It has begun, Kertokaa Primarcheista

Jos et tiedä, mitä C'tanit ovat tai kuka on Cypher ja ketkä olivat Primarkit, tieto löytyy tältä palstalta.
Aacheron
Viestit: 1261
Liittynyt: Ti 09.07.2002 18:24
Paikkakunta: Liljendal (kohta Turku)
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Aacheron »

Sitä minä vähän arvelinkin...

Muuten, shameless plug: kuunnelkaa Tristaniaa! Etsikää se Opus Relique. Sen Goottisemmaksi ja synkemmäksi ei biisiä helpolla saa... :twisted:
and her hallway
moves
like the ocean
moves
Da Crux

Viesti Kirjoittaja Da Crux »

Ezrael kirjoitti:Eli yhteenvetona kuolleita ovat vain Horus, Sanguinius, Night Haunter (?) ja Emperor (siis jos ukko ei kommunikoi, niin ei sitä voi eläväksi laskea). :)
roboute guillimanin (UM) tappo fulgrim. guilliman on macraggessa stasis fieldissä.
Aacheron
Viestit: 1261
Liittynyt: Ti 09.07.2002 18:24
Paikkakunta: Liljendal (kohta Turku)
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Aacheron »

Ööh... Guilliman ei ole teknisesti kuollut... muttei ole Emperorkaan... :roll: Go figure!
and her hallway
moves
like the ocean
moves
Da Crux

Viesti Kirjoittaja Da Crux »

hmm, mitä tarkotat ettei oo teknisesti kuollut?
NiTessine
Viestit: 79
Liittynyt: Ke 22.05.2002 21:30
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja NiTessine »

Meinaa sitä, että Guilliman ei ollut vielä ihan kylmä kun ne sen sinne staasiin laittoivat.
Games are very educational. Scrabble teaches vocabulary, Monopoly teaches cash-flow management, and D&D teaches to loot the bodies.
-Steve Jackson
Aacheron
Viestit: 1261
Liittynyt: Ti 09.07.2002 18:24
Paikkakunta: Liljendal (kohta Turku)
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Aacheron »

Niin. Guillimanilla on tappaa haava (jos muistan oikein, Fulgrim leikkasi Guillimanin kurkun auki jollain Chaos-aseella), muttei ole vielä kuollut. Hänen ruuminsa elää vielä, vaikkakin on stasiksessa.
and her hallway
moves
like the ocean
moves
PK88
Viestit: 33
Liittynyt: La 25.05.2002 19:38
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja PK88 »

muistaakseni guillman kuoli "lahes" kokonaan ja siitä löytyi vain käsi jota ne pitää "elossa"
Da Crux

Viesti Kirjoittaja Da Crux »

PK88 kirjoitti:muistaakseni guillman kuoli "lahes" kokonaan ja siitä löytyi vain käsi jota ne pitää "elossa"
rogal dornin käsi löytyi, ei robouten.
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja The Captain »

Imperiumin historiassa sanotaan, että KAIKKI primarchit kuolivat ennemmin tai myöhemmin. Poikkeuksia ovat tietysti Kaaoksen muka-elävinä pitämät demoni-primarchit ja pari hassua lojalistia, jotka on jemmattu jonnekin kylmiöön (Lion'El Jonson, Guilliman(?)) tai muuten kadonneet (Russ). Koska Primarchit eivät kuitenkaan ole kuolemattomia, nämä kadonneetkin ovat jo aikaa sitten potkaisseet tyhjää (niillä on ollut 10 000 vuotta aikaa), jos ei niitäkin ole pakastettu, ja ne pakasteetkaan eivät ole oikeastaan eläviä.

Emperor on tietysti luku sinänsä, siitähän ei elä oikeastaan muuta kuin sen "sielu" eli warp-olemus. Horus kyllä teki aika selvää jälkeä.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Cultisti
Viestit: 27
Liittynyt: Su 26.05.2002 16:07
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Cultisti »

Ainakin kirjassa Nighbringer, Guiliman istuu valtaistuimentapaisella, on staasikentässä, ja sillä on kaulassa myrkytetty haava, mut se oli elossa ku se sinne pistettiin....jotkut väittää haavan paranevan pikkuhiljaa, mut staasikentässähän aika on pysähtyny...
Ja Abaddonhan ei oo Horus-klooni, vaan Horuksen aikoihin se komensi lunar wolves/sons of horus Chapterin !st Companya

-J-
Pain is an illusion of the senses despair an illusion of the mind
-Assassin Proverb-
The Black Swordsman
Viestit: 55
Liittynyt: Ke 18.09.2002 14:32

Viesti Kirjoittaja The Black Swordsman »

Primarchit ovat tavallaan puolijumalia (veikkaan että joku haluaa vielä viilata tosta puolijumala sanasta pilkkua mutta IMHO primarchit ovat/olivat puolijumalia).

Ei Lion El Johnsonkaan voi olla kuollut koska Dark Angeleiden joku ihmeen salaseura vartioi sitä, ja jos se kuolis niin he tietäisivät sen.

Jos Primarchi lupaa jotain niin sehän lupauksensa pitää, Russ sanoi palaavansa silloin wolftimen aikaan (aka. viimeinen taistelu).

Bjorn The Fell Handed joka on nykyään dreadnoughtissa eli Russin aikana (oli osa Russin wolf guardia) ja odottaa Russin paluuta vieläkin ja hyvin henki pihisee :wink:

En oikein jaksa uskoa että Primarchin elinaika on lyhyempi kuin dreadnoughting.
joten kyllä Primarchit on erittäin pitkäikäisiä.
VJ
Viestit: 1401
Liittynyt: Ma 08.07.2002 22:38
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja VJ »

Claw kirjoitti: Ja Abaddonhan ei oo Horus-klooni, vaan Horuksen aikoihin se komensi lunar wolves/sons of horus Chapterin !st Companya
-J-
Ei tuo ainakaan mun mielestä poissulje kloonauksen mahdollisuutta.
And they wonder how he dealt with stress so well..
s2pid
Peliporukkavalvoja
Viestit: 793
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:56
Paikkakunta: Tampere
Viesti:

Viesti Kirjoittaja s2pid »

No onko tietoa, että koska Abaddon olis alkanut Horusta palvelemaan.. se vois auttaa ehkä asiassa..
"meillä ei ole mitään niin suurta sosiaalista ongelmaa, ettei sitä ratkaistaisi parilla tuhannella sotilaalla"
The Holy One
Viestit: 11
Liittynyt: Pe 02.08.2002 00:04

Viesti Kirjoittaja The Holy One »

Aacheron kirjoitti:Niin. Guillimanilla on tappaa haava (jos muistan oikein, Fulgrim leikkasi Guillimanin kurkun auki jollain Chaos-aseella), muttei ole vielä kuollut. Hänen ruuminsa elää vielä, vaikkakin on stasiksessa.
Mikäli nyt oikein muistan niin jossain tarinassa kerrotaan että Roboute Guilliman on pahasti haavoittunut niskaan, Fulgrimin miekan takia.
Mutta hän on stasiksessa ja hänen haavansa paranevat hiljalleen, tätä väitettä todistaa miljoonat kävijat jotka käyvät Macraggella katsomassa rakasta primarchia.
Näin 1+1 laskettuna voisin veikata että jossain hamassa tulevaisuudessa Roboute tulee ja pistää galaksin järjestykseen. 8)
The ends always justify the means.
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja The Captain »

The Black Swordsman kirjoitti:Bjorn The Fell Handed joka on nykyään dreadnoughtissa eli Russin aikana (oli osa Russin wolf guardia) ja odottaa Russin paluuta vieläkin ja hyvin henki pihisee :wink:

En oikein jaksa uskoa että Primarchin elinaika on lyhyempi kuin dreadnoughting.
joten kyllä Primarchit on erittäin pitkäikäisiä.
Kyllä, mutta ainakin 2. laitoksen fluffissa sanottiin nimenomaan, että vaikka Primarchit olivat pitkäikäisiä, he eivät olleet kuolemattomia, ja niinpä kaikki, jotka eivät ole pakasteita, ovat paremmassa paikassa.

Dreadnoughtit eivät ole tarkkaan ottaen eläviä. Nehän ovat vain isoja life support -koneita, joiden sisällä mätänee entinen marine. Jos muuten luet Björnin taustaa, huomaat myös, että sekin pidetään enimmän aikaa staasissa. Siksi se on vielä pystyssä toisin kuin Primarchit.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
The Black Swordsman
Viestit: 55
Liittynyt: Ke 18.09.2002 14:32

Viesti Kirjoittaja The Black Swordsman »

Staasissahan se on.. totta puhut

mutta mitenkäs määrittelet sen primarchin eliniän kun et itse niitä ole luonut? et voi esittää mitään muita kuin arvauksia ja omia oletuksiasi

Joskus kauan aikaa sitten Space Marineita pistettiin eläkkeelle 60vuotiaina, tämä on sitä vanhaa fluffia joka oli joskus silloin kauan aikaa sitten voimassa, wh40k universumi kehittyy ajan mukana ja vanhaa fluffia korvataan.
uudemmalla fluffilla on vain merkitystä, tottakai ei kaikkia ole muokattu ja nämä ei muokatut asiat yleensä säilyvätkin koskemattomina
ovat tavallaan "voimassa" vieläkin

itse en voi uskoa että he kuolisivat vanhuuten yms, se veisi niin paljon jännitystä pois koko wh40ksta, sitäpaitsi
wh40k ja realismi on huono sekoitus itse pidän enemmän tästä "mystisestä" tyylistä.

En usko että Dark Angeleiden salaseura näkisi niin paljon vaivaa jonkin ruumiin piilottamisessa ellei se olisi elossa, sitäpaitsi DA fluffissakin sanotaan että Lion El'Johnson "nukkuu" mutta mistään staasista ei ole ikinä puhuttu, Russikin antoi lupauksensa että tulisi takaisin, ehkä Russkin käyttää jonkinlaista pakaste menetelmää warpissa että pystyisi pitämään itsensä "nuorena" kyllä Primarcheilla jokin temppu varmaan on millä he pystyvät uhmaamaan ajankulua.

Itse en ainakaan tiedä yhtään Space Marinea joka olisi kuollut vanhuuteen, tottakai jos ollaan realistisia niin ei niittenkään super keho ikuisesti elä mutta kun minä en satu pitämään niuho realismista.
Avatar
Cacodemoni
Viestit: 1105
Liittynyt: To 23.05.2002 15:48
Paikkakunta: Hyvinkää

Viesti Kirjoittaja Cacodemoni »

Sanoisin että noi 2. edition Primarch-fluffit oli aikamoinen karhunpalvelus 40k-maailmalle. Se et ihmisillä on jotain supersankareita venaamassa vie pois sitä fiilistä "ihmiskunnan synkästä tulevaisuudesta".
s2pid
Peliporukkavalvoja
Viestit: 793
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:56
Paikkakunta: Tampere
Viesti:

Viesti Kirjoittaja s2pid »

no mutta jos noita sankareita ei ole tuhansiin vuosiin näkynyt, niin eipä sekään pahemmin lohduta... Toinen on se, että varmuutta näiden paluusta ei juurikaan ole kamalasti ja entäs jos supersankarit eivät olleetkaa niin supersankareitä ja kuolevat alle 100 taistelun, jolloin ihmiskunnan synkkä tulevaisuus on taas turvattu.
"meillä ei ole mitään niin suurta sosiaalista ongelmaa, ettei sitä ratkaistaisi parilla tuhannella sotilaalla"
The Black Swordsman
Viestit: 55
Liittynyt: Ke 18.09.2002 14:32

Viesti Kirjoittaja The Black Swordsman »

Primarchit ovat tärkeä osa fluffia, ei niitä voi mennä haukkumaan tosta vain joksikin super sankareiksi.
Sitäpaitsi suurin osa näistä super sankareista kuoli (osa traagisesti) joka lisää sitä jännitystä.

En käsitä miten primarchit tuhoaa sen ihmiskunnan synkkä tulevaisuus fiiliksen? mun mielestä se antaa kivan pienen toivon ihmiskunnalle kaiken sen kaaoksen keskellä, sitäpaitsi kukaan ei tiedä minne kaikki kadonneet primarchit menivät.
Olen kuullut aika erikoisia teorioita mitä heille on tapahtunut

Kyllä on outo asenne täällä primarcheja kohtaan en voi kuin ihmetellä :?
Ari
Viestit: 1396
Liittynyt: Ke 22.05.2002 17:54

Viesti Kirjoittaja Ari »

Itse ainakin pidän siitä Primarchit palaavat vielä jutusta, kuten TBS sanoi se antaa toivoa paremmasta huomisesta (runollista, eikö?).

Mitä Primarchien elinikään, niin onhan esimerkiksi Abaddon jorannut jo 10000 vuotta Black Legionin päällikkönä, eikä tahti näytä hidastuvan ollenkaan, ja Abaddon ei ole edes primarch! Tällä tavalla katsottuna ei näytä ihmeelliseltä jos jostain kolosta se Russikin tunkisi esiin, vähän ehkä harmaantuneena mutta silti kunnossa jyräämään pettureita maanrakoon! :lol:
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Historia”