"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Inkvisiittorin apulainen

Miniatyyrien maalaukseen, konvertoimiseen sekä maastontekoon liittyvät kinkkiset kysymykset ja ongelmat.
Hammer
Viestit: 318
Liittynyt: Ma 01.07.2002 13:02
Paikkakunta: Helsinki

Inkvisiittorin apulainen

Viesti Kirjoittaja Hammer »

Tämä figu on nyt maalattu niin hyvin kuin osaan, elikkä ei kauheen erikoisesti... Löytyykö vinkkejä, kuinka voisin vielä parantaa maalausta. Elikkä toivoisin kommentteja figusta.

Kuva

Kuva
baretul

Viesti Kirjoittaja baretul »

Hmm tämä taitaa nyt olla väärässä paikassa :D, mutta mjooh, tämä oli se mikä osallistui conin paint mehen ?. No jooh en tiedä miten olet tehnyt hahmon vai onko tämä ostettu valmiina, eli siis millainen pinta tossa on alla, mutta ainaki näyttäis aika rutkasti koverkoidulta. Niin joo eli tota toi maali on aika paksuhkon olosta joissakin kohti, ja sittes tota et ole oikestaan korostanut mitenkään kovin paljoa, eli tuo tarvitsisi enemmän extreme highligtejä, ja sittes ehkä jonkun valon lähteen. Layereitäkään ei näyttäisi olevan kovin monta, eli niitä voisi maalailla ohuella maalilla noin 5-10 tai enemmän jos on iso pinta.
Metallin olet maalannut nähtävästi simpelillä tavalla eli kerran perus väri sitten inkki ja pari korostus läyeriä, tämäkin toimii passelista, mutta kaikkein parhaimman jäljen saisi blendailemalla (nykyinen jälki on enemmänkin overbrushatun oloinen), metallivärejä varsinkin on helppo blendata tuolla tavalla koska layerejen rajat on todella helppo häivyttää.
Base on siisti jo tuollaisenaan, mutta ehkä tarvitsisit jonkin joka kruunaisi sen, ja ehkä hieman enemmän vaaleampaa väriä, tuota ruskeata olisi hyvä korostaa esim bleached boneen tai ivoryyn.

No jooh mutta siis yleisesti ottaen todellla siisti konverkaatio hahmo base ja yleisilme, eli siis hahmo on samperin hyvin maalattu sekä koverkattu, eipä voi sanoa muuta ku wow :D.
maddog

Viesti Kirjoittaja maddog »

Kaikin puolin tosi hyvä. ainoa parannusjuttu jota keksin on maalata huuliin kunnon highlightti alahuuleen ainakin. Ihan kunnolla blendaten vaaleampaan pinkkiin.
baretul

Viesti Kirjoittaja baretul »

maddog kirjoitti:Kaikin puolin tosi hyvä. ainoa parannusjuttu jota keksin on maalata huuliin kunnon highlightti alahuuleen ainakin. Ihan kunnolla blendaten vaaleampaan pinkkiin.
Ai joo tästä piti vielä sanoa mutta unohtu pääsit sanomaan sen jo :D. Joo ylähuulta ei kannatais maalaa ollenkaan mun mielestä ehkä hieman korostaa esim palid flessin tyylisellä värillä. Ala huulen voi taas maalata enemmänki väriä, esim punasta tässä tapauksessa.
maddog

Viesti Kirjoittaja maddog »

Täsä välissä voisi tietty kysyä onko soturinaisilla aikaa meikata? Eli kannattaa kenties sotkea siihen highlighttiin vomit brownia (sekä aivan pieni pisara sinistä) luonnollisemman värin aikaansaamiseksi.
Hammer
Viestit: 318
Liittynyt: Ma 01.07.2002 13:02
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Hammer »

Ohhoh! siellä niitä maalauskommentteja sitten tulikin. :)

Baretul:

Joo, olihan tämä jonkin aikaa esillä siellä maalauskilpailussa. Taso vaan oli siellä niin kova että alkoi figu näyttää orvolta siellä kaikkien huippumaalattujen keskellä. Onneksi sain tämän ottaa pois sieltä melko pikaisesti. :D

Itse olen tämän konvertoinu, ja on siinä green stuffia aika paljon vähän joka puolella (mikä osittain selittää pinnan karheuden.)

En oo pahemmin tässä käyttänyt eri värisävyjä (ehkä jotain 3-4 sävyä per väri). Maaleja olen kyllä yrittänyt pitää aika vetisinä, mutta en ole sitä oikeaa vetisyysastetta kaiketi vielä löytänyt.

Blendaamisesta/layeroinnista en ole oikein vielä löytänyt oikeaa otetta. Ymmärrän kyllä periaatteen, mutta käytäntö on ihan hukassa vielä.
Jos maalaan 5-10 layeria, niin kuuluuko jokaisen layerin olla hieman edellistä vaaleampi vai ovatko jotkut layerit ihan samalla värisävyllä maalattuja?


Maddog:

Kyllähän nyt nainen jossain välissä löytää aikaa sotamaalauksen kasvoillepanemiseen. Vaikka juoksuhaudassa oltaisiinkin!

Eli: kun maalaa huulet sen näköisiksi et on huulipunaa, niin se on helpompaa, kuin että yrittäisi saada aikaan luonnollisen (meikittömän) näköiset kasvot.

En oikein osaa huulia maalata niin että ne eroittuisi kasvoista, mutta olisivat luonnollisen näköiset silti (näyttää miestenkin huulet siltä että niillä on huulipunaa, naisten huulissa se sentään ei haittaa! LOL )
Avatar
Machiavelli
Peliporukkavalvoja
Viestit: 1212
Liittynyt: Ti 17.09.2002 14:07
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Machiavelli »

Kun nyt mentiin näihin kasvo asioihin, niin itse voisin vielä lisätä että ylähuulta ei kannata maalata kokonaan punaiseksi, se saa huulet näyttämään luonnottoman isoilta ja pellemäisiltä. High lightemisestä vielä, vedä vielä pieni valkoinen juova ala huuleen, saa sen näyttämään kiiltävämmältä ja paremmalta.
Sincerely yours, Machiavelli.

Warning: the above note may contain sarcasm, please read with care.
VJ
Viestit: 1401
Liittynyt: Ma 08.07.2002 22:38
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja VJ »

Hammer kirjoitti: Blendaamisesta/layeroinnista en ole oikein vielä löytänyt oikeaa otetta. Ymmärrän kyllä periaatteen, mutta käytäntö on ihan hukassa vielä.
Jos maalaan 5-10 layeria, niin kuuluuko jokaisen layerin olla hieman edellistä vaaleampi vai ovatko jotkut layerit ihan samalla värisävyllä maalattuja?
Ei välttämättä. Mä yleensä vaalennan sävyä vasta kun edellistä sävyä käyttämällä highlightit eivät enää tule merkittävästi vaaleammiksi.
Avatar
Fae
Viestit: 650
Liittynyt: To 21.11.2002 11:22
Paikkakunta: Riihimäki

Viesti Kirjoittaja Fae »

Mut toi miekka on ihan rulez :D
Järjenkäyttö sallittu!
baretul

Viesti Kirjoittaja baretul »

Hammer kirjoitti:Blendaamisesta/layeroinnista en ole oikein vielä löytänyt oikeaa otetta. Ymmärrän kyllä periaatteen, mutta käytäntö on ihan hukassa vielä.
Jos maalaan 5-10 layeria, niin kuuluuko jokaisen layerin olla hieman edellistä vaaleampi vai ovatko jotkut layerit ihan samalla värisävyllä maalattuja?
Mjooh tota niinku vj sano, eli sillee hiljallee ei tuo 5-10 ole mikään kultainen sääntö, vaan esim voit alottaa tummasta ja maalata kaikkiin keskellä oleviin noin 3-4 layeriä sitten alhaalle jääviin 1-3 ja päälle tuleviin tulisi enemmän, koska nämä luonnollisesti korostetaan aivan kirkaiksi, koska ovat päällimäisinä, lasken siis layeriksi 1 väri kerroksen, että jotkut väri kerrokset kannattaa maalata 2 kertaan, esim toinen hieman vetisemmällä tai hieman eri sävyllä, jolloin saa tunnelman että värit yhdistyisivät saumattomasti. Tosin tämäkään ei ole mikään sääntö :D, eli siis kannattaa testailla tota multilayeringiä, yleensäkki sillee että yrittää tehä ohuita layereitä niihin kohtiin mihin osuu valo jne, niin että saisi sen värin esim. tummanruskeasta luunväriin blendattua johonki 1cm x 1cm alueelle, mutta esim joissaki alle jäävissä kohdissa ei tarvita vältämättä mitään muuta ku 2 eri ruskean sävyä + musta pohjavärinä. No jooh ... kai asia selvis :D. Kannattaa tziikaa näitä mini-painterista, cmonista jne paikoista, koska en itse ole todellakaan mikään mestari tällä alalla :D.
maddog

Viesti Kirjoittaja maddog »

Blendaamisen periaate: Älä ota sitä liian vakavasti :wink:

Eli pistä niin monta kerrosta että itsestä näyttää hyvältä...
baretul

Viesti Kirjoittaja baretul »

maddog kirjoitti:Blendaamisen periaate: Älä ota sitä liian vakavasti :wink:

Eli pistä niin monta kerrosta että itsestä näyttää hyvältä...
No jooh :D onhan se tietyist noinki, mutta esim jossain rackhameissa ei ookkaa muuta ku blendausta, ja jos se on hanskassa, noista hahmoista saa aivan tajuttoman siistejä, esimerkkinä Cyril Abati.
Hammer
Viestit: 318
Liittynyt: Ma 01.07.2002 13:02
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Hammer »

baretul kirjoitti: Mjooh tota niinku vj sano, eli sillee hiljallee ei tuo 5-10 ole mikään kultainen sääntö, vaan esim voit alottaa tummasta ja maalata kaikkiin keskellä oleviin noin 3-4 layeriä sitten alhaalle jääviin 1-3 ja päälle tuleviin tulisi enemmän, koska nämä luonnollisesti korostetaan aivan kirkaiksi, koska ovat päällimäisinä, lasken siis layeriksi 1 väri kerroksen, että jotkut väri kerrokset kannattaa maalata 2 kertaan, esim toinen hieman vetisemmällä tai hieman eri sävyllä, jolloin saa tunnelman että värit yhdistyisivät saumattomasti. Tosin tämäkään ei ole mikään sääntö :D, eli siis kannattaa testailla tota multilayeringiä, yleensäkki sillee että yrittää tehä ohuita layereitä niihin kohtiin mihin osuu valo jne, niin että saisi sen värin esim. tummanruskeasta luunväriin blendattua johonki 1cm x 1cm alueelle, mutta esim joissaki alle jäävissä kohdissa ei tarvita vältämättä mitään muuta ku 2 eri ruskean sävyä + musta pohjavärinä. No jooh ... kai asia selvis :D. Kannattaa tziikaa näitä mini-painterista, cmonista jne paikoista, koska en itse ole todellakaan mikään mestari tällä alalla :D.
Noh, joo... Kiitos näistä vinkeistä!

Ei tässä muu autakuin vaan yrittää maalailla kunnes onnistuu. :)
migsula
Viestit: 548
Liittynyt: Ma 17.06.2002 13:49
Paikkakunta: The Big Smoke

Viesti Kirjoittaja migsula »

Hammer kirjoitti:
Noh, joo... Kiitos näistä vinkeistä!

Ei tässä muu autakuin vaan yrittää maalailla kunnes onnistuu.

Ohhoh!!
No kiva, että jonku maalaus vinkit sentään kelpaa ilman hampaiden kiristystä ;)

Hieno figu. Oli todella ilo seurata sen valmistumista gs-kerroksittain. Odotan innolla loppu retinuen valmistumista.
☠️
Argonath
Viestit: 618
Liittynyt: La 22.02.2003 11:25
Paikkakunta: Kajaani

Viesti Kirjoittaja Argonath »

Valtenin miehekkäät kasvot tuovat hieman transun fiiliksen tuohon ristiin pukeutujaan.
Mikä tahansa väri on hyvä väri kunhan se on musta*
Avatar
I.C. Wiener
Viestit: 1344
Liittynyt: La 29.03.2003 22:37
Viesti:

Viesti Kirjoittaja I.C. Wiener »

Aika hinttapulin näkönen :). Kumpis se on mies vain nainen?
The wheels of his mustang exploding on the highway like a slug from a .45
True death: 400 horsepower of maximum performance piercing the night
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Maalaus, konverttaus ja maiseman teko”