"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Mitä eroa resin- ja tavallisella figulla?

Keskustelut, jotka liittyvät miniatyyripeleihin mutta jotka eivät sovi muihin keskustelun alueisiin.
Ico
Viestit: 100
Liittynyt: Ma 03.11.2003 21:06
Paikkakunta: Jyväskylä
Viesti:

Mitä eroa resin- ja tavallisella figulla?

Viesti Kirjoittaja Ico »

En nyt ole varma menikö tämä oikealle alueelle mutta:
miten nämä Forge world- ja perusfigut eroavat toisistaan valmistustavoiltaan ja materiaaleiltaan?
Onko se vai jotain erikoismuovia vai?
vastauksia kysymyksiin, faktaa ja yleistietoa
Kiitoksia jo etukäteen
"Fucked up eyes, stupid grin
Perfect people won't let me in
Who's who list, where's my name
They won't let me join their game"
Avatar
Henri Ketonen
Viestit: 3346
Liittynyt: Ke 16.10.2002 22:22
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Henri Ketonen »

Resiinistä saa syövän jos se menee pölyksi. Tai jotain vastaavaa.
zqmfgb
Avatar
jullevi
Valvoja
Viestit: 5724
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:38
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja jullevi »

Forgeworldin FAQ:issa on heti kättelyssä juttua resiinistä ja linkki ohjeisiin, miten resiinin kanssa tulee työskennellä.
"It's a great excuse to start collecting ANOTHER army. One can never have enough armies and starting a new one is always exciting."
Avatar
Beowulf
Viestit: 555
Liittynyt: La 17.01.2004 16:51
Paikkakunta: Tornio

Re: Mitä eroa resin- ja tavallisella figulla?

Viesti Kirjoittaja Beowulf »

Ico kirjoitti:En nyt ole varma menikö tämä oikealle alueelle mutta:
miten nämä Forge world- ja perusfigut eroavat toisistaan valmistustavoiltaan ja materiaaleiltaan?
Onko se vai jotain erikoismuovia vai?
vastauksia kysymyksiin, faktaa ja yleistietoa
Kiitoksia jo etukäteen
Resiini on paljon korkealaatuisempaa ja resin osat ovat yleensä
amatti figuilijoiden suosiossa.
Esim resiininistä tehdyt päät ovat paljon elävempiä ja yksityiskohtaisempia ja ne ovatkin monen figuilijan suosiossqa ;)
Riio-Kola
Viestit: 661
Liittynyt: Ke 22.01.2003 19:40

Re: Mitä eroa resin- ja tavallisella figulla?

Viesti Kirjoittaja Riio-Kola »

Beowulf kirjoitti:Resiini on paljon korkealaatuisempaa ja resin osat ovat yleensä
amatti figuilijoiden suosiossa.
Esim resiininistä tehdyt päät ovat paljon elävempiä ja yksityiskohtaisempia ja ne ovatkin monen figuilijan suosiossqa ;)
Oikeastaan tämä ei ihan pidä paikkaansa, käsittääkseni forge tekee figunsa resiinistä vain sen takia että sitä on helppo työstää pieninä määrinä, eikä tehdä muovirankoja, niin kuin gw tekee. Muovirankoja on paljon helpompi tehdä suuri määrä, kun taas resiinistä saa pienen määrän osia helpommin.

Ottakaa nyt siitä selvää ja korjatkaa jos ihan hakoteillä olen.
baretul

Viesti Kirjoittaja baretul »

Metallia ja varsinki muovia valetaan yleensä sen takia, että ne saa noi muotit kestämään kauemmin ja ne saa tuotettua nopeammin figuja. Ja kun forgen useimmat mallit ei myy kuin murtoosan, verratuna noihin citdelin suosituimpiin muoveihin ja blistereihin, niin niiten on turha ruveta tekemään hirveän nopeasti ja kalliilla alotus kustannuksilla noita, kun niitä tuskin menee kaupaks kuin pieni prosentti verratuna citadeleihin.

Resiini on kyllä muuten aika riskaabelia ainetta, kun valut voi mennä pilalle kun joukkoon eskyy parisen ärsyttävää ilmakulpaa sinne tänne. Varmaanki yksi syy siihen, miksi muut valmistajat ei käytä tota pahemmi (tosin keskipakovoima valamalla noista pitäis saada kuulemma aika hyviä, ja kai forgegin käyttää tota metodia). Toi on ollukki yleensä yksityisten ihmisten suosiossa toi resiinillä valaminen. Historiallisten harrastajat käyttää tota paljon kopioimaan itelleen modelleja, ja osia.
Ico
Viestit: 100
Liittynyt: Ma 03.11.2003 21:06
Paikkakunta: Jyväskylä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Ico »

Kiitoksia vastauksista. Asiat on nyt selvempiä
"Fucked up eyes, stupid grin
Perfect people won't let me in
Who's who list, where's my name
They won't let me join their game"
maxxon
Viestit: 824
Liittynyt: Ti 20.08.2002 10:14
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja maxxon »

Se on erikoismuovia, joka sekoitetaan komponenteista ja kovettuu kemiallisen reaktion seurauksena. Vrt. esim. lasikuituveneen tekeminen.

Resiinillä saa esiin hienojakoisempia yksityiskohtia kuin metallilla, osittain johtuen siitä, että prosessissa ei ole suuria lämpötilan vaihteluja.

Siitä on helppoa ja halpaa tehdä pieniä eriä isompia osia. Haittana osien hauraus ja valmistuksen hitaus - usein biittien pitää antaa kuivua monta päivää. Yksi kiva mahdollisuus on painovoimavalu, jossa malliin jää yksi sivu täysin litteäksi (jalustan pohja, käytännössä), mutta muuten ei sitten valujälkiä olekaan siivottavaksi.

Pikkuosissa metallivalu on helpompaa, isoissa erissä muovi.

Harrastelijalle se on siitä helppo, että et tarvitse muuta kuin muotin ja mönjät.
//Mx
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Yleiset miniatyyrikeskustelut”