Kiitos jo etukäteen!
40K:n uusimmat säännöt???
40K:n uusimmat säännöt???
Ei ole taas tullu 40K:ta pelattua pitkään aikaan ja kuulemma sääntöjä on tupahdellu aika ankarasti tässä kuluneen vuoden aikana. Eli, jos saisin teiltä vähän informaatiota mitä kirjoja tulisi ostaa, että sais nuo sääntöuudistukset tietoon... jos edes jotain kokoelmaa on, mitään White Dwarfeja en haluais rueta metsästämään x)
Kiitos jo etukäteen!
Kiitos jo etukäteen!
Knowledge is a great weapon, but try to kill a troll with it.
Re: 40K:n uusimmat säännöt???
Sopii säännöt foorumiin, mihin heivaan tämän.swartz kirjoitti:Ei ole taas tullu 40K:ta pelattua pitkään aikaan ja kuulemma sääntöjä on tupahdellu aika ankarasti tässä kuluneen vuoden aikana. Eli, jos saisin teiltä vähän informaatiota mitä kirjoja tulisi ostaa, että sais nuo sääntöuudistukset tietoon... jos edes jotain kokoelmaa on, mitään White Dwarfeja en haluais rueta metsästämään x)
Kiitos jo etukäteen!
Mutta säännöistä alkupakettia:
- Black Bible ('vähän' vanhetunut peruskirja, mutta pakollinen
- Codex
- Chapter Approved kirjat (2 kpl, mm. TAR + transport rulet)
- Jos pelaa mariineilla, niin index astartes kirja
- Lue kaikki GW:n sivuilla olevat FAQ:t ulkoa (linkki löytyy SV: säännöt foorumilta)
Myöhemmin:
- Vastuksien codexit (tieto on valtaa)
Ei niitä ole tarkoituskaan joka pelaajan ostaa. Rulebookkia yks tai kaks per peliporukka (riippuu koosta), muiden opusten hankinta voidaan jakaa pelaajien kesken (yleensä se ostaa joka eniten tarvii).Mälis kirjoitti:aika kallis harrastus kun pelkät sääntökirjat maksaa lähemmäs 100 euroa..
"It's a great excuse to start collecting ANOTHER army. One can never have enough armies and starting a new one is always exciting."
Totta, mutta jottei pelaajille tulisi tylsää, pitää heidä aktiivisesti tutkia White Dwarfit kannesta kanteen muutaman chapter approvedin toivossa... Ja tietenkin jos haluaa kaikki chapter approvedit yhtenä pakettina, voi irtolehtien lisäksi ostaa kirjat. Voi sitä GW:tä...Mälis kirjoitti: Jos GW:ltä kysytään niin asia on toisin.
"Eikö ole aika hyvä muodostaa mielipiteensä sillä tavalla, että katsoo mitä mieltä joku urpo on, ja on itse eri mieltä."