1000pt peli kaikki vs kaikki tyyliin
Pelipöytä:77x40 tuumaa pyöreät kulmat. Jokainen pelaaja lähtee omista ”nurkistaan”. Keskellä on kukkula ja 2 taloa.
Armeijat:
Dark Elves (minä)
Sorceress Lustrin (kenraali) 165pt
Level 2
Black staff
Tome Of Furion
Sorceress Vineil 175pt
Level 2
Seal of ghrond
Dakstar cloak
Warriors 10x 130pt
Repeater crossbows
Warriors 10x 130pt
Repeater crossbows
Harpies 10x 130pt
Shades 5x 70pt
Reaper bolt thrower 2x 100pt
Empire:
Captain (kenraali)
Wizard Julius
Warrior priest
Halberdiers 20x
Detachment:
Handgunners 10x
Swordmen 20x
Detachment:
Handgunners 10x
Hellblaster 120pt
Orcs & Goblins:
Big boss (kenraali) 123pt
Great weapon
Iron gnashas
Light armour
Shield
Boar
Goblin shaman Gromling 140pt
Level 2
Buzgobs knobby staff
Savage orc shaman Gabros 160pt
Level 2
2xdispell scroll
Warpaint
Orc boys 15x 130pt
2 hand weapons
Light armour
Night goblins 20x 121pt
Short bow
2x fanatic
Spear chukka 35pt
Boar chariot 86pt
Giant 205pt
Vampire Counts:
Vampire Thrall Dracula (kenraali) 130pts
Infinite hatred
Iron sinews
Necromancer 115pts
Spell familiar
Necromancer 115pts
Spell familiar
Dire Wolves 5x 60pts
Dire wolves 5x 50pts
Black knights 7x 207pts
Grave guard 17x 228pts
Banshee 90pts
Päämäärä: Kun yksi armeija tuhoutuu aletaan heittelemään noppaa joka vuorolla, että milloin peli päättyy. Aluksi 6+ sitten 5+ jne. Kuka on lähimpänä kukkulaa kun heitetään yli tämän vaikeuden seuraavan vuoron alussa voittaa.
Pelin alku: Heitetään taiat. Empiren Julius sai Heavensistä Forked Lightningin ja Portent Of Farin. VC:n Zacre sai Invocation of Nehekin, Hand of Dustin ja Gaze of Nagashin. Örkkien Gabros sai Gaze of Morkin ja Ere we go. DE:n Lustrin sai Soul Stealerin, Dominionin ja Black Horrorin. VC:n Ubra sai Invokation of Nehekin, Hand of Dust ja Vanhels Danse Macabren. Örkkien Gromling sai Gaze of Morkin ja Ead buttin. DE:n Vineil sai Chillwindin ja Soulstealerin.
Aloituspaikat: Se päätetään heittelemällä noppaa. Minä heitän 4, Empire 5, Örkki 5 ja VC 6. Örkkipelaaja karjuu ärjyen ja voittaa kinastelun Empiren kanssa (Olisipa digikamera niin saisi kuvan siitä barbaarista J). Kaikki ottavat paikkansa.
Järjestely: Heitetään noppaa. Örkit saavat 1, VC 1, DE 4, Empire 3. Kaksinkamppailussa örkit taas voittavat. DE päättää järjestellä viimeisenä, Empire toisena, örkit kolmantena ja VC ekana. Toisen ukoista pitää olla väliä 24 tuumaa ja reunasta 8 tuumaa.
Peli alkaa: DE on viimeinen, Örkit aloittaa, VC toinen ja Empire kolmas.
Örkit v1: Tappelemattomuustestit onnistuvat ja matka kohti Undead rivistöjä alkaa. Giant ja kumppanit jylistävät täysillä eteenpäin. Sitten alkaa taika lentää. Gaze of Morkia yritetään grave guardiin mutta se dispellataan. Sitten Gabros yrittää samaa ja onnistuu siinä. 1 grave guard tipahtaa. Sitten ampuminen. Sitten on spear chukkan vuoro mutta nuoli lentää jonnekin muualle kuin kohteeseensa ja vuoro loppuu.
VC v1: VC:n miehet kääntyvät kohti örkkejä haarniskat kolisten. Grave Guard ja Black Knightit lähestyvät ilkeästi Örkkien rivistöjä. Dire Wolvet menevät kukkulan viereen naamat kohti örkkejä. Sitten lähtee Zacren Gaze of Nagash kohti örkkejä! Mutta se dispellataan. Sitten melkein nousee zombeja mutta örkkipelaaja käyttää scrollinsa.
Empire v1: Puolet joukoista VC:n kimppuun ja puolet DE:n kimppuun. Taikoja ei tehdä. Ampumista ei tule joten vuoro päättyy.
DE v1: Ja hauskuus alkaa. Harpyijat lentävät handgunnerien flankkiin. Dispell epäonnistuu ja Chillwind lentää halberdiereihin ja 1 halberdieri tipahtaa. Sitten black horror tärähtää suoraan halberdierien niskaan jes! 13 halberdieriä tipahtaa!!!!!! Halberdierit lähtevät karkuun mutta handgunnerit ja Julius jäävät paikoilleen. Sitten handgunnerit saavat maistaa reaperin nuolia ja crossbowien myös ja saavat tarpeekseen ja juoksevat pois kentältä. Toinen handgunner-rykmentti jää kuitenkin vielä taistelemaan vaikka heiltä kuoli 4 miestä. Toinen reaper ampuu yhden nuolensa ohi.
Örkit v2: Tappelumattomuudet onnistuvat jälleen ja armeija jatkaa matkaansa kohti epäkuolleiden rivejä. Gromling antaa Gaze of morkin palaa ja 2 grave guardia tipahtaa. Spear chukka ampuu jälleen nuolensa muualle kuin oli tarkoitus. Night goblinit yrittävät sihtailla Black nightejä giantin ja kenraalin takaa ja tiputtavat yhden black knightin!
VC v2: Black knightit yrittävät chargea gianttiin mutta jää lyhyeksi 8 tuuman päähän night goblineista
Empire v2: Halberdierit päättävät jatkaa taisteluaan ja kääntyvät. Toinen puolisko jatkaa matkaansa vampire countseja kohti. Sitten lentää Forked lightning de warrioreihin mutta tulee miscast. Ei ole empiren päivä tänään. Mitään ihmeellistä ei käy.
DE v2: Harpyijat rynnäköivät hellblasteriin
Örkit v3: Fanatikit tulevat esiin ja toinen lävistää black nightit ja tappaa 3 niitä. Giant ja boar chariot rynnäköivät blacknighteihin. Toinen fanatikki jää giantin ja boar chariotin väliin
VC v3: Dire Wolvet rynnäköivät night goblineiden flankkiin. Dracula painaltaa Gabrosin kimppuun (haaste). Mutta Gabros perääntyy takariviin raukamaisesti. Ei tule taikaa. Banshee huutaa ja 4 örkkiä kuolee. Ja sitten strigoi lyö 2 örkkiä hengiltä. Grave guard lyö ja 2 örkkiä kuolee lisää. Örkit tappavat 1 grave guardin. Örkit lähtevät karkuun mahtavat 3 tuumaa. Dire wolvet tappavat 2 nightgoblinia. 1 dire wolf mätänee. Toisaalla dire wolvet tappavat 2 spear chukkan miehistöstä mutta tämä yksi urhea gobbo pitää pintansa ja jää taistelemaan!
Peli loppui valitettavasti nyt koska pelaajille tuli menoja