eKroma
Feral
Stalker
Ghetto
Gorax
Judogoat
Druids (no UA)
Wilder
Kivet UA
Gobbot/Grove
Musta Grove on hyvä idea, koska toi lista on trolleja vastaan tehty ja hävisin just tossa yhen pelin madrakin Toughiin. Nyyh. Nyt sitä reporttia vs Nikon (Tampereen versio) Skorne.
eKromac brick vs pMorghoul brick
Scenario: Fire Support. Circle Objective: Fuel Cachce, Skorne Objective: Bunker


Skenaario oli Fire Support, joka on eKromalle vielä ihan pelattava ja jopa hyvä. Minä pääsin aloittamaan. Koska en vielä omista dudu UA:ta (joka on kyl tulossa), jouduin vähän tekemään kompromissia depon suhteen. Toimii tämä näinkin. Alkudepo oli tuollainen satunnainen meikän Circledepo, josta hahmotan homman itse hyvin. Paremminkin voinee depota, mutta kun olen tällä faktiolla vielä aika untamo, niin lähden siitä, että tajuan ite mitä teen.
Skornen depo oli tavanomaisen selkeä ja toimiva linja.
1A. Alun etenemisen jälkeen tilanne oli tämä:

Kromac jäi vahingossa hieman kauas, mutta se ei oikeastaan ekalla vuorolla juuri haittaa, koska ideana ei ollut brickata ja Torment hieman hiertää.
1B. Nikon ensimmäinen vuoro alkoi hyvin perinteisellä pMorghoul toiminnalla; petoja käytettiin hyväksi ja kiihdyteltiin, Safeguard heitettiin casteriin jne jne. Periaatteessa kaikki juoksee niin paljon kuin kavioista lähtee.

Tilanne ekan vuoron liikutteluiden jälkeen oli about tämä:

2A Tästä asetelmasta sainkin jo idean hakea pari petoa pois. Pari Druidia oli oivissa asemissa nykimään epäonnista Bronzebackia hieman lähemmäs ja tuomaan sen primaloidun Stalkerin rangelle. Samalla knockattiin Sentry ja raahattiin sitäkin lähemmäksi. En tiedä kannattaako Stalker vaihtaa Bronzebackiin heti kättelyssä, varsinkin kun pelaan vain yhtä, mutta tällä kertaa se tuntui hyvältä idealta. Stalkerilla oli Primali niskassa Kromacin heittämänä, ja casteri itse tyytyi taka-alalta seuraamaan lemmikkinsä suoritusta

Primaloin myös Judopukin, mutta advance+leappi jäi huimasti vajaaksi ja pukki failasi pääsemättä meleeseen. Knockattua Sentryä olisi ollut kiva kurittaa.

2B Niko päätti featata ja tuoda etulinjaansa entistä lähemmäksi, tarkoituksenaan poistaa pari heavya samalla suojellen omiaan featin alla:

Proxybasea mallailtiin kivaan asemaan:

Sentry sai kasan buffeja, mutta myös enragen, joka ei pukkiin kuitenkaan surkealla MATillaan osunut Set Defensen hoitaessa homman kotiin ja knockaten Sentryn taas anaalilleen.
Sentryn keräillessä kukkia turboahdettu Tiberion päätti ottaa talkkarin varman päälle pois. Puppet Master, Abuse, Enrage, Rush

Mihin se meni?

3A Mun oli pakko saada Tibe pois jollain konstilla vaikka sitten featin alla. Feattasin siis itsekin. Ilman morghoulin feattia homma ois ollut triviaali, mutta nyt valitettavasti Ferali jätti sen 5:n pinnaan ja Ghetorixille ei riittänyt chargematka oikein mitenkään päin, koska päätti istua metsässä ilman pathfinderia. Well Played. Päätin sen ennen chragematkan arviointia kuitenkin primaloida varmuuden vuoksi, ettei se tekisi ensi vuorollakaan mitään. Druidit heitteli jotain random pilviä ja sen sellaista. Pukki frenzyili ja ei tehnyt juuri mitään.

3B Niko päätti hoitaa feralin pois päiväjärjestyksestä, mutta Gladiatorin charge ei aivan riittänyt. Varmaan siksi kun tuli peppu edellä? Tiberion hoiti homman kotiin ja yritti mätkiä druideja herjalla.

4A Sain kuningasidean hakea Tiben pois casterilla, jota ennen nakkaisin Morghoulin mahdollisimman kauas, ettei Torment ylettäisi Kromacciin. Näin tehtiin, jota ennen primaloitu Gorax haki Sentryn pois sitomasta Pukkia. Sentry oli ottanut jo frenzynneeltä Ghetolta damaa kunnolla. Pukkikin sai primalin, jotta heitto onnistuisi. Morghoulia kun ei voinut safeguardin takia knockata. Morghoul lensi kauas, mutta ei tarpeeksi kauas.. Kromac kuitenkin haki Tiben triviaalisti pois:

4B Niko totesi tilanteesta, että Kromac on liian lähellä ja chargesi Morghoulilla omaan piiskaansa tappaen sen, ja tuuman virheellinen Overtake päälle niin oltiin Torment kantamalla komeasti (ilman overtakeakin olisi riittänyt). Puppet Master oli jaeltu, joten heitto ei mennyt ohi ja teki boostattuna mukavasti damageakin.

Transfereita ei Tormentin jälkeen paljoa käytellä, joten Gladiaattori otti kolme freestrikea ja köpötteli mäiskimään Kromacin rikki. Def 16 ei riitä mihinkään

Hyvä peli, kiitos Niko! :)
Vaihdan casteria. Mitä enemmän eKromaa pelaa, sitä enemmän tämä brickki ei toimi. Pelasin kaksi muutakin peliä tänään, ja eThaggya ylättäen vein aika helposti, mutta Thyronilta tuli naamaan niin lujaa, ettei mitään jakoa.
Ehkä tää trollit kaataa ja pelaamista pitäisi vielä hioa, mutta jotenkin tuntuu että eKaya vois hoitaa trollit jos tarvii? Toisena casterina on pMorvy, eMorvy tai eKrueger. Mietteitä? Jatkan viestiä vielä joskus mutta battlereportin hakkaamisessa kesti hetki, eli pientä taukoa.















