Takaa tai sivuilta.
Takaa tai sivuilta.
Jos yksikön kimppuun hyökkää sivusta päin yksiköllä jonka US on sillä hetkellä 5 mutta taiston loputtua 4, lasketaanko se +1 combatin alusta vai lopusta. Entäpä viekö kyseinen yksikkö silloin rank bonukset pois koska nehän lasketaan taiston alusta jolloin niitä ei ole sen US 5 ryhmän ansiosta. Toivottavasti ymmärrätte mitä tarkoitan 
Mikä tahansa väri on hyvä väri kunhan se on musta*
Juurikin näin. Jos kyljessä tai bersiis oli US5 (non-skirmish) uniitti häsyn alussa, rankit on menny siksi vuoroksi vaikka kyljessä (tai bersiis) oleva uniitti tippuisi alle US viitoseen. Flänkkäys ja rear boonuksen saa vuoron lopussa.Ghe'dahlg kirjoitti:Rankit Combatin alusta, eli rankit menee. Muut Combatin jälkeen... Näin olen ymmärtänyt...
"It's a great excuse to start collecting ANOTHER army. One can never have enough armies and starting a new one is always exciting."
- Gorkiporki
- Sotavasaran Maalaajamestari 2008
- Viestit: 2419
- Liittynyt: Ma 24.03.2003 20:15
Roolzboyzin ja ohjekirjan mukaan flank ja rear bonuksen saa myös vaikka yksikön US tippuisi 5-4. Katsoppa ohjekirjan sivua 72. viimeinen esimerkkitaistelu fig.3 Lopussa nimittäin todetaan että kukaan ei saa sitä flank bonusta koska molemmilla olisi flankkaava yksikkö mutta empire spearmenien US on vain 4 eli eihän ne voisi saada mitään flank bonusta muutenkaan. Voihan tossa ohjeissa olla virhe mutta kun ei kuulemma ole.
Modern cars - they all look like electric shavers.
- Gorkiporki
- Sotavasaran Maalaajamestari 2008
- Viestit: 2419
- Liittynyt: Ma 24.03.2003 20:15
Voihan se kyl olla että ei niitä flank ja rear bonuksia saa koska niinhän säännöt sanoo mutta miten ne empiren spearmenit sitten muka veisi örkeiltä flank bonuksen vai johtuuko se siitä että koska goblinit joutui sillä vuorolla hyökkäyksen kohteeksi sivulta niin niiden yksikkö on vielä jotenkin sekaisin siitä.
Modern cars - they all look like electric shavers.
-
Zarathustrian
- Peliporukkavalvoja
- Viestit: 946
- Liittynyt: Su 18.08.2002 22:27
- Paikkakunta: Tampere
Ei siinä tarvitse olla edes virhettä ja voi se silti olla oikein. Minun mielestä (Gav on erimieltä) se menee juuri niinkuin kuvassa. Molemmilla on yks uniitti kyljes (US ei väliä), tällöin kumpikaan ei saa boonusta. Boonukseen tarvitaan enemmän flänkkääviä uniitteja, ja jollekin niistä US5. Tämä on vain minun mielipide, täsmää kuvan ja tekstin kanssa, Gav voi olla ja onkin sitä mieltä että kyseessä on virhe.Gorkiporki kirjoitti:Lopussa nimittäin todetaan että kukaan ei saa sitä flank bonusta koska molemmilla olisi flankkaava yksikkö mutta empire spearmenien US on vain 4 eli eihän ne voisi saada mitään flank bonusta muutenkaan. Voihan tossa ohjeissa olla virhe mutta kun ei kuulemma ole.
"It's a great excuse to start collecting ANOTHER army. One can never have enough armies and starting a new one is always exciting."