"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Poisoned Attacks

Warhammer FB -pelin säännöt ovat yleensä hieman tulkinnanvaraiset. Tällä palstalla keskustellaan eri sääntöjen toteutuksesta, tulkinnoista sekä mahdollisista ongelmatilanteista.
Hegesippus
Viestit: 18
Liittynyt: La 26.10.2002 02:19

Poisoned Attacks

Viesti Kirjoittaja Hegesippus »

Jos osuu vain kuutosella ammuttaessa, ovatko kaikki onnistumiset tällöin poisoned attackeja? (Ampujien aseissa on siis poisoned attacks
-ominaisuus)

Sääntökirjan sivulla 270 kohdassa Poisoned attacks sanotaan:

"Poisoned attacks will cause a wound automatically on a model if a natural 6 is scored when rolling to hit."

Eli mitä "natural 6" tässä tapauksessa tarkoittaa? Tuleeko myrkytystä, jos osumiseen vaaditaan esim. 7? Ja voiko esim. The Lore of Heavensin Second Sign of Amulia käyttää re-rollaukseen yrittäessään saada aikaan poisoned attackia?
Saurus forces are already moving...
Avatar
Murhe
Valvoja
Viestit: 3640
Liittynyt: Pe 13.09.2002 09:33
Paikkakunta: Lappeenranta

Viesti Kirjoittaja Murhe »

Myrkytetyt hyökkäykset eivät toimi ammuttaessa, jos tarvitaan osumiseen 7 tai isompi. Ja kyllä vain voi osumisnoppia uudelleen pyöritellä, jotta saisi niitä myrkytettyjä osumia.

Natural 6, eli luonnollinen kuutonen tarkoittaa sitä, että heittää kuutosen, eikä siihen ole laskettu mahdollisia mukaan tulevia bonuksia.
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja The Captain »

Ja tosiaan, jos tarvitaan puhdas kuutonen osumiseen, kaikki osumat ovat silloin poisoned attackeja. Muihin kohtiin Murhe vastasikin aivan ansiokkaasti.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Säännöt”