"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Virallinen Q&A

Warhammer Fantasy Battles -pelin palsta, jossa on tarkoitus keskustella kaikista niistä aiheista, jotka eivät sovellu muihin otsikoihin. Kysymyksiinkin vastataan, mutta käytä kuitenkin ensin hakua.
paavo3
Viestit: 408
Liittynyt: La 15.06.2002 15:33

Virallinen Q&A

Viesti Kirjoittaja paavo3 »

Nyt on taas GW:n foorumilla kuuma linja auki, saa vapaasti ehdottaa Q&A:ssa kysymyksiä, siksi jos jollain on jotain ihmeteltävää joka kaipaa kovasti vastausta, voi tähän topikkiin laittaa kysymyksen ja jos joku tietää jo vastauksen siihen voi vastata, muuten minä tai joku muu rekisteröitynyt voi laittaa kysymyksen tuonne GW:n foorumille, aikaa on noin viikko.
Isoja kaasupilviä
Avatar
Amazing Slug
Viestit: 4112
Liittynyt: To 01.05.2003 22:03
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Amazing Slug »

Saako challangessa taisteleva grey seer, jolle on ostettu screaming bell, skitterleapata itsensä pois? Challangen säännöissä sanotaan, että chariotilla ratsastanut charru hyppää challangen alkaessa pois vaunusta...

-J
Avatar
Murhe
Valvoja
Viestit: 3640
Liittynyt: Pe 13.09.2002 09:33
Paikkakunta: Lappeenranta

Viesti Kirjoittaja Murhe »

Foorumilla on keskusteltu seuraavista aiheista, jotka voisivat selviytyä virallisella kommentilla:

-Tarttuvatko ungorit lippuun tai soittimeen, kun yksikön (muistaakseni yksikkö oli Beast herd) viimeiset gorit kaatuvat lähitaistelussa? Tästä oli keskustelua. Se saadaan päätökseen, jos siihen saadaan vastaus.

-Ovatko Warp-bladet cc-aseita vai joku geneerinen varuste, jotka voidaan yhdistää esim. Sword of Mightiin tai muihin aseisiin niin, että niistä saa +1S muiden bonusten päälle?

-Voiko ulos pursuittaneen vihollisen yksikön paluun estää tuomalla oman yksikön 1" päähän reunasta siihen mistä vihollinen olisi tulossa takaisin. Sääntöjen mukaan yksikkö ei voi liikkua 1" lähemmäksi ilman chargeamista.
Avatar
Cacodemoni
Viestit: 1105
Liittynyt: To 23.05.2002 15:48
Paikkakunta: Hyvinkää

Viesti Kirjoittaja Cacodemoni »

Murhe kirjoitti:-Tarttuvatko ungorit lippuun tai soittimeen, kun yksikön (muistaakseni yksikkö oli Beast herd) viimeiset gorit kaatuvat lähitaistelussa? Tästä oli keskustelua. Se saadaan päätökseen, jos siihen saadaan vastaus.
Kävinkin heti tämän asian postaamassa kun paavo3 mahdollisuudesta ilmoitti, nyt tuloksia odottamaan.
Avatar
Grond
Viestit: 3335
Liittynyt: Ke 20.11.2002 12:00
Paikkakunta: 423 km turkkusta

Viesti Kirjoittaja Grond »

Yksi kysymys olisi GW:n pojille, mutta siihen tuskin saa vastausta:

Miksei niitä sääntöjä voi kirjoittaa kerralla sellaiseen muotoon, ettei tarvitse ihmetellä mitä kyseisellä sanamuodolla on taas yritetty hakea?
Iso_Arska
Viestit: 300
Liittynyt: To 30.01.2003 14:50
Paikkakunta: Lahti
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Iso_Arska »

Vaikuttaako Lady's Blessing Bansheehen?
''Life sucks and then you fucking die you know.'' -Ozzy Osbourne

Käy täällä
Ropetus
Valvoja
Viestit: 2848
Liittynyt: To 10.04.2003 18:53
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Ropetus »

Grond kirjoitti:Miksei niitä sääntöjä voi kirjoittaa kerralla sellaiseen muotoon, ettei tarvitse ihmetellä mitä kyseisellä sanamuodolla on taas yritetty hakea?
Varmaankin siksi, että ihmiset ovat erehtyväisiä eikä kaikkea mahdollista voi mitenkään ottaa huomioon näin suuressa asiassa kuten WHFB. lisäksi monet etsivät sääntöjen sanamuodoista porsaanreikiä, joilla hyötyä. näidenkin asioiden oikominen vaatii juuri tuota Q&A palstaa.
Avatar
Murhe
Valvoja
Viestit: 3640
Liittynyt: Pe 13.09.2002 09:33
Paikkakunta: Lappeenranta

Viesti Kirjoittaja Murhe »

Runefang kirjoitti:
Grond kirjoitti:Miksei niitä sääntöjä voi kirjoittaa kerralla sellaiseen muotoon, ettei tarvitse ihmetellä mitä kyseisellä sanamuodolla on taas yritetty hakea?
Varmaankin siksi, että ihmiset ovat erehtyväisiä eikä kaikkea mahdollista voi mitenkään ottaa huomioon näin suuressa asiassa kuten WHFB. lisäksi monet etsivät sääntöjen sanamuodoista porsaanreikiä, joilla hyötyä. näidenkin asioiden oikominen vaatii juuri tuota Q&A palstaa.
Asiallisella pelitestauksella, muutamalla (no, ehkä puolella tusinalal tai tusinalla) palkatulla hard core sääntöjuristilla porsaanreiät selviäisivät ennen kaikkea, kun nämä saisivat hyvissä ajoin peliä pyörittää. Suurin ongelma taitaa tosin olla, että kirjat ilmestyvät yksitellen, eivätkä noudata täysin etukäteen annettua formaattia, jossa jokainen asia olisi määritelty ja esitettäisiin kaavamaisesti.

Mutta jääköön tämä offtopic nyt syrjään mielellään, ja esiin niitä asioita, joita olisi syytä saada Q&A:han. Jokainen selvennys parantaa peliä (ellei Gav sitten mene antamaan ristiriitaisia ohjeita).
Averren
Viestit: 3041
Liittynyt: Su 31.08.2003 17:23
Paikkakunta: TKU

Viesti Kirjoittaja Averren »

Saako kirjoitta toivomuksia/vaatimuksia?
I never met another man I'd rather be. And even if that's a delusion, it's a lucky one.

Ostetaan Bolt Action Jenkkien menopelejä ja kaikkea Saksaa. Tarjotkaa YV:llä
Avatar
Matti
Valvoja
Viestit: 3155
Liittynyt: Ke 21.08.2002 09:27
Paikkakunta: Espoo, Etelä-Leppävaara

Viesti Kirjoittaja Matti »

Muinoin täällä väiteltiin siitä, että saako chaoksen sorcerer ottaa enchanted shieldin vai ei. Siihen olisi mukavaa saada vastaus. :)

Topic mistä siitä on (ainakin) keskusteltu sotussa:
http://forums.sotavasara.net/viewtopic. ... sc&start=0
“When you aim for perfection, you discover it’s a moving target.” – George Fischer
Avatar
Dolmot
Valvoja
Viestit: 3545
Liittynyt: Su 04.08.2002 23:10
Paikkakunta: HenkisESti tamperelAinen

Viesti Kirjoittaja Dolmot »

Pitääpä tehdä tuonne yksi viestipommituslento. WH:sta puuttuu joitakin keskeisiä määritelmiä, joiden saaminen helpottaisi merkittävästi erinäisiä sääntöpulmia. Nykyään tilanne on se, että Q&A:ssa studio nakkaa (kumiankkaa ja D6:tta konsultoiden) satunnaisen paikan entisen päälle ja poikkeusta toisen perään, vaikka nimenomaan pääsääntö puuttuu kokonaan.

Katsotaan, jos vaikka viikonloppuna saisi muotoiltua...
Peikkojen äly on hitaanlainen ja ne epäilevät kovasti kaikkea mikä on niille uutta.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Yleiset keskustelut”