"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Keisarilliset vaaliruhtinaat

Jos et tiedä, keitä ovat Chaos Dwarfit tai kuka on Sigmar tai mitä olivat Fimirit, tieto löytyy tältä palstalta.
Avatar
Guzlob
Viestit: 942
Liittynyt: Ma 07.10.2002 23:39
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Keisarilliset vaaliruhtinaat

Viesti Kirjoittaja Guzlob »

Tämä menee enemmän FB: Tulevaisuuden puolelle, mutta ottaen huomioon ettei Karl Franz kaikella todennäköisyydellä tule selviämään Storm of Chaoksesta, kävin tulevia vaaleja ajatellen raapustamaan listaa tämänhetkisistä keisarillisista valitsijamiehistä. Osaako joku täyttää aukot?

Imperial Electors

Grand Theogonist: Johann Esmer (WD288)
Arch-lector #1: ?
Arch-lector #2: ?

Ar-Ulric: Emil Valgeir*

Elder of Moot: Hisme Stoutheart (Empire 6th ed.)

EC of Averland: "Three mad sons of Marius Leitdorf are currently on a quest to stake a claim to their father's state". (WD291)
EC of Hochland: Aldebrand Ludenhof (Empire 4th-5th ed.)
EC of Middenland: Boris Todbringer (Chronicles 2004, p. 71)
EC of Norland: Werner Nikse**
EC of Ostermark: Maximillian Dachs**

EC of Ostland: Valmir von Raukov (Empire 4th-5th ed.)
EC of Reikland: Karl Franz of the House of Second Wilhelm (WD288)
EC of Stirland: Alberich Haupt-Anderssen**
EC of Talabecland: Helmut Feuerbach (WD280)
EC of Wissenland: Emmanuelle von Liebewitz (Empire Collector's Guide, p. 4)

*Bro Frog
**WHFRP
Viimeksi muokannut Guzlob, Ke 03.03.2004 19:17. Yhteensä muokattu 5 kertaa.
it is apparent the intent has been revealed
Cologne
Viestit: 195
Liittynyt: La 11.10.2003 18:43
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Cologne »

En muuten ihmettelisi jos GW ei ole edes keksinyt noille Kysymys merkki äijille nimeä. Mutta perkel... ei FranZ saa kuolla on äijä tainu pyörii kuvioissa jo 20v? mielummin katon sitä vielä vaikka toiset 20v ku jotain nousukas valttenia :(

Edit niin Tuo Marius leitdorf kuoli kolmannessa Black fire passin taistelussa Örkki johtajaa vastaan... vai meinasiko tuo [RIP] tuola perässä juuri tätä? Ja jos niin miksi edes laitoit koko nimen listaan...
Alioppilas
Viestit: 72
Liittynyt: La 20.09.2003 20:48
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Alioppilas »

Itse asiassa Marius Leitdorf kuoli jo WD 181:n jättimäisessä battle reportissa, hyökätessään Reiksguardin tukemana Bull Centaurien rivejä päin. Kaverilla oli vielä wanhaan hyvään aikaan yhteensä seitsemän hyökkäystä frenzyllään, mutta härkäkentaurien ruhtinas ei siitä pahemmin piitannut, vaan repi kreivin palasiksi. Ja Reiksguardillekin kävi huonosti. Mutta sattuuhan sitä noissa battle reporteissa.

Elector Count of Talabecland on Helmut Feuerbach WD 280:n mukaan.

Ihan hauska idea. Sääli, ettei näitä vaalivalvojaisia nähdä suorana televisiosta. Toivottavasti valitsevat vaihteeksi keisarinnan, naisen hallinto tekee ihan hyvää välillä.

Voi olla, että Middenheimin porukoita putoilee siinä kuin Karl Franzkin. Siellä ne pahimmat rähinät kai kuitenkin käydään.
"Life is not a rehearsal." -The Verve
Avatar
joppu
Viestit: 648
Liittynyt: Ma 27.01.2003 14:25
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja joppu »

Alioppilas kirjoitti:Ihan hauska idea. Sääli, ettei näitä vaalivalvojaisia nähdä suorana televisiosta. Toivottavasti valitsevat vaihteeksi keisarinnan, naisen hallinto tekee ihan hyvää välillä.
Tietääkseni tuo ei ole mahdollista sillä empire on niin patriarkaalinen yhteyskunta ja myös Mordheimin fluffin valossa tuo kuulostaa mahdottomalta. Silloinen Grand Theogonist esti sen yhden herttuattaren nousun valtaistuimelle ja sanoi, ettei yksikään nainen tule kantamaan Sigmarin vasaraa.
irc:ssä minut tunnetaan nikillä Mechafan

Vain yksi asia voittaa hammerin peluun ja se on animen katselu.
Eraphion
Viestit: 1074
Liittynyt: Ma 21.07.2003 17:46
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Eraphion »

Oikeesti.. Imperial elector count= Keisarillinen vaaliruhtinas?
Eye is green.
Avatar
Guzlob
Viestit: 942
Liittynyt: Ma 07.10.2002 23:39
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Guzlob »

Joppu kirjoitti:Tietääkseni tuo ei ole mahdollista sillä empire on niin patriarkaalinen yhteyskunta ja myös Mordheimin fluffin valossa tuo kuulostaa mahdottomalta. Silloinen Grand Theogonist esti sen yhden herttuattaren nousun valtaistuimelle ja sanoi, ettei yksikään nainen tule kantamaan Sigmarin vasaraa.
Talabeclandin Ottilia julisti itsensä keisarinnaksi 1360. Ilmeisesti yhteiskunnan patriarkaalisuus ei niin kovasti haitannut, koska osa provinsseista tunnusti Ottilian perillisten legitimiteetin seuraavat 500 vuotta.

Marienburgin Magritta taas oli... erikoistapaus. Kuten nelosedikan kirja toteaa, "...the Grand Theogonist refused to acknowledge the appointment and the Imperial system was effectively ended." Tuskin enää (varsinkaan) tänä maailmanaikana suurteogonisti menisi potkaisemaan keisarikuntaa nurin vain sen takia että mahdolliselta vaalien voittajalta puuttuvat kulkuset.

Toisaalta, koska vain vaaliruhtinaat voivat olla ehdokkaita, ainoa potentiaalinen nainen valtaistuimelle on von Liebewitz, ja jos hän muistuttaa enää yhtään vanhan fluffin mukaista inkarnaatiotaan ei valinta ole kovin todennäköinen. Sigmariitti-kirkon äänet jäisivät ainakin saamatta.
it is apparent the intent has been revealed
Zymeth Salkir Dkhan
Viestit: 1750
Liittynyt: Pe 05.07.2002 00:12
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Zymeth Salkir Dkhan »

Eraphion kirjoitti:Oikeesti.. Imperial elector count= Keisarillinen vaaliruhtinas?
No termille ei ole suomen kielessä vastinetta, joten tuokin käy. Kyseessä on kuitenkin aatelinen, jolla on äänioikeus keisarivaalissa.
We will march, until whole world is in his colours, his glory and his madness.
Musta Setä
Viestit: 604
Liittynyt: Ti 31.12.2002 21:21
Paikkakunta: Nurmes

Viesti Kirjoittaja Musta Setä »

Noh, vähän on termit sekaisin, elector kyllä tarkoittaa vaaliruhtinasta (tämä siis yleisesti taitaa tarkoittaa aatelisia, jos muistini ei petä), jos suoraan historiallisesti otetaan, mutta elector count taas tarkoittaa että henkilö on kreivi, jolla on äänioikeus vaaleissa. Ja keisarikunnassa kreivit hallitsevat ruhtinaskuntia.

Mutta meneehän se vaaliruhtinaskin jos niin haluaa...
Tässä teille profeetta
Kuuromykkä sekä sokea
Avatar
Guzlob
Viestit: 942
Liittynyt: Ma 07.10.2002 23:39
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Guzlob »

Musta Setä kirjoitti:Noh, vähän on termit sekaisin, elector kyllä tarkoittaa vaaliruhtinasta (tämä siis yleisesti taitaa tarkoittaa aatelisia, jos muistini ei petä), jos suoraan historiallisesti otetaan, mutta elector count taas tarkoittaa että henkilö on kreivi, jolla on äänioikeus vaaleissa. Ja keisarikunnassa kreivit hallitsevat ruhtinaskuntia.
Olen ännännen vuoden historian- ja englanninopiskelijana tuskallisen tietoinen terminologian ongelmista. Vanhassa fluffissa ei ollut siististi niputettua pinkkaa ruhtinaskuntia, vaan paroni- herttua- ja kreivikuntien sekä vapaakaupunkien iloinen sekamelska, joista osalla oli vaaliruhtinaallinen status ja osalla ei. Vaikka kreiviys onkin nykyfluffissa sidottu äänioikeuteen, vaalikreivi kuulostaisi turhan banaalilta ja pelkkä kreivi on taas liian typistetty. Vaaliruhtinas nyt vain sattuu kuulostamaan hyvältä, vaikka sen merkitys meneekin päällekkäin kirkkoisien ja hobitin statuksen kanssa. Mutta tästä kai enempi tuolla käännösthreadissa, jos tarvetta on.
it is apparent the intent has been revealed
Cologne
Viestit: 195
Liittynyt: La 11.10.2003 18:43
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Cologne »

Itse asiassa Marius Leitdorf kuoli jo WD 181:n jättimäisessä battle reportissa
siis Kuseeko GW:n tarinan kerronta niin pahasti että tappavat samaa miestä useaan kertaan vai oliko tämä vain taistelu jolla ei ollu mitään merkitystä tarinan kannalta?
Alioppilas
Viestit: 72
Liittynyt: La 20.09.2003 20:48
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Alioppilas »

Se oli taistelu, jolla ei ollut mitään merkitystä tarinan kannalta. Niinhän ne WD:n battle reportit yleensä ovat.
"Life is not a rehearsal." -The Verve
Cologne
Viestit: 195
Liittynyt: La 11.10.2003 18:43
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Cologne »

Onkos Franzilla muuten poikaa tai tytärtä? jos se nyt kerran kuolee Soc:issa niin kukas silloin käyttää reiklandin ääni oikeuden?
Esgalsir
Viestit: 323
Liittynyt: Ke 15.10.2003 10:45

Viesti Kirjoittaja Esgalsir »

Ei ole Franzin Kaarlolla perillisiä.. Mutta samapa tuo kuka sen paikalle tulee kun kuitenkin Valtenista tulee uusi keisarinna.. :D
Avatar
joppu
Viestit: 648
Liittynyt: Ma 27.01.2003 14:25
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja joppu »

Niin joo... Sillä Valtenilla on Sigmarin vasara, joten hän on kai automaattisesti uusi keisari. Muistaakseni tuo vasara on nimittäin juuri viran merkki aivan kuten joku kruunu on.
irc:ssä minut tunnetaan nikillä Mechafan

Vain yksi asia voittaa hammerin peluun ja se on animen katselu.
Avatar
Guzlob
Viestit: 942
Liittynyt: Ma 07.10.2002 23:39
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Guzlob »

Johan silver kirjoitti:Onkos Franzilla muuten poikaa tai tytärtä?
Drachenfels (1989) mainitsee Karl Franzin pojaksi ja perilliseksi Luitpoldin. Hän olisi Warhammerin nykyhetkessä 32-33 -vuotias. Mutta luultavasti GW on poloisen olemassaolon aikapäivää sitten unohtanut.
it is apparent the intent has been revealed
Perzzza
Viestit: 1245
Liittynyt: To 22.08.2002 12:06
Paikkakunta: Hämeenkyrö
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Perzzza »

Uskotte että Valten on seuraava Keisari kun kantaa Vasaraa? Kaarlohan antoi sen vain sen takia että Valtteni pystyisi kukistamaan Pahoja Hemmoja(TM).

Hahhah....

Kyllähän sieltä nyt joku äijä löytyy jolta löytyy tajua valtakunnan ylläpitämiseen. Valtenhan on vain maajussi, jolle annettiin heppa, vasara ja Titteli.
niih.
Jaqo
Viestit: 452
Liittynyt: Su 04.01.2004 18:33
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Jaqo »

EIII ei KarlFranz pysyy keisarina ei muttia. Mutta(heh) jos jotain tapahtusi niin eikös tuolla ole Kurt Helborgia.
Viimeksi muokannut Jaqo, Ti 17.02.2004 10:52. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Cologne
Viestit: 195
Liittynyt: La 11.10.2003 18:43
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Cologne »

Kurtillahan ei taida ääni oikeutta olla vaikka Keisarin oikeana kätenä aika vahvasti toimiikin ehdokkaaksi hän toki voisi mennä ,mutta seuraavakin keisari tarvitsee pätevän alaisen joten enpä usko... Vahvin ehdokas omasta mielestäni olisi Boris todbringer ,tosin hän on middenlandin electori ja jos sielä suurimmat rähinät käydään hänkin luultavasti kupsahtaa ,että enpä tiedä...
Avatar
Guzlob
Viestit: 942
Liittynyt: Ma 07.10.2002 23:39
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Guzlob »

Johan silver kirjoitti:Kurtillahan ei taida ääni oikeutta olla vaikka Keisarin oikeana kätenä aika vahvasti toimiikin ehdokkaaksi hän toki voisi mennä
Ei voisi, nykyfluffin vaalilainsäädännön mukaan. "With the death of the Emperor, the Counts ... choose one of their own number as a successor." Kurtilla ei ole vaaliruhtinaan statusta, eikä siten myöskään oikeutta asettua ehdokkaaksi. Tosin Magnus the Pious valittiin keisariksi kansan riveistä 219 vuotta ennen WHFB:n nykyhetkeä, joten ennakkotapaus sille tavallaan olisi.

Valitettavaa että keisarivaali toimitetaan yksi mies ja yksi ääni -periaatteella, sen yhden äänen ollessa Gavin. Valten I ei taida ole vältettävissä.
it is apparent the intent has been revealed
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Historia”