"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Hylätyt3

Onko kynä (tai näppäimistö) miekkaa mahtavampi? Tule ja todista, että näin on - muuten emme usko.
Adanedhel
Viestit: 517
Liittynyt: Ke 26.02.2003 18:18

Hylätyt3

Viesti Kirjoittaja Adanedhel »

Laitoin sen nyt.

Mutta oli väärä versio.

Tulee varmaan huomenna. Kun en tiedä et kerkeänkö laittamaan koneelle. Katos tällä koneella on vanha versio kyseisestä tarinan poikasesta.
Nomen Est Omen
Adanedhel
Viestit: 517
Liittynyt: Ke 26.02.2003 18:18

Viesti Kirjoittaja Adanedhel »

kokeillaan...



Hylätyt

Osa 3.

0738 Cadian


'Kuuletko mitään?' Anro kysyy naama vakavana,
'Äskeinen osuma oveen oli kovempi kuin yksikään edellinen.' Anro pudisteli päätään ja katsoi oveen jossa oli tynnyrinpohjan kokoinen lommo.
'Kauanko ovi kestää?' Timothy miettii. Ääneen.
'SE KESTÄÄ NIIN KAUAN KUIN TARVITSEE!' Anro menetti hermonsa, nousi seisomaan ja heitti isolla kivellä oveen.
'saakuli.' Anro alkoi huutamaan.
Timothy nousi seisomaan ja käveli kylmän viileästi Anron luokse ja laittoi kätensä hänen olkapäälle. 'Ovi kestää kyllä.'
'Nyt ainut huolemme on että missä Sepher ja Jarod ovat.'
'Anteeksi.' Anro sanoi ja meni ovelle kurkistamaan siinä olevista rei'istä.
'Nyt ne pelkurit ovat sentään näkösällä. Niitä on...' Timothy katseli ulos hetken.
'Noin... Viitisenkymmentä. Ja se outo olio. Mutta ovi kyllä kestää.' Timothy asteli takaperin ovelta pois.


----------------------




'Mennään oikealle.' Sepher komensi ja oli valmiina ampumaan mitä ikinä sieltä tulisikin.
Matkattuaan viitisen minuuttia hämärässä käytävässä tuli pimeä kohta.
Sepher kytki yönäön ja käveli pimeyteen.
Minuutin kuluttua hän jo palasi.
'Tuolla on varmaankin rappusen alaspäin. Mutta ne ovet veden alla. Vesi on täyttänyt käytävän alaosan.' Sepher otti kypärän päästä ja kääntyi tulo suuntaan vain tajutakseen.
Heidän kulkiessaan viisi raskaasti panssaroitua ja aseistautunutta örkkiä oli hiipinyt heidän taakseen.
Suurin örkeistä viittoi Sepherille haastetta. Sepher otti kypärän pois ja antoi konepistoolinsa Jarodille. Joka taas laski örkin raskaanaseen, Sepherin kypärän ja konepistoolin maahan. Jarod otti oman aseensa esille ja laittoi täyden lippaan ja latasi aseen.

Sepher otti muutamia askelia kohti örkkiä ja otti miekkansa yhteen käteen. Örkki nauraa röhötti ja otti raskaan kirveen yhteen käteen ja syöksyi kohti Sepheriä lyöden samalla poikittain kirveellään. Sepher torjui iskun mutta ei voinut liikuttaa miekkaansa koska kirves uppoaisi hänen mahaansa. Örkki vetäisi kirveen pois ja löi hurjalla voimalla yläviistosta. Taas Sepher torjui, mutta ei voinut vastata iskuun miekan pidellessä suurta kirvestä. Örkki astui lähemmäksi ja potkaisi Sepheriä kasvojen tasolle mutta Sepher väisti sivuttaisella liikkeellä. Nyt Sepher pisti miekallaan kohti örkin mahaa vain vaurioittaen panssaria. Örkki ei kerinnyt reagoimaan kun toinen isku osui jo reiteen ja leikkasi syvän haavan.

Örkki joutui raivon valtaan. Otti Sepherin salaman-nopeasti kouriinsa ja nosti korkealle ilmaan, heittäen Sepherin kohti seinää. Seinä ei ollut pehmeä, mutta Sepherin onneksi hän ei osunut seinään pää edellä vaan olkapäällä. Sepher parkaisi tuskasta kun örkki marssi hänen kohdalleen ja nosti ilmaan kurkusta ja heitti muiden örkkien eteen. Muut neljä örkkiä alkoivat potkia Sepheriä päähän, mutta Sepher suojasi. Vielä…
Jarod joutui raivon valtaan ja ryntäsi kohti örkkejä ampuen samalla, välittämättä osuiko luodit. Heitti aseensa maahan ja otti Sepherin miekan, hyökäten suurimman örkin kimppuun. Jarod löi suoraan ylhäältä alaspäin viiltäen örkiltä käden irti kyynärpään kohdalta. Örkki katseli hetken kättään. Katse jäi viimeiseksi kun Jarod huitaisi pään irti kuin roskan paperilta. Muut örkit tuijottivat hämmennyksissä ja Sepher käytti tilaisuuttaan hyväksi. Hän tarrasi erästä örkkiä jalasta ja kaatoi tämän taaksepäin.
Yhdellä loikalla Jarod oli örkkien kohdalla ja löi miekalla laajan poikittaisen kaaren. Mutta örkki torjui iskun aseellaan, joka meni melkein poikki.
Sepher konttasi aseitansa kohden ja nosti Jarodin aseen maasta, tähtäsi örkkiä mahaan ja ampui. Örkki horjahti pahasti kun luoti läpäisi sen panssarit ja kehon.
Jarod löi örkkiä asekäteen katkaisten sen. Jarod tipautti miekan ja nosti örkin suorille käsille ja paiskasi seinään murskaten kallon.
Sepher ampui sarjan viimeisen pystyssä olevan örkin mahaan. Viimeinen elävä örkki nousi vain tajutakseen kun miekka katkaisi sen kaulan.

Jarod meni Sepherin luokse ja auttoi hänet pystyyn.
'Kävikö pahasti?'
'Ei, vaikka vasempaan käteen koskeekin.'
Jarod katsoi vasempaa olka suojaa. Suoja oli painunut kasaan ja oli vain muutamalla hassulla kiinnikkeellä enää kiinni.
Sepher huomasi saman asian ja repäisi panssarin irti.

Jarod otti aseensa ja antoi miekan takaisen Sepherille.
'Nyt toiseen päähän.' Sepher tuumasi.

Sepher antoi Jarodin kulkea edellään ja katseli huolissaan.
'Mistä Jarod sai voimansa?'

---------------------


Timothy juoksi kohti ovea. Kun hän näki oven, hän kauhistui. Ovi oli auki ja muutamia kaaoksen avaruus-sotilaita oli tullut sisälle. Timothy ampui lyhyen sarja kohti kaaoksen avaruus-sotilaita haavoittamalla yhtä heistä vakavasti. Soturit huomasivat Timothyn ja ampuivat kyhyet sarjat häntä kohti. Timothy hyppäsi suojalleen luotien viuhuessa yli.
Timothy osui maahan ja samantien otti vyöltään kranaatin ja paiskasi sen kohti sotureita. Kranaatti lensi kohti sotureita jotka eivät huomanneet sitä ajoissa.
Kranaatin räjähdys ja sirpaleet tappoivat kaikki soturit sisältä. Timothy kurkisti nopeasti suojan takaa ja tajusi. Nyt, ovella ei ole ketään.
Hän loikkasi muutamalla loikalla ovelle ampuen samalla ulos, näin estäen ketään pyrkimästä sisään. Timothy oli ovella. Hän kiskaisi oven kiinni ja laittoi sen säppin.


Anro ja Mikael joka oli jo saanut kuulonsa takaisin tulivat ovelle hölkäten.
'Suojaan!' Olivat Timothyn ainoat sanat kun hän juoksi kohti suojia.

Oveen tuli taas kova osuma, tällä kertaa saranat antoivat hieman periksi.
Käytävä kumisi kun osumia alkoi tulemaan jatkuvalla syötöllä.
Kohta ovi oli melkein irti seinästä. Lommot olivat syventyneet jo erittäin paljon.
Voisi sanoa että ovi taottiin uudestaan.
Seuraava isku lohkaisi salvan lähestulkoon kokonaan.
'Kranaatit valmiina.' Timothy huutaa.
Anro ja Mikael tekevät kuten Timothy.
Ovi ei kestänyt iskuja enää, vaan toinen ovista kaatui kovalla paukkeella nostattaen ilmaan pölyä.
Kun pöly ei ollut edes laskeutunut kaaos sotureita alkoi tulemaan ampuen minne sattuu. 'Kranaatit!' Huusi Timothy.
Samassa lensi kolme kolme sirpale kranaattia kaaos sotureiden jalkoihin ja räjähtivät.
Sirpale kranaatit kivi käytävässä olivat kuoleman apureita. Monia kaaos sotureita kuoli ja useita vammautui ja sokaistui.
Timothy alkoi ampumaan vastustajiaan, surmanten kranaateista selvinneet.
'Hissiin.' Huusi Mikael kaiken metelin ja kuoleman keskeltä. Timothy ampui vielä hetken ja alkoi perääntymään. Anro suojasi Timothya joka perääntyi. Kun käytävään tuli muita kaaos sotureita isompi hahmo.
'Kuka kuolee ensin?' Kysyi hahmo ja heilutti miekkaansa. Hän oli kaao sotureiden kapteeni. 'Sinä.' Vastasi Timothy, tähtäsi hahmoa päähän ja Ampui. Luoti osui suoraan päähän. Hahmo seisoi paikallan. Ja Kaatui. Kaoos sotureiden kapteeni kuoli. Timothy hymyili itsekseen, mutta liian pitkääm. luotisade osui häntä vatsaan ja rintaan. Timothy lensi muutamia metrejä taaksepäin. Timothykin oli kuollut.

Mikel katsoo toveriaan joka kaatui taistelussa.
Hän joutui sokeanraivon valtaan ja syöksyi huutaen vihollistensa kimppuun. Kaaos soturit eivät kerinneet reagoida vaan jäivät punaisen kuoleman alle.
Mikael huitoi ympärilleen miekallaan ja ampui lippaansa tyhjäksi. Käytävällä ei ollut enää eläviä olentoja Mikaelin ja Anron lisäksi.
Mikael oli haavoittunut jalastaan kun kaaos soturi oli löynyt viistoittain häntä jalkaan, mutta hän ei välittänyt vaan seisoi nyt ovella uhmaten kuolemaa, selkäsuorana ja miekka kädessään.

Anro meni Mikaelin taakse ja laittoi kätensä Mikaelin olkapäälle.
'Timothy on kuollut. Mennään suojaan. Tule.' Anro puristi Mikaelin olkapäästä ja veti kevyesti.
'Rodney ja Timothy ovat kuolleita. Sepher ja Jarod ovat tutkimassa luolaa. Porteilla on vielä ainakin kolmekymmentä, ei melkein neljäkymmentä kaaos soturia.' Mikael vastasi synkästi ja irroitti käden olkapäältään. 'Taistelu ei ole ohi. Vielä.'
'Mutta sinusta ei ole kenellekkään hyötyä jos et tule suojaan. Kaaos paskat ampuvat sinut siihen jos et tule.' Anro laittoi käden taas olkapäälle.
'Anna anteeksi. Ystäväni.' Mikael sanoi ja laittoi kätensä Anron toiselle olkapäälle.
'Olet oikeassa.'

Mikael ja Anro suojautuivat ja ottivat Timothyn ruumiilta lippaat ja aseen.
'Rauha sielullesi.' Siunasi Mikael. Hän otti Timothyn miekan ja asetti sen hänen vatsalle ja kädet kahvaan.
Anro katseli hetken ja otti kypäränsä pois ja asetti sen maahan Timothyn ruumiin viereen. Mikael teki samoin.


------------------


Alas käytävään kantautui aseiden pauketta, metallin kolinaa ja räjähdyksen jylyä.
'Ylhäällä on helvetti valloillaan. Mennään avuksi.' Jarod oli jo lähtemässä kun Sepher tarrasi olkapäästä. 'Ei. He pärjäävät. Tutkimme tämän loppuun, tai siihen saakka kunnes löydämme radio lähettimen.'
Sepher ja Jarod kulkivat kohti toista päätyä ja olivat kymmene metrin päässä suurista metalli ovista kun alkoi kuulumaan kolinaa ja örkkien puhetta.

Sepher antoi merkin, polvistui ja tähtäsi ovelle. Jarod teki samoin.
Hetken kuluttua kuului kolaus kun hissi oli paikallaan. Ovet aukesivat ja örkit tulivat näkyviin. Samassa Sepher ja Jarod ampuivat lyhyitä sarjoja hississä olleisiin. Yksikään ei selvinnyt. Meteliä ei päässyt, kiitos vaimentimien.

Sepher meni hissille ja katsoi. Taas kaksi kerrosta.
Hissin ovien vieressä on ovi jossa ei ole lukkoa.
Sepher antoi hissin olla ja meni ovelle. Siellä oli metalliset kierreportaat.
Jarod tuli Sepherin rinnalle ja katsoi ovesta.
'Anna kätesi.' Sepher sanoi ojentaen kätensä. Jarod antoi kätensä ja Sepher astui portaille. Ne kestivät.
'Tämä on reittimme.' Sepher sanoi vakavasti ja alkoi laskeutua portaita. Matkaa oli alas noin viitisenkymmentä metriä.
Nomen Est Omen
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Tarinat ja novellit”