"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Taktiikoita welffeille

Jos sinua askarruttaa, kuinka pärjätä ystäväsi voittamattomalle porukalle, täältä voit saada vinkkejä armeijasi kokoonpanoon sekä vastalääkkeitä erilaisten vihollisyksiköiden kohtaamiseen.
Wolfcastle
Viestit: 52
Liittynyt: Ti 20.01.2004 17:24
Paikkakunta: Joensuu

Taktiikoita welffeille

Viesti Kirjoittaja Wolfcastle »

Voisitteko kertoo jotain hyviä taktiikoita welffeille?
Avatar
I.C. Wiener
Viestit: 1344
Liittynyt: La 29.03.2003 22:37
Viesti:

Viesti Kirjoittaja I.C. Wiener »

Armeijan koostumus olisi ihan kätevä tietää ja vihollisten armeijat.
The wheels of his mustang exploding on the highway like a slug from a .45
True death: 400 horsepower of maximum performance piercing the night
Wolfcastle
Viestit: 52
Liittynyt: Ti 20.01.2004 17:24
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Wolfcastle »

Armeijan koostumus
characters
glade guardian ja ehkä jokunen maagi

core

42 archers
12 glade guard
5 glade rideria

special

7scouts
8dryads
6 wardancers
sotahaukkoja tai kotka

rare

6 waywatchers
lisäksi vielä ehkä treeman

Vastustajina toimivat Empire ja VC.
Viimeksi muokannut Wolfcastle, Ke 14.04.2004 16:14. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
scumbag
Viestit: 82
Liittynyt: To 28.08.2003 11:05
Paikkakunta: Imatra
Viesti:

Viesti Kirjoittaja scumbag »

taktiikkana toimii aika hyvin archer ammuskelu, eli noin 6-9 tyypin archer yksikköjä ampumaan keskitettyä tulta lähestyviä vihulaisia kohti, ja dryadeilla ja wardancereilla lähestyviä tyyppejä flankkiin. Treeman ja wardancerit on erityisen pelottava yhdistelmä jolla on tapettu lohareita ja kaikkea siitä pienempää.. ;) Skirmishaajilla on helppo maneveerata itselleen edulliset asemat rank-and file yksiköihin nähden.

Tuo 12 glade guardia on turha ottaa.. liian pieni toimiakseen.

Scoutit ja waywatcherit on hyvä deployata mahdollisimman ikäviin paikkoihin, ampumaan esim. maageja ja sotakoneiden miehistöjä, sekä tarvittaessa avustamaan keskityksissä.. Tärkein juttu on muistaa ampua kaikilla mahdollisilla loitsuilla ja hodalla ja archereilla aina YHTÄ YKSIKKÖÄ KERRALLAAN; niin ne lähtee yllättävän helposti karkuun (except VC, of course)

Wood elffit on enemmän puolustamaan sopiva juuri hyvien jouskarityyppien takia, ja ovelilla liikkeilla ja maaston hyväksikäytöllä saat narrattua viholliset minne haluat, ja hyökätä niiden kimppuun monella yksiköllä monesta suunnasta.

Maagit on aika toimivia .. suosittelen kokeilemaan.
- Se ei oo kuollut mi voi iäti maata -
Tohtori-SyFilis
Viestit: 1027
Liittynyt: Ke 26.03.2003 19:43
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Tohtori-SyFilis »

Itse en perustaisi noin paljosta ampumisesta, ei se s3 bow niin paljoa vahinkoa tee.
Itse ottaisin 2 ryhmää Dryadeja ja 2 ryhmää Wardancereita feat. 2 Treemania. Nuo kulkemaan osastoissa joihin kuuluu 1 kutakin, niin pitäisi vihollisen huutaa halleluujaa kun olet iholla.

Archereita en ottaisi 15 enempää sillä ne ovat kalliita ja eivät erityisen hyviä. Scoutit, Waywatcherit ja Glade Guardin jättäisin suosiolla kotiin. Charruiksi olisi lortto Dragonilla ja 2 rullakuskia tai sitten 4 maagia Lifen kanssa.
The small boys have come to see me hang
AssMuster
Viestit: 415
Liittynyt: Ti 05.11.2002 16:23

Viesti Kirjoittaja AssMuster »

Se on varma, että ampumalla et wood elveseillä pelejä voita. Kuten tohtori jo sanoi nuoli on kuitenkin vain S3. Archereilla kyllä karsii vastustajan fast cavalryn ja lentäjät varsin tehokkaasti. Itselläni on 4x5 archeria toiminut riittävän hyvin.

Speciaaleja en tunkisi täyteen klosistelu yksiköitä, sillä tilaa on riitettävä aivan mahtaville kotkille. Omassa listassani on kaksi poppoota dryadeja yksi poppoo tanssijoita ja kaksi kotkaa.

Rarena toimii kaksi treemania. Myöskin way watchereita olen käyttänyt varsin hyvällä menestyksellä.
Kuninkaalla on keppihevonen.
scumbag
Viestit: 82
Liittynyt: To 28.08.2003 11:05
Paikkakunta: Imatra
Viesti:

Viesti Kirjoittaja scumbag »

Ampumalla nimenomaan.. ei kaikilla ole T 5. Pitkä kantama ilman miinuksia ja short rangessa -1 Armour save tekee tuhoa vaikkeivat kaikki sitä ehkä tajuakaan.
- Se ei oo kuollut mi voi iäti maata -
Wolfcastle
Viestit: 52
Liittynyt: Ti 20.01.2004 17:24
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Wolfcastle »

Vielä samaan aiheeseen, mitä varusteita ootte pitäny noilla charactereilla?
vlad von karju
Viestit: 2
Liittynyt: To 15.04.2004 07:53

Viesti Kirjoittaja vlad von karju »

Vaihda nuo way watcherit treemaniin.
VD
Viestit: 788
Liittynyt: La 18.10.2003 22:10
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja VD »

vlad von karju kirjoitti:Vaihda nuo way watcherit treemaniin.
Ei ei! Ei älä, siis nuo waywatherit toimivat täydellisesti. Ainakaan älä poista niitä, voit kyllä lisätä puumiehen. Mutta ww:t on semmosia koneita että huh huh :D
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Taktiikat”