Edelleenkään, ungoreilla ei ole mitään sääntöteknistä mahdollisuutta kantaa lippua - niillä ei ole siihen optiota.M. Salava kirjoitti:Miten Grond vastaa sitten tähän lippujuttuun? Eli mikäli ungorit eivät voisi nostaa lippua, niin voiko vihollinen kaapata silti lipun jos ungorit breikkaavat (gorit tapettu & lipun kantaja samalla vuorolla)? Ungorithan eivät saa lipusta combatresoa, jonka takia minusta ei myöskään voida lippua kaapata. Eikös tuo ole nyt älyvapaampi tilanne kuin se, että ungorit nostivat sen lipun?
Mitä tulee esittämääsi esimerkkiin, säännöt kertovat kaiken. Taistelun alussa lasketaan rankit. Lopuksi kaikki muu. Jos Ungorit breikaavat, ja lipunkantaja-Gor kuolee samalla vuorolla, yksikkö joka on taistelussa _kykenee_ pursuittaamaan. Sääntötekninen seuraus - saa lipun. Sääntöteknisesti - jos tuhoat yksikön ja olet kykenevä pursuittiin, saat kaapattua lipun.
Jos puolestaan tapat kaikki Gorit, ja Ungorit eivät pakene, lippu tallataan maahan eikä sitä voi saada kukaan. Yksikään Ungor ei voi kantaa lippua, koska ungoreilla ei ole siihen optiota. Vertaa charrua joka ei voi ottaa normihaarniskaa - ei voi ottaa taikahaarniskaa.
Myönnän, että tuo sääntö on tulkittavissa monella tavalla, ja en missään tapauksessa tässä yhteydessä väitä että olen oikeassa ja M.Salava väärässä. Minun näkemykseni on, oman sääntötuntemukseni ja petokirjan perusteella tämä. Puolueellisestikaan en ala väittämään sitä ainoaksi oikeaksi. Tämä on yksi mielenkiintoisimpia aiheita pitkään aikaan.