"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Epäkuolleet rotat

Warhammer Fantasy Battles -pelin palsta, jossa on tarkoitus keskustella kaikista niistä aiheista, jotka eivät sovellu muihin otsikoihin. Kysymyksiinkin vastataan, mutta käytä kuitenkin ensin hakua.
Andromedus
Viestit: 1968
Liittynyt: Su 06.10.2002 19:57
Paikkakunta: Savonlinna, Itäisten arojen linnake

Epäkuolleet rotat

Viesti Kirjoittaja Andromedus »

Eli mitä olisitte mieltä epäkuolleesta skaven armeijasta? Vaikea saattais olla toteuttaa mutta hienoja varmaan olis. Tässä vähän minkälaisia yksiköitä siihen tulisi:

Ghoulit: Hulluja skaveneita jotka kantavat mukanaan luita ja lihanpalasia.
Necromancer: Warlock engineer jonka parhaat päivät ovat ohi/Grey seer
Grave Guard: Stormvermineitä, pimeillä väreillä ja kalmankalpeilla kasvoilla.
Black Knights: Miten ois kuolleet skavenit ratsastamassa jätti rotilla?
Dire Wolves: Dire rats, ostaa dire wulffeja ja leikkaa hännä pois ja tekee grees stuffista uuden.
Skeletons: Tarvitaan paljon kuolleen rotan päitä mitä skaven boksissa tulee. Käsivarsia lurkuilta mutta entä jalat? Pitkät kaavut niihin vai lyhennetäänkö?
On se kumma että sain potkut työstäni vaikken mitään tehnyt.
Andromedus
Viestit: 1968
Liittynyt: Su 06.10.2002 19:57
Paikkakunta: Savonlinna, Itäisten arojen linnake

Viesti Kirjoittaja Andromedus »

Ideaa....hei tyypit, yli 50 äijää lukenu tän mutta 0 kommenttia.
On se kumma että sain potkut työstäni vaikken mitään tehnyt.
Nithadran
Viestit: 125
Liittynyt: To 07.11.2002 11:36
Paikkakunta: Pieksämäki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Nithadran »

Kovasti on konverttaamista...
Meaning of war is not to die for your country. But make the other bastard die for his.
- Patton
The Man
Viestit: 122
Liittynyt: Ke 04.02.2004 17:27
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja The Man »

hauskalta kuulostaa :D
laitappas vaikka rat swarmeja tai jotain muuta rottamaista spirt hostiks
Lyhyestä virsi kaunis
Avatar
Grey
Viestit: 364
Liittynyt: La 03.01.2004 22:18
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Grey »

lähes mahdoton idea jopa sinulta Andromedus..... :)
MangaReaper
Viestit: 144
Liittynyt: Pe 19.09.2003 11:25
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja MangaReaper »

Muistelisin joskus WD;ssä nähneeni jonkin nimeltä muistamttoman kaveri slaveja joilla oli torso tehty lurkkein vastaavasta (hieman stuffia kai täytteeksi). Jos haluat tähän suuruudenhulluun ideaan lähteä, tuota ideaa voisi hyödyntää skele/zomppari rotissa.
Lisää salaisuuksi avatarien takaa:

VD: Animefani, kuvassa Vash Trigunista
Kuolo: Miyazakin ystävä, pienet pallopäät Mononoke himesta
FallenOne: Ei katso animea, silti avatarissa Totoro
Perzzza
Viestit: 1245
Liittynyt: To 22.08.2002 12:06
Paikkakunta: Hämeenkyrö
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Perzzza »

todella loistava idea, haluaisin nähdä tämän toteutettuna! konvaamista tosin on mutta ei kauheasti...

Mutta jos haluat tehdä niin mikäs siinä! Master Necroksi sopii varmaankin Grey Seer. Mutta sitten se fluffi... Että mitenkäs se ;)
niih.
Avatar
Kauppias
Viestit: 574
Liittynyt: To 17.07.2003 15:27
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Kauppias »

Mullapa on skaven skeletoni. Sen konvaamiseen meni pari tuntia eli siinä on aika urakka alkaa konffata tollasta armejaa.
Hedelmälepakoiden pitäisi kuolla sukupuuttoon...
Avatar
Humie
Viestit: 809
Liittynyt: To 24.04.2003 12:58

Viesti Kirjoittaja Humie »

Muistaakseni Regiment of Renown Cursed Companyllä (en oo 100% varma nimestä) on mukana myös skaven luuranko (siellä on haltia, örkki, skinkki, kääpiö, ihmis, etc. luurankoja). Saattais auttaa...
Andromedus
Viestit: 1968
Liittynyt: Su 06.10.2002 19:57
Paikkakunta: Savonlinna, Itäisten arojen linnake

Viesti Kirjoittaja Andromedus »

Niinhän sillä on, konvaaminen on hauskaa ja ehkä saatan toteuttaakin tämän(jos kyllästyn tavallisten skaveneiden keräilyyn). Laittakaa ideaa mitkä vois olla mitäkin, Black Knightit?
On se kumma että sain potkut työstäni vaikken mitään tehnyt.
Ropetus
Valvoja
Viestit: 2848
Liittynyt: To 10.04.2003 18:53
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Ropetus »

Hmmm, vaikuttaa aika hauskalta idealta. Itse tekisin näin:
Skeletons - kuolleita Clanratteja
Zombies - kuolleita Slaveja
Ghouls - kuolleita clan Eshin joukkoja/Plague Monkkeja
Dire Wolves - tuo Dire Rat idea on aika hyvä
Bat Swarm - Tähän on hankala kuvitella mitään
Grave Guard - juuri nämä Stormverminit olisivat loistavia
Black Knights - voisivatko Rat Ogret toimia?
Spirit Host - Rottalaumoja tai Plaguemonkkeja haamuiksi maalattuina
Fell Bats - Ei oikein löydy mitään, tai sitten Moulderin siivekkäitä mutanttirottia
Banshee - Weapon Team tai Warlock Engineer
Black Coach - Doom Wheel
Necromancerit - Grey Seereja
Vampyyrit - Eivät jotenkin sovi armeijaan, jos tekisit sellaisen Grey Seer + pari mättäjää-teeman charruihin. Eli toisin sanoen Master Necro ja pari Wight Lordia.
Wight Lord - Warlord/Chieftain
Wraith - Plague Priest tai Warlock

Armeijastahan voisi myös tehdä sellaisen Clan Moulder teemaisen. "Moulder Klaani, joka innostui mutatoimaan luomuksiaan hieman liikaa"
Andromedus
Viestit: 1968
Liittynyt: Su 06.10.2002 19:57
Paikkakunta: Savonlinna, Itäisten arojen linnake

Viesti Kirjoittaja Andromedus »

Niin, Black Knightit olisivat mielestäni kuolleita skaveneita jotka ratsastavat niillä dire rateilla(tai ihan undead giant rateilla). Vampyyrit kyllä sopisivat, olisivat jotain Eshinin klaanin terävähampaisia hulluja. Banshee vois olla kyllä joku weapon team, Warpfire thrower? Sen että jotkut eivät ota osumaa siitä(siis immune to psykologia)voisi perustella sillä että ne ei usko että kuolleet voivat vahingoittaa heitä. Zomibt ovat vastakuolleita skaveneita ja skelet ikinvanhoja kuolleita skaveneita.
Tuo Moulder idea on aika hyvä! Siivekkäät rotat olisivat aika kova sana. Mutta voishan laittaa fell battejen/battejen tilalle jättiläisrotta ja rottalauma. Ne olisivat vain kovia hyppimään...
On se kumma että sain potkut työstäni vaikken mitään tehnyt.
Avatar
Dolmot
Valvoja
Viestit: 3545
Liittynyt: Su 04.08.2002 23:10
Paikkakunta: HenkisESti tamperelAinen

Viesti Kirjoittaja Dolmot »

Tuota...lähteekö tämä ideointi vähän väärästä suunnasta? Jos aikoo tosiaan tehdä käänteiskuolleen rottalauman, eikö olisi luontevinta tutkia nimenomaan rottayksiköitä ja tuumata, mitä niistä tulee kuoltuaan? Jos rotta-armeijassa ei ole ratsuväkeä, pitääkö se tehdä väkisin kuolleeseen versioon? Undead-armeijan koko idea on siinä, että yksiköt jatkavat oman roolinsa suorittamista vielä haudan takaakin. Eivät ne enää opi uusia temppuja.

On tietysti kaksi erillistä lähestymistapaa. Ensimmäinen on tehdä mieluinen undead-armeija ja väsätä figut jostakin vaikka väkisin. Tällöin herää kysymys, miksi juuri rottia. Helpompia ja toimivampia teemoja olisi nimittäin pilvin pimein.

Toinen tapa on tehdä undead-armeija muutenkin kuin ulkonäön puolesta rottien hengessä. Silloin armeijaan voisi tulla lähinnä suuria jalkaväkilaatikoita. Pari bansheeta voi kuvata asetiimejä, sopivan tason (Strigoi?) vampyyri warlordia ja necromancerit insinöörejä. Ghoulit ja spirit host onnistuvat melko luontevasti. Ratsuväki voisi syntyä väkinäisesti rat ogrella ratsastavista packmastereista. Muille yksiköille on jo vaikeampi löytää luontevaa vastinetta. Ehkä olisi siis syytä rajoittaa reilusti yksikkövalikoimaa teemassa pysymisen vuoksi. Muuten kyseessä ei ole undead skaven vaan geneerinen undead, jolla sattuu vain jostain syystä olemaan rottafigut.

Sitten on vielä kätevä takaovi, jolla armeijaan voi tunkea melkein mitä vain. Tarvitaan vain necromancer, joka on sattunut muinaiselle taistelukentälle. Montusta sattuu silloin nousemaan rottaa ja ihmistä sekaisin. Armeijassa olisi silloin kaksi rotua ja kaksi erilaista väriskeemaa. Tämä voi miellyttää ajatuksena tai sitten ei.

Lepakko on muuten siivekäs hiiri.
Peikkojen äly on hitaanlainen ja ne epäilevät kovasti kaikkea mikä on niille uutta.
Andromedus
Viestit: 1968
Liittynyt: Su 06.10.2002 19:57
Paikkakunta: Savonlinna, Itäisten arojen linnake

Viesti Kirjoittaja Andromedus »

Niin, niinkuin noille kuolleille dwarffeille, ei ratsuväkeä. Entäs jos necro nostaa vaan esiin skaveneiden ruumiita jollain niksillä? Miksi juuri rottia? Rotat ovat lähellä sydäntäni(sitä pahaa), enkä usko että kukaan on toteuttanut tämmöistä. Muutenkin saattaisi olla aika apaja ja turhautumisen kohde konvertoijalle.
On se kumma että sain potkut työstäni vaikken mitään tehnyt.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Yleiset keskustelut”