"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Age of Sigmar -ensivaikutelmaäänestys

Warhammer Fantasy Battles -pelin palsta, jossa on tarkoitus keskustella kaikista niistä aiheista, jotka eivät sovellu muihin otsikoihin. Kysymyksiinkin vastataan, mutta käytä kuitenkin ensin hakua.

Yksi kumpaakin, kiitos (tai tyhjä jos EOS)

Ulkoasu: ++
28
7%
Ulkoasu: +
54
14%
Ulkoasu: /
31
8%
Ulkoasu: -
33
9%
Ulkoasu: --
41
11%
Säännöt: ++
9
2%
Säännöt: +
12
3%
Säännöt: /
40
11%
Säännöt: -
29
8%
Säännöt: --
100
27%
 
Ääniä yhteensä: 377

Avatar
smaxx
Valvoja
Viestit: 8416
Liittynyt: Ti 13.02.2007 16:29
Paikkakunta: Kirkkonummi

Re: Age of Sigmar -ensivaikutelmaäänestys

Viesti Kirjoittaja smaxx »

Ei ole tosiaan tullut paljoa vastaan syitä siirtä sigmaria pelaamaan. Pelataan siis jatkossakin kasia, ja tottakai kokeilen totakin kun pääsen täältä kalavesien ääreltä sivistyksen pariin. Ihme spedeilyä koko touhu. Toivottavasti on vaan intro, ja palataan johonkin tolkulliseen, jos ei niin sit vaan kasia.
Nopat ja Taktiikka Ry
Pääkaupunkiseudun pelikerho
Liity Nopat ja Taktiikka Pelien sopiminen -ryhmään : https://www.facebook.com/groups/553301271491198/
Tempo
Viestit: 41
Liittynyt: To 28.05.2015 09:05

Re: Age of Sigmar -ensivaikutelmaäänestys

Viesti Kirjoittaja Tempo »

Toivottavasti huhut siitä ettei minkäänlaista isompaa sääntökirjaa olisi tulossa AOS:siin pidä paikkaansa. Jos GW tekisi sääntökirjan enemmän "vaativille" pelaajille jossa sitten olisi pisteytys järjestelmä yksiköille ja scenario ohjeita, jne. niin olisin valmis ehkä alkaa pelaamaan tätä, mutta jos kaikki mitä sääntöjen puitteissa on annettavaa on annettu niin en näe mitään syytä miksi en pelaisi vanhaa kasiedikkaa tämän sijasta.

Uudet figut meinaan kyllä hankkia ja käyttää niitä vaikka siinä kasissa kuhan vain kyhäilee movement trayn mihin ne saa rankattua hyvin. Komeita maraudereita ja kyl tost kallomonsterista ihan hyvän beast of nurglen kyhäilee. Perhana, tekee noille sigmariineille samanlaiset trayt alle tai laittaa ne neliö baseille ja tekee säännöt niille kasiin!
Käyttäis niitä vaikka jossain empire armeijassa sigmarin valittuina tai jotain. Ihan komeita nappeja vaikka mariineita muistuttaakin. Komeen pellin maalaaminen on aina kivaa :D
Avatar
tneva82
Viestit: 8786
Liittynyt: To 15.08.2002 11:51
Paikkakunta: Salo

Re: Age of Sigmar -ensivaikutelmaäänestys

Viesti Kirjoittaja tneva82 »

rebiler kirjoitti: Sääntöjen suhteen olen positiivinen toiveikas. Ainakaan tällä hetkellä balanssista on turha puhua. Kenties asiaa tasoitetaan skenaarioilla/formaatioilla/sääntölisäreillä myöhemmin. Kenties balanssi on vaan asia mikä tänhetkisillä säännöillä jää pelaajien sovittavaksi. Niille ketkä haluaa voittaa/pelaavat juuri sen takia tää peli tällä hetkellä ainakaan tuskin soveltuu. Eikä niille, ketkä tahalteen koittaa rikkoa järjestelmää. Älkää pliis takertuko mun sanoihin liikaa, you get the point :)

Kaikenkaikkiaan tää tän hetkinen setti vaikuttaa intropeliltä. Ehkä saadaan pian lisää infoa jatkosta.
.
Ei sovi myoskaan pelaajille jotka haluaisi pikaisesti pelata pelin joka ei ratkea siihen et toinen lista taysin rikki. summittaisestikin tasaiset armeijat vaatii aikamoista math hammerointia.

Lisaa yksikoita tulee mut ei mitaan tasapainoa antavia ellei pelaajat tee. gw jatti sen pelaajille.

en ymmarra intropeli kommenttiasi. intropel mihin? taa on ainu fantasia peli gw:lla. ei gw introa vanhoihin peleihinsa tai toisten valmistajien peleihin. ja uutta pelia ei tule(noh ehka vuosien paasta jos aos myy kuin haka)
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
Avatar
Lord of Carcassonne
Viestit: 6948
Liittynyt: Ke 18.01.2006 12:03
Paikkakunta: Orivesi

Re: Age of Sigmar -ensivaikutelmaäänestys

Viesti Kirjoittaja Lord of Carcassonne »

Jasper kirjoitti: Ja vaikka Bretit ei ole vieläkään saaneet uusia sääntöjä niin nautin silti edelleenkin niiden peluuttamisesta yhtä paljoin kuin 14 vuotta sitten. En ymmärrä mitä se Lord of Carcassonnekin jaksaa vuodesta toiseen valittaa Breteistä kun ne vaan on edelleen mielestäni paras armeija kaikista.
Jos tykkää säännöistä niin hyvä mutta valitukseen on ihan suuri syynsäkin. Brettien kirja ei ole pysynyt muiden armeijoiden tahdissa ja siksi olen ollut kriittinen asian suhteen. Jos itsellesi nykyiset Brettien säännöt on ok niin nostan sulle peukkua. Mutta kannattaisi myös miettiä syitä minkä vuoksi olen kritiikkiä antanut. Yksi iso syy on pisteytys.Sitten on virtueita ja esineitä joille olisi ollut kiva saada edes jotain päivitystä. Ja jotain uutta myös olisi kiva ollut saada. Susta on siis väärin valittaa että armeija johon olen muutaman tuhatta euroa sijoittanut ja toivoisin että se 11 ja puolen vuoden odottamisen jälkeen sais vihdoinkin päivitetyn army bookin ja jotain uutta ettei tarttis samoja malleja ostella useaan kertaan joita on jo hyllyt väärällään. Meillä kahdella on eri näkökanta. Mä olen todennäköisemmin ollut brettien parissa pitempää ja voin sanoa että jos mitään uutta ei tuoda niin kyllä se harmittaa ja hiukan vihastuttaa. En mä turhaan valita breteistä mutta olis se reilua kuitenkin saada armeijalle päivitystä vaikka armeija on kuinka hyvä. Saihan kaaoskin kokoajan jotain vaikka kaaos on ollut kokoajan yksi kovimmista faba factioneista. Kaaos on suositumpi kuin bretit? totta, mitä gw on tehnyt brettien mielenkiinnon pitämiseksi? Ei mitään. Jos bretit olis suosittuja niin niitä olis paljon enemmän turnaus pöydilläkin. Ite tykkään Warmachine/hordesin julkaisu hommasta. Siinä firma tukee JOKAISTA factionia aika tasapuolisesti. GW taas...no..te tiedättekin jo sen. Jasperille nostan kuten aiemmin sanoin niin peukkua siitä että intoa brettien kanssa riittää mutta kannattaa myös miettiä miksi jotkut muut eivät ole vakuuttuneita. Siihen on kenties syykin.

Kyllä itsekin harmittelin aikanaan kaaos kääpiöiden pelaajia kun armeija ei saanut uusia sääntöjä. Onneksi Forge world pelasti sen tilanteen. Siitä iso kiitos forgelle.
Warhammer The Old World Alkaen 13.4.2024.
Bretonnia V/T/H 1/0/2

Warhammer Armies Project (1.8.2023 lähtien)
Bretonnia V/T/H 5/2/7
Nippon (Kun armeija on valmis) V/T/H 0/0/0
shiwan
Viestit: 3798
Liittynyt: Ma 13.05.2013 08:52

Re: Age of Sigmar -ensivaikutelmaäänestys

Viesti Kirjoittaja shiwan »

Onko missään vielä keksitty mitään rajoitinta listoille mikä toimisi?
It's really, really easy to see a complaint that you don't happen to agree with, and imbue it with a whole lot more emotion than is actually present.
Avatar
Scumboogie
Viestit: 4390
Liittynyt: Su 02.03.2008 11:26
Paikkakunta: Vantaa

Re: Age of Sigmar -ensivaikutelmaäänestys

Viesti Kirjoittaja Scumboogie »

Aiheeseen liittyen, RIP Chaos Dwarfit. Aina kun olitte olemassa, suututitte FaBakansaa, milloin sotakoneillanne, milloin spelleillänne tai K'Dai Destroyereillanne. Unofficial sääntönne aiheuttivat paljon puristeissa peppukipeyttä. Nyt teitä ei ole enää, palatkaa takaisin mustiin pannuhuoneisiinne missä aikoinaan taoitte ensimmäiset tykkinne ja letititte makkarapartanne!
Avatar
Meganiikko
Viestit: 5244
Liittynyt: Ti 22.10.2013 22:57
Paikkakunta: JNS

Re: Age of Sigmar -ensivaikutelmaäänestys

Viesti Kirjoittaja Meganiikko »

Skarsnik, the Lord kirjoitti:Aiheeseen liittyen, RIP Chaos Dwarfit. Aina kun olitte olemassa, suututitte FaBakansaa, milloin sotakoneillanne, milloin spelleillänne tai K'Dai Destroyereillanne. Unofficial sääntönne aiheuttivat paljon puristeissa peppukipeyttä. Nyt teitä ei ole enää, palatkaa takaisin mustiin pannuhuoneisiinne missä aikoinaan taoitte ensimmäiset tykkinne ja letititte makkarapartanne!
;_;7
"Ferrus, your beard needs a shave." -Fulgrim
"Ok, hit me up fam." -Ferrus Manus
-One of the biggest miscommunications during 30th millennium.
rebiler
Viestit: 217
Liittynyt: Ti 23.11.2010 17:47

Re: Age of Sigmar -ensivaikutelmaäänestys

Viesti Kirjoittaja rebiler »

Kaaos saa muuten noita c. Dorffien monsuja. Mm. Iso härkä ja lammasu.
Nopat & Taktiikka PK-seudun pelikerho
http://www.nopat.fi/
Ari
Viestit: 1396
Liittynyt: Ke 22.05.2002 17:54

Re: Age of Sigmar -ensivaikutelmaäänestys

Viesti Kirjoittaja Ari »

Ja Forge World väsää Warscrollit dorffeille.
Avatar
tneva82
Viestit: 8786
Liittynyt: To 15.08.2002 11:51
Paikkakunta: Salo

Re: Age of Sigmar -ensivaikutelmaäänestys

Viesti Kirjoittaja tneva82 »

Noh säännöt ollut tarjolla toista viikkoa. Onko porukka ehtinyt pelata? Kymmenkunta peliä takana eikä ensivaikutelma ole mennyt kuin huonompaan suuntaan korkeintaan. Taktiista syvyyttä ei juurikaan ole ja summonit on ihan kahjoja(ja porukka valittaa 40k:n daemon summon factoreista! Tässä ei tarttee eedes tehdä koko armeijaa maageista ja silti yksiköitä tulee liukuhihnalla).

Jos GW:llä jotain todella hianoa tulossa myöhemmin mikä korjaa tilannetta niin olisi kannattanut laittaa alkuun sitä hyvää kamaa. Ensivaikutelmat tuppaa olemaan tärkeitä joten jos joskus kolmen kuukauden päästä alkaa tulla itua peliin ei ole avaus lähtenyt ihan nappiin...

Esmes jos skenaariot on todella tärkeässä osassa olisiko kannattanut heti alkuun pistää skenaario pari tarjolle niin näkisi että "hei tuossahan tää voisikin toimia"?
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
Jasper
Viestit: 96
Liittynyt: Pe 04.06.2010 20:54

Re: Age of Sigmar -ensivaikutelmaäänestys

Viesti Kirjoittaja Jasper »

Lord of Carcassonne kirjoitti:
Jasper kirjoitti: Ja vaikka Bretit ei ole vieläkään saaneet uusia sääntöjä niin nautin silti edelleenkin niiden peluuttamisesta yhtä paljoin kuin 14 vuotta sitten. En ymmärrä mitä se Lord of Carcassonnekin jaksaa vuodesta toiseen valittaa Breteistä kun ne vaan on edelleen mielestäni paras armeija kaikista.
Jos tykkää säännöistä niin hyvä mutta valitukseen on ihan suuri syynsäkin. Brettien kirja ei ole pysynyt muiden armeijoiden tahdissa ja siksi olen ollut kriittinen asian suhteen. Jos itsellesi nykyiset Brettien säännöt on ok niin nostan sulle peukkua. Mutta kannattaisi myös miettiä syitä minkä vuoksi olen kritiikkiä antanut. Yksi iso syy on pisteytys.Sitten on virtueita ja esineitä joille olisi ollut kiva saada edes jotain päivitystä. Ja jotain uutta myös olisi kiva ollut saada. Susta on siis väärin valittaa että armeija johon olen muutaman tuhatta euroa sijoittanut ja toivoisin että se 11 ja puolen vuoden odottamisen jälkeen sais vihdoinkin päivitetyn army bookin ja jotain uutta ettei tarttis samoja malleja ostella useaan kertaan joita on jo hyllyt väärällään. Meillä kahdella on eri näkökanta. Mä olen todennäköisemmin ollut brettien parissa pitempää ja voin sanoa että jos mitään uutta ei tuoda niin kyllä se harmittaa ja hiukan vihastuttaa. En mä turhaan valita breteistä mutta olis se reilua kuitenkin saada armeijalle päivitystä vaikka armeija on kuinka hyvä. Saihan kaaoskin kokoajan jotain vaikka kaaos on ollut kokoajan yksi kovimmista faba factioneista. Kaaos on suositumpi kuin bretit? totta, mitä gw on tehnyt brettien mielenkiinnon pitämiseksi? Ei mitään. Jos bretit olis suosittuja niin niitä olis paljon enemmän turnaus pöydilläkin. Ite tykkään Warmachine/hordesin julkaisu hommasta. Siinä firma tukee JOKAISTA factionia aika tasapuolisesti. GW taas...no..te tiedättekin jo sen. Jasperille nostan kuten aiemmin sanoin niin peukkua siitä että intoa brettien kanssa riittää mutta kannattaa myös miettiä miksi jotkut muut eivät ole vakuuttuneita. Siihen on kenties syykin.
Anteeksi jos ilmaisin itseäni jotenkin huonosti, mutta pointtini oli vain sanoa, että myös yli 11 vuotta vanhalla armeijakirjalla voi olla aivan yhtä nautinnollista pelata tänäpäivänä kuin 11 vuotta sitten. Bretonnialta kuitenkin löytyy ne kaikki samat nappulat käytöstä joihin aikoinaan ihastuin ja niille löytyy säännöt ja pisteet. Taika-aseita ja virtueita löytyy enemmän kuin muista 8th editionin armeijakirjoista, joten valinnan varaa on niidenkin suhteen paljon. Ei Bretonnia ole peliteholtaan minkään demonien Skull Cannonien tasolla, mutta mitä sitten. Suurimmat pelinautinnot saan juuri siitä kun näkee esim. kuinka demonit sulaa Bretonnian ritareiden kavioiden alle. Ymmärrän kyllä silti harmituksesi, koska GW ei ole antanut rakkautta Bretonnialle vuosikausiin ja muut armeijat saa huomiota enemmän. Minäkin olisin halunnut päästä joskus pelaamaan Bretonnian Foot Knighteja virallisilla säännöillä ja olen hieman katkera GW:lle tästä, etten koskaan päässyt.
shiwan
Viestit: 3798
Liittynyt: Ma 13.05.2013 08:52

Re: Age of Sigmar -ensivaikutelmaäänestys

Viesti Kirjoittaja shiwan »

Koska en tiedä saati ymmärrä, kysyn: Osa porukasta on sitä mieltä, että AoS on jeppis. Minua kiinnostaa miksi. Vastaväitteet on jo nähty joten olis aika jepa kuulla sitä positiivista näkökulmaa välistä.
It's really, really easy to see a complaint that you don't happen to agree with, and imbue it with a whole lot more emotion than is actually present.
Avatar
Scumboogie
Viestit: 4390
Liittynyt: Su 02.03.2008 11:26
Paikkakunta: Vantaa

Re: Age of Sigmar -ensivaikutelmaäänestys

Viesti Kirjoittaja Scumboogie »

shiwan kirjoitti:Koska en tiedä saati ymmärrä, kysyn: Osa porukasta on sitä mieltä, että AoS on jeppis. Minua kiinnostaa miksi. Vastaväitteet on jo nähty joten olis aika jepa kuulla sitä positiivista näkökulmaa välistä.
AoS ei ole jeppis, olet kuullut virheellistä tietoa.
shiwan
Viestit: 3798
Liittynyt: Ma 13.05.2013 08:52

Re: Age of Sigmar -ensivaikutelmaäänestys

Viesti Kirjoittaja shiwan »

Jostain ne positiivisetkin arviot on peräisin.
It's really, really easy to see a complaint that you don't happen to agree with, and imbue it with a whole lot more emotion than is actually present.
Avatar
Varapalmus
Viestit: 720
Liittynyt: Ke 17.07.2013 18:46

Re: Age of Sigmar -ensivaikutelmaäänestys

Viesti Kirjoittaja Varapalmus »

Se on kiva pikku seurapeli mitä on hauska pelata silloin tälloin kaverin kanssa, ja hyvä aloittelijalle kun pääse pelaamaan nopeeta ja käyttämättä paljoa rahaa, ja on nopee oppia.

Siinä ne hyvät puolet onkin. Simppeli, Halvempi, Nopea, Hassu. Ultimate beer & pretzels game.
Avatar
Mysterous
Viestit: 2228
Liittynyt: La 16.11.2002 18:24

Re: Age of Sigmar -ensivaikutelmaäänestys

Viesti Kirjoittaja Mysterous »

shiwan kirjoitti:Jostain ne positiivisetkin arviot on peräisin.
Peikoilta, kerettiläisilrä, mutanteilta. Jos säännöissä positiivinen äänimäärä ylittää 25%, on suotava Sotulle exterminatus DDoS:n muodossa.
Avatar
Lord of Carcassonne
Viestit: 6948
Liittynyt: Ke 18.01.2006 12:03
Paikkakunta: Orivesi

Re: Age of Sigmar -ensivaikutelmaäänestys

Viesti Kirjoittaja Lord of Carcassonne »

Kyllähän se niille on ok peli jotka lähtee tutustumaan warhammeriin. Mutta ne jotka on faba hammerointiin sijoittaneet vuosien varrella rahaa tonneittain tuntee pettymyksen tunteen. Onhan se niin että on valikoimaa jota käyttää AOS:ssä mutta loppujen lopuksi iso osa malleista jää kaappiin odottamaan parempia päiviä.

Jos positiivista pitää sanoa niin lyhyet ja opittavat säännöt ja ulkoasu. Mutta siihen se jääkin.

Aos on jakanut omia tuntemuksia kyl.
Warhammer The Old World Alkaen 13.4.2024.
Bretonnia V/T/H 1/0/2

Warhammer Armies Project (1.8.2023 lähtien)
Bretonnia V/T/H 5/2/7
Nippon (Kun armeija on valmis) V/T/H 0/0/0
Avatar
Scumboogie
Viestit: 4390
Liittynyt: Su 02.03.2008 11:26
Paikkakunta: Vantaa

Re: Age of Sigmar -ensivaikutelmaäänestys

Viesti Kirjoittaja Scumboogie »

Ilmeeni kun Menolipussa on pidemmät säännöt kuin Age of Sigmarissa. :I
shiwan
Viestit: 3798
Liittynyt: Ma 13.05.2013 08:52

Re: Age of Sigmar -ensivaikutelmaäänestys

Viesti Kirjoittaja shiwan »

Irrallisena huomiona: Sääntöjen mitta ei ole suoraan suhteessa pelin laatuun. Olen kerran nähnyt yhden tyypin joka oli sitä mieltä ja myötähäpeä oli suuri.
It's really, really easy to see a complaint that you don't happen to agree with, and imbue it with a whole lot more emotion than is actually present.
Avatar
tneva82
Viestit: 8786
Liittynyt: To 15.08.2002 11:51
Paikkakunta: Salo

Re: Age of Sigmar -ensivaikutelmaäänestys

Viesti Kirjoittaja tneva82 »

Varapalmus kirjoitti:Se on kiva pikku seurapeli mitä on hauska pelata silloin tälloin kaverin kanssa, ja hyvä aloittelijalle kun pääse pelaamaan nopeeta ja käyttämättä paljoa rahaa, ja on nopee oppia.

Siinä ne hyvät puolet onkin. Simppeli, Halvempi, Nopea, Hassu. Ultimate beer & pretzels game.
Tuo halvempi ei tosin pidä paikkaansa. AOS on jopa isompi rahasyöppö kuin 8 edikka oli. Varsinkin uusimman price hiken myötä(6£ muovijalkaväestä. Jösses)
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Yleiset keskustelut”