"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

40K: Metsästäjäkaaderi Ta'Phorah

Onko kynä (tai näppäimistö) miekkaa mahtavampi? Tule ja todista, että näin on - muuten emme usko.
Morgoth
Viestit: 38
Liittynyt: Pe 30.01.2004 20:41
Paikkakunta: Hämeenlinna

40K: Metsästäjäkaaderi Ta'Phorah

Viesti Kirjoittaja Morgoth »

Muutama selvennys niille, jotka eivät 40K:ta pelaa:
Gue'La = ihmiset
Kaaderi = jotakuinkin sama kuin komppania
Shas'ui = Taun "kersantti"
Shas'la = Taun perussotilas
Shas'o = Taun suurin sotilasarvo
krootin koirat ja härät eivät TODELLAKAAN ole Maan koiria ja härkiä, enemmän jonkin ison apinan näköisiä omasta mielestäni

Noin 50 Taun ja parinkymmenen Krootin joukko-osasto lähestyi kohdettaan, Gue'La:n keisarikunnan kaivossiirtokuntaa hylätyllä N'Ataonin pikkuplaneetalla lähellä Tau-imperiumin rajaa. Tämä siirtokunta oli äskettäin vallattu massaylivoiman avulla Tau'n-Septin joukoilta. Ketään ei oltu jätetty henkiin. Metsästäjäkaaderi Ta'Phorah oli lähetetty tuhoamaan Gue'Lan joukot; taktiikkana oli tällä kertaa Kauyon, "Kärsivällinen Metsästäjä", ja Krootit olivat syötti.

Shas'o-komentaja Ge'Denash jakoi käskyjä XV8-taistelupukunsa sisältä. "Tulisotilaat vasemmalle väijytysasemiin! Täyslaita-taistelupuvut tähän panssarijoukkojen varalta!" hän karjui parhaalla äkseerausäänellään. Kaikki tottelivat häntä kyseenalaistamatta mitään; jopa se kiusankappale-Shas'vre Thas'Zavok, jonka hän oli pakottanut henkivartijakseen antaakseen tälle pienen opetuksen; Thas'Zavok oli jo kolmesti karannut leiriltä, syytä ei tiedetty. Kaikki tottelivat häntä, koska hän ei ollut hävinnyt yhtään taistelua 16 Taun vuoteen. Kaaderi oli vielä suurimmaksi osaksi sama kuin hänen aloittaessaan Shas'o:na.

"Tämä on kaikki niiden Tau'n-älykääpiöiden syytä!" murahti Thas'Zavok taistelupuvussaan. "Älä ikinä lähetä Tau'n:ia tekemään Sa'Cean -" Ge'Denash huitaisi taistelupuvun kumoon. "Sa'Cean tyyliin ei kuulu epäkunnioitus toisia Septejä kohtaan. Ensi kerralla lähetän sinut teloitettavaksi!" Thas'Zavok nousi pystyyn nuristen itsekseen. Ärsyttävä tolvana, ajatteli Ge'Denash vihaisena. Ei minkäänlaista kunnioitusta Suurempaa Hyvää kohtaan.

Shas'ui Thu'Nav johdatti äriseviä Krooteja kohti sovittua paikkaa. Kaivossiirtokunnan edessä oli kallioita; heidän oli määrä mennä niiden väliseen kapeaan solaan, ja kun merkki annettaisiin, avata tuli kohti Gue'Lan vartijoita. Sitten oli tarkoitus paeta vähän matkaa. Gue'Lat tulisivat solaan, ja kukkuloilla odotteleva kaaderi teurastaisi ne siihen. Kunhan vain nämä Krootit eivät taistelunkiihkossaan pilaisi kaikkea... ajatteli Thu'Nav jaellen samalla komentoja Krooteille.

Ge'Denash katseli taistelukenttää tyytyväisenä. Kaikki oli paikoillaan; enää tarvitsi vain antaa aloituskäsky. "Tulta!" hän mylväisi lähettimeen.

Thu'Nav kuuli käskyn - liian hyvin; Shas'o saisi lakata huutamasta - ja välitti sen Krooteille. Krootit ampuivat kivääreillään kohti tukikohtaa kaataen maahan monta Gue'Lan kiväärimiestä ja siniunivormuisen miehen, jota Gue'Lat sanoivat "komissaariksi". Hälytysääni soi; katoilla olevat lasertykit alkoivat kääntyä heitä kohti, ja laumoittain Gue'La-sotilaita virtasi avautuneista ovista tulittaen heitä kohti. Thu'Nav antoi vetäytymiskäskyn. Kaikki näytti sujuvan vielä hyvin... sitten lasersäde leikkasi Kroot-härän jalan poikki.

Ge'Denash katseli järkyttyneenä syntynyttä sekasortoa. Krootit, heidän koiransa ja härkänsä säntäsivät suoraa päätä kohti Gue'Lan rivejä Shas'ui Thu'Navin mylväisyjen kaikuessa kuuroille korville. Maassa makaava härkä päästeli kuolonkiljaisujaan. Ge'Denash kirosi hiljaa Krootien typeryyttä.

Thu'Nav tuijotti teurastusta. Enää kymmenen Krootia hoiperteli pystyssä; useammalla kuin yhdellä oli laseraseen läjäyttämä reikä jossain ruumiinosassa. Krootien raivoisa hyökkäys oli silti tuottanut hiukan tulostakin; kolmisenkymmentä Gue'Laa makasi maassa, irronneita päitä ja muutama käsin irti revitty raaja lojui siellä täällä. Thu'Nav käänsi selkänsä verilöylylle ja juoksi komentajansa luo.

"Suunnitelman muutos! Kiertäkää sivuille! Leijutankit kallioiden yli; jalkaväki, hyökkäys vasemmalta! Hop hop! Taistelupuvut, seuratkaa minua!!" Ge'Denash karjui niin kovaa kuin suinkin pystyi. Suunnitelma oli pilalla, mutta hän ei näin vähällä luovuttaisi. Nyt tarvittiin improvisointia.

Leijutankkien painovoiman kumoavat moottorit hyrisivät kolmen Vasarapää-tykkialuksen noustessa kallioiden ylle. Laserkanuunat alkoivat - liian myöhään - kääntyä niitä kohti. Raidetykkien sokaisevan kirkkaat energiasäteet repivät tykit riekaleiksi pulssitykkien kylväessä kuolemaa Gue'Lan riveihin.

Thu'Nav johti Shas'la- joukko-osastoa kallioiden vasemman reunan ohi. "Tulta!" hän huudahti, ja 20 pulssikivääriä sekä 10 pulssikarbiinia alkoi tulittaa raivokkaasti Gue'La-joukkoja. Vastatulitus laserkivääreillä ja parilla ohjuksella teki ammottavan aukon Tulisotilaiden riviin, mutta hyökkäys ei lannistunut.

Ge'Denash johti taistelupukusotureiden ryhmää suoraan päin vasta ilmestyneitä sotakävelijöitä, jotka tulittivat jo heitä alkeellisilla aseillaan. Kranaatinheittimen ammus räjäytti Shas'vre De'Althaun kappaleiksi, mutta XV8-pukujen laukaisemat ohjukset tekivät selvää jälkeä kävelijöistä. Suuri ovi avautui oikealla tukikohdan sivustalla. Viisi alkeellista Gue'Lan tankkia vyöryi esiin. "Oikealle! Tulta oikealle!" huusi komentaja epätoivoisesti, mutta liian myöhään. Ammus rysäytti maahan kuopan, ja Ge'Denash kaatui naama edellä.

Thas'Zavok näki komentajan kaatuvan, ja juoksi kuopalle. Gue'Lan tarkka tulitus oli tappanut muut taistelupukujen käyttäjät. Hän katsoi kuoppaan, jossa Ge'Denashin puvun jalka oli juuttunut kiven alle.
"Älä tuijota siinä, auta!" Ge'Denash huusi. Laserit ja lyijyammukset sujahtelivat Thas'Zavokin pään yli. Hän katsahti ympärilleen. Kolme neljäsosaa Gue'Lan joukoista oli tuhottu, mutta niin oli myös Tau-jalkaväki ja taistelupuvut. Leijutankit vetäytyivät jo.

Thas'Zavok käänsi selkänsä ja juoksi pois Shas'o:n huutaessa turhaan hänen peräänsä.

Ge'Denash kapusi ulos maahan juuttuneesta taistelupuvustaan pulssikivääri kourassa. Saamarin nulikka Thas'Zavok! Pelkureiden isoisä! komentaja ajatteli raivoissaan, mutta yhtä lailla kauhuissaan: hän oli yksin sadan Gue'Lan kanssa.

Tornin spottivalo kääntyi häntä kohti; hänet oli huomattu. Hän irrotti fuusiotykin taistelupuvustaan viimeistä hyökkäystä varten; hän ei näin halvalla nahkaansa myisi! Hän hyppäsi ylös kuopasta ja ampui henkensä edestä. Samalla hän pakeni ja väisteli ammuksia.

Viimein lasersäde leikkasi hänen kylkeensä reiän. Hän kaatui maahan yhä tulittaen. "Tau-imperiumin ja Suuremman Hyvän puolesta!" Hän karjui, samalla kun laserit tuhosivat hänen fuusioaseensa ja irrottivat hänen kätensä. Elämä pakeni Ge'Denashin ruumiista. Hän katseli taistelukenttää; parikymmentä Gue'Laa oli kuollut hänen aseidensa uhreina. "Suuremman Hyvän puolesta..." hän sanoi viimeisillä voimillaan.

Metsästäjäkaaderi Ta'Phorahin komentajan viimeinen näköhavainto oli lähestyvä raudanharmaa tykinammus.
Viimeksi muokannut Morgoth, Ke 04.02.2004 15:56. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Jos pystyt lukemaan tämän, jättikokoinen asteroidi ei sittenkään osunut yöllä maapalloon.
Morgoth
Viestit: 38
Liittynyt: Pe 30.01.2004 20:41
Paikkakunta: Hämeenlinna

Viesti Kirjoittaja Morgoth »

Niin ja voisitte kenties kommentoida, että tiedän kannattaako enää yrittääkään kirjoittaa yhtään mitään... :P
Jos pystyt lukemaan tämän, jättikokoinen asteroidi ei sittenkään osunut yöllä maapalloon.
Sea~Horde
Viestit: 199
Liittynyt: Pe 10.10.2003 10:58
Paikkakunta: Heinola

Viesti Kirjoittaja Sea~Horde »

Oho olin kerranki eka.Kirjota ihmeessä lisää! Se oli íhan hyvä tarina. En tuosta 40k aiheesta tiedä ,mutta muuten se oli hyvä . Ei kerrassaan mitään valittamista :) samaan malliin jatkossakin
How ironic that the greatest forge of civilization is battle
Daitheren
Viestit: 30
Liittynyt: To 28.08.2003 19:22
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Daitheren »

oli itseasiassa aika hyvä jatka vaan samaan malliin
Winamp - REALLY Whips Lama's ASS!
High king Godric
Viestit: 422
Liittynyt: Su 25.05.2003 11:25
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja High king Godric »

Oli kieltämättä hyvää tarinaa. Jatka vaan ihmeessä samaan malliin. On aina mukavaa kuulla taukeista kirjoitettavan.
There is no "Overkill", there is only "Open fire" and "I need to reload".
Avatar
Sopuli
Viestit: 1596
Liittynyt: Ti 01.04.2003 17:45
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Sopuli »

hym? tau vastaan kaartilaiset. ei ehkä fluffillisesti priimaa mutta kerronta oli sujuvaa
Väitän et Samu voitti vaan siks et se osaa pelaa, on ollu WTC:s ja on mukava tyyppi
-HP
Morgoth
Viestit: 38
Liittynyt: Pe 30.01.2004 20:41
Paikkakunta: Hämeenlinna

Viesti Kirjoittaja Morgoth »

sopuli kirjoitti:hym? tau vastaan kaartilaiset. ei ehkä fluffillisesti priimaa
Hei, entäs Damocles Crusade? Imperiumi hyökkäsi Tauhun alien- saastutuksen pelossa...
Jos pystyt lukemaan tämän, jättikokoinen asteroidi ei sittenkään osunut yöllä maapalloon.
Mi_Py
Viestit: 98
Liittynyt: To 24.07.2003 19:40
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja Mi_Py »

Todella hyvä tarina
Kerronta oli sujuvaa ja suomennokset olivat hyvät
Kokonaisuutena hyvää työtä
Morgoth
Viestit: 38
Liittynyt: Pe 30.01.2004 20:41
Paikkakunta: Hämeenlinna

Viesti Kirjoittaja Morgoth »

Njuuh... kehuja on tullut sen verran että uskallan jo luottaa kykyihini :)
Jatko-osaahan en voi tälle tehdä, mutta ajattelin jonkinlaista tarinasarjaa jostakin Tau-ryhmästä.
Eli luultavasti saatte lähiaikoina lisää luettavaa.
Jos pystyt lukemaan tämän, jättikokoinen asteroidi ei sittenkään osunut yöllä maapalloon.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Tarinat ja novellit”