]
6-0 Miikan hyväksi (VP:t 10- 0)
Molemmille maalauspisteet
Olipa jännä ja mukava peli, vaikka DA painoikin julmasti päälle. Aika hyvin onnistuin pistämään omine joukkoineni kuitenkin vastaan ja koska onnistuin venkoilemaan Miikan reservejä, oli alkupeli melko tasaista. Mutta kun peli eteni, niin kokoajan lisää DA:ta pöydälle tuli ja kaikkia edellisiä ei saatu tuhottua, niin kuudennenvuoron lopulla, oli jo minun rivit käyneet kovin ohuiksi. Siihen se peli sitten päättyikin, Miikan saadessa kakki mahdolliset objektiivit suoritettua.
Eli Miikalle tuli täydellinen voitto, kaikessa sen kirjaimellisuudessaan, ilman pöytäystä, josta mie jostain syystä olin jotenkin ihan täpinöissäni :D
Kiitos pelistä!
Viidennen Notaarin muistiinpanot
Koodinimi ”Komus” 5.914.744.M41
...
Saavutimme planeetan sisemmän tason, tai paremminkin yhden niistä. Luotaimemme havaitsevat, että allamme on vielä useita, paremman nimityksen puutteessa sanon, kammioita.
Kuljimme pitkin eräänlaista tunnelia, jonka seinissä oli vieraita glyphejä. Lopulta saavutimme avaran tilan, joka vaikutti olevan ulkoilmassa. Mutta luotaimemme vakuuttivat, että olimme maan alla. Taivas oli keinotekoisesti tehty ja maan pintakin näytti normaalilta. Se oli kuitenkin hyvin karua ja sensorini kertoi, että lämpötila oli hyvin alhainen. Johdatin Monitorointisolun eteenpäin dokumentoiden kaiken vastaan tulleen. Jäinen maa hidasti kulkuamme ja en ole varma johtuiko se kylmästä ilmasta, mutta skannerimme ja kommunikointi linkkimme eivät toimineet kunnolla.
Vain tiedustelijoiden valppaus varoitti ajoissa, että kimppuumme hyökättiin, siten ehdin reagoimaan ja sain puolustuksen valmiuteen. Joukkomme eivät kertaakaan joutuneet tarpeeksi lähelle vihollista, että olisin voinut määrittää keitä vastassamme oli. Lähetin tiedustelu panssarit häiriköimään sivustaan ja joukon Illariuksen miehiä kohti vihollisen komentopaikkaa, muiden joukkojen turvatessa peräytymistämme. Vaikka onnistuimme viivyttämään vihollisia jonkin aikaa, vyöryivät ne silti omalle komentopaikallemme raskaan tulituksen voimin.
Ampuminen oli bolter- mallin aseen pienoisraketteja. Vastassamme oli siis Astartes sotilaita. Olivatko he kerettiläisiä, vai oliko heidänkin skannerinsa ja kommunikointi linkkinsä sekaisin. Vihollisen linjaan lähettämäni Illariuksen sotilaat eivät koskaan palanneet.
Meidän on koottava joukkomme ja etsittävä toinen reitti planeetan ytimeen, se on priorisaatio tasoltaan tärkein objektiivimme.
...
Miikka ’Miikkar’ Riikonen vs Joni 'DraSa' Tanskanen
Selaphiel's Strike Force [DA] vs Memoria Sanguis: Atropoksen Kuurian Monitorointisolu: Abditus Indicium [BA] & Illariuksen 6. Komppania [AM]
6-0 Miikan hyväksi (VP:t 10- 0)
Molemmille maalauspisteet
Olipa jännä ja mukava peli, vaikka DA painoikin julmasti päälle. Aika hyvin onnistuin pistämään omine joukkoineni kuitenkin vastaan ja koska onnistuin venkoilemaan Miikan reservejä, oli alkupeli melko tasaista. Mutta kun peli eteni, niin kokoajan lisää DA:ta pöydälle tuli ja kaikkia edellisiä ei saatu tuhottua, niin kuudennenvuoron lopulla, oli jo minun rivit käyneet kovin ohuiksi. Siihen se peli sitten päättyikin, Miikan saadessa kakki mahdolliset objektiivit suoritettua.
Eli Miikalle tuli täydellinen voitto, kaikessa sen kirjaimellisuudessaan, ilman pöytäystä, josta mie jostain syystä olin jotenkin ihan täpinöissäni :D
Kiitos pelistä!
Viidennen Notaarin muistiinpanot
Koodinimi ”Komus” 5.914.744.M41
...
Saavutimme planeetan sisemmän tason, tai paremminkin yhden niistä. Luotaimemme havaitsevat, että allamme on vielä useita, paremman nimityksen puutteessa sanon, kammioita.
Kuljimme pitkin eräänlaista tunnelia, jonka seinissä oli vieraita glyphejä. Lopulta saavutimme avaran tilan, joka vaikutti olevan ulkoilmassa. Mutta luotaimemme vakuuttivat, että olimme maan alla. Taivas oli keinotekoisesti tehty ja maan pintakin näytti normaalilta. Se oli kuitenkin hyvin karua ja sensorini kertoi, että lämpötila oli hyvin alhainen. Johdatin Monitorointisolun eteenpäin dokumentoiden kaiken vastaan tulleen. Jäinen maa hidasti kulkuamme ja en ole varma johtuiko se kylmästä ilmasta, mutta skannerimme ja kommunikointi linkkimme eivät toimineet kunnolla.
Vain tiedustelijoiden valppaus varoitti ajoissa, että kimppuumme hyökättiin, siten ehdin reagoimaan ja sain puolustuksen valmiuteen. Joukkomme eivät kertaakaan joutuneet tarpeeksi lähelle vihollista, että olisin voinut määrittää keitä vastassamme oli. Lähetin tiedustelu panssarit häiriköimään sivustaan ja joukon Illariuksen miehiä kohti vihollisen komentopaikkaa, muiden joukkojen turvatessa peräytymistämme. Vaikka onnistuimme viivyttämään vihollisia jonkin aikaa, vyöryivät ne silti omalle komentopaikallemme raskaan tulituksen voimin.
Ampuminen oli bolter- mallin aseen pienoisraketteja. Vastassamme oli siis Astartes sotilaita. Olivatko he kerettiläisiä, vai oliko heidänkin skannerinsa ja kommunikointi linkkinsä sekaisin. Vihollisen linjaan lähettämäni Illariuksen sotilaat eivät koskaan palanneet.
Meidän on koottava joukkomme ja etsittävä toinen reitti planeetan ytimeen, se on priorisaatio tasoltaan tärkein objektiivimme.
...
Immune to illusions and scientifical blows.
Armed with black magic, spears and crossbows.
http://jonitanskanen.wix.com/dtd-design
Armed with black magic, spears and crossbows.
http://jonitanskanen.wix.com/dtd-design
Re: [40k] Syksy '14 liiga- Legacy of the Old Ones
Chaos Demons vs. Gorba’s Dreadmob [Orks]
Pekka ‘Goddish’ Tiihonen vs. Timo 'Timmon' Immonen
Kirjataanpa tulos, kun ei Pekka ole ehtinyt eikä tullut oikein sovittua kumpi kirjaa: voitto demoneille pistein 6-2, liigapisteet 4-2.
Pekalle maalauspisteet, minulle ei (vielä, kuten tänne on joku muukin maininnut).
Örkkien uusi warlord trait on commandista master of vanguard tms. joka antaa +1 charge/run 12" päässä warlordista. Demonit kaiketi pitivät entisensä.
*** Fluff inc, quite possibly ***
Pekka ‘Goddish’ Tiihonen vs. Timo 'Timmon' Immonen
Kirjataanpa tulos, kun ei Pekka ole ehtinyt eikä tullut oikein sovittua kumpi kirjaa: voitto demoneille pistein 6-2, liigapisteet 4-2.
Pekalle maalauspisteet, minulle ei (vielä, kuten tänne on joku muukin maininnut).
Örkkien uusi warlord trait on commandista master of vanguard tms. joka antaa +1 charge/run 12" päässä warlordista. Demonit kaiketi pitivät entisensä.
*** Fluff inc, quite possibly ***
Re: [40k] Syksy '14 liiga- Legacy of the Old Ones
Black Spiral Brotherhood (Lauri "Entrooppi" Lattu) vs. Shadowsun´s Flarewing (Kalle "Penaurkuri" Antikainen)
Pelipisteet muistaakseni 10-1, eli liigapisteet 6-0
Edit: Maalauspisteet unohtui, eli Shadowsun's Flarewingille se puolikas pongo niist
Kaaos käveli eteenpäin ja grindasi. Taun tulitus jäi liian heikoksi ja lopulta päästiin lähitaisteluetäisyydelle. Siinä sitten kävi luonnollisesti avaruuden kommunisteille huonosti.
Pelipisteet muistaakseni 10-1, eli liigapisteet 6-0
Edit: Maalauspisteet unohtui, eli Shadowsun's Flarewingille se puolikas pongo niist
Kaaos käveli eteenpäin ja grindasi. Taun tulitus jäi liian heikoksi ja lopulta päästiin lähitaisteluetäisyydelle. Siinä sitten kävi luonnollisesti avaruuden kommunisteille huonosti.
"Payment accepted in radioactive matter, esoteric tomes or human souls."
Re: [40k] Syksy '14 liiga- Legacy of the Old Ones
3. Kierros
Skenaario: Glyphs of the Old Ones
Peliparit:
Kaarle 'Pikku' Tukia vs Miikka 'Miikkar' Riikonen
Lauri 'Entrooppi' Lattu vs Jere 'Varapalmus' Jukka
Juha 'Sutenööri' Ettanen vs Niko 'HassuNaxu' Toivanen
Joni 'DraSa' Tanskanen vs Pekka 'Goddish' Tiihonen
Kalle 'Penaurkuri' Antikainen vs Timo 'Timmon' Immonen
Timo 'Karadoc' Hyttinen vs Saku 'Naali' Parviainen
Kierros aikaa 12.10. saakka.
Skenaario: Glyphs of the Old Ones
Peliparit:
Kaarle 'Pikku' Tukia vs Miikka 'Miikkar' Riikonen
Lauri 'Entrooppi' Lattu vs Jere 'Varapalmus' Jukka
Juha 'Sutenööri' Ettanen vs Niko 'HassuNaxu' Toivanen
Joni 'DraSa' Tanskanen vs Pekka 'Goddish' Tiihonen
Kalle 'Penaurkuri' Antikainen vs Timo 'Timmon' Immonen
Timo 'Karadoc' Hyttinen vs Saku 'Naali' Parviainen
Kierros aikaa 12.10. saakka.
Immune to illusions and scientifical blows.
Armed with black magic, spears and crossbows.
http://jonitanskanen.wix.com/dtd-design
Armed with black magic, spears and crossbows.
http://jonitanskanen.wix.com/dtd-design
Re: [40k] Syksy '14 liiga- Legacy of the Old Ones
Kierros 3.
Kaarle Tukia vs. Miikka Riikonen
Iyanden Eldar vs. Dark Angels
Tulos: 6-0 (Wipeout)
Miikalle maalauspisteet ja mulla vielä vajaata.
Kaarle Tukia vs. Miikka Riikonen
Iyanden Eldar vs. Dark Angels
Tulos: 6-0 (Wipeout)
Miikalle maalauspisteet ja mulla vielä vajaata.
Joensuun Pöytäpeliyhdistys