"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Empire taktiikoita

Jos sinua askarruttaa, kuinka pärjätä ystäväsi voittamattomalle porukalle, täältä voit saada vinkkejä armeijasi kokoonpanoon sekä vastalääkkeitä erilaisten vihollisyksiköiden kohtaamiseen.
Avatar
squigi
Viestit: 233
Liittynyt: Pe 22.11.2002 19:02
Paikkakunta: Porvoo

Empire taktiikoita

Viesti Kirjoittaja squigi »

siis pelaan empiree. Mut en oo pelannu aikoihi ja usien sujuu peleissä paskasti :( tarviin taktiikoita ja myös jos joku keksii listoja jolla voi tehdä hurjia juttuja :wink:
Viiksu
Viestit: 607
Liittynyt: Ke 28.08.2002 10:14
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Viiksu »

Kerros minkä laisista armeijoista pidät/käytät?????
Ropetus
Valvoja
Viestit: 2848
Liittynyt: To 10.04.2003 18:53
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Ropetus »

No jos kertoisit hieman että mitä figuja sinulla on ja mitä armeijoita vastaan pelaat. muuten on vähän hankala ruveta neuvomaan mitään.

Tuolta muuten vois löytyä jotain: http://www.warhammer-empire.com Katso sieltä War-roomista niin löydät erilaisia yleistaktiikoita ja esittelyjä eri yksiköistä sekä neuvoja päihittää jokin tietty armeija.
Avatar
squigi
Viestit: 233
Liittynyt: Pe 22.11.2002 19:02
Paikkakunta: Porvoo

Viesti Kirjoittaja squigi »

maagi ja mättö. usien fast cavaryy ja jlakaväkee jolla en tee mitää. mitä jalkaväellä tekee... muute?
Ropetus
Valvoja
Viestit: 2848
Liittynyt: To 10.04.2003 18:53
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Ropetus »

Kyllä jalkaväellä tekee paljonkin. minun jalkaväkeni ainakin pärjää hyvin lurkkeja, örkkejä, elffejä ja sauruksia vastaan detachmenttien ja magic bannereiden ansiosta.

No tässä on sitten niitä taktiikoita:

Empirellä on kolme pääarmeijatyyppiä ja sitten teema-armeijat:

Ensimmäisenä on ampuva armeija. Siinä on yleensä kaikki special ja rere paikat täytetty sotakoneilla. Core muodostuu parista jalkaväkiblokista ja handgnnereista/crossbowmaneista. Armeijasta löytyy myös metsästäjiä vastustajanb hidastamiseen. Characterit ovat yleensä velhoja. Armeijan perusidea on odottsaa vihollisen saapuminen ja heikentää tätä matkalla ja sitten hyökätä muilla joukoilla heikennettyjen vihollisten kimppuun. Yleisesti tämä armeijatyyppi ei ole kovin pidetty ja on melko tylsä pelatakin, koska sinun ei tarvitse kuin katsoa kun vastustajasi liikkuu sinua kohti ja heitellä loisusi ja ampumisesi.

Toisena on ratsuväkiarmeijat, joista löytyy yleensä 3-5 ritariyksikköä ja muutamia pistolier-ksikköjä. Armeijaa johtaa Templar Grand Master ja magiaa on yleensä melko vähän. Armeijasta saattaa myös löytyä joku sotakone/steamtank. Armeijan perusidea on käydä hyökkäykseen yhtäaikaa monella yksiköllä ja murtaa vihollinen rynnäkössä. tällä rmeijalla ei ole varaa jäädä kykkimään omalle puolelle.

Kolmas on armeija, josta löytyy vähän kaikkea. Armeijassa on 1-3 jalkaväkiblokkia, pari apujayksikköä ja 1-3 pientä ratsuväkiyksikköä. Armeijasta löytyy myös yleensä jokunen sotakone ja ehkä flagellantteja. Kenraalina toimii useimmiten elector count ja heroina voi olla mitä vain kolmesta maagista rullakuskiin ja kahteen kapteeniin. Tämä armeijtyyppi on ehkä yleisin näistä kolmesta, koska listalla voi tarvittaaessa puolustaa tai hyökätä ja siitä pitäisi löytyä vastalääke moniin vastustajan temppuihin.

Siinä olisi. Helpottiko asiaa yhtään?
Avatar
squigi
Viestit: 233
Liittynyt: Pe 22.11.2002 19:02
Paikkakunta: Porvoo

Viesti Kirjoittaja squigi »

kiitos runefang. tota pistäkää lisää taktiikoita, ei yks riitä. :D
Ropetus
Valvoja
Viestit: 2848
Liittynyt: To 10.04.2003 18:53
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Ropetus »

templar sotilas kirjoitti:kiitos runefang. tota pistäkää lisää taktiikoita, ei yks riitä. :D
Eipä kestä. Oli ilo auttaa. Kannattaa tosiaan käydä tuossa minun ilmoittamassani osoitteessa lukemassa niitä taktiikoita. erityisesti suosittelen niitä Empire Tactica ja jotain sen suuntaisia ja lisäksi siellä on se pegasus tactica jota kannattaa hyödyntää jossain pelissä (siitä pitää muuten ottaa se adwanced pegasus tactica koska se toinen linkki ei toimi)
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Taktiikat”