Blood Bowl?

A-P
Viestit: 208
Liittynyt: Ti 24.02.2004 15:31
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja A-P »

High king Godric kirjoitti:Toivottavasti Jypermääniä! ei häiritse jos kysyn täällä että miten noi block dicen sivut menee.
Helpoimmalla pääsee kun käyttää ihan tavallisia D6;sia eli kuusisivuisia noppia.Resepti on yksinkertainen:
1:Kaadut itse
2:Kaikki jolla ei ole Blockia kaatuu paikalleen
3&4:Työntö taaksepäin
5:Työntää ja kaataa TAI jos vastustajalla Dodge vain työntää taaksepäin
6:Työntää ja kaataa
Näin ei tarvitse aina vaihtaa noppia blokkauksen ja panssarinläpäisyn/vahingoittumisen välillä sekä toisaalta väistö+heittotarkistusten välillä vaan kaikki hoituu samoilla nopilla.
RedEric
Viestit: 24
Liittynyt: La 04.01.2003 22:05
Paikkakunta: Nurmijärvi

Viesti Kirjoittaja RedEric »

Vieläkö tälle GW:n klassikolle löytyy pelaajia? Turnausten (ja/tai liigojen) järjestämisen suhteen on ollut aika hiljaista. "Alkaidan" jäseniä tuntuu löytyvän helpommin kuin Blood Bowlin pelaajia (ainakin ne uutisoidaan näkyvämmin). Varsinkin näinä vaikeina taloudellisina aikoina luulisi pienien ja (GW:n mitta-asteikolla) edullisten pelien harrastajamäärien kasvavan räjähdysmäisesti, mutta ei. Onko Blood Bowlin pelaamisesta tullut poliittisesti epäkorrektia?

Nyt olisi korkea aika Blood Bowlin pelaajien ryhdistäytyä. Ja ne jotka eivät vielä ole peliä pelanneet, äkkiä kasaamaan omaa joukkuetta ja kokeilemaan peliä!

(Tätä kirjoitusta ei ole tuettu taloudellisesti tai muutoin minkään kaupallisen tai aatteellisen tahon toimesta. Kirjoittajan motiivina on toiminut vastustajien puuttuminen Games Workshop:in julkaisemaan "Blood Bowl" -peliin.)
Avatar
tneva82
Viestit: 8786
Liittynyt: To 15.08.2002 11:51
Paikkakunta: Salo

Viesti Kirjoittaja tneva82 »

RedEric kirjoitti:Nyt olisi korkea aika Blood Bowlin pelaajien ryhdistäytyä. Ja ne jotka eivät vielä ole peliä pelanneet, äkkiä kasaamaan omaa joukkuetta ja kokeilemaan peliä!
Kokeiltaisiin mutta hanko on sen verran syrjäinen ettei pelaajia löydy :-( Saa olla tyytyväinen kun sai kaverit epiciin kiinnostumaan.

Tosin kunnollisen pelialustan(sellainen missä näyttäisi olevan aitoa ruohoa) kun saisi tehtyä niin voisi kokeilla houkutellakkin. Varastoissa onkin kasa viime laitoksen FB skinkkejä ja sauruksia joista voisi tehdä lisko tiimin(kroxi pitäisi vain ostaa ja valmis tiimi :D). Pitänee kysellä isältä olisiko hänellä ideoita mistä pelialustan tehdä.

Sitten pitäisikin kehitellä se mittaushökötys.
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
RedEric
Viestit: 24
Liittynyt: La 04.01.2003 22:05
Paikkakunta: Nurmijärvi

Viesti Kirjoittaja RedEric »

tneva82 kirjoitti:Kokeiltaisiin mutta hanko on sen verran syrjäinen ettei pelaajia löydy :-( Saa olla tyytyväinen kun sai kaverit epiciin kiinnostumaan.

Tosin kunnollisen pelialustan(sellainen missä näyttäisi olevan aitoa ruohoa) kun saisi tehtyä niin voisi kokeilla houkutellakkin. Varastoissa onkin kasa viime laitoksen FB skinkkejä ja sauruksia joista voisi tehdä lisko tiimin(kroxi pitäisi vain ostaa ja valmis tiimi :D). Pitänee kysellä isältä olisiko hänellä ideoita mistä pelialustan tehdä.

Sitten pitäisikin kehitellä se mittaushökötys.
Huomattavasti halvempi peli Blood Bowl on kuin Epic. Ja on nopeampi pelata. Puutteena on tietysti se ettei jalkapallossa paljon aseita käytetä paitsi salaa (secret weapons). Google:lla löytyy valmiita kenttäpohjia, jotka printtaamalla saa pelialustan nopeasti tehtyä, ainakin periaatteessa. Nurmikoksi voi kokeilla sellaista esim. Sinooperin tai vastaavan kaupan myymään "vihreää mattoa", jonka virallista nimeä en nyt muista. Löytyy kyllä kun menee kyselemään. Siinä taisi olla tarra vielä toisella puolella jolla sen saa johonkin tukevampaan helposti kiinni. Kentän mitat tuossa jo mainittiinkin.
Avatar
tneva82
Viestit: 8786
Liittynyt: To 15.08.2002 11:51
Paikkakunta: Salo

Viesti Kirjoittaja tneva82 »

RedEric kirjoitti:Huomattavasti halvempi peli Blood Bowl on kuin Epic. Ja on nopeampi pelata.
Hyvin mahdollista. Mutta hinta ei ole niinkään ongelma. Ongelma on vain siinä että pelaajia ei ole riittävästi + kaikki pelaa sen verran monta peliä + on kiireisiä että kunnollista blood bowl liigaa on aika hankala saada pystyyn.

Pelejä on jo tähän hätään 4 :D Gothiciakaan ei olla pitkään aikaan keretty pelaamaan saati sitten että uutta peliä aloitettaisiin :roll:.
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
salm
Viestit: 4
Liittynyt: To 18.03.2004 18:51
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja salm »

mauno kirjoitti:
JarLoz kirjoitti:*Kaivelee vanhoja tiedostoja*

Juu, tuon laitankin muistiin. Ja yksi ruutu oli 3 kertaa 3 senttiä.
Eikös se ruutu olekaan 1" x 1" ? Eli 1" = 2,54cm jos nyt oikein muistan. Jos joku vielä voisi varmistaa? Mikä muuten on mitan leveys?
Jos haluaa tehdä oikeankokoisen laudan, niin ruutumitta on 29 mm kanttiinsa. Itse tein noilla mitoilla laudan ja tuli millilleen alkuperäisen mittainen.
salm
Viestit: 4
Liittynyt: To 18.03.2004 18:51
Paikkakunta: Vantaa

Re: Blood Bowl?

Viesti Kirjoittaja salm »

Jypermään! kirjoitti:Goblinit: Ovat hieman yksipuolisia? Jos näille ostaisi Ogren tai Trollin niin voisi toimia, ehkä.
Örkit: Black Orc Blockerit on kivoja.
Undeadit: Hieman hitailta vaikuttavat, mutta sangen tyylikkään jengin voisi saada aikaan.
Norsca: Aika samanlaisia kuin örkit, mutta ihmisiä.
Älä ota gobboja, sopivat lähinnä huumoripeleihin, tai kun pelaajien tasoero on kova tai toinen joukkue on ottanut pahasti lättyyn.

Örkit on kova tiimi, nopeutta hiukan puuttuu, mutta kovuutta löytyy. Näistä saa kovan aloitustiimin, niillä on aika helppo pelata eikä ne hajoa vaikka niitä vähän ravistaa...

Undeadit on lyhyessä liigassa loistava ja tiimi ei yleensä kärsi miesten puutteesta. Ghoulit on herkkiä vikaantumaan, mutta tiimi on nopeampi kuin moni osaisi olettaa. Muumiot tuovat voimaa, mutta pidemmässä liigassa voima loppuu kesken, kun ainoastaan Muumiot saavan perusskillinä guardin. Alussa paljon sitten re-rolleja. Ja ylimääräiset tsompparit ajan myötä apukoutseiksi - niitä kun tuntuu nousevan aina uusia.

Norse kärsii AV 7:sta. Tasapaksu joukkue, jolla saa aikaan tasureita. Tälle pitää mahd. pian ottaa Big guy.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Blood Bowl”