"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Iso ase örkkiboyzeille, säilyykö choppat?

Warhammer 40.000 -pelin säännöt ovat yleensä enemmän tai vähemmän tulkinnanvaraiset. Tällä palstalla keskustellaan eri sääntöjen toteutuksesta, tulkinnoista sekä mahdollisista ongelmatilanteista.
Avatar
Grond
Viestit: 3335
Liittynyt: Ke 20.11.2002 12:00
Paikkakunta: 423 km turkkusta

Iso ase örkkiboyzeille, säilyykö choppat?

Viesti Kirjoittaja Grond »

Eli aloin miettiä tuollaista, jos esimerkiksi Slugga Boylle antaa Big Shootan/Rokkit Launchan upgradena, säilyykö sillä edelleen Choppa (eli se luopuu vain Sluggasta), vai menetetäänkö sekä Choppa&Slugga? Nobeillahan saa olla sekä yksi yhden- että yksi kahdenkäden ase, miten pojilla?
Brightstar
Viestit: 1246
Liittynyt: Su 15.12.2002 16:21
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja Brightstar »

Jos örkkien säännöissä ei erikseen mainita että he menettävät molemmat aseet jos ottavat jonkun toisen, niin ei lähde. eli saat säilyttää choppasi
GW:n kotisivut ovat kuin diablo: joka kerta kuin aloitat uuden seikkailun niin sinulle on luotu uusi sattumanvaraisesti tehty labyrintti missä vielä suurinosa poluista ei edes johda mihinkään...
Avatar
tneva82
Viestit: 8786
Liittynyt: To 15.08.2002 11:51
Paikkakunta: Salo

Re: Iso ase örkkiboyzeille, säilyykö choppat?

Viesti Kirjoittaja tneva82 »

Jos hepuille laittaa uuden aseen he menettävät KAIKKI alkuperäiset aseet(poislukien kranaatit ja pistoolin/ccw:n upgradettaminen toiseen).

Lukaiseppa GW:n faq(olikos rulebook) niin sieltä löytyy tarkka selitys.
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
Musta Setä
Viestit: 604
Liittynyt: Ti 31.12.2002 21:21
Paikkakunta: Nurmes

hmm...

Viesti Kirjoittaja Musta Setä »

tneva82 on oikeassa, tämä lukee itse asiassa ihan jo sääntökirjassakin, ja chapter approvedeissa on vielä selvennyksetkin. Eli örkkisi menettää choppan.
Tässä teille profeetta
Kuuromykkä sekä sokea
Avatar
Grond
Viestit: 3335
Liittynyt: Ke 20.11.2002 12:00
Paikkakunta: 423 km turkkusta

Viesti Kirjoittaja Grond »

Jep, näin ajattelinkin (pelkästään jo sen perusteella, että trooper maksaa aseista vähemmän kuin charrut - hintaan lienee huomioitu perusaseiden menetys). Piti kuitenkin varmistaa, kun ei codexista/sääntökirjasta (pitääkö siinä läpyskässä enää mikään paikkaansa?) asia vain silmiin osunut. Minullakin on mielikuva että asiasta jossakin on puhuttu, mutta alappas selaamaan kaikki örkkikoodekin jälkeen ilmestyneet WD:t läpi metsästämässä CA:sta kyseistä kohtaa ;). (voisi olla hauskaakin - päivä menisi taas tyyliin "ai, täällä oli tämäkin juttu, olenkos minä tämän lukenut" - about noin kävi viimeksi kun yritin etsiä jotain muistamatta missä numerossa se oli).
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Säännöt”