"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Epic Eldar Warhost

Isot pojat esittelevät pieniä miehiään.
uhm

Epic Eldar Warhost

Viesti Kirjoittaja uhm »

Pitkästä aikaa taas heräsi into maalata miniatyyrejä, joten pyöräytin tuossa tommoisen kokoelman noita Eldareita tulevia Epic: Armageddon pelejä varten.

Linkki: Eldar Warhost

Kuvat voisivat kyllä olla hieman parempiakin, mutta jospa nyt noilla näin ensihätään pärjäisitte =) Lisää kuvia pitää varmaan pistää noista Phantom-titaaneista ja aspecteista mitä tuolta maalauspöydältä vielä löytyy.
Musta Setä
Viestit: 604
Liittynyt: Ti 31.12.2002 21:21
Paikkakunta: Nurmes

Viesti Kirjoittaja Musta Setä »

Tyylikkään näköinen armeija, täytyy myöntää :) Vaikak peli on skaalaltaan niin pieni, hyvin olet tuonut esiin varsinkin ajoneuvot. Titaanit todella tyylikkäitä.

Nyt heräsi itselläkin himo Epicciin...sääntökirjaan jo innostui ja kun näkee tyylikkään armeijan niin vielä lisää :)
Tässä teille profeetta
Kuuromykkä sekä sokea
An15
Viestit: 163
Liittynyt: Ke 29.10.2003 22:37
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja An15 »

Wow! Kyllä kokonaiset armeijat näyttävät aina yhtä hyvältä!:)

Itse en ole niin kovin tutustunut kyseiseen peliin, mutta voisihan sitä katsella sen verran tyylikkäitä nuo olivat :)
Maalausta ei niin hirveästi pääse kommentoimaan kun kuvat on aika pieniä... ajoneuvot, joita paremmin näki olivat kyllä onnistuneita.

Muuten tosi cooleja.
"May eternal light of heaven shine upon your path!"
-Archangel Tyrael, Diablo II
Ironman
Viestit: 482
Liittynyt: To 05.09.2002 00:18
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Ironman »

Todella hienoa jälkeä! Hauska idea maalata eldarit realistisilla maanläheisillä väreillä. Erityisesti epicissä tämänkaltainen lähestyminen näyttäisi toimivan loistavasti. Hieman suurempia kuvia noista olisi kyllä kiva nähdä vielä.
uhm

Viesti Kirjoittaja uhm »

Jees, kiitoksia kehuista :)

Nuo murretut sävyt sopii tosiaan hyvin tuonne pienempiin figuihin (ehkä jopa noihin isompiinkin...). Hirveän monimutkaisestihan noita ei ole maalattu, vaan yksinkertaisesti noin viidessä vaiheessa sarjatyönä, mutta ihan hyvän näköisiähän nuo ylipäätään ovat. Pääasia oli että sain maalattua koko porukan, yhtenäisellä värityksellähän pääsee jo pitkälle.

Artikkeliin laitoin muuten lisäksi värikartan ja kuvan toisesta Phantomista. Toisen panen varmaan tässä illan mittaan.

Laitetaampas vielä uusiksi linkki artikkeliin.
bowman
Viestit: 2
Liittynyt: Ke 15.10.2003 20:38

Viesti Kirjoittaja bowman »

Hienoja!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!![/b][/i]
Musta Setä
Viestit: 604
Liittynyt: Ti 31.12.2002 21:21
Paikkakunta: Nurmes

Viesti Kirjoittaja Musta Setä »

Varsinkni nuo Revenant-titanit ovat jostain syystä todella hienon näköisiä. Itse varmaankin tekisin jonkinnäköisen sininen/luu värityksen, ei varmaan tulisi mieleenkään että noin yksinkertaisilla väreillä tulee noin hyvä. Titaaneihin (myös Phantomiin, vaikken ministä niin paljon pidäkään) sopii varsinkin.

Et kuitenkaan minkäänlaisia ''valoja'' tai tällaisia noihin maalaile? Hienojahan noinkin, mutta voisithan kokeilla ainakin titaanejen gemstonejen (jostakin syystä epäilen että niitä löytyy noista) maalausta, ja ehkäpä fire prismejen kristallejen? Olethan varmaan huomannut että tuonne Falcons-kuvaan on eksynyt pari Prismiä...
Tässä teille profeetta
Kuuromykkä sekä sokea
uhm

Viesti Kirjoittaja uhm »

Laitoin sitten sen toisenkin titaanin, ynnä boonuksena myös Avatarin sinne.

Noista linsseistä ja korukivistä sen verran, että hermo menisi jos rupeaisi noita ajoneuvoja koristelemaan. Titaaneihin, hahmoihin jne. saatan lisätä kunhan koko armeija on kuosissa. Pitänee maalata jollain kirkkaalla, puhtaalla sävyllä kuten punaisella jotta erottuvat.
Musta Setä
Viestit: 604
Liittynyt: Ti 31.12.2002 21:21
Paikkakunta: Nurmes

Viesti Kirjoittaja Musta Setä »

Juuri titaaneihin ehdotinkin...vaaleansininen saattaisi toimia hyvin. Ja meinasin fire prisemihin tuota prism cannonin prismaa.

Muuten kuinka korkeita nuo titaanejen figut ovat?
Tässä teille profeetta
Kuuromykkä sekä sokea
baretul

Viesti Kirjoittaja baretul »

Hmm jooh varsin mukavan näkösiä, tosin kuvat on todella pieniä.

Kuvat on aika pieniä, tosin sen ymmärtää jos kamera ei ole vältämättä parasta mahdollista :(. Muuten kyllä ihan ok kuvia, niinku taustataltaan etc.

Maalauksesta tältä etäisyydeltä vaikea sanoa mitään, mutta suositelisin vähän kovempi kontrasteja, esimerkiks valkosen ja vihreeän välille, samoinku metalleihi itse väriin. Samoin lineykset esim tumman vihreällä ois poikkaa, just titaneissa ja sotakoneissa, joissa on paljon tota pintaa. Metalleja ois voinu korostaa aiva mithrillii asti kulmissa ja vastaavissa, ois tuonu enemmän elävyyttä tohon metalliin. Metallit muuten toimii tosi kivasti noiten värejen kanssa. Yleisilmeeltä ehkä vähän sotkuisia nuo vihreä valkoset hahmot, siinä mielessä että aika vähäiset lineykset ja värit oli aika "washed out" eli siis meni ehkä vähän liikaa valkoseen, tai sitten se johtu vaan kuvista, mutta kyllä muuten ihan ok,

Avatarissa ois voinu ehkä maalata noi punaset ja muut tarkasti penselin kärjellä, niin että ois tehny iha kylmästi vaan raidallisia blendejä, ja todella dramaattisia lineyksiä, tällä tavalla tosta olis saanu todella paljo selvemmän, koska tällä hetkellä vähän sotkuisen oloinen tapaus :(.

Noh kyllä toi on samperin hieno armeijja, varsinki peli figuina erittäin cooleja. Oikeastaan wow, tosi mageita figuja :D.
Ghen'tos
Viestit: 640
Liittynyt: Pe 09.05.2003 12:12
Paikkakunta: Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja Ghen'tos »

siistejä !!! mistä tommosen phantom/warlock titanin saa ?!? haluu !!!
vois pistää semmosen wraithlordiksi... :)
Work out, in case future happens.
Mad Larkin
Viestit: 183
Liittynyt: Ke 12.03.2003 21:41

Viesti Kirjoittaja Mad Larkin »

On muuten hieno armeija...
Kuten muut jo sanoivat varsinkin titaanit ovat upeita.
Hirtettäväksi syntynyt ei hukkumalla kuole
uhm

Viesti Kirjoittaja uhm »

Artikkeliin lisätty vähän tekstiä, maalausvaihekartta ja kokovertailu.

baretul:
Kuvat on kyllä aika pieniä, johtuu lähinnä siitä että ei oikein viitsi yli 500px leveitä laittaa noin artikkeliin. Epätarkkuutta taas tulee kun joutuu ottamaan ihan tolla perus kattolampulla pitkällä valotusajalla että saisi edes kohtuullisen terävyysalueen (F4.0). Spottivaloilla taas tulee vieläkin jyrkemmin esiin tuo digikameroiden suppea dynaaminen alue.

Koko posse on tosiaan sudittu kohtuu nopeasti, en ole vielä nähnyt tarpeelliseksi suurempaa brassailua noiden titaanien suhteen. Ehkä tosiaan vielä joskus.

Metallejahan noissa ei ole ollenkaan käytetty, joten mithril on aika poissa kuvioista :) Metalliefekti tuleekin siitä kiiltäväpintaisesta tussista jota noiden mustiin kohtiin on käytetty.

Avatarin kanssa en ole vielä jaksanut tapella kun pensselit on vähän kohmeessa. Tuo figun koko on kuitenkin aika rajoittava ja halusin tuohon tuota liekkiefektiä messiin.

Ghen'tos:
Noi Phantomit taitaa olla aikalailla OOP, ehkä niitä voisi tilata GW:n arkistosta. Itse kyllä ottaisin ennemmin noita vanhemmanmallisia titaaneja.
Ghen'tos
Viestit: 640
Liittynyt: Pe 09.05.2003 12:12
Paikkakunta: Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja Ghen'tos »

Nyt tulee NOOB kymysys: mitä toi oop tarkottaa ?
Pitääpä käydä jostain kattoon... :)
Work out, in case future happens.
Avatar
JarLoz
Viestit: 1367
Liittynyt: Su 27.07.2003 18:20
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja JarLoz »

Vastaus: OOP tarkoittaa Out Of Production, eli kyseistä tuotetta ei enää valmisteta.
Ghen'tos
Viestit: 640
Liittynyt: Pe 09.05.2003 12:12
Paikkakunta: Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja Ghen'tos »

:( :( :( :( :( pitääpä ettiä...
Work out, in case future happens.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Galleria”