"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Lissuille vinkkejä/taktiikoita

Jos sinua askarruttaa, kuinka pärjätä ystäväsi voittamattomalle porukalle, täältä voit saada vinkkejä armeijasi kokoonpanoon sekä vastalääkkeitä erilaisten vihollisyksiköiden kohtaamiseen.
Friikki^
Viestit: 118
Liittynyt: Ke 31.03.2004 16:10
Paikkakunta: Vantaa

Lissuille vinkkejä/taktiikoita

Viesti Kirjoittaja Friikki^ »

Joo tuota mulla olisi nämä seuraavat figut:

1 scar veteran (<--- mitä itemeitä kannattaa ostaa tolle ? )
1 slann-mage ( onko slanni hyvä tavallisesti vai kannattaako ottaa sille jotain itemeitä ? )
1 salamander ( 3 skink handles )
3 kroxigors
2 terradon riders
2 skink priest
35 skinks
64 saurus

Pelataan kavereiden kanssa jotain 700-2000 pelejä.
Vastassa olisi wood elf, Dwarf ja Vampire Counts.


Kannattaako ostaa mitää ukkoja kenties lisää?
Viimeksi muokannut Friikki^, Ma 03.05.2004 20:48. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Janne Forsell
Viestit: 291
Liittynyt: To 24.07.2003 15:09
Paikkakunta: Tampereen Hervanta
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Janne Forsell »

Lyhyt ja ytimekäs vastaus; terradoneille ja salamandereille kummillekin vaikka se 2 kaveria, ja lisää skinkkejä.

Slannille tietenkin itemeitä, ei kai sitä lordin 100 pisteen itemi mahdollisuutta jätetä käyttämättä. Katso sopivia vaihtoehtoja Plaqueista, kivoja wardeja jos jonkinlaiseen tilanteeseen.

Scarveteran taas tykkää great weaponista ja venom of firefly fogista, pyhitetyiksi kuoriutumiseriksi (sacred spawningin kenttäsuomennos) Sotek ja Tepok

Ei tässä sitten oikeen muuta, ehkä saurus ratsuväkeä.
Avatar
Baurus
Viestit: 450
Liittynyt: Su 13.07.2003 15:27
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Baurus »

Noi on hyviä mitä Forsseli sano, mutta Slannin kaveriks vois ehkä ottaa temple guardia ja tehdä slannista 2nd generation. Ja tosiaan joillekin sauruksille vois ottaa jotain spawningeja.
megszentségtelenithetetlenségeskedéseitekért
- tekojenne vuoksi, joita ei voi halventaa
Scar Veteran

Viesti Kirjoittaja Scar Veteran »

Ei missään nimessä noin pienissä matseissa 2nd generationia. Ja jos siihen ottaa viellä temple guardei niin se maksaa liikaa.
dorfeus
Viestit: 43
Liittynyt: Ti 06.08.2002 19:26

Viesti Kirjoittaja dorfeus »

Näytää siltä, että 2nd generaation slann on miltei pakko ottaa, jos haluat pelata 2000 pisteen pelejä.
Slanniin voi sinällään pumpata niin paljon pisteitä kuin kehtaa, jos se kuolee häviät jokatapauksessa, joten sama ottaa turpaan sitten ihan kunnolla. Slannille kanttaa antaa aina maaginen standardi. Huanchi on aina hyvä, war banner ja Jaguar ovat ihan hauskoja. En oikein usko feariin tai -1 to hit banneriin.

Jos vastustajasi ei panosta magiaan, kannattaa ottaa slannille diadem of power - Tepok -laatta on myös vakiovaruste, varsinkin jos slannisi on 2 generaatiota. plaque of protection autaa kestämään kääpiöiden tykit. Dispel scrolleja undeadeja vastaan.

2000 pisteen peliin saat kasaan melko kivan 3* noin 20 saurusta keskustan jota kroxigorit, skinkit ja salamanteri tukevat. Sauruksille kannattaa anta blessed spawningeja, koska sinulla on special paikkoja vapaana. Undeadeja vastaan suosittelen dispel-noppaa tai immuniteettia psykologialle (varsinkin slannin yksikölle).
Kaaosta vastaan varmaan panssaria. Kääpiöitä vastaan lisähyökkäys voisi olla poikaa panssarin ohella.

Old bloodista tehdään 2000 pelissä saurussankari. Sen voi sitten oman maun mukaan varustaa. Tavallinen varuste ovat aina jaguaaripöksyt ja great weapon. Toinen hyvä vaihtoehto on Gleaming pendant ja rauhallisempi rooli.

Todetaan vielä yleisesti, että liskoarmeija on siitä erityisen mainio, että lähes jokaiselle yksikölle on oikeasti käyttöä. Mielestäni vai skinkki herot ovat käyttökelvottomia, ja siitäkin on moni toista meiltä.

Onnea ja menestystä.
Vai mitä sanot kaakaosta kerman kanssa?
Janne Forsell
Viestit: 291
Liittynyt: To 24.07.2003 15:09
Paikkakunta: Tampereen Hervanta
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Janne Forsell »

Skinkki herot ovat todellakin käyttökelpoisia; +1A spawningilla, jaguaaripöksyillä ja Dagger of Sotekilla saat 4*S4 WS4 hyökkäystä rynnäkössä (18") killingblowlla! (plussana aiheuttaa pelkoa skaveneissa) Seuraavilla vuoroilla I5 takaa jonkinlaiset mahdollisuudet toimittaa vielä muutaman iskun(3, kb), ja 5+ seivi ja pari woundia antavat pienen mahdollisuuden päästä vielä kolmannella vuorolla jakamaan kuolemaa.

Soveltuu ainakin sotakoneiden ja maagien teurastukseen, scoutatakin osaa näet, hieman arveluttavampi käyttötarkoitus voisi olla flankkiin päässeen nopean ratsuväen silmitön teurastus.
Avatar
Sipulih
Viestit: 377
Liittynyt: To 18.09.2003 20:57

Viesti Kirjoittaja Sipulih »

Skinkki herolle kannattaa pistää mielummin Cloak of Feathers kuin Jaguaari pöksyt, jotka sit kannattaa pistää Saurus Herolle =P
Janne Forsell
Viestit: 291
Liittynyt: To 24.07.2003 15:09
Paikkakunta: Tampereen Hervanta
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Janne Forsell »

Mutta cloak of feathersin kanssa et saa killing blowta hyökkäyksiin, muuta voit kyllä ottaa +1S miekan (Sword of might), mikä vesittää alkuperäisen ajatuksen skinkistä mitä täytyy pelätä tosissaan...

Tulipas ihme himo Shoutlands -armeijaan.
kippe-gerbiili
Viestit: 60
Liittynyt: Ti 01.07.2003 23:16
Paikkakunta: Ikaalinen

Viesti Kirjoittaja kippe-gerbiili »

Skinkki heron ja Stegadonin yhteis rynnäkkö voi olla joskus aika hauska jos skinkillä on jaguaari pöksyt (kokemusta on). Fiksu ihminen ei ota stegadonia vapaa ehtosesti silmilleen ja näin ollen todenäkösesti fleeaa sen alta, mutta jos samaan porukkaan rynnii vielä skinu, joka liikkuu vähä enemmän ku normaalisti olis odotetavis... Voi sitä riemua
On olemassa kolmenlaisia ihmisiä. On niitä jotka osaavat laskea ja niitä jotka eivät.
Jade-eye
Viestit: 195
Liittynyt: Ma 05.04.2004 14:54
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Jade-eye »

Scar Veteran kirjoitti:Ei missään nimessä noin pienissä matseissa 2nd generationia. Ja jos siihen ottaa viellä temple guardei niin se maksaa liikaa.
Samaa mieltä. Liian kallis. Vie tärkeät heron, ja rare unit choissen. Ja ainoa kunnon asia on hyvä taika. Mutta miksi kuolla sen takia?
Viimeksi muokannut Jade-eye, Pe 23.04.2004 15:26. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
(Tässä jotain, jota en ole keksinyt)
Friikki^
Viestit: 118
Liittynyt: Ke 31.03.2004 16:10
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Friikki^ »

No juu kiitos hyvistä vastauksista, mutta jos pelaan 1000 pelin niin mitä ukkoja kannattaa ottaa welffei vastaan ?
Viimeksi muokannut Friikki^, Ke 05.05.2004 17:19. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Jade-eye
Viestit: 195
Liittynyt: Ma 05.04.2004 14:54
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Jade-eye »

Pelaako chaos mortal, vai daemon armyllä?
(Tässä jotain, jota en ole keksinyt)
Friikki^
Viestit: 118
Liittynyt: Ke 31.03.2004 16:10
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Friikki^ »

No ei sillä oo muita demoneja kuin Daemon prince.
Jade-eye
Viestit: 195
Liittynyt: Ma 05.04.2004 14:54
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Jade-eye »

Friikki^ kirjoitti:No ei sillä oo muita demoneja kuin Daemon prince...
... ja peliin ei saa ottaa minkään sovinnon mukaan lordeja? No siinä tapauksessa...
(Tässä jotain, jota en ole keksinyt)
Ropetus
Valvoja
Viestit: 2848
Liittynyt: To 10.04.2003 18:53
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Ropetus »

Ja tämä Prinssin figu on luultavimmin Exalted Daemon, jolla joko Master of Mortals tai Unliving Idol. Tämä luulisi lähtevän kohtuu helposti taioilla ja Skinkkien myrkkynuolilla. Ei mitään muuta tietoa joukoista ja merkeistä?

Jokatapauksessa, Mortaleja vastaan kannattaa varautua ainakin kahdella Skinkkipastorilla, jolloin sinulla on hyvät mahdollisuudet saada salama kovaa haarniskaa vastaan. Lisäksi kannattaa olla ainakin yksi ryhmä Roskiksia. Näillä pitäisi saada myös ritarit silpuksi.

Beasteja vastaan ainakin Salamanterit olisivat hyödyllisiä. Autohitit Herdeihin ovat aika mukavia. Sauruksilla saat luultavasti Beastit kumoon aika helposti. Myös Arpiveteraani jaguaaripöksyillä luulisi saavan petoihin jotain lämmiä.
Jade-eye
Viestit: 195
Liittynyt: Ma 05.04.2004 14:54
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Jade-eye »

Per****n Runefang! Veit sanat suusta(tai ainakin puolet niistä).
(Tässä jotain, jota en ole keksinyt)
Friikki^
Viestit: 118
Liittynyt: Ke 31.03.2004 16:10
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Friikki^ »

Joo tuota pelataan silleen että saa tietenkin vasta 2000 pelissä ottaa lordin mukaan.
No en oikein tarkkaa muista mitä kaikkii ukkoja sillä on mutta muun muassa maraudereita ( horse manei 5 kpl. Ja sitten marauder regiment ja jotain viel en muista kaikkee mitä sil on.
Mut jotain sellasta.
WarCry
Viestit: 136
Liittynyt: Su 28.03.2004 22:31
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja WarCry »

kunnolla skinkejä kirmaamaan ja roskakorit taakse ja sieltä chargettamaan ,sitten jotain höystöä siihen priestit ja vaikka sauruksia yks rykmentti
kippe-gerbiili
Viestit: 60
Liittynyt: Ti 01.07.2003 23:16
Paikkakunta: Ikaalinen

Viesti Kirjoittaja kippe-gerbiili »

Kaks stegadonia. yhteis rynnäkkö vihulaisen flankkiin ja peli on jo käytännössä voitettu... :)
On olemassa kolmenlaisia ihmisiä. On niitä jotka osaavat laskea ja niitä jotka eivät.
Friikki^
Viestit: 118
Liittynyt: Ke 31.03.2004 16:10
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Friikki^ »

No enpä nyt menis sanomaan siinä olisi jo 2000 peli että saisi ees ottaa 2 stegadonii ja silloin vihollisella olisi niin paljon jengii että ei kyllä peli olisi pelattu..
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Taktiikat”