"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Surun kyyneleet, ilon kyyneleet.

Onko kynä (tai näppäimistö) miekkaa mahtavampi? Tule ja todista, että näin on - muuten emme usko.
Zymeth Salkir Dkhan
Viestit: 1750
Liittynyt: Pe 05.07.2002 00:12
Paikkakunta: Turku

Surun kyyneleet, ilon kyyneleet.

Viesti Kirjoittaja Zymeth Salkir Dkhan »

Synkkä myrskyisä yö Drakwaldin metsässä, muuan laiha lapsi etsii suojaa puiden alta, väsynyt juoksemisesta ja nälkäinen. Ainoa asia hänen silmissään on epätoivo ja puhdas raivo. Silmät ovat täyttyneet surun kyynelistä.
Kaikki alkoi saman päivän aamuna pienessä Imperiumin kylässä, kaksi poikaa juoksii väkeä kuhisevan torin halki, leikkien ja huolettomina. Toinen heistä törmää rattaisiin ja kaatuu maahan, kaatuessaan häneltä repeytyy paita olkapään kohdalta, paljastaen kirkkaan keltaisen höyhenpeitteen. Väkijoukko seisahtuu kauhistuneena, kaaoksen saastaa heidän kylässään ja vieläpä kylän arvostetun myllärin poika paljastuu kaaoksen kätyriksi. Poika tajuaa häntä vainoavan vaaran ja lähtee juoksemaan kohti Drakwaldia. Kyläläiset eivät tyrmistyneenä tajua lähteä ajoissa perään, vaan poika ehtii vaarallisen metsän uumeniin. Väkijoukko päättäväisenä siivoaa kaaoksen kylästään lynkkaamalla pojan vanhemmat.

20 vuotta myöhemmin groteski ihmisen ja kotkan yhdistelmä kirkkaan sinisessä kaavussa tarkkailee metsästä pientä Imperiumin kylää. Toisessa kädessä sauva ja toisessa kultakahvainen miekka. Ympärillä joukko petomiehiä ja pohjoisen sinihehkuisissa haarniskoissa olevia sotureita. 20 vuotta sitten petomiehet löysivät metsästä pienen itkevän pojan, ottivat mukaan ja kasvattivat heidän tavoilleen. Elämä oli raakaa, mutta täällä poika hyväksyttiin. Pian ne, jotka eivät hyväksyneet saisivat kärsiä, nyt kyyneleet valuivat synkästä ilosta.
We will march, until whole world is in his colours, his glory and his madness.
Avatar
Sopuli
Viestit: 1596
Liittynyt: Ti 01.04.2003 17:45
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Sopuli »

vähäsen lyhyt, mutta ei hassumpi
Väitän et Samu voitti vaan siks et se osaa pelaa, on ollu WTC:s ja on mukava tyyppi
-HP
Andromedus
Viestit: 1968
Liittynyt: Su 06.10.2002 19:57
Paikkakunta: Savonlinna, Itäisten arojen linnake

Viesti Kirjoittaja Andromedus »

No hiukan lyhyehkö ja sanoisinko hätäinen(?), mutta tiedän tietenkin paljon huonompiakin. Yksityiskohtia vähän enemmän, pituutta, matskua jne.
Ihan hyvä.
On se kumma että sain potkut työstäni vaikken mitään tehnyt.
Avatar
Sopuli
Viestit: 1596
Liittynyt: Ti 01.04.2003 17:45
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Sopuli »

toi on hyvä runko jollekkin isommalle tarinalle
Väitän et Samu voitti vaan siks et se osaa pelaa, on ollu WTC:s ja on mukava tyyppi
-HP
Zymeth Salkir Dkhan
Viestit: 1750
Liittynyt: Pe 05.07.2002 00:12
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Zymeth Salkir Dkhan »

4 vuotta kulunut lukiosta ja sen jälkeen on kirjoiteltu vain tutkimuksia, täytyy opetella taas tarinankirjoittamista alusta alkaen.
Tarina on osa kaaosarmeijani taustafluffia, tarkemmin armeijan exalted championin ja yhden Zymethin apulaisen taustaa.

Kiitos palautteesta.
We will march, until whole world is in his colours, his glory and his madness.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Tarinat ja novellit”