"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

painajaisten viidakko osa1

Onko kynä (tai näppäimistö) miekkaa mahtavampi? Tule ja todista, että näin on - muuten emme usko.
Avatar
squigi
Viestit: 233
Liittynyt: Pe 22.11.2002 19:02
Paikkakunta: Porvoo

painajaisten viidakko osa1

Viesti Kirjoittaja squigi »

Oli sateinen päivä tykit jyskyivät jossain kaukana ja ykkonen jyrisi. Luutnantti Palmatus johti cadian ryhmäänsä läpi viidakon. Heidän tehtävä oli hyökätä Tau aseman kimppuun takaapäin. Joukossa oli rauhallista kaikki olivat hiljaa kun kävelivät Palmatuksen perässä. Yhtäkkiä kuului parkaisu viidakon läpi. Kaikki pysähtyivät, pelko levisi ryhmän läpi. Kaikki vapisivat ja alkoivat tähdätä ympärilleen mutta mitään ei tapahtunut, mutta Palamtus jatkoi etenemistä.MYöhemmin he saapuivat suohon, tällä heita kohtasi kauhistuttava näky. Sotilaita makasi ympäriinsä. Heitä oli ammuttu,viiletty ja vielä revitty. Palmatus kauhistui, tämä ei ollut Taun taisteul tyyliä vaan jonku muun.



Myöhemmin he jatkoivat kulkuaan mutta mitään ei näkynyt vaikka kuinka kuuntelivat ja tarkkailivat. Silloin Palmatus näki jotain. Hän ryntäsi perään joukkonsa kanssa mutta ei ehtinyt nähdä olio ennen kun se ryntäsi pakoon. Nyt Palmatus tiesi että tiedettiin missä he liikkuivat. Hän antoi komennon ottaa yhteyttä tukikohtaan mutta ei saatu yhteyttä, viidakko oli liian tiheä. Nyt päätettiin tehdä tukikohta.


Yöllä Palmatus istui ja ihmetteli mikä se olio oli ollut. Ainoa asia minkä hän musiti että se oli kookas ja että se näytti jonkunlaiselta pedolta. Mutta mikä se oli, se häntä vasta ihmetytti. Hän muisteli kuolleita sotilaita haavoineen, nämä oliot ainakin tappoivat uhrinsa ällöllä tavalla. Yhtäkkiä puusta kuului rapinaa. Hän katosi ylös. Siellä häntä tiekisteli mailman verenhimoisin katse. Hän parkaisi kauhusta ja veti aseensa. Samalla koko leiri oli kauhun vallassa. Näitä olioita tippui alas kaikista puista. Palmatus aukaisi tulen ja kaatoi kakis olioa. Muualla oli oikea sekasorto sotilaat juoksivat ympäriinsä kun heidät lyötiin hengiltä. Palmatus ryntäsi apuun Power-fistillänsä ja mättöi kaiken mitä tuli vastaan. Lopuksi hän kuittenkin sai sotilaat rauhoitettua ja taistelu alkoi. Soitlaat hyökkäsivät raivoissaan olioitten kimppuun löivät alas mitä ehtivät ennenkuin heidät viillettin kappaleiksi. Silloin palmatus huomasi maassa Melta-gunin. Hän nosti sen ylös mutta ei paljoakaan ehtinyt ennekuin hänen kimpussa oli olio. Hän löi fistillään mutta ei osunut ja sai takaisn viillon käteensä. Silloin hän vasta suuttui otti kiinni olion päästä ja puristi sen lyttyyn. Nyt hän sai meltan ja laukaisi, kokonainen puu jysähti palasikis ja tämän jälkeen kasa olioja. Taistelu oli voitettu, sotilaat ampivat innoissan oliojen perään ja kaatoivat melekin kaikki.



Aamulla Palamtus yritti saada yhteyttä tukikohtaan ja onnistui. Sieltä hän kysyi mitä nämä oliot okein olivat, hän sai tietää että ne olivat krootteja. Ne olivat olioita jotak olivat liittoutuneet taun kanssa vuosia sitten. Näitä oli tavattu jo muissakin paikoissa. Hän mutisi itsekseen, tämä ei ollut hyvä asia. Näitä krootteja oli lisää ja hänen joukkoja ei enää ollut edes puolia.
Kedu
Viestit: 62
Liittynyt: Ti 01.04.2003 19:36
Paikkakunta: Porvoo

Viesti Kirjoittaja Kedu »

Ihan hyvä tarinan! Jotain kirjotus virheitä ja pilkku virheitä. Jotkut lauseet olisivat liian pitkiä. Joissain kohdissa tapahtumat pomppaavat kohdasta toiseen. Yleisesti ottaen hyvä tarina. :D
osmelo
Viestit: 212
Liittynyt: Ma 11.11.2002 20:33
Paikkakunta: Porvoo

Viesti Kirjoittaja osmelo »

Kiva tarina muuten, mutta kirjotus virheitä oli melko paljon. :)
Bonehead
Viestit: 91
Liittynyt: Pe 25.04.2003 15:23
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja Bonehead »

Aika lyhyt oli ja virheitäkin näkyi olevan, mutta kyllä sen lukemaan pystyi :wink:.
Valta on illuusio.
Avatar
Grond
Viestit: 3335
Liittynyt: Ke 20.11.2002 12:00
Paikkakunta: 423 km turkkusta

Viesti Kirjoittaja Grond »

Ei jokaisen tarvitse huomauttaa kirjoitusvirheistä - ketjun ensimmäinen asiasta totesi, eli ei jokaisessa viestissä tarvitse olla samaa huomautusta! Puututaan vain siihen tarinan sisältöön!

Mielestäni oikein hyvä tarinan alku, ei muuta kuin jatkoa tulemaan.
Avatar
squigi
Viestit: 233
Liittynyt: Pe 22.11.2002 19:02
Paikkakunta: Porvoo

Viesti Kirjoittaja squigi »

kiitos :)
Kedu
Viestit: 62
Liittynyt: Ti 01.04.2003 19:36
Paikkakunta: Porvoo

Viesti Kirjoittaja Kedu »

Jos aiot ruveta kirjottelee oikein paljon nii kannattaa rupee lukee enemmän kirjoja. Niistä toi kirjotustaito "rikastuu" ja oppii kirjottamaan paljon moni puolisemmin ja kuvailemaan asioita.
TranssiApina
Viestit: 965
Liittynyt: To 06.06.2002 11:02
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja TranssiApina »

Jeh, ihan kiva raapustelu. Tosin voisit yrittää yhdistellä noita lauseita vähän pidemmiksi, nyt ovat tuollaisia 4-6 sanan lauseita ja teksti vähän jökkii ja asioita olisi voinut kuvailla vähän paremmin. Mutta ihan kivaa luettavaa oli.
Avatar
Gorbag
Viestit: 1068
Liittynyt: Ke 16.04.2003 17:47
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Gorbag »

Ihan kiva tarina, mutta pieniä kirjoitus virjeitä siellä täällä. Aluksi muuten luulin että ne verenhimoiset oliot olivat ihan jotain muuta kuin krootteja.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Tarinat ja novellit”