Army Painterin spraymaalista napsahti suutin rikki purkin kantta irrotettaessa eikä sillä oikein pysty enää maalia suihkimaan ilman, että maalia roiskuu vähän minne sattuu. Suutin ei siis pysy paikallaan. Onko vastaavasta kokemuksia? Meneekö kannu ongelmajätteeseen, vai saako sen suuttimen jollakin korvattua? Toisen kannun suutinta ei saa sitäkään kunnolla kiinnitettyä, eli varmaankin suuaukkoon on jäänyt jotakin jumiin.
Hemmetin tiukkoja nuo AP:n spraykannujen korkit. Sisältö eli maalit ja lakat on taas sitten kyl tosi hyviä.
Hajonnut Army Painterin spray
Re: Hajonnut Army Painterin spray
Army Painterin kannuista/suuttimista en tiedä, mutta perus spray-kannuissa on käytännössä kahta perus-suutinistukkaa käytössä. Clas Ohlsonista saa ostettua ainakin 6 kappaleen paketin vaihtosuuttimia jotka toimivat useimmissa perus-spray maaleissa (liquitex, maston muistaakseni).
Sinnne spraykannun aukkoon voi pistää pari pisaraa lakkabensiiniä, jos epäilee että se on tukossa (ja jos auttaa, niin suihkuttelee sit pari pyyhkäisyä johonkin ei-tärkeään)
Sinnne spraykannun aukkoon voi pistää pari pisaraa lakkabensiiniä, jos epäilee että se on tukossa (ja jos auttaa, niin suihkuttelee sit pari pyyhkäisyä johonkin ei-tärkeään)
-
Purging Flame
- Viestit: 749
- Liittynyt: Su 20.04.2014 11:57
Re: Hajonnut Army Painterin spray
Ei kannata riuhtoa niitä korkkeja voimalla auki, vaan leikata jollain terävällä se irti niin säilyy suutin ehjänä.