Inquisitorial Task Force

Miten eri armeijat poikkeavat toisistaan tyyliltään ja pelitavoiltaan. Keskustelua eri yksiköiden käytöstä tilanteiden mukaan.
Late M
Viestit: 1863
Liittynyt: To 22.01.2004 11:58
Paikkakunta: Helsinki

Inquisitorial Task Force

Viesti Kirjoittaja Late M »

Terve!


Ainoa 40k-armeijani on low-tech traitor-kaarti. Möllöttäviä tankkeja, paljon jalkaväkeä ja aidan takana kyykkimistä. Vähän tylsä pelata, lähitaistelu on ajatuksenakin ihan hirveä ja käsittämätön määrä erilaisia pyssyjä kokemattoman pelaajan käsissä takaa ampumisvuorojen pituuden.

Nyt tekisi mieli tehdä nopea ja väkivaltainen lista radikaalista inkvisitiosta. Sijoittuu samalle Krasnov-kaivosteollisuusplaneetalle, jossa on puhjennut vakava ruttoepidemia. Planeetan johto on saanut käskyn likvidoida jokaisen, joka mahdollisesti on altistunut taudille. Armeijan johto on kuitenkin siviilien teurastamisen kannalla, he ovat ottaneet kaikki keinot käyttöön viattomien ihmisten suojelemiseksi ja kenties ihan pikkuisen kääntyneet Nurglen puoleen. Mutta vaan siksi, että se näyttää ainoalta vaihtoehdolta. Tämä siis tuosta olemassa olevasta armeijasta.

Teemana on Krasnovin laivaston esikunnan evakuointi. Jostain syystä ydinsukellusvenelaivasto ei ole suoriutunut Krasnovin kapinan aikana sille määrätystä tehtävästä. Inkvisition nopean toiminnan joukot on määrätty evakuoimaan ydinsukellusveneistä (nopeiden rannikkojen suojaamiseen tarkoitettujen maihinnousualusten lisäksi ainoat planeetan laivaston osat) vastaava laivaston esikunta. Virallisesti estääkseen ydinsukellusveneiden päätymisen kapinallisten käsiin, mutta kenties myös syyllisten etsimiseksi. Upseeristo tietää, että inkvisitio pelastaa heidät varmalta kuolemalta, mutta pelastuminen saattaa johtaa kuolemaa pahempaan lopputulokseen...

Nyt haluan listalta a) tehokkuutta b) ulkonäköä c) erilaisuutta aikaisempaan listaan nähden. Figuina aion käyttää Elysian Drop Troopereita ja joitain mariineita, kenties myös terminaattoreita. Yksi vaihtoehto on peluuttaa Tempestus Scion -yksikköjä. Voisin tunkea ne Taurox Primejen kyytiin (figuina käyttäisin Land speeder stormeja).

Kysymys kuuluukin: miten lista kannattaa rakentaa? Haluan siihen siis kevyempää jalkaväkeä, marsuja/terminaattoreita. Tulivoimaa, nopeasti iholle ja kenties jotain deepstrike/teleport -hommia. Jotain lentokoneita, ei tankkeja.

Mitä armeijakirjoja käyttää? Millainen lista toimii? Miten inkvisition saa mukaan? Jotain näppäriä massatuhoaseita (orbital strike)? Haluaisin tehokkaan ja erilaisen listan. Se tuntuu olevan joskus GW:n peleissä liikaa vaadittua, mutta toivottavasti osaatte auttaa!
Avatar
Heretic
Peliporukkavalvoja
Viestit: 3009
Liittynyt: La 12.03.2005 22:36
Paikkakunta: Oulu/Tornio

Re: Inquisitorial Task Force

Viesti Kirjoittaja Heretic »

No olisko hyvä pohja tuo AM? Trooppiin 2x ryhmää veteraaneja joilla carapace ja max special aseet, company command squad jolla max special aseet, nämä joko vendettojen/ valkyrien kyytiin, tai chimera/taurox. Elitestä löytyy scioneja ja miksei teemaan sopisi myös psyker battle squad? Isommat psyykkerit sitten antamaan presienceä unitteihin. Siihen kylkeen SM liittolaisina vaikka jossa grand master terminaattoripanssarissa, tämä jätkä ampuu sen orbital striken, tulee myös kentälle terminaattoritiimin mukana tai podissa jossa marine ryhmä/ sternguard ryhmä. Inkvien puolelta coteaz toimii tai sitten pari halvempaa sinne. Lähistä buustaamaan joukko crusadereita ja pappi antaan re-rollit invuihin?
Ville Oulusta.
Frostgrave, Mordheim, 40k&30k, Kings of war, Lotr, Guild ball, Necromunda ja Blood bowl
Avatar
jamovoima
Valvoja
Viestit: 7617
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:37
Paikkakunta: Länsi-Vantaa

Re: Inquisitorial Task Force

Viesti Kirjoittaja jamovoima »

Kuvaus kuullostaa ainakin minun korvaani melkein suoraan siltä IG:n stormtrooper lisäriltä (Militarum tempestus?). Saa lentokoneita dediated transportiksi ja hyvillä käskyillä varustettuja storm troopereita yms. jännää. Kaveriksi voi sitten ottaa inkvisitiota ja marineita. Imperiumin joukoissahan on se hyvä puoli, että niistä saa nykyään melkein minkälaisen yhdistelmän tahansa.
Late M
Viestit: 1863
Liittynyt: To 22.01.2004 11:58
Paikkakunta: Helsinki

Re: Inquisitorial Task Force

Viesti Kirjoittaja Late M »

Joo, harmittaa kun sitä inkvisitio-kirjaa ei pääse kaupassa selaamaan eikä sitä storm trooper -kirjaa sen puoleen. IG:n kirjaa en sen takia haluaisi käyttää kun on tosiaan jo yksi armeija niitä.

Täytynee yrittää saada kirjat luettavaksi ja hahmotella listaa. Ja sitten pitänee tutkailla josko airborne-listalla pelaaminen tuntuu järkevältä. Niitä lentokoneita ei vissiin alussa saa pöydälle? Paitsi jos ottaa sen laskeutumisalustan. Ja mites ne forgen lentokoneet, onko ne otettavissa nykyään ihan 40k-turnauksissa?
Avatar
Meganiikko
Viestit: 5244
Liittynyt: Ti 22.10.2013 22:57
Paikkakunta: JNS

Re: Inquisitorial Task Force

Viesti Kirjoittaja Meganiikko »

Forgen lentokoneet on turnauskohtaisesti sallittuja.

Ilma-armeija primarynä ei ole hyvä idea, jos et saa size the iniativea tai olet ampuvaa listaa vastassa, yksikköjen vähyys keskittää tulivoiman pariin coverissa kyykkivään modelliin tarkoittaen että siun kovin tulivoima on jossain muualla, ja et pääse vaikuttamaan 100% teholla vuorosta 1 eteenpäin, ja ilma-armeija viivästyy herkästi jos vihulla on jokin joka ottaa reserviheitoista pois niin satat joutua odottamaan ilmatukea pitkäänkin.

Tauroxit on yllättävän hyviä mobiilille ja reaktiiviselle listalle: Et saa ampua sisältä mutta jos liikut 12" niin chimerakaan ei saa ampua kuin kerran täydellä BS'llä, tauroxilla TL autocannon joka parempi kuin HB/ML ja mukana tulee dozer blade automaattisesti. Ja jos otat veteraaneille camo cloakit ja asettelet me silleensä hasukasti kuten tässä kuvassa niin saat jätkille 4+ coverin avoimella maastolla.

Taurox primet kanssa ookoo mutta jos et pelaa mariineja vastaan niin scionit on vähän meh koska niillä ei ole special operationseja enää. Itse otan niitä jos tiedän 100% että tulee mariineja vastaan, muuten ei tänks. Also scionit on liian kalliita. Ota veteraaneja camo/carapace ja 2 omavalintaista special asetta ja flamer niin ne on aika hyvin kitattuja ja pistetehokkaita.

Forgen lentokoneista vulture ehkä paras, kakkosena avenger. Vulture räyttää kaikki roolit, vert. AH-64 Apache ja Avenger on ilmasta maahan rynnäkköhävittäjä a'la A-10 Warthog
"Ferrus, your beard needs a shave." -Fulgrim
"Ok, hit me up fam." -Ferrus Manus
-One of the biggest miscommunications during 30th millennium.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Armeijat ja yksiköt”