"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Ehdottakaa uusia rotuja!!

Warhammer 40.000 -pelin palsta, jossa on tarkoitus keskustella kaikista niistä aiheista, jotka eivät sovellu muihin otsikoihin. Kysymyksiinkin vastataan, mutta käytä kuitenkin ensin hakua.
Vieras123
Peliporukkavalvoja
Viestit: 223
Liittynyt: La 17.08.2002 22:51

Viesti Kirjoittaja Vieras123 »

Metsänpeikko kirjoitti:Ja en usko että Mälis tarkoitti että tyypit tappavat itsensä/haihtuvat/tjsp vaan että moraalin pudotessa alkaa tyyppejä luikkia karkuun taistelusta.
Juu, en minäkään usko.

Mutta miksi ne ottaisivat woundeja, kun moraali tippuu? Eikö siihen sopisi ennenminkin Ld testi?
Mets^
Viestit: 267
Liittynyt: Ke 20.11.2002 18:24
Paikkakunta: Tre

Viesti Kirjoittaja Mets^ »

Jon Irenicus kirjoitti:
Metsänpeikko kirjoitti:Ja en usko että Mälis tarkoitti että tyypit tappavat itsensä/haihtuvat/tjsp vaan että moraalin pudotessa alkaa tyyppejä luikkia karkuun taistelusta.
Juu, en minäkään usko.

Mutta miksi ne ottaisivat woundeja, kun moraali tippuu? Eikö siihen sopisi ennenminkin Ld testi?
Siis FB:ssä ne ottavat woundeja heittäen 2d6 ja tuloksesta vähennetään niiden Ld. Erotuksen verran tulee sitten woundeja.

Eli kun HQ kuolisi heitettäisiin 2d6, ja tulisi esim. vaikka 11. Tuosta vähennettäisiin 8, eli 3 tyyppiä päättäisi karata, siis "saada woundin".
Vieras123
Peliporukkavalvoja
Viestit: 223
Liittynyt: La 17.08.2002 22:51

Viesti Kirjoittaja Vieras123 »

Metsänpeikko kirjoitti:Siis FB:ssä ne ottavat woundeja heittäen 2d6 ja tuloksesta vähennetään niiden Ld. Erotuksen verran tulee sitten woundeja.
Olen joskus kuullut jotain tuollaista...
Metsänpeikko kirjoitti:Eli kun HQ kuolisi heitettäisiin 2d6, ja tulisi esim. vaikka 11. Tuosta vähennettäisiin 8, eli 3 tyyppiä päättäisi karata, siis "saada woundin".
Noin muotoiltuna minä sen halusinkin kuulla (tai nähdä, miten vaan). Entä mitä kävisi W2+ äijille tai ajoneuvoille. Minusta yksi Ld testi riittäisi: jos kämmitään, koko ryhmä lähtee lipettiin (lasketaan kuolleiksi), jos passataan, ryhmä jatkaa taistelua.

Nojoo, eiköhän ideointi riitä tältä erää...
Avatar
Maelis
Viestit: 1766
Liittynyt: Ke 13.11.2002 16:26
Paikkakunta: the big smoke

Viesti Kirjoittaja Maelis »

Jotai tollasta systeemii :D tai sit ne juoksis kattoo löytyiskö sen kuolleen pomon taskuista rahaa. Se olis kyl ihan hyvä armeija-konsepti. Myöskin semmone space lizardman, jonka figut olis hyvin suunniteltuja, (ei muistuttais fb-figui koska ne ei sopis 40k maailmaan)ja jolla olis hyvä magia ja alhainen initiative.
SMW
Viestit: 26
Liittynyt: La 10.05.2003 09:29
Paikkakunta: Oulu

Uusia rotuja?

Viesti Kirjoittaja SMW »

Joo..luettuani tämän threadin tuli heti mieleen yks vanha white dwarffi jossa oli space undead,zoatit(space lizzut?) ja tietenni surullisen kuuluisat squatit..mut joo..

Hrudit on varmaan yks looginen vaihtoehto uudeks armeijaksi,pitää tosin muistaa että Tautkin ilmestyivät lähes tyhjästä(en muista lukeneeni niistä oikeen mistään,jos ei sitten jotain viittauksia edellisen edikan kirjoista tai inquisitorista).

Tosin nämä uudet avaruuskääväthän on jo gothicissa(en muista nimeä),mutta yksi rotu joka on pikkusen kiehtonu on jossain mainittu ns. Enslaverit,joka ilmeisesti on/oli joku rotu joka vaivaa suuresti imperiumia.Mitäs muuta? Noh Jokaerot voi unohtaa koska ne on vissiin sukupuutossa. Ja epäilen että Old Onetkaan ei oo tulossa sekoilemaan 40k universumiin..vaan kylhän GW on ennenkin tuulesta temmannut kaikenlaista...
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Yleiset keskustelut”