"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Häpeätkö harrastustasi?!

Keskustelut, jotka liittyvät miniatyyripeleihin mutta jotka eivät sovi muihin keskustelun alueisiin.
Avatar
Cacodemoni
Viestit: 1105
Liittynyt: To 23.05.2002 15:48
Paikkakunta: Hyvinkää

Viesti Kirjoittaja Cacodemoni »

Necron Nightbringer kirjoitti:figuilijat ovat vähemmän "epämääräisiä" kuin esim. ne jotka viettävät perjantai ja lauantai-iltansa änkyräkännissä.
Ovatko nämä muka toisensa poissulkevia vaihtoehtoja? :)
Avatar
JarLoz
Viestit: 1367
Liittynyt: Su 27.07.2003 18:20
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja JarLoz »

Eivät tietenkään. ;)

Hmm.. Äärimmäisen uskonnolliset ihmiset ovat hankalia tapauksia. He ovat yleensä hyvin itsepäisiä uskomuksissaan. Ja jos vielä sattuvat olemaan hieman vanhempaa väkeä..

Itsepäisyys^2 :D
Avatar
Jenian Katarn
Peliporukkavalvoja
Viestit: 168
Liittynyt: Pe 16.04.2004 00:19
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Jenian Katarn »

En todellakaan häpeä. Penikkana minu pidetään niiden takia, mutta olen käännyttänyt hmm... Desertin, Zargathin ja... hmm.. Trevorin fihuilun pariin. Ei ole ainakaan tullut kukaan minun harrastuksestani valittamaan...
NOMADS Bakunin: "Shuffel Puff Grrls"
Avatar
ErrSol
Viestit: 648
Liittynyt: La 01.03.2003 13:29
Paikkakunta: Glamtron

Viesti Kirjoittaja ErrSol »

No, minäpä laitan hieman kommenttia ihan koko threadin alkupään viesteistä, kun huomasinkin tämän vasta juuri.
'Vähäks pokemonit o suolesta, eltharion pistäis noit
kaikkii lättyy'
Aivan uskomatonta, että jossain päin maailmaa Warhammerin henkilöitä käytetään uhoamisessa :)! Koko lyhen, 16½-
vuotisen elämäni aikana olen tavannut vain henkilöitä, jotka sanovat jotain tyyliin: "Ootsä joku kaaoksen viides ylilordi pimeyden ulottuvuudesta?" jonka jälkeen kysyjä yleensä
hekottaa typerästi!

Tiedän, että nykyään Lukiossa 99% kysyjistä tekee sen huumorimielellä, mutta asiat eivät aina olleet näin.
Yläaste- kuten monet ovat jo todenneet- ei ole helppoa aikaa figupelaajalle. Monet idiootit teinimassaihmiset ovat niin lyhytnäköisiä, etteivät erota figupelaamista LARPpaamisesta. Larppaaminenhan on tietysti vain "nörttien luuserien harrastus" (ei omia sanojani!), ja siksi Warhammerkin mielletään usein sellaiseksi. Minun osaani helpotti se, että yllättävän moni ns. "koviksista" oli ollut jollain lailla tekemisissä pelin kanssa, ja siksi tajusi, mistä oli kyse. Tämä ei silti pelastanut jatkuvalta typerien kysymysten ryöpyltä.
En silti koskaan hävennyt harrastustani, ja puhuin siitä hyvin avoimesti kenen tahansa kuullen. Otinpa äidinkielen lopputyöhöni mukaan pari skavenia ja screaming bellinkin visuaaliseksi materiaaliksi (arvosana 6- :roll:).

Nyt lukiossa kaikki on toisin. Toki minulta vieläkin kysytään kaikenlaista, mutta oikeasta mielenkiinnosta eikä ärsytyksen halusta. Saan jopa joskus sympatiaa puolelleni, jos häviän pelin, ja kerron siitä muille (säälittävää, vai?). Figuni ovat myös olleet yleisen ihastelun/naurun aiheena, kun kerran otin armeijan lukiolle.


Ari kirjoitti: *Tulosruutu 2007*
"Ja sitten tärkeämpiä uutisia. Jonh Doe jäi tänään Helsingin GT:ssä kiinni dopingista, tuomariston tekemässä pistotarkastuksessa häneltä löydettiin venytetty mittatikku. Myös hänen listansa oli virheellinen, hänen Deathwing Grand Masterilla oli Iron Halo vaikka Terminaattorit eivät saa sitä. Suomen Warhammerliitto langetti Doelle asiasta 2 vuoden pelikiellon."
Balrogofmoria kirjoitti: Jääkiekko selostaja äänellä:"Minas Tirithiläiset liikkuvat kohti hukka ratsastajia näiden ollessa seitsemän tuuman päässä, hukka ratsastajat ja CHARGE TULEE! CHARGE TULEE!. Sharku hyökkää kapteenin kimppuun ja KUUTONEN TULEE!KUUTONEN TULEE! woundi nopan vuoro:
AI AI AI! Nyt tuli kaksi woundia ja sitten on fate nopan vuoro.
JA EPÄONNISTUMINEN!EPÄONNISTUMINEN! Minas Tirithin pitää heittää perääntymis nopat ja nopat näyttävät....(nopat pyörivät kuin hyrrät) ja KAKKONEN TULEE! VOITTO SUOMELLE!"
En tiedä, johtuuko se siitä, että olen väsynyt, mutta nauroin näille jutuille vedet silmissäni! Voin vain kuvitella Viivi Avéllanin ilmeen Nelosen Urheilussa, kun hän saa käsiinsä "viimeisintä tietoa Oslon GT:stä!"

SirKaarlo kirjoitti:Isovanhempani ovat erittäin uskovaista porukkaa. Jos he ovat läsnä, on kiellettyä kiroilla ollenkaan, korttipelit on saakuli ymym. Isovanhemmille Lizarmenit edustavat pirulaisia ja nopilla pelaaminen tuottaa vain riitoja ja vie lopulta helvettiin. saakuli keksintö siis..
Uskomattomia ihmisiä! Pyydäpä heitä näyttämään sellainen kohta Raamatusta, jossa sanotaan Liskomiesten tm. olevan saakuli.Minä olen ko. kirjaa jonkn verran lukenut, enkä ole vielä moista löytänyt.
Enkä tajua tuota noppajuttuakaan, silloinhan ei juuri pitäisi tulla riitoja, kun noppa näyttää, mitä tapatuu eikä siihen voi pelaaja vaikuttaa. Monta kertaa olen Warhammeria pelatessa riidellyt kovaan ääneen, mutten koskaan nopan tuloksesta.


Tulipa pitkä ja sekava viesti. No, ainakin MINÄ ymmärrän sen...
Janne Forsell
Viestit: 291
Liittynyt: To 24.07.2003 15:09
Paikkakunta: Tampereen Hervanta
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Janne Forsell »

Hmm.. noppajuttu johtunee siitä, että roomalaiset sotilaat (jotka muuten tekivät vai työtään) pelasivat nopilla ristiin naulitun jeesuksen vaatteista.. emt.
Thor
Viestit: 323
Liittynyt: Ke 22.05.2002 17:52
Paikkakunta: Imatra

Viesti Kirjoittaja Thor »

Noppajuttu johtuu siintä koska saakuli muka loi nopat ja nopat rikkovat Jumalan alussa luomaa järjestystä antamalla sattumanvaraisia tuloksia.
Raamattu tietääkseni kieltää epäjumalan kuvat, figujakin voisi pitää noina...
Let the Hammer Fall
Avatar
Henri Ketonen
Viestit: 3346
Liittynyt: Ke 16.10.2002 22:22
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Henri Ketonen »

Kuka kehtaa väittää Keisarin kuvaa epäjumalankuvaksi? Haastan oikeuteen uskonnollisuuteni loukkaamisesta tms...

Ihan offgame keskustelu muuten. Puhutaan vaikka larppaamisesta seuraavaksi. Jea.
zqmfgb
Avatar
ErrSol
Viestit: 648
Liittynyt: La 01.03.2003 13:29
Paikkakunta: Glamtron

Viesti Kirjoittaja ErrSol »

Thor kirjoitti:Noppajuttu johtuu siintä koska saakuli muka loi nopat ja nopat rikkovat Jumalan alussa luomaa järjestystä antamalla sattumanvaraisia tuloksia.
Hei, tuohan on totta! Mutta Jumala antoi myös ihmisille vapaan tahdon, joka tekee koko ajan "sattumanvaraisia tuloksia", eikä noudata minkäänlaista suunitelmaa. Ovatko ihmiset siis pahoja? (ovat)

Thor kirjoitti:Raamattu tietääkseni kieltää epäjumalan kuvat, figujakin voisi pitää noina...
Mutta tuollahan periaatteella mitä tahansa esinettä voisi pitää epäjumalana! Kukkaruukku voi olla jonkin muinaisen uskonnon jumala, samoin ilmassa leijuva pölyhiukkanen. Se, että poimii näistä esineistä juuri lizardmenit, on epäloogista ja lyhytnäköistä, liskot kun eivät esitä minkäänlaisia jumal-olentoja..
Avatar
Teräratas
Valvoja
Viestit: 3713
Liittynyt: La 03.08.2002 13:48
Paikkakunta: Varkaus

Viesti Kirjoittaja Teräratas »

The Witch king kirjoitti:Se, että poimii näistä esineistä juuri lizardmenit, on epäloogista ja lyhytnäköistä, liskot kun eivät esitä minkäänlaisia jumal-olentoja..
Mutta kahdella jalalla kävelevä aseistettu lisko ei ehkä suoranaisesti näytä erityisen kristilliseltäkään, ja mistäpä mummo tietää, miten paljon niitä palvotaan, saati mitä epäpyhää jumalaa se edustaa... Varsinkin jos vielä yrität höpistä rauhoittavasti jotain pyhistä sikiämisistä ja muinaisten suunnitelmasta :)

Ja mitä? Eivätkö muka edes khornen pelaajat vuodata verta thirsterinsä päälle ennen taistelun alkua, messuten "BLOOD FOR THE BLOOD GOD!"?

Eli toki figut ovat pieniä epäjumalan kuvia. Ainakin sopivasta kuvakulmasta nähtynä.

*Jatkaa gootti/blackmetallin kuuntelua, ja kehuu samalla master necromanceriaan viimeisimmästä voitosta.*
Misc
Viestit: 229
Liittynyt: Ma 26.04.2004 21:07
Paikkakunta: Riihimäki

Viesti Kirjoittaja Misc »

"Ja mitä? Eivätkö muka edes khornen pelaajat vuodata verta thirsterinsä päälle ennen taistelun alkua, messuten "BLOOD FOR THE BLOOD GOD!"? "
Mahtava idea! *ryntää vuodattamaan vertaan*
Mua ajatellaan jo muutenkin saakuli-pahis.örisijäksi niin en ole juuri WH aiheesta kuullut mitään. En häpeä.
Thor
Viestit: 323
Liittynyt: Ke 22.05.2002 17:52
Paikkakunta: Imatra

Viesti Kirjoittaja Thor »

The Witch king kirjoitti: Hei, tuohan on totta! Mutta Jumala antoi myös ihmisille vapaan tahdon, joka tekee koko ajan "sattumanvaraisia tuloksia", eikä noudata minkäänlaista suunitelmaa. Ovatko ihmiset siis pahoja? (ovat)
Ihminen se paha juuri on, johan perisyntikin sen sanoo. Jeesus antoi henkensä ihmisten syntien tähden, jotta ihmiset saisivat pelastuksen tuonpuoleisessa. Vähän OT.
Let the Hammer Fall
MangaReaper
Viestit: 144
Liittynyt: Pe 19.09.2003 11:25
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja MangaReaper »

Teräratas kirjoitti:Mutta kahdella jalalla kävelevä aseistettu lisko ei ehkä suoranaisesti näytä erityisen kristilliseltäkään, ja mistäpä mummo tietää, miten paljon niitä palvotaan, saati mitä epäpyhää jumalaa se edustaa... Varsinkin jos vielä yrität höpistä rauhoittavasti jotain pyhistä sikiämisistä ja muinaisten suunnitelmasta :)
Loistava pointti, raamattua ei näemmä tarvitse aina tulkita edes kovin löyhästi. Huh huh kun tuli elävä mielikuva papista manaamassa slannia maan rakoon :D Mutta joo, jos joku haluaa pitää figuja jumalanpilkkana, voi hänelle tokaista kaikkien "pyhien tekstien" olevan pilkkaa suurta Valpuria kohtaan.

Ja jonnekkin sivun kahden päähän voin todeta, etteivät figuilu ja humalassa örveltäminen näemmä sulje toisiaan pois. Tosin koskaan ei ole juupelissa tullut mieleen ruveta maalaamaan (ja epäilemättä hyvä niin).
Lisää salaisuuksi avatarien takaa:

VD: Animefani, kuvassa Vash Trigunista
Kuolo: Miyazakin ystävä, pienet pallopäät Mononoke himesta
FallenOne: Ei katso animea, silti avatarissa Totoro
leguriand
Viestit: 127
Liittynyt: La 24.04.2004 23:29

Viesti Kirjoittaja leguriand »

raamatussa sanotaan siinä tarinassa missä on 7 viisasta ja 7 tyhmää vaimoa, että tyhmyys on synti
eikö siis tyhmien ihmisten jotka eivät tiedä kuinka saakuli harrastus figuts oikeasti on pitäisi otaa asiasta selvää eikä tehdä syntiä tietämättä kuinka hyvä harrastus figutus oikeasti on!
Avatar
ErrSol
Viestit: 648
Liittynyt: La 01.03.2003 13:29
Paikkakunta: Glamtron

Viesti Kirjoittaja ErrSol »

Teräratas kirjoitti: Mutta kahdella jalalla kävelevä aseistettu lisko ei ehkä suoranaisesti näytä erityisen kristilliseltäkään, ja mistäpä mummo tietää, miten paljon niitä palvotaan, saati mitä epäpyhää jumalaa se edustaa... Varsinkin jos vielä yrität höpistä rauhoittavasti jotain pyhistä sikiämisistä ja muinaisten suunnitelmasta :)
Niin, mutta voihan sitä vain sanoa, että kyseessä ovat vain harmittomat lelut, joita ei palvota millään lailla (valettahan tämä on :D, mutta eipähän tarvitse kuunnella saarnaamista siitä, miten figut vievät helvettiin!), eivätkä siis voi olla vahingollisia. Myös jo paljon puhuttuihin leluihin vertaaminen saattaa auttaa asiaa..

Teräratas kirjoitti:Ja mitä? Eivätkö muka edes khornen pelaajat vuodata verta thirsterinsä päälle ennen taistelun alkua, messuten "BLOOD FOR THE BLOOD GOD!"?
Vielä mitä, jos minä ostan Bloodthorsterin, niin MAALAAN sen kokonaan verelläni!
Avatar
ErrSol
Viestit: 648
Liittynyt: La 01.03.2003 13:29
Paikkakunta: Glamtron

Viesti Kirjoittaja ErrSol »

Thor kirjoitti: Ihminen se paha juuri on, johan perisyntikin sen sanoo. Jeesus antoi henkensä ihmisten syntien tähden, jotta ihmiset saisivat pelastuksen tuonpuoleisessa. Vähän OT.
Eli toisin sanoen mitään ei ole tehtävissä. Jos ihminen on paha jo syntymältään, ei pari nopanheittelyä asiaa pahenna, kadotukseen kun olemme jo tuomittuja!
(paitsi ne onnekkaat 144 000, lucky bast....persons!)
SirKaarlo
Viestit: 790
Liittynyt: To 08.04.2004 20:22

Viesti Kirjoittaja SirKaarlo »

Noh, tuo oli aikoinaan, puolitoista vuotta sitten vanhemmat jopa ostivat minulle kaksi pakettia sauruksia joululahjaksi. ^^

Isovanhemmat erikseen, heillä on niin kova pää ettei mikää tehoa...

Ja olen itsekin Raamatun läpi lukaissut. Mitään mainintaa siellä ei puhuttu Lizkomiesten saakuli, ainakaan muistaakseni. Sen sijaan siellä oli jotain sontaa suvaitsevaisuudesta ja anteeksiantamisesta ja moisesta..

Ilmeisesti tuo noppajuttu on verrattavissa korttipakkaan. Kortithan ovat saakuli keksintö, kuten kaikki muutkin uhkapelien muodot, myös nopat! Noin ymmärsin ne sekavat mokellukset..

Hauskinta on etten ole edes itse kristitty. ^^
Avatar
Cacodemoni
Viestit: 1105
Liittynyt: To 23.05.2002 15:48
Paikkakunta: Hyvinkää

Viesti Kirjoittaja Cacodemoni »

The Witch king kirjoitti:Uskomattomia ihmisiä! Pyydäpä heitä näyttämään sellainen kohta Raamatusta, jossa sanotaan Liskomiesten tm. olevan saakuli.
Nyt on kyllä raamattu käsitetty ihan väärin. Idea onkin että kaikki mitä EI ole raamatussa on saakuli. ;)
Avatar
Henri Ketonen
Viestit: 3346
Liittynyt: Ke 16.10.2002 22:22
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Henri Ketonen »

Cacodemoni kirjoitti: Nyt on kyllä raamattu käsitetty ihan väärin. Idea onkin että kaikki mitä EI ole raamatussa on saakuli. ;)
No. Siitä vaan kokispulloihin "Aitoa ei - kristillistä kolaa!", ja heti myynti nousee.

Lukekaas tämä :
http://www.cc.jyu.fi/~otto/x-usko/henkanperse.html
zqmfgb
Avatar
ErrSol
Viestit: 648
Liittynyt: La 01.03.2003 13:29
Paikkakunta: Glamtron

Viesti Kirjoittaja ErrSol »

Henri kirjoitti:
No. Siitä vaan kokispulloihin "Aitoa ei - kristillistä kolaa!", ja heti myynti nousee.
:D:D:D
Henri kirjoitti:Lukekaas tämä :
http://www.cc.jyu.fi/~otto/x-usko/henkanperse.html
Hmmmm, hyviä pointteja tuossa tekstissä. Mutta on otettava huomioon, että Johannes ja Meeri voivat olla oikeassa...
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja The Captain »

Alkaa mennä liian pahasti OT:ksi. Jatkakaa juttua otsikon mukaisesta aiheesta, kiitos.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Lukittu

Palaa sivulle “Yleiset miniatyyrikeskustelut”