"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Chaos pelaajat, millä varustatte heavy supportinne?

Miten eri armeijat poikkeavat toisistaan tyyliltään ja pelitavoiltaan. Keskustelua eri yksiköiden käytöstä tilanteiden mukaan.
Avatar
Coridus
Viestit: 1020
Liittynyt: La 05.10.2002 15:36
Paikkakunta: Rovaniemi

Chaos pelaajat, millä varustatte heavy supportinne?

Viesti Kirjoittaja Coridus »

Ja mitä otatte heavy supportiksi? Mietin Iron warriors pelaajan silmien takaa.
Mechanized Salamanders
Tau
Ravenwing
Iron Warriors

40k since third edition.
Avatar
Abu
Peliporukkavalvoja
Viestit: 1290
Liittynyt: Ti 27.08.2002 23:24
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Abu »

Varmaankin ainakin yksi Annhilaattoi, 1 tai 2 Defileriä ja Basilisk.

Tuossa siis yksi vaihtoehto, itselläni on laimeat 2 Annhilaattoria ja Defiler. Black Legioonassani siis.
"Eikö ole aika hyvä muodostaa mielipiteensä sillä tavalla, että katsoo mitä mieltä joku urpo on, ja on itse eri mieltä."
Avatar
Asmodeus
Viestit: 934
Liittynyt: Ti 23.07.2002 15:19
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Asmodeus »

Eiköhän anhilatorit ja defilerit vie nuo paikat. Miksi onkin sitten oman maun mukaan
Avatar
Teräratas
Valvoja
Viestit: 3713
Liittynyt: La 03.08.2002 13:48
Paikkakunta: Varkaus

Viesti Kirjoittaja Teräratas »

Itsellä paikat menee lähinnä dredeille. Autocannon havocit ovat myös mielellään mukana. Lantikan saa onneksi elitenä, joten sille ei tarvitse HS paikkaa uhrata. Kolme HS paikaa ei näytä armeijalleni oikein koskaan riittävän, lähinnä tuon dredeihin mieltymisen takia. Joita siis vakio listassa on vähintään kaksi.

Predator pääsee joskus mukaan, tosin vain kustannustehokkuutensa vuoksi. En erityisemmin pidä niistä. Basiliski voisi ollakin ihan mukava, kunhan saisi sopivan konversion aihiot jostain (Bassyn putki, ja lantikan runko.)
EeRikki
Viestit: 176
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:34
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja EeRikki »

Havokkeja ja preda, eli en siis pakolla ange kaikkia paikkoja taysiksi koska se on mielestani pisteiden tuhlausta kun tekee tasapainosta armeijaa =)

Havockit ovat joko Autocannon + tank hunter tai sitten missile + tank hunter, riippuen mita vastassa.

Predator on lascannon turrettina ja sivuilla, oo tais olla HB vai autocannon siitaki kauan ku sita nain =)
I am, I am
Avatar
Iceman
Viestit: 2013
Liittynyt: Pe 31.05.2002 10:07
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Iceman »

World Eater armeijassa: 2 kpl dread ja predator
CSM armeijassa: Havocit ( 2 kpl lascannon ja 2 kpl missile laucnher with tank hunters-skill ), 1 kpl dread ja 1 predator

Predator TVRiä ajatellen turret twin-linked lascannon ja side heavy bolters.
Dreadit: Toinen twin DCCW:llä ja toinen multimelta&DCCW
"I reject your reality and substitute my own!"
Adam Savage
Avatar
Salonen
Viestit: 369
Liittynyt: Ti 30.09.2003 09:00
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Salonen »

Normaaleilla Heavy Support valinta määrillä valkaisin:
2xDefiler josta toisella Indireckt
1xDreadgnhught jolla lascannonit ja power fist
Jos on yksi vähemmän:
2xDefiler josta toisella Indirect
Jos IW:
2xDefiler
1xPredator jolla joka paikassa Lascannon
1xBasilisk jolla Indirect

eli tommosia valintoja mä tekisin mutta jos lompakko ei kestä tai ei Defilerit innosta niin mitä minä sille voin.
Avatar
Oikolukuhirvi
Viestit: 1742
Liittynyt: Ti 29.10.2002 19:26
Paikkakunta: Kuopio
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Oikolukuhirvi »

Minun Slaanesh -armeijaan tulee kaksi predaa ja yksi Defiler.
Griffon on suomeksi griippi tai aarnikotka. "Griffoni" on tarmokas, vankka ja maatiaismaiselta vaikuttava koirarotu.
Puistokemisti
Viestit: 108
Liittynyt: Su 13.04.2003 23:50
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Puistokemisti »

Havoc squadi jossa joko 4xAuto cannon tai 2xAuto cannon + 2xMissile launcher sekä preda vaihtelevilla varustuksilla

Mukaan tulee vielä Dredi kunhan jaksan pyhittää loyjalisti ruumisarkkuni Tosi Jumalille ja kehitellä sille jostain toisen DCCWn
Deetwo
Viestit: 2145
Liittynyt: To 23.10.2003 08:37
Paikkakunta: Kerava

Viesti Kirjoittaja Deetwo »

Predator ac turret+lc spons+havoc ml, basilisk armorilla, 7 havoccia 3 plasmalla ja meltalla + fist&plasma aspa rhinossa ja sitten vielä havoc ryhmä tank huntersilla ja kolmella missile launcherilla ja kolme boltermiestä.
AlGhurak
Viestit: 24
Liittynyt: To 24.10.2002 10:41

Viesti Kirjoittaja AlGhurak »

3x Dreadnought;

#1 t-linked lascannon, 'fisti (, mutated hull)
#2 t-linked autocannon, m-launcher, havoc launcher (, living vehicle)
#3 plasma cannon, 'fisti, fleikka (, living vehicle) . Smoket kaikille.

Harmi että harvemmin riittää pojot noihin... Lisäks sekoamistestit on hermoja riipiviä, ja jotenkin AINA autocannonit ja plasma-aseet tuhoo nää ilman mutated hullia. Jos joskus erehdyn ostamaan predan tai kaksi saattaisin harkita parin dredun korvaamista niillä, mutated hullit tietysti...
Strenght through firepower through hartred through disillusion
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Armeijat ja yksiköt”