"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Takaa tai sivuilta.

Warhammer FB -pelin säännöt ovat yleensä hieman tulkinnanvaraiset. Tällä palstalla keskustellaan eri sääntöjen toteutuksesta, tulkinnoista sekä mahdollisista ongelmatilanteista.
Argonath
Viestit: 618
Liittynyt: La 22.02.2003 11:25
Paikkakunta: Kajaani

Takaa tai sivuilta.

Viesti Kirjoittaja Argonath »

Jos yksikön kimppuun hyökkää sivusta päin yksiköllä jonka US on sillä hetkellä 5 mutta taiston loputtua 4, lasketaanko se +1 combatin alusta vai lopusta. Entäpä viekö kyseinen yksikkö silloin rank bonukset pois koska nehän lasketaan taiston alusta jolloin niitä ei ole sen US 5 ryhmän ansiosta. Toivottavasti ymmärrätte mitä tarkoitan :)
Mikä tahansa väri on hyvä väri kunhan se on musta*
Avatar
Ghe'dahlg
Viestit: 1048
Liittynyt: To 29.08.2002 14:07
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Ghe'dahlg »

Rankit Combatin alusta, eli rankit menee. Muut Combatin jälkeen... Näin olen ymmärtänyt...
Tätä viestiä ei ole testattu kasviksilla eikä siinä mahdollisesti näkyviä perunoita ole vahingoitettu.
Avatar
jullevi
Valvoja
Viestit: 5724
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:38
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja jullevi »

Ghe'dahlg kirjoitti:Rankit Combatin alusta, eli rankit menee. Muut Combatin jälkeen... Näin olen ymmärtänyt...
Juurikin näin. Jos kyljessä tai bersiis oli US5 (non-skirmish) uniitti häsyn alussa, rankit on menny siksi vuoroksi vaikka kyljessä (tai bersiis) oleva uniitti tippuisi alle US viitoseen. Flänkkäys ja rear boonuksen saa vuoron lopussa.
"It's a great excuse to start collecting ANOTHER army. One can never have enough armies and starting a new one is always exciting."
Avatar
Gorkiporki
Sotavasaran Maalaajamestari 2008
Viestit: 2419
Liittynyt: Ma 24.03.2003 20:15

Viesti Kirjoittaja Gorkiporki »

Roolzboyzin ja ohjekirjan mukaan flank ja rear bonuksen saa myös vaikka yksikön US tippuisi 5-4. Katsoppa ohjekirjan sivua 72. viimeinen esimerkkitaistelu fig.3 Lopussa nimittäin todetaan että kukaan ei saa sitä flank bonusta koska molemmilla olisi flankkaava yksikkö mutta empire spearmenien US on vain 4 eli eihän ne voisi saada mitään flank bonusta muutenkaan. Voihan tossa ohjeissa olla virhe mutta kun ei kuulemma ole.
Modern cars - they all look like electric shavers.
Avatar
Gorkiporki
Sotavasaran Maalaajamestari 2008
Viestit: 2419
Liittynyt: Ma 24.03.2003 20:15

Viesti Kirjoittaja Gorkiporki »

Voihan se kyl olla että ei niitä flank ja rear bonuksia saa koska niinhän säännöt sanoo mutta miten ne empiren spearmenit sitten muka veisi örkeiltä flank bonuksen vai johtuuko se siitä että koska goblinit joutui sillä vuorolla hyökkäyksen kohteeksi sivulta niin niiden yksikkö on vielä jotenkin sekaisin siitä.
Modern cars - they all look like electric shavers.
Zarathustrian
Peliporukkavalvoja
Viestit: 946
Liittynyt: Su 18.08.2002 22:27
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Zarathustrian »

Ei, vaan kyseinen fig 3 on virheellinen. Muistaakseni annuallissa tahi chronicassa oli tuosta selvitys.
Avatar
jullevi
Valvoja
Viestit: 5724
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:38
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja jullevi »

Gorkiporki kirjoitti:Lopussa nimittäin todetaan että kukaan ei saa sitä flank bonusta koska molemmilla olisi flankkaava yksikkö mutta empire spearmenien US on vain 4 eli eihän ne voisi saada mitään flank bonusta muutenkaan. Voihan tossa ohjeissa olla virhe mutta kun ei kuulemma ole.
Ei siinä tarvitse olla edes virhettä ja voi se silti olla oikein. Minun mielestä (Gav on erimieltä) se menee juuri niinkuin kuvassa. Molemmilla on yks uniitti kyljes (US ei väliä), tällöin kumpikaan ei saa boonusta. Boonukseen tarvitaan enemmän flänkkääviä uniitteja, ja jollekin niistä US5. Tämä on vain minun mielipide, täsmää kuvan ja tekstin kanssa, Gav voi olla ja onkin sitä mieltä että kyseessä on virhe.
"It's a great excuse to start collecting ANOTHER army. One can never have enough armies and starting a new one is always exciting."
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Säännöt”