"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Dreadnoughtin paino

Warhammer 40.000 -pelin palsta, jossa on tarkoitus keskustella kaikista niistä aiheista, jotka eivät sovellu muihin otsikoihin. Kysymyksiinkin vastataan, mutta käytä kuitenkin ensin hakua.
Andromedus
Viestit: 1968
Liittynyt: Su 06.10.2002 19:57
Paikkakunta: Savonlinna, Itäisten arojen linnake

Viesti Kirjoittaja Andromedus »

No huh huh. Voima örkeillä kyllä on kolme. Mutta kestävyys neljä. En kyllä ymmärrä örkkejä...
On se kumma että sain potkut työstäni vaikken mitään tehnyt.
AnlaShok
Viestit: 755
Liittynyt: Ma 03.02.2003 14:13
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja AnlaShok »

Ah, kolme vaan. Kyllä munkin mielestä se neljä pitäis olla fluffillisesti, ilmeisesti pelitasapaino on sen kolmoseen tiputtanut.
Sviox
Viestit: 120
Liittynyt: Ti 12.11.2002 18:17
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Sviox »

"atomeiden rakenne vaikuttaa kovuuteen tiheyden lisäksi. Sen takia timantti on kovempaa kuin tavallinen hiili vaikka tiheys on vakio(vai onko, en nyt muista enkä voi tarkistaa). "

Itseasiassa timatti on muistaakseni hieman tiheämpää, mutta ei todellakaan paljoa.

Lisäksi unohdit täysin mainita epäpuhtauksien vaikutuksen, siis esim. hiilillä karkaistu teräs on paljon vahvempaa kuin rauta, koska satunnaiset hiiliatomit austeniitissä vahvistavat ainetta huimasti tiettyyn rajaan asti, taisi olla 5%...

Nojoo, tekis mieli viisastella asialla toden teolla mutta kun insinööriopintojen materiaaliopin kurssilta ei paljoa päähän jäänyt :D

Lisäksi anti-gravitoneista, mikäli nykyiset teoriat pitää paikkansa pitäisi niitä olla olemassa, ihan siinä missä kaikilla muillakin hiukkasilla on anti-hiukkanen. Muutenhan ennen alkuräjähdystä olisi ollut olemassa painovoimaa eikä se sovi kuvioihin...
AnlaShok
Viestit: 755
Liittynyt: Ma 03.02.2003 14:13
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja AnlaShok »

Itseasiassa timatti on muistaakseni hieman tiheämpää, mutta ei todellakaan paljoa.
No voihan se olla, mutta varmaankaan tiheys ei kasva samassa suhteessa kuin kovuus.
Lisäksi unohdit täysin mainita epäpuhtauksien vaikutuksen, siis esim. hiilillä karkaistu teräs on paljon vahvempaa kuin rauta, koska satunnaiset hiiliatomit austeniitissä vahvistavat ainetta huimasti tiettyyn rajaan asti, taisi olla 5%...
Anteeksi, mutta tämä ei taida olla täysin yleispätevä. Eli jos timanttiin lisätään vaikka 5% vetyä niin ei se hirveästi taida vahvistua. Eiköhän se epäpuhtauksien vahvistava vaikutus tuossa karkaistussa teräksessäkin perustu siihen, että hiiliatomit "paikkaavat" rauhan atomirakennetta vahvistaen sitä. Näin siis arvelisin, en tiedä varmaksi.
Nojoo, tekis mieli viisastella asialla toden teolla mutta kun insinööriopintojen materiaaliopin kurssilta ei paljoa päähän jäänyt
Sen kuin vaan, herääpähän tämäkin thread eloon.
Lisäksi anti-gravitoneista, mikäli nykyiset teoriat pitää paikkansa pitäisi niitä olla olemassa, ihan siinä missä kaikilla muillakin hiukkasilla on anti-hiukkanen. Muutenhan ennen alkuräjähdystä olisi ollut olemassa painovoimaa eikä se sovi kuvioihin...
Siis tottakai niitä pitäisi olla olemassa useimpien teorioiden mukaan, mutta koska niitä ei ole vielä löydetty niin paha mennä kenellekään todistelemaan niiden olemassaoloa. Kyllä minä itse niihin uskon mutta tosiaan en oikein voi ketään vakuuttaa nykyisillä tiedoillani.
Vlad
Viestit: 588
Liittynyt: Ti 13.08.2002 07:21
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Vlad »

Paluu aiheeseen, eli 40k:n puolelle :)
AnlaShok
Viestit: 755
Liittynyt: Ma 03.02.2003 14:13
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja AnlaShok »

Ilonpilaaja :)

Täytyy kuitenkin muistaa että DN:n saisi varmaan paljonkin kevyeksi jos imperiumin pojat käyttäisivät vähän aikaa tuotesuunnitteluun eli korvaisivat materiaaleja kevyemmillä, vähentäisivät raskaita rakenteita yms. Tarvetta keventämiselle ei kuitenkaan taida olla (ehkä jopa päinvastoin) joten siitä johtuu DN:n suuri paino.
Vader
Viestit: 761
Liittynyt: To 13.03.2003 20:21
Paikkakunta: Kaarina
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Vader »

AnlaShok kirjoitti:Täytyy kuitenkin muistaa että DN:n saisi varmaan paljonkin kevyeksi jos imperiumin pojat käyttäisivät vähän aikaa tuotesuunnitteluun eli korvaisivat materiaaleja kevyemmillä, vähentäisivät raskaita rakenteita yms. Tarvetta keventämiselle ei kuitenkaan taida olla (ehkä jopa päinvastoin) joten siitä johtuu DN:n suuri paino.
Imperiumin pojathan eivät juuri suunnittelua harrasta, vaan käyttävät ikivanhoja piirrustuksia, SVT (Standard Vehicle Template) tai jotain sellaista. Aamuvirkummat voivat korjata.
Avatar
Asmodeus
Viestit: 934
Liittynyt: Ti 23.07.2002 15:19
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Asmodeus »

STC Standard Construction Template! Ja noita Dreadnoughteja ei edes fluffin mukaan osata enää tehdä! Vanhoja varjellaan ja korjaillaan vaan loputtomiin!
Konversio- ja sculptauspalveluja ota yhteyttä YV:llä
http://www.sotavasara.net/keskustelu/vi ... =4&t=95464
AnlaShok
Viestit: 755
Liittynyt: Ma 03.02.2003 14:13
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja AnlaShok »

Niinniin, tarkoitinkin että niitä voisi säätää kevyemmiksi jos sille olisi tarvetta. Vaiva/hyöty-suhde taitaa olla kuitenkin niin huono että ei kannata.

Imperium ei tarvitse enää lisää sotureita vaan insinöörejä ja hitsareita suunnittelemaan uusia laitteita! :)
Itiöpesäke
Viestit: 175
Liittynyt: Ti 28.05.2002 21:45

Viesti Kirjoittaja Itiöpesäke »

Mutta ku kaikki vaa sotii, eikä keskity siihe insinööri-hitsailu-alaan toisin kuin tiutau..

Ja tähän offtopicciin vielä, että tiheys/massa ei vaikuta aineen kovuuteen. esim lyijy ja titaani. Lyijy painaa paljon ja on käsin väänneltävissä ja titaani on kevyttä ja miltei yhtä vahvaa kuin teräs (käytetään lentokoneiden rakenteissa).
Ja lisäksi imperiumi käyttää niitä kerroksellisia materiaaleja. Kahden eri kovuisen aineen kerrostaminen tuo sille lisää kestävyyttä. esim putki on kestävämpää kuin umpinainen tanko.

Vieläkin kyllä ihmettelen että ihminen on jo nyt miltei kehittyneempi kuin 40 vuosituhannen päästä... raidetykit ja laser-laitteet jo löytyy suurin osa vielä vain odottaa sotilaallista käyttöä..
Ensimmäisenä itiöt
seuraavana lictorit
jonka jälkeen hivet
viimeisenä ripperit
Ari
Viestit: 1396
Liittynyt: Ke 22.05.2002 17:54

Viesti Kirjoittaja Ari »

Itiöpesäke kirjoitti:Vieläkin kyllä ihmettelen että ihminen on jo nyt miltei kehittyneempi kuin 40 vuosituhannen päästä... raidetykit ja laser-laitteet jo löytyy suurin osa vielä vain odottaa sotilaallista käyttöä..
38000 vuodessa ihmiskunta on ehtinyt kärsiä varmaankin useampia teknoligisia "lamoja" jolloin paljon teknologiaa on unohtunut. Ja jos Adeptus Mechanicus vaivautuisi ajattelemaan omilla (parannetuilla) aivoillaan, eikä vain toistamaan sokeasti waka wanhoja riittejä niin teknologia saattaisi jopa kehittyäkin.
AnlaShok
Viestit: 755
Liittynyt: Ma 03.02.2003 14:13
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja AnlaShok »

Itiöpesäke kirjoitti:Ja tähän offtopicciin vielä, että tiheys/massa ei vaikuta aineen kovuuteen. esim lyijy ja titaani. Lyijy painaa paljon ja on käsin väänneltävissä ja titaani on kevyttä ja miltei yhtä vahvaa kuin teräs (käytetään lentokoneiden rakenteissa).
Ja taipuisuus ei myöskään (aina) vaikuta kovuuteen :) Tai siis periaatteessa kyllä, mutta aine voi olla taipuisaa mutta silti kovaa, esim kevlar tai jotkut näistä uusista nanoputkihommeleista.
Itiöpesäke kirjoitti:Ja lisäksi imperiumi käyttää niitä kerroksellisia materiaaleja. Kahden eri kovuisen aineen kerrostaminen tuo sille lisää kestävyyttä. esim putki on kestävämpää kuin umpinainen tanko.
Tuokin taitaa riippua materiaaliyhdistelmästä. Pääsääntöisesti kuitenkin varmaan 2 materiaalin kerrosrakenne tai seos on vahvempaa kuin toinen materiaali yksin. Yleistämään en kuitenkana menisi.
Vlad
Viestit: 588
Liittynyt: Ti 13.08.2002 07:21
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Vlad »

Jätetään ei niin suoraan 40k:n liittyvä keskustelu vähemmälle.
manmangler
Viestit: 223
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:47
Viesti:

Viesti Kirjoittaja manmangler »

Ari kirjoitti: 38000 vuodessa ihmiskunta on ehtinyt kärsiä varmaankin useampia teknoligisia "lamoja" jolloin paljon teknologiaa on unohtunut. Ja jos Adeptus Mechanicus vaivautuisi ajattelemaan omilla (parannetuilla) aivoillaan, eikä vain toistamaan sokeasti waka wanhoja riittejä niin teknologia saattaisi jopa kehittyäkin.
AM voisi käyttää aivoja, mutta ei voi koska se on uskonto siellä, ja kaikki tietää miten uskonnot sugtautuu uusiin ajatuksiin (Roviolle kerettiläinen).
Waagh Whuuz teer
C'mon taste my Rot
Avatar
tneva82
Viestit: 8786
Liittynyt: To 15.08.2002 11:51
Paikkakunta: Salo

Viesti Kirjoittaja tneva82 »

Ari kirjoitti:38000 vuodessa ihmiskunta on ehtinyt kärsiä varmaankin useampia teknoligisia "lamoja" jolloin paljon teknologiaa on unohtunut. Ja jos Adeptus Mechanicus vaivautuisi ajattelemaan omilla (parannetuilla) aivoillaan, eikä vain toistamaan sokeasti waka wanhoja riittejä niin teknologia saattaisi jopa kehittyäkin.
Itse asiassa AM kyllä kehittelee omia teorioitansa ja kehittää teknologiaa mutta heidän käsityksensä teknologiasta hidastaa prosessia huomattavasti.
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
neo
Viestit: 251
Liittynyt: Pe 18.04.2003 01:01

Viesti Kirjoittaja neo »

Mun mielestä örkkien str 3 on ihan käypä kun katoo niitä niiden aseita ja kuinka paljon ne keskittyy siihen kun ne lyö. kuhan lyö :)
Verrataanpa nyt vaikka marinee ja örkkii. Marinen lyödessä superhyperübermarinetikarillaan vihollista kaikki mitä marine on oppinu lähitaistelusta laskeutuu hänen aivoissaan täydelliseksi lyönniksi (miten osua hyvin, tähän viholliseen, joka käyttää aseenaan tätä ja on näin monen asteen kulmassa) -> Vihollinen tippuu

Örkin lyödessä se vaan lyö sillä isän vanhalla ja ruostuneella lihakirveellä ja sit jos vihollinen ei kuole niin lyödään uudelleen... etc. etc. did you get the picture :)
EeRikki
Viestit: 176
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:34
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja EeRikki »

En kyllä nytten menisi sanomaan että se miten osuu merkitsee pahemmin henkilön voimaan, lukekaa myös muitaki fluffeja kuin WD olevat ja netissä olevat (jotka eivät taida pahemmin olla "virallisia") Ihan asiaan liittyen örkkien dredi painaa tuollaset 4.5t jos oikein muistan, tuo tieto löytyy @ Book of armageddon vai mikä lie olikaan, kirja joka kertoo armageddonin taistelusta yms.
I am, I am
Avatar
Asmodeus
Viestit: 934
Liittynyt: Ti 23.07.2002 15:19
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Asmodeus »

EeRikki kirjoitti:En kyllä nytten menisi sanomaan että se miten osuu merkitsee pahemmin henkilön voimaan, lukekaa myös muitaki fluffeja kuin WD olevat ja netissä olevat (jotka eivät taida pahemmin olla "virallisia") Ihan asiaan liittyen örkkien dredi painaa tuollaset 4.5t jos oikein muistan, tuo tieto löytyy @ Book of armageddon vai mikä lie olikaan, kirja joka kertoo armageddonin taistelusta yms.
Eihän se voimaan varsinaisesti vaikutakkaan, mutta vaikuttaa hyvinkin paljon siihen mitä saa aikaiseksi. Koska voimaa ei 40k:ssa käytetä muuhun kuin lähitaistelussa aikaan saadun tuhon määrittelyssä voimaan pitäisi vaikuttaa myös tekniikka!
AnlaShok
Viestit: 755
Liittynyt: Ma 03.02.2003 14:13
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja AnlaShok »

Eikös WS ole osumista varten? Voima on sitten vahingontuottamisen mahdollisuus, eli lyöjän voima, aseen lisähommelit, muut bonukset (kuten marineiden haponsylkeminen) jne.
Avatar
Asmodeus
Viestit: 934
Liittynyt: Ti 23.07.2002 15:19
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Asmodeus »

Toisaalta kun ajattelee örkin ws 4 ja lukee fluffia missä ne vaan lyö voisin ainakin itse kuvitella et ne on kaartilaista "taitavampia" vain ja ainoastaan niiden hervottoman koon ja massan vuoksi!
Konversio- ja sculptauspalveluja ota yhteyttä YV:llä
http://www.sotavasara.net/keskustelu/vi ... =4&t=95464
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Yleiset keskustelut”