Heh, nyt kun vihdoin sain tuon opuksen käsiini, oli hassua huomata että noin 90% kuvituksesta on 40K CCG:n korteista lainattua. Tähän en tietysti laske valokuvia, vaan piirroksia/maalauksia.
Koko opusta en ole vielä ehtinyt lukaista, mutta yleisvaikutelma on varsin oivallinen. Suurinpiirtein kaikki materiaali on kansien väliin laitettu, myös Collectors army listit (kiitos tästä GW:lle). Sääntöosiot on mahdutettu noin 50 sivuun ja eri aiheet on värikoodattu sivun ylä -ja alareunoista.
Epic Armageddon sääntökirjasta
Epic Armageddon sääntökirjasta
Fear is just an illusion of weak mind.
Re: Epic Armageddon sääntökirjasta
No tuo olikin uutta minulleNscaalcn kirjoitti:Heh, nyt kun vihdoin sain tuon opuksen käsiini, oli hassua huomata että noin 90% kuvituksesta on 40K CCG:n korteista lainattua. Tähän en tietysti laske valokuvia, vaan piirroksia/maalauksia.
Mutta eipä fanaticilla varmaan resursseja olla tehdä kokonaan uusia kuvia joten lainaavat vaan muualta kun kerta samaa isoa firmaa on
IMO GW:n julkaisemista kirjoista paras(puhumattakaan sääntöjen laadukkuudesta ja turnaus skenaarion ja turnaus armeijoiden tasaisuudesta jotka hakkaa muut GW:n pelit komeastiKoko opusta en ole vielä ehtinyt lukaista, mutta yleisvaikutelma on varsin oivallinen. Suurinpiirtein kaikki materiaali on kansien väliin laitettu, myös Collectors army listit (kiitos tästä GW:lle). Sääntöosiot on mahdutettu noin 50 sivuun ja eri aiheet on värikoodattu sivun ylä -ja alareunoista.
Huomaa että Jervis käytti kaksi vuotta(tietääkseni tuo on melko tarkkaan se aika) projektiin. Laadun tason huomaa selvästi.
Ei tosin täysin virheetön ole. Kirjoitusvirheitä löytyy mutta mitäs pienistä. Huvitti vain Volocano cannon kun huomasin
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
Itse en ole vielä sääntökirjaa ostanut, vaan olen printannut sen Specialist Gamesin kotisivuilta. Nopealla vilkaisulla Hesa GWssä en huomannut mitään eroa varsinaiseen sääntökirjaan (paitsi värit). Pari testipeliä olen pelannut kaverin kanssa pahvin paloilla, kun figuja ei ole vielä tullut hommattua. Erittäin hauska ja ennenkaikkea tasapainoinen peli. Pitänee hommata kunnollinen sääntökirja figujen oston ohella. 40Kn kaarti-pelaajana IG on ehdoton hankinta.
Comebackia pelaamisen eturintamaan...
Intro tekstiä lukuunottamatta ei tunnu siltä. Plus kannet ja niiden kuvat.Pahvi kirjoitti:Eikö kirjassa tosiaankaan tule mitään extraa?NetDiver kirjoitti: Nopealla vilkaisulla Hesa GWssä en huomannut mitään eroa varsinaiseen sääntökirjaan (paitsi värit).
Mutta IMO helpompi sieltä löytää kuin tulostetusta paperipinkasta. Ehdottomasti ostamisen arvoinen jossain vaiheessa mutta aluksi pärjää PDF:illä jolloin voit ostaa figuja ensin joilla aloittaa.
Tai testata pahvicountereilla onko riittävän kiinnostava sinulle.
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
Jep. Jo parin pelin jälkeen se paperinippu on kyllä sellainen vyyhti, että HUH! Kannattaa kyllä ensin printata ne säännöt, tutustua ja kokeilla. Itse olen kyllä hommaamassa kunnon sääntökirja, niin ei tarvii kuluttaa 15min paperipinkan selaamiseen. Ja onhan se muutenkin makeempi.tneva82 kirjoitti:Mutta IMO helpompi sieltä löytää kuin tulostetusta paperipinkasta.
Comebackia pelaamisen eturintamaan...
Yep. Pelatkaa ihmeessä pari peliä PDF:istä kun kerta netistä löytyy. Eipä tule kaduttua jos peli ei nappaakkaan(niin kummalinen ajatus kuin tuo voi ollaNetDiver kirjoitti:Jep. Jo parin pelin jälkeen se paperinippu on kyllä sellainen vyyhti, että HUH! Kannattaa kyllä ensin printata ne säännöt, tutustua ja kokeilla. Itse olen kyllä hommaamassa kunnon sääntökirja, niin ei tarvii kuluttaa 15min paperipinkan selaamiseen. Ja onhan se muutenkin makeempi.tneva82 kirjoitti:Mutta IMO helpompi sieltä löytää kuin tulostetusta paperipinkasta.
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi