"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Ad. hand weapon & taikamiekka

Warhammer FB -pelin säännöt ovat yleensä hieman tulkinnanvaraiset. Tällä palstalla keskustellaan eri sääntöjen toteutuksesta, tulkinnoista sekä mahdollisista ongelmatilanteista.
Avatar
Rune
Peliporukkavalvoja
Viestit: 6376
Liittynyt: Ma 06.01.2003 14:18
Paikkakunta: Joensuu

Ad. hand weapon & taikamiekka

Viesti Kirjoittaja Rune »

Elikkä, mieleeni tuli aika jännä idea jota en ole nähnyt käytettävän missään. Tahtoisin saada varmistuksen säännönolemassa ololle.

Elikkä otamme esimerkkinä empiren warrior preistin, joka saa valita hand weaponinsa kaveriksi joko Great weaponin (+4 pts) tai additional handweaponin (+4 pts). käsitykseni mukaan taikaaseen ostaminen korvaa alkuperäisen hand weaponin, mutta jos ostan ensin priestilleni additional handweaponin, jolloin hänellä on kaksi asetta, ja sitten vielä vaikka hammer of judgementin, korvaten ensimmäisen hand weaponin. Tällöin hänellä olisi kaksi atackia Hammer of Judgementilla ja yksi lisäatack tavan handweaponilla. Tämähän on mahdollista, eikös juu? Tällä tyylillähän voisi saada warrior priestistäkin oivallisen mättöheron (tosin aika hinnakkaan...) pienellä säädöllä. :) Armour of meteoric iron, sword (hammer) of might sekä additional hand weapon. 149 pistettä, mutta sitten se osaa olevinaan tehdäkin jotain. ;) Toisaalta en sitten tiedä miten kannttava tuo on.
#Ostium
http://cabal-ostium.blogspot.fi/

For a Pessimist, I'm pretty Optimistic
Ropetus
Valvoja
Viestit: 2848
Liittynyt: To 10.04.2003 18:53
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Ropetus »

Sorry, mutta ei toimi. Taika-aseen kanssa ei voi käyttää mitään muuta asetta, ei koskaan eikä milloinkaan.
Fárdir
Viestit: 71
Liittynyt: Ti 13.01.2004 20:14
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Fárdir »

säntökirja sanoo sivulla 152 näin:A character who has a magic close combat weapon cannot use other close combat weapons- he cannot have a magic sword in one hand and an ordinary sword in other for example
että ei olisi mahdollista.

Äh, en ehtinyt :)
Huuhkaja
Viestit: 411
Liittynyt: Ke 30.07.2003 18:13
Paikkakunta: Järvenpää
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Huuhkaja »

voi tuommoisenkin äijän tehrä...mutta se ei saa käyttää sitä toista hw:tään kun sen pitää käyttää sitä sen taikamiekkaa...mutta jos sille taika miekalle käy jonkinlainen vahinko (esim.vauls unmaking.) niin sit se voi alkaa käyttämään niitä 2 hand weaponiaan...
"Stay where you are... You're making me look amazingly brilliant."
Avatar
Guzlob
Viestit: 942
Liittynyt: Ma 07.10.2002 23:39
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Re: Ad. hand weapon & taikamiekka

Viesti Kirjoittaja Guzlob »

Rune kirjoitti:Tämähän on mahdollista, eikös juu? Tällä tyylillähän voisi saada warrior priestistäkin oivallisen mättöheron (tosin aika hinnakkaan...)
Kuten aiemmista vastauksista käy ilmi, warrior priestistä saa kelvottoman mutta silti aika hinnakkaan mättöheron. Jos haluat välttämättä ottaa väkivaltaisen pappisfigun, julista ettei se ole oikeasti kovin hurskas ja käytä peruskapteenin statteja ja sääntöjä. Säästät pisteitä ja mättöteho paranee pari magnitudia.

Jos joku keksii warrior priestille käyttöä muuten kuin hupimielessä, kertokaa minullekin. Kuusi priestifigua pölyttyy hyllyssä, koska hupipeleissäkin niiden yleinen huonous saa sydämen vuotamaan verta. Juu, tiedän kyllä että jälki on rumaa, jos ratsastava pappi liittyy pistoleroihin kaaosta vastaan taistellessa. Mieluummin otan papin hinnalla toiset viisi pistoleroa.
it is apparent the intent has been revealed
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Säännöt”