"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Gai'jinin ihmeellist siekailut-osa 1-

Onko kynä (tai näppäimistö) miekkaa mahtavampi? Tule ja todista, että näin on - muuten emme usko.
Huuhkaja
Viestit: 411
Liittynyt: Ke 30.07.2003 18:13
Paikkakunta: Järvenpää
Viesti:

Gai'jinin ihmeellist siekailut-osa 1-

Viesti Kirjoittaja Huuhkaja »

Gai'jin-Musta eldari-



Imperiumin joukkojen komissaari Ignatius Falkner katseli kukkulalta kuinka hänen joukkonsa kokoontuivat. Oikelalla puolellaan hän näki kymmenittäin sentinelejä, ja vasemmalla suuret määrät Imperiumin tankkeja. Hän katseli kuinka suuret määrät jalkamiehiä kokoontui suoraan hänen eteensä ja toivoi niiden riittävän tätä kauheaa vihollista vastaan.
Kun yö oli laskeutunut Gai'jin antoi äänettömän hyökkäys käskyn ryöstäjä aluksensa päältä. Hän painoi varjokenttänsä päälle ja otti tukevan otteen Rankaisijastaan sekä laittoi päähänsä kiduttaja kypäränsä.
Falkner yritti nähädä vihollisensa yössä mutta ei onnistunut siinä,oli aivan liian pimeää. Ainoa asia josta hän tiesi vihollisen lähestyvän oli se ääni joka tuli heidän ryöstäjiensä anti-gravitaatio moottoreista. Hän tarkisti vielä viimeisen kerran voimahanskansa toimivuuden ja huusi "Tuli vapaa!".
Kun Imperiumin joukkojen aseet alkoivat tulittaa Eldareita, Eldarit antoivat takaisin samalla mitalla. Sitten Falkner kuuli jostain yläpuoleltaan jonkinlaista huutoa, ja tajusi että sen aiheuttavat Eldareiden Hellioneiksi kutsutut joukot. Ne syöksyivät alas ja hyökkäsivät aivan sekaisin Falknerin joukkojen kimppuun koko ajan, vain perääntyäkseen takaisin taivaalle.
Gai'jin tajusi että Imperiumin tankit olivat suurin uhka hänelle, ja hänen heikoille ryöstäjä aluksilleen. Joten hän määräsi joka ainoan tumman peitsensä ampumaan niitä.
Aina kun Tumma peitsi osui tankkiin se tuhoutui tai jäi paikoilleen ase tuhoutuneena.
Sitten Gai'jin ja hänen Incubinsa pääsivät tarpeeksi lähelle vihollista ja he hyökkäsivät heti imperiumin joukkojen kimppuun, kuudenkymmenen hulluudesta karjuvan Wych-Gladiaattorin kanssa. Kun Gai'jin pääsi kiini vihollisen joukkoihin oli Gladiaattoreita jäljellä enään 15 kappaletta mutta ne eivät tuntuneet huomaavan sitää vaan rynäsivät päin vihollisen linjaa niin nopeasti kuin pystyivät. Gai'jin oli niitä hitaampi koska Incubit eivät, painavien haarniskojensa takia, pystynet liikkumaan kovinkaan nopeasti. Mutta kun hän onnistui pääsemään lyönti etäisyydelle vihollisestaan hän teurasti niitä kuin karjaa.
Komissaari Falkner näki kuinka hänen miehensä kaatuivat, mutta eniten niitä kaatui keskellä hänen joukkojaan. Silloin hän näki voima-aseen terän välähtävän siellä ja tajusi että Eldarien johtajan oli oltava siellä joten hän komensi Sentinelit ampumaan sinne. Juuri kun hän oli kerennyt antamaan sentineleilleen käskyn ampua hän kuuli ihmeellisen äänen. Ja juuri kun hän tajusi että se oli Eldareiden lento-pyörä hän tunsi seläsään kylmän terän ja kaatui kuolleena maahan.
Sentinel yksikön johtaja, Johan Sils, näki kuinka Falkner kaatui ja päätti kostaa hänen puolestaan. Hän käänsi laskanuunansa osoittamaan keskelle taistelua ja alkoi ampua. Koko yksikkö seurasi johtajansa esimerkkiä.
Silloin Johan näki silmäkulmastaan kuinka jotain laskeutui hänen sivulleen, ja viimeinen asia jonka hän näki oli kuinka ammus tummaa ainetta lensi häntä päin.
keskellä kenttää taistelu raivosi, Gai'jin ja hänen incubinsa kaatoivat keisarin joukkoja kuin heinää. Ja Wyche kulttiin kuuluvat Gladiaattorit, hellionit sekä lento-pyörät juoksivat tai lensivät ympäri taistelua kaataen vihollisia. Ja taukoamaton Mustien-Eldareiden tulitus tiputti miehiä hirvittävin määrin.
Kun taistelua oli jatkunut noin kaksi tuntia viimeisetkin viholliset oli saatu hengiltä tai vangeiksi, jotka oli kuljetettu Commoraghiin madonreiän kautta kidutettaviksi.
Gai'jin istui ryöstäjässään, joka oli saanut pahoja vauriota, odottaen kun sitä korjattiin, että hän voisi päästä takaisin Commoraghiin katsomaan mahtavia Gladiaattori taisteluita.


______________________________________________

joo tuollainen tuli tossa väsättyä....ja älkööt IG pelaajat suuttuko minulle jos tein jonkinlaisen virheen tuossa tarinassa....meinaan siis fluffillisen virheen....kun ei ole tuota fluffia tullut oikein luettua....
"Stay where you are... You're making me look amazingly brilliant."
C'tan
Viestit: 103
Liittynyt: Pe 09.05.2003 19:53
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja C'tan »

Kiva alku. Yhdyssanat korjaat ja vähän pidennät tekstiä + korjaat kirjoitusvihreet, niin hyvä tulee.
Only through permanence can we truly triumph, only through the Machine can we find victory
Aco
Viestit: 2211
Liittynyt: La 13.03.2004 20:24
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Aco »

pilkkuja oli liika ja tarina oli ehkä vähän liian sekava.. Ihan kohtalainen stoorinpätkä 40 tonnisiksi :) Vähän tarinan pituutta vois parantaa..
lojuu kuin kotka, ampuu kuin eläintarha
Avatar
Rune
Peliporukkavalvoja
Viestit: 6376
Liittynyt: Ma 06.01.2003 14:18
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Rune »

Pilkkuja liikaa? Ei ollenkaan, aivan oikeissa paikoissa oli, eikä se nyt niin sekavakaan ollut. Aika jännä. Mutta yhdyssanavirheitä ainakin oli aika paljon, niitä kannattaa katsoa vielä läpi. Tämä meni taistelutarinana, mutta pidemmän päälle pidemmät ja juonellisemmat tarinat ovat viihdyttävämpää luettavaa. Testaa ensikerralla kirjoittaa vähän pidempi, joka ei koostuisi pelkästä mätöstä. Jep? ;)
#Ostium
http://cabal-ostium.blogspot.fi/

For a Pessimist, I'm pretty Optimistic
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Tarinat ja novellit”