[Turku] WH40k Tank Shock! II 1500pts - 27.8.
[Turku] WH40k Tank Shock! II 1500pts - 27.8.
Turun Fantasiapelit järjestää jatkoa edelliselle Warhammer 40k Tank Shock! -pariturnaukselle, tällä kertaa perinteisemmällä tyylillä 1500 pisteen listoilla. Turnaus on aloittelijaystävällinen, eli kaikki pelaajat ovat tervetulleita. Osallistumismaksuilla kustannetaan turnauspalkinnot, sekä tarjolla vielä jokunen kappale Tank Shock! -pelimerkkisettejä.
Missä: Turun Fantasiapelien Lohikäärmeluola
Milloin: Lauantaina 27.8. klo 10:30. (Ovet auki klo 10:00)
Hinta: 5e per nassu.
Aikataulu:
10:30 Kaikki paikalla, alkuhöpinää, ensimmäisen kierroksen paritukset.
10:45 - 13:00 Ensimmäinen kierros
13:00 - 13:30 Ruokatauko
13:30 - 15:45 Toinen kierros
15:45 - 18:00 Kolmas kierros
18:00 - 18:30 Tulokset, palkinnot, loppuhöpinät ja kotiin.
Aikataulu on viitteellinen, eli jos kaikki kierroksen pelit loppuvat aikaisemmin, aloitetaan seuraava kierros vastaavasti nopeammin. Peleihin on kuitenkin varattu kaksi tuntia ja 15 minuuttia per kierros. Viimeisen vartin kuulutuksen jälkeen ei enää aloiteta uutta vuoroparia.
Osallistujat - 10/12:
1. Mikael Laaksonen
2. Teemu Valve
3. Veli-Matti Orava
4. Jupi Pääkkönen
5. Samuli Ahokas
6. Jani Holkeri
7. Lasse Toivonen
8. Ville Yli-Karhu
9. Damien Coté
10. Esa Ristisuo
11.
12.
Varasijat:
Varapelaajaa ei tällä kertaa ole.
Tremora IV: Tank Shock II
++++++Subject: Tremora IV
++++++Date: 3572998.M41
++++++Issue: Contact Lost
++++++Log File From: Colony Lord Gynter Recer
We lost all contact to our troops, after they vanished to the dustcloud created by the comet I was previously reporting about. We have sent scouts and other units to contact our missing troops. We hope we can turn the unclear situation to our advantage, as we can re-organize our troops before the enemy can do so. May the Emperor guide our brave leaders, as they continue their fight!
++++++End of log file
1. Armeijat, figuurit ja maalaus.
Armeijoiden tulee olla kuvaavia, eli seurata WYSIWYG-sääntöä. Hankitut aseet pitää olla mallinnettu, kranaatteja ja muita vastaavia varusteita ei hahmoille tarvitse kuitenkaan mallintaa.
Erilaiset konversiot kuuluvat harrastukseen ja niitä saa figuureissa käyttää, kunhan muutokset eivät olennaisesti vaikuta figuurin pelitekniseen toimintaan.
Turnauksessa ei ole ehdotonta maalauspakkoa, mutta armeijoille tullaan antamaan maalauspisteet. Maalaamaton (0), puolet maalattu (1), kokonaan maalattu (5), erityisen hieno armeija (6).
Maalattu armeija ei ole sellainen, jossa saman factionin figuurit ovat sekalainen valikoima eri väriteemoja (figut lainattu sieltä ja täältä), tai figuureissa ei ole juuri pohjamaalia kummempaa sävytystä pinnassa.
2. Säännöt yms.
Turnaus pelataan käyttäen 7. laitoksen sääntöjä ja GW:n julkaisemaan FAQ:ta. Käytössä olevat FAQ:t ovat vähintään kaksi viikkoa ennen turnausta, ja sitä aikaisemmin, julkaistut versiot.
- Death from the Skies –lisäosa on käytössä, mutta ilman Dogfight phasea
- Escalation –lisäosa ei ole käytössä
- Forge World ei ole sallittu
Yleiset säännöt turnausmaastoa koskien:
- Ruinien seinät ovat difficult terrainia eli seinistä voi kulkea läpi
- Mysterious objectiveja ja mysterious terraineja ei käytetä
Turnauksen yleiset sääntömuutokset:
- Mikä tahansa rerollittava 2+ save(armor, cover, invu) onnistuu uudelleenheitettynä vain tuloksella 4+
- Feel No Pain –heitto epäonnistuu aina nopan tuloksella 1 riippumatta mahdollisista bonuksista
Psychic powers:
Invisibility –loitsun vaikutuksen alaista yksikköä vastaan hyökätään ampumisessa BS1:llä, tai snapshoteilla, ampuva pelaaja valitsee yksikkökohtaisesti kumpaa tapaa käyttää. BS1 vaihtoehdon käyttö tarkoittaa, että kyseistä kohdetta voi targetoida myös blast- ja template –aseilla. Invisibilityn vaikutuksessa olevaa yksikköä lyödään lähitaistelussa WS1:llä.
Geokinesis-disciplinen Shifting Worldscape ei ole käytössä, koska turnausmaastoa ei saa siirrellä. Heitettäessä loitsuja kyseisestä disciplinestä rerollataan Shifting Worldscapeen osuneet heitot.
Fulmination disciplinen Electrodisplacement loitsussa paikkaa vaihtavat yksiköt eivät voi assaultoida vuorolla, jolla vaihto tapahtuu. Mikäli toinen tai molemmat paikkaa vaihtavat yksiköt olivat lähitaistelussa ennen loitsua voivat kyseessäolevat yksiköt tapella normaalisti.
Armeijakohtaiset sääntömuutokset:
Space marine drop podien ovet lasketaan koristeosiksi antennien ja muiden vastaavien tapaan, joten ne eivät vaikuta peliin ja niiden läpi voidaan vetää LOS. Mallin ovet saavat olla auki, tai kiinni, omistavan pelaajan valinnan mukaisesti.
Space Marines:
- Space marineiden 30-vuotisjuhlafigun säännöt eivät ole käytössä
- Iron Handsien Scions of the forge –sääntö ei ole käytössä
Tau:
- Riptidejä saa olla yhdessä yksikössä vain 1
Space Wolves:
- Iron Priest on aina HQ-valinta
3. Armeijan rakennus yms.
Turnaus pelataan 1500 pisteen Battle Forged –armeijoilla seuraavin rajoituksin:
- Käytetään uusimpia Codexeja ja lisäosia. Mikäli yksiköllä on säännöt useammassa julkaisussa(esim. Iron Priest) käytetään uusinta julkaisua
- Armeijan tulee olla korkeintaan 1500 pistettä
- Armeijan tulee olla battle forged
- Forge World ei ole käytössä
Armeijan tulee sisältää vähintään 2 TROOP-valintaa.
Armeija saa sisältää maksimissaan:
o 3 HQ-valintaa, joista yksi voi kuulua liittolaisarmeijaan
o 6 TROOP-valintaa, joista kaksi voi kuulua liittolaisarmeijaan
o 3 ELITE-valintaa, joista yksi voi kuulua liittolaisarmeijaan
o 3 FAST ATTACK-valintaa, joista yksi voi kuulua liittolaisarmeijaan
o 3 HEAVY SUPPORT-valintaa,joista yksi voi kuulua liittolaisarmeijaan
o 1 LORD OF WAR-valinnan, LOW-valinta vie lisäksi yhden HQ-valinnan.
o 1 Fort seuraavasta listasta:
Bastion, Skyshield Landing Pad, Aegis Defence Line, Imperial bunker
HUOM! Käyttämässäsi detachmenteissa/formationeissa tulee olla yksikköä vastaava battlefield role, jotta voit valita yksikön osaksi armeijaasi eli esim. allied detachmenttiin ei voi valita Forttia tai LOWia.
Detachmenttien ja formaatioiden määrää ei ole erikseen rajoitettu, kunhan armeijan eri battlefield rolen valintojen määrät eivät ylitä sallittuja. Huomaa, että yksiköille ostettuja dedicated transportteja ei lasketa valinnaksi. Ainoastaan erikseen ostetut lasketaan.
Mikäli yksikön battlefield rolea voidaan muuttaa, käytetään muuttunutta battlefield rolea(Esim. space marine bikejen on pakko olla trooppeja, mikäli sama detachment pitää sisällään independent characterin space marine factiosta bikellä).
Unitit, jotka eivät vie force organization slottia(esim. ministorum priestit, techpriest enginseerit yms.) eivät vähennä battlefield role –valintoja.
4. Paritus, skenaariot, pisteytys ja pelin kulku.
Turnauksen ensimmäisellä kierroksella pelaajat paritetaan satunnaisesti toisiaan vastaan. Muilla kierroksilla peliparit määräytyvät Swiss-systeemillä, eli samassa pistemäärässä olevat pelaajat pelaavat toisiaan vastaan.
Turnauksessa pelataan samaan aikaan sekä Eternal War että Maelstrom-tehtäviä. Näiden lisäksi kaikissa peleissä on käytössä secondary objectivet. Pelin lopussa pelaajat laskevat yhteen keräämänsä victory pointit ja vertaavat erotusta alla olevaan taulukkoon, jonka perusteella määräytyvät pelaajien turnauspisteet. Pelaajat käyvät ilmoittamassa tuloksensa turnausjärjestäjille pelin loputtua.
Maelstrom-kortteja scoratessa d3 on aina 2 vp:tä eli esim. dominationista saa 5 pistettä. Vuorossa voi scorata maksimissaan 5 maelstrom-pistettä ja vain yhden samannumeroisen secure objective x –kortin. Mikäli nostettua maelstrom-korttia ei ole mahdollista suorittaa koko pelin aikana (esim. Scour the Skies armeijaa vastaan, jossa ei ole lentäviä) voi kortin discardata ja nostaa uuden kortin tilalle ellei skenaario tätä erikseen kiellä. Factiokohtaisia maelstrom-kortteja saa käyttää.
Skenaariot:
Peli 1.
Sekavassa tilanteessa armeijoiden tehtävänä on selvittää taistelukentän tilanne ja ottaa yhteys omiin joukkoihin.
Deployment type: d6 roll: 1-4 Dawn of War, 5+ Vanguard Strike
Eternal War mission: Emperor’s Will(objectivet 5-6 ovat pelin lopussa 4 vp:n arvoisia).
Maelstrom mission: Contact Lost
Secondary objectives: Slay the Warlord(1vp), Linebreaker(1 vp), First Blood(1 vp)
Peli 2.
Tilanteen hallinta vaatii vihollisen joukkojen tuhoamista ja väsyneiden joukkojen ylläpito edellyttää vallattujen resurssien keräämistä.
Deployment type: d6 roll: 1-2 Vanguard Strike, 3+ Hammer and Anvil
Eternal War mission: Purge the Alien
Maelstrom mission: The Spoils of War
Secondary objectives: Slay the Warlord(1vp), Linebreaker(1 vp), First Blood(1 vp)
Peli 3.
Uudet asemat pitää varmistaa, jotta sota voi jatkua
Deployment type: d6 roll: 1-2 Hammer and Anvil, 3+ Dawn of War
Eternal War mission: Crusade(objectivet 1-4 ovat pelin lopussa 3 vp:n arvoisia).
Maelstrom mission: Cleanse and Control
Secondary objectives: Slay the Warlord(1vp), Linebreaker(1 vp), First Blood(1 vp)
Pelin kulku:
1. Pelaajat sopivat miten mikäkin maastonkappale toimii. Samalla heitetään deployment zonet.
2. Heitetään noppaa objektiivien asettamisesta, roll-offin voittanut pelaaja päättää kumpi pelaajista asettaa ensimmäisen objektiivimerkin. Objektiivit asetetaan numerojärjetyksessä. HUOM! Pelissä 1. Emperor’s Will Eternal War –tehtävän yhteydessä objektiivit 5 ja 6 asetetaan vasta puolten valinnan jälkeen siten, että puolen ensimmäisenä valinnut asettaa oman objektiivinsa ensin.
3. Heitetään puolten valinnasta, roll-offin voittanut pelaaja valitsee deployment zonen.
4. Heitetään Warlord Traitit. Kohdan 3 roll-offin voittanut pelaaja aloittaa.
5. Heitetään Psychic Powerit. Kohdan 3 roll-offin voittanut pelaaja aloittaa.
6. Heitetään Night Fighting jos vähintään toinen pelaajista haluaa.
7. Heitetään aloitusheitto, voittaja päättää kumpi deployaa ensin. Ensin deployannut päättää kumpi saa ensimmäisen vuoron.
8. Deployment.
9. Infiltratorien deployment.
10. Päätös ensimmäisestä vuorosta.
11. Seize the Initiative.
12. Scout movet.
Missä: Turun Fantasiapelien Lohikäärmeluola
Milloin: Lauantaina 27.8. klo 10:30. (Ovet auki klo 10:00)
Hinta: 5e per nassu.
Aikataulu:
10:30 Kaikki paikalla, alkuhöpinää, ensimmäisen kierroksen paritukset.
10:45 - 13:00 Ensimmäinen kierros
13:00 - 13:30 Ruokatauko
13:30 - 15:45 Toinen kierros
15:45 - 18:00 Kolmas kierros
18:00 - 18:30 Tulokset, palkinnot, loppuhöpinät ja kotiin.
Aikataulu on viitteellinen, eli jos kaikki kierroksen pelit loppuvat aikaisemmin, aloitetaan seuraava kierros vastaavasti nopeammin. Peleihin on kuitenkin varattu kaksi tuntia ja 15 minuuttia per kierros. Viimeisen vartin kuulutuksen jälkeen ei enää aloiteta uutta vuoroparia.
Osallistujat - 10/12:
1. Mikael Laaksonen
2. Teemu Valve
3. Veli-Matti Orava
4. Jupi Pääkkönen
5. Samuli Ahokas
6. Jani Holkeri
7. Lasse Toivonen
8. Ville Yli-Karhu
9. Damien Coté
10. Esa Ristisuo
11.
12.
Varasijat:
Varapelaajaa ei tällä kertaa ole.
Tremora IV: Tank Shock II
++++++Subject: Tremora IV
++++++Date: 3572998.M41
++++++Issue: Contact Lost
++++++Log File From: Colony Lord Gynter Recer
We lost all contact to our troops, after they vanished to the dustcloud created by the comet I was previously reporting about. We have sent scouts and other units to contact our missing troops. We hope we can turn the unclear situation to our advantage, as we can re-organize our troops before the enemy can do so. May the Emperor guide our brave leaders, as they continue their fight!
++++++End of log file
1. Armeijat, figuurit ja maalaus.
Armeijoiden tulee olla kuvaavia, eli seurata WYSIWYG-sääntöä. Hankitut aseet pitää olla mallinnettu, kranaatteja ja muita vastaavia varusteita ei hahmoille tarvitse kuitenkaan mallintaa.
Erilaiset konversiot kuuluvat harrastukseen ja niitä saa figuureissa käyttää, kunhan muutokset eivät olennaisesti vaikuta figuurin pelitekniseen toimintaan.
Turnauksessa ei ole ehdotonta maalauspakkoa, mutta armeijoille tullaan antamaan maalauspisteet. Maalaamaton (0), puolet maalattu (1), kokonaan maalattu (5), erityisen hieno armeija (6).
Maalattu armeija ei ole sellainen, jossa saman factionin figuurit ovat sekalainen valikoima eri väriteemoja (figut lainattu sieltä ja täältä), tai figuureissa ei ole juuri pohjamaalia kummempaa sävytystä pinnassa.
2. Säännöt yms.
Turnaus pelataan käyttäen 7. laitoksen sääntöjä ja GW:n julkaisemaan FAQ:ta. Käytössä olevat FAQ:t ovat vähintään kaksi viikkoa ennen turnausta, ja sitä aikaisemmin, julkaistut versiot.
- Death from the Skies –lisäosa on käytössä, mutta ilman Dogfight phasea
- Escalation –lisäosa ei ole käytössä
- Forge World ei ole sallittu
Yleiset säännöt turnausmaastoa koskien:
- Ruinien seinät ovat difficult terrainia eli seinistä voi kulkea läpi
- Mysterious objectiveja ja mysterious terraineja ei käytetä
Turnauksen yleiset sääntömuutokset:
- Mikä tahansa rerollittava 2+ save(armor, cover, invu) onnistuu uudelleenheitettynä vain tuloksella 4+
- Feel No Pain –heitto epäonnistuu aina nopan tuloksella 1 riippumatta mahdollisista bonuksista
Psychic powers:
Invisibility –loitsun vaikutuksen alaista yksikköä vastaan hyökätään ampumisessa BS1:llä, tai snapshoteilla, ampuva pelaaja valitsee yksikkökohtaisesti kumpaa tapaa käyttää. BS1 vaihtoehdon käyttö tarkoittaa, että kyseistä kohdetta voi targetoida myös blast- ja template –aseilla. Invisibilityn vaikutuksessa olevaa yksikköä lyödään lähitaistelussa WS1:llä.
Geokinesis-disciplinen Shifting Worldscape ei ole käytössä, koska turnausmaastoa ei saa siirrellä. Heitettäessä loitsuja kyseisestä disciplinestä rerollataan Shifting Worldscapeen osuneet heitot.
Fulmination disciplinen Electrodisplacement loitsussa paikkaa vaihtavat yksiköt eivät voi assaultoida vuorolla, jolla vaihto tapahtuu. Mikäli toinen tai molemmat paikkaa vaihtavat yksiköt olivat lähitaistelussa ennen loitsua voivat kyseessäolevat yksiköt tapella normaalisti.
Armeijakohtaiset sääntömuutokset:
Space marine drop podien ovet lasketaan koristeosiksi antennien ja muiden vastaavien tapaan, joten ne eivät vaikuta peliin ja niiden läpi voidaan vetää LOS. Mallin ovet saavat olla auki, tai kiinni, omistavan pelaajan valinnan mukaisesti.
Space Marines:
- Space marineiden 30-vuotisjuhlafigun säännöt eivät ole käytössä
- Iron Handsien Scions of the forge –sääntö ei ole käytössä
Tau:
- Riptidejä saa olla yhdessä yksikössä vain 1
Space Wolves:
- Iron Priest on aina HQ-valinta
3. Armeijan rakennus yms.
Turnaus pelataan 1500 pisteen Battle Forged –armeijoilla seuraavin rajoituksin:
- Käytetään uusimpia Codexeja ja lisäosia. Mikäli yksiköllä on säännöt useammassa julkaisussa(esim. Iron Priest) käytetään uusinta julkaisua
- Armeijan tulee olla korkeintaan 1500 pistettä
- Armeijan tulee olla battle forged
- Forge World ei ole käytössä
Armeijan tulee sisältää vähintään 2 TROOP-valintaa.
Armeija saa sisältää maksimissaan:
o 3 HQ-valintaa, joista yksi voi kuulua liittolaisarmeijaan
o 6 TROOP-valintaa, joista kaksi voi kuulua liittolaisarmeijaan
o 3 ELITE-valintaa, joista yksi voi kuulua liittolaisarmeijaan
o 3 FAST ATTACK-valintaa, joista yksi voi kuulua liittolaisarmeijaan
o 3 HEAVY SUPPORT-valintaa,joista yksi voi kuulua liittolaisarmeijaan
o 1 LORD OF WAR-valinnan, LOW-valinta vie lisäksi yhden HQ-valinnan.
o 1 Fort seuraavasta listasta:
Bastion, Skyshield Landing Pad, Aegis Defence Line, Imperial bunker
HUOM! Käyttämässäsi detachmenteissa/formationeissa tulee olla yksikköä vastaava battlefield role, jotta voit valita yksikön osaksi armeijaasi eli esim. allied detachmenttiin ei voi valita Forttia tai LOWia.
Detachmenttien ja formaatioiden määrää ei ole erikseen rajoitettu, kunhan armeijan eri battlefield rolen valintojen määrät eivät ylitä sallittuja. Huomaa, että yksiköille ostettuja dedicated transportteja ei lasketa valinnaksi. Ainoastaan erikseen ostetut lasketaan.
Mikäli yksikön battlefield rolea voidaan muuttaa, käytetään muuttunutta battlefield rolea(Esim. space marine bikejen on pakko olla trooppeja, mikäli sama detachment pitää sisällään independent characterin space marine factiosta bikellä).
Unitit, jotka eivät vie force organization slottia(esim. ministorum priestit, techpriest enginseerit yms.) eivät vähennä battlefield role –valintoja.
4. Paritus, skenaariot, pisteytys ja pelin kulku.
Turnauksen ensimmäisellä kierroksella pelaajat paritetaan satunnaisesti toisiaan vastaan. Muilla kierroksilla peliparit määräytyvät Swiss-systeemillä, eli samassa pistemäärässä olevat pelaajat pelaavat toisiaan vastaan.
Turnauksessa pelataan samaan aikaan sekä Eternal War että Maelstrom-tehtäviä. Näiden lisäksi kaikissa peleissä on käytössä secondary objectivet. Pelin lopussa pelaajat laskevat yhteen keräämänsä victory pointit ja vertaavat erotusta alla olevaan taulukkoon, jonka perusteella määräytyvät pelaajien turnauspisteet. Pelaajat käyvät ilmoittamassa tuloksensa turnausjärjestäjille pelin loputtua.
Maelstrom-kortteja scoratessa d3 on aina 2 vp:tä eli esim. dominationista saa 5 pistettä. Vuorossa voi scorata maksimissaan 5 maelstrom-pistettä ja vain yhden samannumeroisen secure objective x –kortin. Mikäli nostettua maelstrom-korttia ei ole mahdollista suorittaa koko pelin aikana (esim. Scour the Skies armeijaa vastaan, jossa ei ole lentäviä) voi kortin discardata ja nostaa uuden kortin tilalle ellei skenaario tätä erikseen kiellä. Factiokohtaisia maelstrom-kortteja saa käyttää.
Skenaariot:
Peli 1.
Sekavassa tilanteessa armeijoiden tehtävänä on selvittää taistelukentän tilanne ja ottaa yhteys omiin joukkoihin.
Deployment type: d6 roll: 1-4 Dawn of War, 5+ Vanguard Strike
Eternal War mission: Emperor’s Will(objectivet 5-6 ovat pelin lopussa 4 vp:n arvoisia).
Maelstrom mission: Contact Lost
Secondary objectives: Slay the Warlord(1vp), Linebreaker(1 vp), First Blood(1 vp)
Peli 2.
Tilanteen hallinta vaatii vihollisen joukkojen tuhoamista ja väsyneiden joukkojen ylläpito edellyttää vallattujen resurssien keräämistä.
Deployment type: d6 roll: 1-2 Vanguard Strike, 3+ Hammer and Anvil
Eternal War mission: Purge the Alien
Maelstrom mission: The Spoils of War
Secondary objectives: Slay the Warlord(1vp), Linebreaker(1 vp), First Blood(1 vp)
Peli 3.
Uudet asemat pitää varmistaa, jotta sota voi jatkua
Deployment type: d6 roll: 1-2 Hammer and Anvil, 3+ Dawn of War
Eternal War mission: Crusade(objectivet 1-4 ovat pelin lopussa 3 vp:n arvoisia).
Maelstrom mission: Cleanse and Control
Secondary objectives: Slay the Warlord(1vp), Linebreaker(1 vp), First Blood(1 vp)
Pelin kulku:
1. Pelaajat sopivat miten mikäkin maastonkappale toimii. Samalla heitetään deployment zonet.
2. Heitetään noppaa objektiivien asettamisesta, roll-offin voittanut pelaaja päättää kumpi pelaajista asettaa ensimmäisen objektiivimerkin. Objektiivit asetetaan numerojärjetyksessä. HUOM! Pelissä 1. Emperor’s Will Eternal War –tehtävän yhteydessä objektiivit 5 ja 6 asetetaan vasta puolten valinnan jälkeen siten, että puolen ensimmäisenä valinnut asettaa oman objektiivinsa ensin.
3. Heitetään puolten valinnasta, roll-offin voittanut pelaaja valitsee deployment zonen.
4. Heitetään Warlord Traitit. Kohdan 3 roll-offin voittanut pelaaja aloittaa.
5. Heitetään Psychic Powerit. Kohdan 3 roll-offin voittanut pelaaja aloittaa.
6. Heitetään Night Fighting jos vähintään toinen pelaajista haluaa.
7. Heitetään aloitusheitto, voittaja päättää kumpi deployaa ensin. Ensin deployannut päättää kumpi saa ensimmäisen vuoron.
8. Deployment.
9. Infiltratorien deployment.
10. Päätös ensimmäisestä vuorosta.
11. Seize the Initiative.
12. Scout movet.
Viimeksi muokannut azmotus, To 25.08.2016 10:16. Yhteensä muokattu 15 kertaa.
Horus Heresy: Mechanicum ja muita projekteja http://taleofheresy.blogspot.fi
- Lord of Carcassonne
- Viestit: 6948
- Liittynyt: Ke 18.01.2006 12:03
- Paikkakunta: Orivesi
Re: [Turku] WH40k Tank Shock! II 1500pts - 27.8.
Täytyy katsoa mitä juna-aikataulut sanoo...
Warhammer The Old World Alkaen 13.4.2024.
Bretonnia V/T/H 1/0/2
Warhammer Armies Project (1.8.2023 lähtien)
Bretonnia V/T/H 5/2/7
Nippon (Kun armeija on valmis) V/T/H 0/0/0
Bretonnia V/T/H 1/0/2
Warhammer Armies Project (1.8.2023 lähtien)
Bretonnia V/T/H 5/2/7
Nippon (Kun armeija on valmis) V/T/H 0/0/0
Re: [Turku] WH40k Tank Shock! II 1500pts - 27.8.
Mikael Laaksonen ja Teemu Valve alustavasti mukaan!
Re: [Turku] WH40k Tank Shock! II 1500pts - 27.8.
Jaa, tällä kertaa näyttäis päivämääräkin sopivan. Pekka Manninen mukaan.
Re: [Turku] WH40k Tank Shock! II 1500pts - 27.8.
Noin pitkälle tulevaisuuteen näekään, mutta sitä samaa näe mitään esteitäkään siellä, joten Veli-Matti Orava ilmoittautuu mukaan.
Jo pieninkin kivi voi aloittaa maanvyöryn, mutta silti suurinkin järkäle voi osua tyhjään.
--
Even the smallest of stones can start an avalanche, but even the greatest of boulders can hit nothing.
--
Even the smallest of stones can start an avalanche, but even the greatest of boulders can hit nothing.
Re: [Turku] WH40k Tank Shock! II 1500pts - 27.8.
Jupi Pääkkönen messiin
- Lord of Carcassonne
- Viestit: 6948
- Liittynyt: Ke 18.01.2006 12:03
- Paikkakunta: Orivesi
Re: [Turku] WH40k Tank Shock! II 1500pts - 27.8.
Juna olis turus 10:50. Myöhästyisin 20min =(. Tulisin mukaan muuten.
Warhammer The Old World Alkaen 13.4.2024.
Bretonnia V/T/H 1/0/2
Warhammer Armies Project (1.8.2023 lähtien)
Bretonnia V/T/H 5/2/7
Nippon (Kun armeija on valmis) V/T/H 0/0/0
Bretonnia V/T/H 1/0/2
Warhammer Armies Project (1.8.2023 lähtien)
Bretonnia V/T/H 5/2/7
Nippon (Kun armeija on valmis) V/T/H 0/0/0
-
Paha-Samuli
- Viestit: 349
- Liittynyt: Ma 12.05.2008 19:17
- Paikkakunta: Nokia
Re: [Turku] WH40k Tank Shock! II 1500pts - 27.8.
Samuli Ahokas mukaan leikkeihin.
"Samuli on kakkapylly ja sil on huonot savet" - GTIII palaute
- Sandman-76
- Viestit: 144
- Liittynyt: Ma 20.10.2014 19:57
- Paikkakunta: Naantali
Re: [Turku] WH40k Tank Shock! II 1500pts - 27.8.
Jani Holkeri mukaan.
- Lt_dot_com
- Viestit: 346
- Liittynyt: Ti 16.08.2011 11:25
- Paikkakunta: Raisio
-
luthorhussein
- Viestit: 284
- Liittynyt: Pe 10.04.2015 15:09
- Paikkakunta: Tampere
Re: [Turku] WH40k Tank Shock! II 1500pts - 27.8.
Ville Yli-Karhu mukaan
Re: [Turku] WH40k Tank Shock! II 1500pts - 27.8.
Petri Ahola. En pääsekkään mukaan. Harmi. Metsänraivausviikonloppu.
EteisenAreenalla on hyvä pienten muoviukkojen olla...
- Lt_dot_com
- Viestit: 346
- Liittynyt: Ti 16.08.2011 11:25
- Paikkakunta: Raisio
Re: [Turku] WH40k Tank Shock! II 1500pts - 27.8.
Marko Haatio mukaan
Re: [Turku] WH40k Tank Shock! II 1500pts - 27.8.
Juha Rauhamäki 1. varasijalle
Onko sinulla hyvä olo? Älä ole huolissasi, se menee kyllä ohi!
Re: [Turku] WH40k Tank Shock! II 1500pts - 27.8.
Sääntöpaketti lisätty. Nyt rakentamaan listoja!
Horus Heresy: Mechanicum ja muita projekteja http://taleofheresy.blogspot.fi
Re: [Turku] WH40k Tank Shock! II 1500pts - 27.8.
Eetu Torikka varasijoille.
Re: [Turku] WH40k Tank Shock! II 1500pts - 27.8.
Heitetäänkö deployment type kohdassa 2 vai 3, ts. ennen vai jälkeen obojen asettelun?
Re: [Turku] WH40k Tank Shock! II 1500pts - 27.8.
Depo-zonen heitto ja maelstromien pisteytys selkeytetty/päivitetty.
Horus Heresy: Mechanicum ja muita projekteja http://taleofheresy.blogspot.fi
-
luthorhussein
- Viestit: 284
- Liittynyt: Pe 10.04.2015 15:09
- Paikkakunta: Tampere
Re: [Turku] WH40k Tank Shock! II 1500pts - 27.8.
Miten tuo liittolaisarmeija määritellään? Esimerkiksi hq slotteja on kolme joista yhden voi antaa liittolaisarmeijalle, mutta jos ottaa lord of warin viekö se liittolaisarmeijan slotin jos lord of war tulee formaatiosta joka ei ole mistään codexista? Vai tarkoittaako liittolaisarmeija allied detua?