"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Mäntymantu Wood Elves 2,4k

Mikäli haluat palautetta ja kehitysideoita suunnitteilla olevaan armeijaasi, kirjoita listasi tänne. Voit myös antaa palautetta omista kokemuksistasi muille.
Avatar
Gilaelin
Peliporukkavalvoja
Viestit: 2886
Liittynyt: Su 18.04.2004 19:22
Paikkakunta: Joensuu

Mäntymantu Wood Elves 2,4k

Viesti Kirjoittaja Gilaelin »

Tervehdys. Ostium lähestyy ja käyn itseni kanssa jaakobinpainia siitä, menenkö työntelemään turnaukseen Keisarikuntaa vai Mäntymantua. Joensuun omaan liigaankin pitäisi saada Keisarikunta maalatuksi, joten en tee elämästäni ainakaan yhtään helpompaa jos rupean nyt väsäämään Ostiumiin metsähaltioita, joihin pitäisi ehtiä maalata vielä kaksi sankaria ja kaksitoista ratsumiestä. Alan silti kuitenkin kallistua tonttuilun kannalle, koska perinteisesti olen ollut turnauksen kiintiömetsähaltia, eikä ehkä tee karmalleni hyvää, jos osallistun toista kertaa putkeen jollakin muulla kuin haltioilla.

Niin tai näin, tatsia hippiäisiin ei enää kauheasti ole, kun en ole armeijalla pelaillut kunnolla pitkään aikaan ja uutta kirjaakin on testattu lähinnä viime keväänä pari kertaa kun kirja ilmestyi. Koetin siis nyt tehdä listan joka auttavasti edes yrittäisi pelata sitä missä haltiat ovat nykyään hyviä, mutta joka kuitenkin näyttäisi armeijalta jolla olen tottunut pelaamaan. Koska pelejä on tullut pelattua niin vähän uudella kirjalla ja vanhalla kirjalla tuli kuitenkin pelattua siitä päivästä saakka kun se aikoinaan ilmestyi, omaan vielä hienoisen orientoitumisongelman sekä pelitavan että figupoolin suhteen uutta kirjaa kohtaan. Tästä syystä listassa ei esim ole sistereitä (koska en ole vielä löytänyt/ehtinyt hankkia sopivia metallisia tissifiguja joista konvertoida ne), eikä miljoonaa gr-yksikköä (koska omistan niitä vain kaksi) mutta ammun itseäni kuitenkin polveen pelaamalla lohikäärmettä jonka varmaan joudun nostamaan kentältä pois about heti kun sen olen deponnut, mutta mikä on ältsin siisti nappi.

Arvostaisin kommentteja ihan laidasta laitaan aina taktiikkaneuvoista yksiköiden twiikkaamiseen. Sistereitä, tai lisää ratsuja ylipäätänsäkään en kuitenkaan ehdi taikomaan mistään ennen turnausta.

Vaan pitemmittä puheitta:

Lords

Kyrian Haukanmieli
Glade Lord
-ogreblade, charmed shield, talisman of preservation, green dragon
=535
Lohikäärme käärmeilee ja yrittää lyödä asioita jos uskaltaa. Oikeasti varmaan ei uskalla.

Milhindor Korpinsulka
Spellweaver
-4th level, high magic, elven steed, talisman of endurance, crown of command, dispelscroll
=330
Suunnittelin pitkään pelaavani tällä dark magicia, mutta päätin että haluan mieluummin pitää wildikset hengissä high magicin lore atribuutilla, koska hirvimiehet ovat kuitenkin listan kahdesta ainoasta lyövästä asiasta toinen.

Heroes

Nathaniel Ylwë
Bsb
bsb, armor of silvered steel, potion of foolhardiness, gw, elven steed
=164
Menee wildiksiin arkkimaagin kanssa, tuo lyöntivoimaa yksikköön ja katsoo, etteivät hirvet jahtaa suu vaahdossa vääriä vihollisia.

Core

Glade guard x10
-mus, champ, hagbane arrows
=170


Glade guard x10
-mus, champ, hagbane arrows
=170


Glade guard x10
-mus, champ, hagbane arrows
=170
Omistan valehtelematta lähemmäs kaksisataa metallista haltiajousimiestä. Ei näitä siis oikein voi olla pelaamattakaan. Yhden yksikön voisi kuitenkin vaihtaa scouteiksi?

Glade Riders x5
-fc, hagbane arrows
=140

Glade Riders x5
-fc, hagbane arrows
=140
Nämä ovat ilmeisesti nykyään hyvä valinta listassa kuin listassa.

Special

Wild Riders x7
-fc, shields, banner of swiftness
=241
Toinen lyövä vastapallo lohikäärmeen lisäksi.

Rare:

Waywatchers x6
=120

Waywatchers x6
=120
En saanut näitä mahtumaan enemmän listaan. Ajattelin että otan mieluummin lisää poison nuolia kuin vähemmän nuolia yhteensä ja enemmän no-as-nuolia. Pitäisikö näitä kuitenkin ottaa lisää yhden gg-yksikön kustannuksell?

Great Eagle 50

Great Eagle 50
Naakat liihottavat.

Total: 2400pts
Eyes that fire and sword have seen
And horror in the halls of stone
Look at last on meadows green
And trees and hills they long have known.
Avatar
jupu_pupu_mies
Viestit: 2564
Liittynyt: La 12.01.2008 20:44
Paikkakunta: Hönölä

Re: Mäntymantu Wood Elves 2,4k

Viesti Kirjoittaja jupu_pupu_mies »

Waywatchereita maksimimäärä aina, pelin parhaita jousia. Muuten lista näyttää hyvältä pl. Lohikärmyle joka ei synergioi listan kanssa. Toisaalta antaahan se wildiksien lisäksi vastapallon.
Avatar
Scumboogie
Viestit: 4390
Liittynyt: Su 02.03.2008 11:26
Paikkakunta: Vantaa

Re: Mäntymantu Wood Elves 2,4k

Viesti Kirjoittaja Scumboogie »

Kiva lista. Droppaisin itse kyllä noiden pienten ratsuväkiporukoiden full commandit, komento ei anna yksikölle hintaansa nähden tarpeeksi ja niistä saisi nipistettyä peräti 80 pistettä (2x30 gladeridereiltä ja 20 wildiksiltä, taikaliput nyt on aina hyvästä), millä saa jo lihotettua pikkusen waywatchereita. Yhdelle jousiporukalle voisi harkita pahistulinuolia? Olis jotain millä paukutella regeniä pois peikoilta ja muilta sellasilta. Tulinuoli BSB:lle ainakin on tullut havaittua hyväksi.
Avatar
Gilaelin
Peliporukkavalvoja
Viestit: 2886
Liittynyt: Su 18.04.2004 19:22
Paikkakunta: Joensuu

Re: Mäntymantu Wood Elves 2,4k

Viesti Kirjoittaja Gilaelin »

Kiitos kommenteista!

Ostiumissa pelataan Blood&Glorya ja objektiiviskenaarioita joissa lipuilla on väliä, joten niitä on melkein pakko spämmiä listaan turhaan pisteitä viemään, vaikka en lippufetissiä omaakkaan. =/ Sen sijaan muista command groupin jäsenistä, lähinnä kai champoista, voisi karsia pisteitä, jotta way watchereita saisi lihotettua. Tulinuolet ovat myös hyvä ehdotus!

Sain myös hankittua näemmä lisää hevosia about 13 kipaletta tämän viikonlopun aikana, joten voisin pyöritellä ajatusta useamman gr-ryhmän, wildisten ja ehkä jopa sistereiden pelaamisesta, jos ehdin konvertoida ne. Vastaavasti nähtyäni uuden Hobitin trailerin (Legolas, Thranduil ja Elrond <3) harkitsen vakavasti lohikäärmeen tiputtamista ja vaihtamista hirveen. Koska hirvi on siisti. Silloin vapautuisi pisteitä entisestään joita voisi sijoittaa tienvartijoihin. Palaan siis listan suhteen sorvin ääreen.
Eyes that fire and sword have seen
And horror in the halls of stone
Look at last on meadows green
And trees and hills they long have known.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Armeijalistat”