Empire armeijani ei lähde mihinkään ilman Pistoliereita ja pari yksikköä Handgunneria löytää tiensä mukaan myös.
Jalkaväkeä on aina muutama blokki detachmentteineen, mutta niiden valinta ei ole niin tärkeää (vaikka yleensä otan Swordmaneja).
Vampire Countit taas eivät voi lähteä mihinkään ilman maagia, mutta yleensä on ollu tapana ottaa aina vähintään 3 maagia (1 niistä on Vampyyri jos mahdollista).
Fell Batit on myös niin mukavia että ne kuuluvat vakiona peruslistaan.
Skaveneilla Wanhat & Luotettawat Jezzailit ja Wanhat & Epäluotettavat Ruttomunkit.
Kaaoksella ei oikeastaan ole, mutta figujen puolesta kaikki Lesser Demonit (ei Furyt, näyttää ihan liikuntarajoitteisilta, eikä Flesh Houndit, ne näyttää majavilta).
Siis Orc Big'Un! 10 pojolla saat speareilla ja shieldeillä varustetun Strenght 4, Toughness 4 ja Weaponskill 4 ukon. Ilman näitä ei tule kesää, ei sitten millään.
Imperiumin 19xFree Company+Warrior priest, on niin hauskaa katsoa kun joukko rupuista nostoväkeä mätkii limat pihalle luurangoista ja skaveneista, yhteensä 11 lyöntiä, hudit re-rollittuina (priestin antama hatred) T3 otuksia vastaan on pahaa lääkettä;)
"Istun kivellä ja nauran makeasti, veihän naapurinkin viljan halla."
Tykki. Ihme kun jokainen Empire pelaaja ei iske tätä kehiin JOKAISESSA pelissä. Se tappaa niin pahasti ettäh. Ja on halpakin vielä. Ja tykkään siitä -niiin- paljon... Mortarikin on kiva, mutta tykki on kaikkein kovin evah. Ja Greatswordeista on tullut omia lellikkejäni, niitä tulee todella useissa peleissä käytettyä. Pienempi tai isompi ryhmä.