"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

FB Siskon kanssa!

Warhammer Fantasy Battles -pelin palsta, jossa on tarkoitus keskustella kaikista niistä aiheista, jotka eivät sovellu muihin otsikoihin. Kysymyksiinkin vastataan, mutta käytä kuitenkin ensin hakua.
Deetwo
Viestit: 2145
Liittynyt: To 23.10.2003 08:37
Paikkakunta: Kerava

Viesti Kirjoittaja Deetwo »

Ei millään pahalla mutta 14 vuotta on myöskin vähän :D Tosin on tapauksia, kun näinkin nuori ihminen on käyttäytymiseltään kuin aikuinen.. Jotain mitä ei todellakaan kaikki täysikäisetkään taida :)
"Minun hautaani vartioi tuulenhenkäys kevyt
minun hautaani vartioi pisara aamukastetta.
Minun hautaani vartioi satatuhatta tappajasatelliittia,
minun hautaani vartioi teratonni antimateriaa"
Elf & Goblin
Viestit: 109
Liittynyt: Pe 16.01.2004 19:23

Viesti Kirjoittaja Elf & Goblin »

Niinpä... ;) Olis se vaan myös mukava, että jos noita nuoria pelaajia löytyy( Niinku mä ja mun kamu ), niin olis joku niitä myös vähän opettamassa...( Tosin me nyt ei niin opetusta kaivata... )
;)
Aenarion

Viesti Kirjoittaja Aenarion »

Jos kerran haltiat ovat homoseksuaaleja, niin miten selitätte niiden runsaslukuisuuden?? =)
Oberon

Viesti Kirjoittaja Oberon »

Aenarion kirjoitti:Jos kerran haltiat ovat homoseksuaaleja, niin miten selitätte niiden runsaslukuisuuden?? =)
tota... jos oon käsittäny oikein, haltioita on VÄHÄN... ;) tai ainakin ne vähenee kiihtyvällä nopeudella...
Avatar
JarLoz
Viestit: 1367
Liittynyt: Su 27.07.2003 18:20
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja JarLoz »

Elf & Goblin kirjoitti:Se riippuu täysin ihmisestä, ja luonteesta. ;)
Joku 11 vuotias voi tuntua luonteeltaan jopa 14 vuotiaalt. Ei sitä koskaan tiedä....
Tuntua luonteeltaan 14 vuotiaalta? Argh. Toivottavasti en koskaan tapaa 11-vuotista joka tuntuu 14-vuotiaalta. Voisi olla järkyttävää. :D

Juuh, ikä ei kerro kaikkea. Itse katsoisin olevani melko lailla teini-klisheen yläpuolella, vaikka olenkin vasta 15-vuotta. Deetwo on aivan oikeassa.

Ja kyllä, haltiat ovat kuoleva laji.. Ei paljoa lapsia synny, mutta ne naamoivat sen joksikin kiroukseksi, sen sijaan että kertoisivat asioiden oikean laidan. ;)
AnlaShok
Viestit: 755
Liittynyt: Ma 03.02.2003 14:13
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja AnlaShok »

Kukahan ensimmäisenä konvertoi silver helmeistä bretonnialaisia ja tekee Ruskean Reiän Ritaristo -teema-armeijan? Niiden täytyisi kuitenkin ehdottomasti aiheuttaa terroria.

Ikäasiaa jatkaakseni, kyllä 12-vuotiaskin voi olla järkevä, mutta hyvin eri lailla kuin vaikka 30-vuotias. Ajattelussa näkyy vielä lapsen naiivius ja ehkä jonkinnäköinen (tästä johtuva) yksinkertaisuus, mutta tämä riippuu aivan yksilöstä. Onhan niitä 4-vuotiatakin päässyt Mensaan, ei tosin Suomessa.
JarLoz kirjoitti:Juuh, ikä ei kerro kaikkea. Itse katsoisin olevani melko lailla teini-klisheen yläpuolella, vaikka olenkin vasta 15-vuotta.
Itse taas tiedän olevani monellakin tapaa vielä teini (siis ei pelkästään iällisesti, vaan ihan pään sisältäkin), koska olen vasta 18.
Avatar
Pii
Viestit: 211
Liittynyt: To 04.03.2004 21:23
Paikkakunta: Långvik
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Pii »

Fanaatikko kirjoitti:
Sitä minäkin ihmettelin että miksi kääpiöt eikä haltiat. Sanoi vain että kääpiöt on hauskoja kaljamahoja :)
Siskosi on vain vähän keskivertoa fiksumpi. Ole ylpeä hänestä. :D
Kääpiöt ylös.
Gere curam mei finis.
DarkStalker
Viestit: 55
Liittynyt: Ti 01.10.2002 19:41
Paikkakunta: Tuusula

Viesti Kirjoittaja DarkStalker »

Kuten tässä jo mainittiin, kannattaa ensimmäisenä ostaa kääpiöille tavallinen warrior-laatikko. Nämä kannattaa aseistaa käsiaseella ja kilvellä. Tietysti yhdestä warriorista kannattaa tehdä lippumies, yhdestä champion ja yhdestä musikantti (ei mikään välttämättömyys). Toinen warrior-laatikko ei olisi alkuun pahitteeksi, sillä siitä saa toisen 16 miehen unitin tai yhden varsijousimies-unitin ja täydennystä aiempaan warrior-ryhmään.

Yleensäkään warriorit eivät mene hukkaan, sillä ne ovat mielestäni koko kääpiöarmeijan paras yksikkö hyvien arvojensa ja halvan pistehintansa ansiosta. Itseltäni näitä löytyy HW & shield -combolla ainakin 50 ja varsijousen kanssa 20.

Näin yleensä pienillä armeijoilla 16 kääpiön unitti on sopivan kokoinen. 20 miehen unitti on ehkäpä liian iso ja kallis.

Sankareita ei kannata montaa hankkia näin aluksi. Itse ostaisin Thanen aivan ensimmäiseksi komentajaksi, sillä se on halpa ottaa mukaan pieneen armeijaan. Lordi on ehkä turhan tyyris... Myös special characterit kannattaa jättää rauhaan.

Itse hankin kääpiöarmeijaani n. 6 vuotta sitten vanhan edikan aikaan organgunin heti alussa. Nykyisillä säännöillä kannattaa kuitenkin ostaa mieluiten tykki tai kivetin (=stone thrower) ensimmäiseksi sotakoneeksi. Sanoisin yhden sotakoneen olevan ihan hyvä ostos jo melko alkuvaiheessa, kun warrioreita ja varsijousimiehiä tai thunderereja (itse pidän enemmän thunderereista, mutta ne maksavat enemmän rahaa) alkaa jo vähän löytyä.

Special-jalkaväen jättäisin suosiolla kaupan hyllylle, kunnes siskosi on varma jatkon kannalta. Nämä kun ovat niin tyyriitä ostaa, ja warriorit ajavat todella pitkälle saman asian, vaikka peli olisikin hieman suurempi.

Varokaa ostamasta aluksi liikaa charruja, sillä näin voi käydä helposti nuorelle vasta-alkajalle. Myös muita metallisia figuja kannattaa hieman vältellä, kunnes siskosi on vakuuttunut, että haluaa pelata tulevaisuudessakin.
röpöttäjä

Viesti Kirjoittaja röpöttäjä »

eihän se mikään ihme oo että joku 12v likka alkaa pelaamaan warhammereilla kun joku vaan jaksaa houkutella(isoveli ,poikakaveri...) itse oon 12v poika ja englanninkielen taidon kanssa ei oo tullu mitään ongelmia kun oon huvikseni lueskellu armeijakirjoja ja sääntökirjaa. ja jotku vielä hölisee että pitäis olla hyvä enkussa mutta en minä kyllä ole huomannu että minä mitenkään loistava olisin enkussa vaikka armeija- ja sääntökirjan tekstiä tajuankin.
Nurgle Master
Viestit: 60
Liittynyt: Ke 17.03.2004 10:25

Viesti Kirjoittaja Nurgle Master »

Sulla on aika siisti sisko. pelaa hammereit...ei herrane aika.
Varmaa iha mukavaa ku oman siskon kans tollanen harrastus.
-Im SO BACK-
Avatar
Rune
Peliporukkavalvoja
Viestit: 6376
Liittynyt: Ma 06.01.2003 14:18
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Rune »

Hei, nyt kun asia on taas tullut aiheelliseksi, alkoiko siskosi tosissaan pelaamaan? Kuinka on menny ja niin edespäin? Vai loppuiko into aivan töksähtäen? :)
#Ostium
http://cabal-ostium.blogspot.fi/

For a Pessimist, I'm pretty Optimistic
Fanaatikko
Viestit: 87
Liittynyt: Ma 05.01.2004 18:44

Viesti Kirjoittaja Fanaatikko »

Ei ole vielä aloittanut, muttta kovasti lukee katalogia, Syntymäpäivä lahjaksi toivoo kovasti army bookkia ja 1 regimenttiä...
There is no way to fight than goblin way.
Turjake
Viestit: 102
Liittynyt: Ma 16.02.2004 12:42

Viesti Kirjoittaja Turjake »

mut mietis liskomiehen silmistä. miten ihmiset sit erottaa naaraat sonneista?
Myydään 40k örkkejä ja IG:tä
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja The Captain »

No niin, eiköhän tämä sukupuolikeskustelu ole käyty jo loppuun. Jos tuo Fanaatikko raportoi sitten erikseen, jos pikkusiskon kanssa tapahtuu etenemistä.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
WarCry
Viestit: 136
Liittynyt: Su 28.03.2004 22:31
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja WarCry »

pamp-pu kirjoitti:
Fanaatikko kirjoitti:oFFTopic: Uteliaisuuttani kysyisin että mitä nämä ovat dwarffi listoissa mainitut thanet ovat?
Kääpiöiden Hero- tason mättäjiä. Thanesta (tai tuttavallisemmin Tanelista :)) saa myös BSB:n.

eikös se thane lähinnä sitä varten ole tarkotettu ?
WarCry
Viestit: 136
Liittynyt: Su 28.03.2004 22:31
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja WarCry »

Rune kirjoitti:
The Captain kirjoitti:
Esgalsir kirjoitti: Sinällään aika outoa että siskosi haluaa kerätä kääpiöitä, kyllä luulis tyttöjen enemmän haltioista pitävän. :)
Kuten kirjoitin PKP:n foorumilla aikanaan: Ei tyttöjen kannata tykätä haltioista, eiväthän haltiatkaan tykkää tytöistä...
Ei hel***ti. :) Mutta onhan meilläkin kavereiden kesken käyty paljon keskustelua siitä, että miten haltiat ylipäänsä tunnistavat naisensa miehistään. Että jos lähdetään siitä. :D

Mutta joo, jotenkin ihmettelin myös minä 12 vuotiaan tytön mielenkiinnon kohdetta... Noh, makunsa kullakin. ;) Meidänkin pitäisi löytää jostain luokkaa 13-15 vuotias tyttö pelaamaan meidän porukkaan. :P
jotenki tuntuu että siitä teidän pelaamisesta ei tulisi tuon taivaallistakaan :P
Impaleq
Viestit: 359
Liittynyt: Ti 30.03.2004 18:21
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Impaleq »

Mä oon ainaki luullu et käävät on aika vaikeita maalata ku ovat niin pieniä ja korvia myöten armoreissa
VD
Viestit: 788
Liittynyt: La 18.10.2003 22:10
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja VD »

Esgalsir kirjoitti:

jotenki tuntuu että siitä teidän pelaamisesta ei tulisi tuon taivaallistakaan :P
Mitä? Pitäähän sille nyt tasoitusta antaa... Eihän se muuten hypi ;)
Avatar
hc_andersen
Viestit: 492
Liittynyt: Ke 15.01.2003 22:39
Paikkakunta: helsinki

Viesti Kirjoittaja hc_andersen »

Jos tyttö tosiaan tahtoo sutiakin naavapartojaan, niin aloitapa ihan aluksi parista Slayer-blisteristä ja perusväripakkauksesta. Ei liian iso investointi. Nuo figut ovat riittävän helppoja maalata, ja jos tyllerö ihan pelatakin joskus aikoo niin ovat helppokäyttöinen ja tehokas yksikkökin kaiken lisäksi.
Avatar
Konrad von Richtmark
Viestit: 450
Liittynyt: To 15.04.2004 21:06
Paikkakunta: Vaasa

Viesti Kirjoittaja Konrad von Richtmark »

No, slayerit tuskin edustavat tyypillistä kääpiöta samassa määrin kun perussoturit.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Yleiset keskustelut”