"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Nmm-kirves

Isot pojat esittelevät pieniä miehiään.
Avatar
Hukka
Viestit: 613
Liittynyt: To 19.09.2002 14:30
Paikkakunta: Rovaniemi

Nmm-kirves

Viesti Kirjoittaja Hukka »

Tässä olisi nyt oikea ensimmäinen nmm ja skyearth-kokeiluni. Aikaa meni noin vartti. Tuo horisontin kohta, tuossa keskellä ei ole oikeasti noin tumma, koska skanneri vääristää taasen. :(

Kuvat on taas Terminatorin kotisivuilla, linkitys tänne oikuttelee. Mutta meneehän se näinkin.

http://www.freewebs.com/galleriesofmine/nmm.htm

Risut ja ruusut, kiitos!
Viimeksi muokannut Hukka, Ke 28.04.2004 20:24. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Ensinäkin haltiat ovat päättöminä parempia ja toiseksi ei siitä hamekansasta kumminkaan ota selvää, kuka on nainen ja kuka ei.
-Teräratas
Avatar
Drgon
Viestit: 205
Liittynyt: Su 25.08.2002 13:03
Paikkakunta: Hyvinkää

Viesti Kirjoittaja Drgon »

No kullalta se näytti joten väittäisin NMM kokeiluasi onnistuneeksi..
"The sinews of war(hammer) are infinite money"
Nasse R
Viestit: 250
Liittynyt: La 07.02.2004 07:59
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Nasse R »

NO eikös se ollut ihan kultamaalia?! Hehhe! hienohan ja onnistunut!
Lyhyesti ja ytimekkäästi: WAAAGH!
Avatar
skarsnak
Peliporukkavalvoja
Viestit: 691
Liittynyt: Ma 04.11.2002 11:00
Paikkakunta: Lammi

Viesti Kirjoittaja skarsnak »

Hieman vaikea sanoa, koska ei näe koko figun yleisilmettä. Periaate on oikein, mutta kannattaa harkita tarvitaanko juuri tuohon paikkaan horisonttirjaa, tässä tapauksessa tarkoittaa käytännössä että kirveen pitäisi olla suoraan horisonttia vastaan katsojan silmien tasolla, epäilen. Alaosassa ruskeasta kellertävään voisi olla hieman pehmeämpi värinmuutos, ja keltaiset ehkä vähemmän keltaisia. Kannattaa treenailla kokonaisella figulla, että saa kokonaiskuvan miten valon heijastuksia tulisi maalailla, yksittäinen palanen figua vaikuttaa hieman absurdilta.
Amerikassa köyhyys on värillistä --Ray Loriga
Avatar
Hukka
Viestit: 613
Liittynyt: To 19.09.2002 14:30
Paikkakunta: Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja Hukka »

Skarsnak the Mass kirjoitti:Alaosassa ruskeasta kellertävään voisi olla hieman pehmeämpi värinmuutos, ja keltaiset ehkä vähemmän keltaisia.
Kyllä. Skanneri vain heitti juuri siihen kohtaan ilkeän varjon, enkä saanut sitä photoshopilla oikeamman näköiseksi. (taustaääni: seliseli...)

Mitä tarkoitat keltaisella, joka on vähemmän keltainen? Selitätkö hieman tarkemmin tuon niin pääsen kokeilemaan! :)

Kiitos neuvoista. Kokonainen ukkokin tulee tässä, mutta taidot eivät vielä tahdo riittää.

edit: Taino onhan mulla noin sata jätkää maalattuna kokonaan, mutta ymmärtänette mitä tarkoitan.
Ensinäkin haltiat ovat päättöminä parempia ja toiseksi ei siitä hamekansasta kumminkaan ota selvää, kuka on nainen ja kuka ei.
-Teräratas
Avatar
Nólimon
Peliporukkavalvoja
Viestit: 438
Liittynyt: Ma 29.12.2003 22:24
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Nólimon »

Juuh ihan kiva... en vain ymmärrä miksi tehdä tuommosia mutta näyttäpi se joka tapauksessa kivalta. En ite tuohon pystyisi. Kyllä sieh Hukka ossaat. :D
Viimeksi muokannut Nólimon, Ti 27.04.2004 22:21. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Sopor Aeternus
Avatar
skarsnak
Peliporukkavalvoja
Viestit: 691
Liittynyt: Ma 04.11.2002 11:00
Paikkakunta: Lammi

Viesti Kirjoittaja skarsnak »

Noh tuota. Vähemmän keltainen tarkoittaa keskivaiheilla ehkä hitusen rukseampaa, ja vaaleassa päässä palettia hieman nykyistä keltaista vaaleampaan off-whiteen (rotting flesh? bleachedB? ivory vallejolta?). Vaikea selittää, helppo ymmärtää :) Usein tulee kulta maalattua hiukan liikaa keltaiseen sävytettynä. Kyllä se siitä, jos seurasit aikoinaan (useasti mainostamiani) Conscriptejäni, voit huomata miten jo kahden ukon välillä voi tapahtua huomattava parannus, kun jutun jujun hoksaa. Tuo kirves on kyllä erinomaista työtä, koko ukon kimppuun vaan.
Amerikassa köyhyys on värillistä --Ray Loriga
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Galleria”