"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

40k/fb/ Minun uusia kuvia!

Isot pojat esittelevät pieniä miehiään.
Avatar
squigi
Viestit: 233
Liittynyt: Pe 22.11.2002 19:02
Paikkakunta: Porvoo

40k/fb/ Minun uusia kuvia!

Viesti Kirjoittaja squigi »

siis täällä oli jo vähäsen aikaa sitten tullu vähä mun uusia kuvai mutta nyt ne ovat kaikki täällä! :wink: arvostelkaa!

http://koti.mbnet.fi/tampio/kotisivu.htm
Avatar
P_H
Viestit: 512
Liittynyt: Ma 31.03.2003 20:42

Viesti Kirjoittaja P_H »

No ihan kohtuullisia. Mutta koeta tehdä kuvista vähän pienempiä niin on mukavampi katella, ja ei tarvi odottaa kuvien latautumista niin pitkään.

Katotaan josko baretul tulisi ja sivistäisi meitä maalausopeillaan.
Jätän siis tarkemmat kommentit minua taitavimmille maalaajille.
...and all the whores and politicians will look up and shout "Save us!"... and I'll look down and whisper "Miees..."
raastin
Viestit: 623
Liittynyt: Ke 07.05.2003 17:24
Paikkakunta: Lappeenranta

Viesti Kirjoittaja raastin »

Voisit vähän ohentaa maalia ennen kuin maalaat. Pidin erityisesti fire war-
rioreista.
Avatar
Neurotic
Viestit: 365
Liittynyt: Ti 07.01.2003 20:17
Paikkakunta: UK

Viesti Kirjoittaja Neurotic »

Ihan hyviä pelifiguiksi (tarkoitan nyt tauja, muita en ehdi tarkastella).
Taujen vaatteissa olisi voinut korostaa vaaleammalla värillä, ja nyt vaatteiden pinta kiiltää, johtuen luultavasti inkistä.

Inkkejä olisi hyvä ohentaa vedellä ja laittaa mukaan esim. saippuaa, jotta inkit valuvat paremmin syvennyksiin. Kiillon saa pois laittamalla aina ohuen kerroksen inkkiä. Näitä sitten halutun tummuusasteen verran laitellaan ja aina odotetaan, että edellinen kerros on täysin kuiva.

Tiedä nyt sitten että onko näistä vinkeistä hyötyä, yritän nyt vain esittää jotain maalaajagurua.

Moi
ur ballz r p3ndul0us & w34k
Avatar
squigi
Viestit: 233
Liittynyt: Pe 22.11.2002 19:02
Paikkakunta: Porvoo

Viesti Kirjoittaja squigi »

ihan vaa muuten sanon että EN TODELLAKAAN ole käyttänyt inkkiä. ehkä siltä näyttää mutta en ole käyttänyt yhtään. :|
Avatar
Neurotic
Viestit: 365
Liittynyt: Ti 07.01.2003 20:17
Paikkakunta: UK

Viesti Kirjoittaja Neurotic »

No, silloin kiilto voi johtua kuvista tai jostain. En minä tiedä. Piti vain sanoa jotain. Linssit olivat ihan hienoja.

Moi
ur ballz r p3ndul0us & w34k
baretul

Viesti Kirjoittaja baretul »

oho ompas siistejä, eli sittes tota ohenelemaan vain :D.

Vedellä voisi ohennella jonkun verran. Väreistä sen verra että tota noita ei ole tehty nyt loppuun asti mielestäni :D, kannataisi siis mielummi tehä iha reilusti noita hihgtejä, tosin pelihahmoissa hieman vaikea rupea vääntämään jotain smoohtia hihgliti pintaa, eli siis tuokin että nuo on tummia on sinänsä ok. Silti ehkä olisi voinut tummaankin koittaa reunoihin hihglitiä ja ehkä extreme shadea mustalla. Lineys kyllä uppuu kanssa joistaki kohdista, esim gemmejen rajalta tuossa oikean puolisessa hahmossa samoin haarniskojen välissä, tämä voisi tuoda aika paljon jo varjoa, eli juuri sitä "extreme varjoa" mistä puhuin.

Niin nuo gemmit kypärissä todella siistejä :D, olisikohan kannatanut tehdä muutakin punasella, niin että olisi saanut siistit kontrastit, siis vaikkapa freehandeja panssareihin, tai jotain, koska nyt noissa ei erota oikein tuota kontrastia. Sinänsä ruskea pelaa tuon herneen vihreän virellä tosin hukkuu siihen aika helposti, ja kaukaa katsotuna tulee "likainen" tunnelma, itse siis en pidä siitä, mutta sekin on aika mielipide kysymys, että pitääkö tummista vähän kotrastisoivista hahmoista.

Baseista, ei kannataisi ehkä tehä noin "harvoja" static tuppoja baseen, se saattaa näyttää siltä kuin staticci olisi karsiintunut pois, eli itse ainakin suosin että tekee kunnon static kasat :D, tai sitten maalaa ne niin että ne erottuu, esim ensiksi mustalla sen jälkeen pari brushi kerrosta vihreillä. Alustassa oleva hiekka tai vastaava kannatais muute sitte tehä koko alustan mitalle :d, joistaki kohdista näyttää puuttuvat, tai sitten tuo maalaus hämää vain. Mielestäni kannatais mielummi maalata parilla kerroksella brushaamalla, kuin vain yhdellä, koska muuten tuo korostus väri tulee tuohon aika nopeasti.

Ylipäätänsä siistejä hahmoja, olet kyllä kehitynyt saamaristi :D, kohta painelet joitenki ohi täälä, sen siitä näkee ku jaksaa vain ottaa pensselin käteen ja ryhtyä maalaamaan, olettaen tietysti että teit näin, etkä myynyt sieluasi paholaiselle että opit maalaamaan noin nopeasti :D. Good job :D,
Killu
Viestit: 319
Liittynyt: Ti 28.05.2002 11:48
Paikkakunta: Hämeenlinna

Viesti Kirjoittaja Killu »

hmph, rajaa noita kuvia pliis, ei jaksa latailla ISDNllä noita :?
1+1=10
Avatar
Gorbag
Viestit: 1068
Liittynyt: Ke 16.04.2003 17:47
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Gorbag »

Tähän sanoisin että firewarriorit ovat huomattavasti hienommin maalattuja kuin fb figuurit. Ovatkos ne palomiehet myös mahdollisesti hieman uudehkompia teoksia kuin fantasy battle figuurisi?
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Galleria”