"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

[40K] War Head "Pact of Perdition" Doubles Tournament 16.9.2018

Ilmoitukset tulevista turnauksista.
Avatar
Frenzy
Viestit: 2440
Liittynyt: Ti 27.08.2002 11:54
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

[40K] War Head "Pact of Perdition" Doubles Tournament 16.9.2018

Viesti Kirjoittaja Frenzy »

Kuva

War Head järjestää sunnuntaina 16. syyskuuta kolmen kierroksen letkeän Warhammer 40,000 -pariturnauksen! Turnauspaikkana toimii Poromagian myymälä Helsingin Pasilassa osoitteessa Opastinsilta 7 B. Saapumisohjeita ja muita käytännön vinkkejä löydät täältä.

Turnausprofiili

Shared Glory -pariturnauksessa pelataan kolme kierrosta 40K:ta kahden hengen tiimeissä. Matsit pelataan symmetrisellä 2 vs 2 asetelmalla, joissa kukin pelaaja ohjastaa urhoollisesti 800:n pisteen joukko-osastoa. Yhdessä armeijakunnat muodostavat siis fluffikkaan 1600:n pisteen kokonaisuuden. Turnauspisteytyksessä painotetaan erityisesti soft score -elementtejä kuten maalausta, konversioita ja armeijoiden taustatarinaa - tavoitteenamme on isännöidä näyttävä ja hobbyhenkinen figupelitapahtuma!

Tapahtuma tähtää viihdyttävään pelipäivään kevyemmin armeijalistoin ja teema-armeijoin. Pyydämme pelaajia varustautumaan makein figuin sekä fiilistelyasentein ja toivomme tämän näkyvän kasuaaleissa armeijalistoissa - esimerkiksi vahvimmat erikoishahmot, Super Heavyt ja muut "turnausyksiköt" kannattaa säästää kilpailullisempiin tapahtumiin. Jos figusi ovat vielä silminnähden keskeneräisiä (vaikka "kolmen värin sääntö" täyttyisikin), rikkinäisiä tai beissaamattomia, valitse ystävällisesti mukaan muita yksiköitä harrastushengen ja muiden pelaajien kunnioittamiseksi.

Yleistä turnauksesta

- Turnaukseen mahtuu 12 kahden hengen joukkuetta. Osallistujat valitaan ilmoittautumisjärjestyksessä, muistakaa ilmoittaa myös tiimin nimi!
- Pelaajakohtainen osallistumismaksu 15€ maksetaan turnauspaikalla.
- Käytettävien figujen tulee olla valmiiksi maalattuja, beissattuja ja erikoisaseistuksiltaan wysiwyg-säännön mukaisia. Tämä tarkoittaa, että kaikkien kranaattien ja pistoolien ei välttämättä tarvitse näkyä figuista, mutta niiden optioneina ostettujen varusteiden, kuten spesiaaliaseiden, lähitaisteluaseiden ja esimerkiksi lippujen kylläkin. Proxyluontoiset tai selvästi keskeneräiset figut tulee jättää kotiin. Jos olet epävarma, ota yhteyttä järjestäjiin ja arvioidaan asia yhdessä!

Ilmoittautuminen ja listanpalautus

Ilmoittautuminen tapahtuu postaamalla osallistujien ja näiden tiimin nimi tähän ketjuun tai sähköpostitse osoitteeseen [email protected]. Pelaajien tulee lisäksi palauttaa armeijalistansa ennakkoon viimeistään perjantaina 14. syyskuuta. Myös listanpalautus tapahtuu sähköpostitse samaan osoitteeseen [email protected]; laita molemmat listat suoraan yhteen sähköpostiviestiin, ei liitetiedostoja. Listoissa tulee käyttää tiivistä formaattia, jossa kukin yksikkö on omalla rivillään battlefield rolen mukaan jaoteltuna, ja niiden perään listataan vain upgradeina ostetut aseet ja varusteet - kranaatteja ja vakiovarusteita ei tarvitse kirjoittaa. Älä kopioi rosteria suoraan listanrakennussoftasta, hyvästä listaformaatista löydät esimerkkejä täältä. Tarkastamme listat ja tulostamme niistä kullekin tiimille kopion, joka odottaa turnausaamuna pelipaikalla.

Armeijanrakennus ja muut tarkennukset

- Turnaus pelataan maalatuin 800:n pisteen fluffikkain Battle Forged -armeijoin (yhteensä 1600). Detachmentien määrää ei ole rajattu.
- Tiimin sisällä kaikilla yksiköillä pitää olla yhteinen faction keyword, joksi kelpaa tässä tapauksessa myös Chaos tai Imperium. Necronit eivät siis voi liittoutua Tau Empiren kanssa, mutta esimerkiksi Adeptus Astartes ja Astra Militarum tukevat toisiaan tuttuun malliin.
- Tiimille valitaan yksi yhteinen Warlord, molempien armeijoiden faktioiden Stratagemit ja Relicit ovat käytettävissä. Efektiivisesti pelaajat pelaavat siis yhtä tavallisilla säännöillä toimivaa armeijaa.
- Forge World -yksiköt kasiedikan Index-kirjoista on sallittu.
- Armeijalistat tulee palauttaa ennakkoon viimeistään perjantaina 14. syyskuuta.
- Chapter Approved 2017 -päivitykset, BIG FAQ Betasäännöt, Psychic Focus ja Targeting Characters -linjaukset ovat käytössä.

Hobby Score

Turnauksessa jaetaan perinteisten pelipisteiden lisäksi myös maalauspisteitä. Maalausarvostelu suoritetaan tuomariston toimesta lounastauon aikana. Armeijat tulee jättää ensimmäisen kierroksen jälkeen vapaamuotoiseen esittelymuodostelmaan erikseen osoitetuille paraatipöydille. Arvosteluun vaikuttavat esimerkiksi figujen maalausjälki, beissaus ja muut panostukset, kuten konversiot ja mahdolliset display-ratkaisut. Arvioissa kiinnitetään myös huomiota taustatarinaa vastaavaan toteutukseen ja "40K-henkisyyteen".

0-15 turnauspistettä figujen maalausjäljestä, viimeistellystä yleisilmeestä, yksityiskohtaisuudesta ja yksiköiden yhtenäisyydestä armeijan sisällä.
0-10 turnauspistettä erityisistä mallauspanostuksista, kuten alustojen maisemoinnista ja konversioista sekä mahdollisista display-ratkaisuista.

Tiimin teoreettinen kokonaispistemäärä turnauksessa on siis 85 peli- ja maalauspisteet mukaanlukien.

Skenaariot ja Maelstorm of War -säädökset

Tapahtumassa pelataan kolme peliä kukin eri tiimiä vastaan. Ensimmäisen kierroksen peliparit arvotaan ja loput kierrokset paritetaan swiss-järjestelmän mukaan siten, että samoissa pisteissä olevat pelaajat pelaavat toisiaan vastaan. Skenaariot ovat yhdistelmiä sääntökirjan Eternal War ja Maelstrom of War -tehtävistä ja niistä ansaitut pisteet muuttuvat turnauspisteiksi pelaajien välisen piste-erotuksen perusteella.

Sota 1:
Maelstrom of War: Tactical Escalation
Eternal War: Retrieval Mission
Secondary Missions: First Blood, Slay the Warlord, Linebreaker

Sota 2:
Maelstrom of War: Spoils of War
Eternal War: No Mercy
Secondary Missions: First Blood, Slay the Warlord, Linebreaker

Sota 3:
Maelstrom of War: Contact Lost
Eternal War: Secure and Control
Secondary Missions: First Blood, Slay the Warlord, Linebreaker

Maelstrom of War

- Tiimit pelaavat yhdellä yhteisellä Maelstrom of War -pakalla, jonka määrittää tiimin Warlord. Jos Warlordin Factionille on ilmestynyt armeijan Datacard-erikoispakka, voivat pelaajat käyttää sitä tai peruspakkaa. Molemmat pelaajat voivat suorittaa Maelstrom-tehtäviä yksissä tuumin.
- Tactical Objective -kortteja pelatessa koko pelin ajan mahdottomat kortit saa vaihtaa uuteen nostohetkellä tai kortin muuttuessa mahdottomaksi.
- Samaa Secure Objective X -korttia ei saa pelata kahta kertaa samalla vuorolla.
- Game turnin aikana voi pelata enintään kolme korttia.
- D3 Victory Pointia lasketaan kahdeksi.

Sunnuntain aikataulu

08:30 Ovet ja ilmoittautuminen avautuvat
09:00-12:00 Peli 1
12:00-13:00 Lounastauko
13:00-16:00 Peli 2
16:00-19:30 Peli 3 ja palkintoseremonia

Ota messiin

- Armeijat lisätarvikkeineen
- Maelstrom of War -kortit ja kuusi numeroitua Objective Markeria
- Nopat, codexit/indexit ja sääntökirja
- Kaikkien armeijalistan yksiköiden säännöt
- Tarjotin tai levy, jolla onnistuu armeijan siirtely pöytien välillä
- Eväät tai rahaa kenttäruokailuun
- Pelaajakohtainen 15€ osallistumismaksu käteisenä tai maksukortti

Tervetuloa!

1. Kortemaa & Kortemaa I
2. Kortemaa & Kortemaa II
3. Eetu Torikka & Karri Kauppila
4. Joel Jänis & Ilkka Leppälä: 1,6k Siika
Viimeksi muokannut Frenzy, La 08.09.2018 00:24. Yhteensä muokattu 3 kertaa.
Coveria ei jätetä.

WAR HEAD
Late M
Viestit: 1863
Liittynyt: To 22.01.2004 11:58
Paikkakunta: Helsinki

Re: [40K] War Head "Pact of Perdition" Doubles Tournament 16.9.2018

Viesti Kirjoittaja Late M »

Voiko paikalle tulla niin, että toinen joukkueesta skippaa yhden pelin?
Avatar
Frenzy
Viestit: 2440
Liittynyt: Ti 27.08.2002 11:54
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Re: [40K] War Head "Pact of Perdition" Doubles Tournament 16.9.2018

Viesti Kirjoittaja Frenzy »

Lateksimajava kirjoitti: Ti 28.08.2018 19:10 Voiko paikalle tulla niin, että toinen joukkueesta skippaa yhden pelin?
Voi kyllä, kunhan toinen pelaaja osaa komentaa molempia joukko-osastoja. :)
Coveria ei jätetä.

WAR HEAD
Late M
Viestit: 1863
Liittynyt: To 22.01.2004 11:58
Paikkakunta: Helsinki

Re: [40K] War Head "Pact of Perdition" Doubles Tournament 16.9.2018

Viesti Kirjoittaja Late M »

Tuun jos ehdin maalata joukon valmiiksi ja saan taisteluparin mukaan!

Edit: ei onnistu varmaan kumpikaan, joten ensi turnaukseen vasta. :(
zounsmea
Viestit: 21
Liittynyt: Ti 28.12.2010 13:20

Re: [40K] War Head "Pact of Perdition" Doubles Tournament 16.9.2018

Viesti Kirjoittaja zounsmea »

Kortemaa & Kortemaa
Kortemaa & Kortemaa
Tiimien nimet myöhemmin
WeaponR
Viestit: 79
Liittynyt: To 31.05.2018 17:20

Re: [40K] War Head "Pact of Perdition" Doubles Tournament 16.9.2018

Viesti Kirjoittaja WeaponR »

Joel ja Iikka, tiimi: 1,6 kilon siika
Avatar
Frenzy
Viestit: 2440
Liittynyt: Ti 27.08.2002 11:54
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Re: [40K] War Head "Pact of Perdition" Doubles Tournament 16.9.2018

Viesti Kirjoittaja Frenzy »

Turnausviikonloppu lähestyy! Tapahtuma järkätään vielä tämänhetkisellä tiimimäärällä, mutta mukaan mahtuu ehdottomasti myös lisää taistelijapareja.
Coveria ei jätetä.

WAR HEAD
Avatar
Frenzy
Viestit: 2440
Liittynyt: Ti 27.08.2002 11:54
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Re: [40K] War Head "Pact of Perdition" Doubles Tournament 16.9.2018

Viesti Kirjoittaja Frenzy »

Kuva

Pienet mutta tiukat sodat päättyivät Eldarien voittoon. Kiitokset kaikille osallistujille!

Final Standings

1. Khaine's Wrath, Craftworld Eldar 48
2. 1,6 kilon siika, Tau Empire 46
3. Kordecimators, Chaos Space Marines 43
4. Gorkamorka, Orks 26

Armeijalistat, kierrostulokset ja kuvia
Coveria ei jätetä.

WAR HEAD
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Turnaukset”