"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Mastercrafted pistol

Warhammer 40.000 -pelin säännöt ovat yleensä enemmän tai vähemmän tulkinnanvaraiset. Tällä palstalla keskustellaan eri sääntöjen toteutuksesta, tulkinnoista sekä mahdollisista ongelmatilanteista.
Avatar
Markkola
Viestit: 800
Liittynyt: Ti 11.11.2003 17:30
Paikkakunta: Tampere

Mastercrafted pistol

Viesti Kirjoittaja Markkola »

Mastecrafttattu asehan antaa re-rollata yhden to hitin per vuoro. Mutta jos henkilöllä on MC bolt pistol saako hän re-rollata to hitin close combatissa, vaikka pistooli on vain antamassa lisähyökkäyksen. Jos saa voiko vain sen lisähyökkäyksen re-rollata vai minkä tahansa to hitin.
USA upotti Estonian, aiheutti Kekkosen kaljun, järjesti jäävuoren Titanicin eteen, tappoi dinosaurukset ja aiheutti myös alkuräjähdyksen.
Brightstar
Viestit: 1246
Liittynyt: Su 15.12.2002 16:21
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja Brightstar »

Tämä lukee FAQ:ssa: Mastercrafted pistol ei anna re-roll mahdollisuutta klosiksessa.
Avatar
Garoth
Valvoja
Viestit: 3965
Liittynyt: Ke 17.07.2002 02:59
Paikkakunta: Kuopio

Re: Mastercrafted pistol

Viesti Kirjoittaja Garoth »

Pieni Pimeä Mies kirjoitti: Jos saa voiko vain sen lisähyökkäyksen re-rollata vai minkä tahansa to hitin.
Pisteeolilla ei siis saa re-rollia lähiksessä, se on selvä... Mutta jos hetken kuvitellaan, että saisi, niin mitä tarkoitit tällä pätkällä. Se pistoolin tuoma lähishyökkäys on ihan samanlainen kuin muutkin hahmon tekemät hyökkäykset. Eli jos hahmolla on vaikka A2, power weapon ja pistooli, se saa tehdä kolme power weapon -hyökkäystä vuorossa. Jos se jostain saisi re-rollin, se on se ja sama re-rolliiko yhden perushyökkäyksistä, vain kahdesta lähisaseesta tulevan hyökkäysken, kun ne eivät eroa mitenkään.
Phil Kelly says "No!"
Avatar
Samsson
Valvoja
Viestit: 3359
Liittynyt: To 30.05.2002 14:32
Paikkakunta: Kauniainen

Viesti Kirjoittaja Samsson »

Kysymyspalstasta löydetty Haku-ominaisuudella:
http://forums.sotavasara.net/viewtopic.php?t=4058
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Säännöt”