Mua on askarruttanut jo pidemmän aikaa tälläinen tapaus casualtien poistamisesta ja siitä kuinka moni saa lyödä takaisin. Esimerkki pelitilanteesta; Kääpiöyksikkö x, jossa on 4 riviä ja jokainen rivi on 5 ukkoa leveä, saa niskaansa sekä susivaunut että susiratsastaja yksikön. Susivaunut tulevat vasempaan flankkiin (4 ukkoa kontaktissa) ja ratsastajat eteen ( 5 kääpiötä kontaktissa joista yksi kulmamies numero 4 myös vaunun kanssa kosketuksessa ). Vaunu tappaa 5 kääpiötä ja susiratsastajat vain yhden, eli 6 kuollutta kahdeksasta kontaktissa olevasta kääpiöstä. Nyt tietenkin kaikki 4 vaunun kanssa base to base kontaktissa ollutta katsotaan kuolleiksi ja kukaan ei lyö kärryä mutta entä kun susiratsastajat tappoivat vain yhden niin saako ratsastajia lyödä kaksi vai kolme kääpiötä? Selvennyksen vuosi niistä 5:stä kuoli siis se kulmamies kärryn takia ja yksi ratsastajien iskusta.
Sääntökirja sellittää asian yksioikoisesti siten että niin moni ukko kun on casualties ei voi myöskään lyödä takas, eli esimerkin taistelussa vain kaksi saisi kai lyödä takaisin kun 6 kuoli. Mutta hassua on se että eihän ne susiratsastajat tappaneet kuin yhden ellei oleteta että vaunu tappoi juuri sen kulmamiehen( nro. 4) takana olleen kaverin (nro. 5) viidentenä.
4 5 6 7 8 =kääpiö yksikkö
3
2
1
Kaatuneiden poisto ja kuka lyö takas
- Gorkiporki
- Sotavasaran Maalaajamestari 2008
- Viestit: 2419
- Liittynyt: Ma 24.03.2003 20:15
Susiratsastajien puolelta kuolee se kulmamies ja niiden ratsastajien tappama ja loput kolme saavat lyödä. Tilanne selviää ihan figuja käyttämällä, kun poistaa kuoleet riveistä ja lyö jäljellä olevilla. Tappioita ei tehdä muualla suoraan taistelussa oleviin figuihin vaan ainoastaan peruskontaktissa oleviin ja sen jälkeen takana oleviin "reserveihin".
Kolme iskee takaisin. Kärry putsasi yhden rankin sivusta (niin se on, vaikka tyypit poistetaankin takaa), joten sen rankin eturivin tyyppi kuoli. Ja sitten vielä susiratsastajien tappama.
SSSSS
KKKYX C
KKKKX C
KKKKX C
KKKXX
S= sudet
C= chariot
K= kääpiöt
X= kärryn tappamat
Y= susien tappamat
Toivottavasti kuva selvitti asiaa...
SSSSS
KKKYX C
KKKKX C
KKKKX C
KKKXX
S= sudet
C= chariot
K= kääpiöt
X= kärryn tappamat
Y= susien tappamat
Toivottavasti kuva selvitti asiaa...
Avatar, oi avatar...
- Amazing Slug
- Viestit: 4112
- Liittynyt: To 01.05.2003 22:03
- Paikkakunta: Espoo