"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Eldar Codex

Warhammer 40.000 -pelin palsta, jossa on tarkoitus keskustella kaikista niistä aiheista, jotka eivät sovellu muihin otsikoihin. Kysymyksiinkin vastataan, mutta käytä kuitenkin ensin hakua.
Aacheron
Viestit: 1261
Liittynyt: Ti 09.07.2002 18:24
Paikkakunta: Liljendal (kohta Turku)
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Aacheron »

Daroc kirjoitti:Shuricat on vaan yksinkertasesti pelin huonoimpia aseita.
Tsot tsot, pojat. Threadista on tullut Guardian-bashaus thread... :? Guardianeja ei pidetä 20-soulin ryhmissä, vaan 10-15:in. Sitten, kun sen yhden kerran pääsee ampumaan, jopa Terminatorit alkavat kaatuilla. Ja se joka vetää statistiikkaa naamaani, saa Fluff-Raamatusta päähänsä! Koska te laskette nopilla. Eli, kun noppaa heittää, siitä ei tule tasajako että 1/6 on ykkösiä, 1/6 kakkosia, etc. Se vaihtelee!

Joskus olen onnistunut harvetamaan 5 World Eater-Terminatoria 15 Guardianilla, yhdessä ampumavuorossa (OK, Guide mukana; mutta jos mankutte sitä asetta huonoksi, Guidettakaa se). Joskus taas en ole tappanut edes yhtäkään Berzerkeriä... "Luck is a fickle mistress..."

Mutta, Peikolla oli pointti: 24" Assault 2 ase on jo liikaa. En tiedä, ehkä 18" olisi ihan hyvä.


Te vain menitte ja tuhositte threadin siihen mankumiseenne. Jos HWP on liian kallis, älkää ottako sellainen. Kukaan ei pakota... :wink: ...ja josseivät Guardianit kelpaa, onhan niitä Dire Avengereitä ja Rangereita. Side note: olisi kivaa omistaa Storm Guardianeja. Ovat nekin Unfluff, mutta vain sen psykoloogisen edun vuoksi... :P WS:5 I:5 (Enhancauksella), ja jotain ~ 5-10 (niin monta kuin pääsee BtB:hen) x3 attacks (on charge) olisi aika kivaa... Mutta, joutuisat puheet sikseen.


Se 18" ShuriCata on tähän asti paras idea. Löytyykö porsaanreikiä? Se ei ole Bolter-kopio, koska Bolter on Rapid Fire ja R:24".

Muuten, Jamon AP:4-idea oli ihan OK, mutta kektä omaavat Sv:4+n? Tau Fire Warriorit, ja Eldar Aspect Warriorit... onko sinulla ehkä jotain vendettoja Tau:ta vastaan? :roll: Nojoo, se olisi aika kovaa jo...


Mutta, pysykää asiassa, OK? Ei bashingia, vaan rakentavaa puhetta! :D
and her hallway
moves
like the ocean
moves
Daroc
Viestit: 328
Liittynyt: To 23.05.2002 14:23

Viesti Kirjoittaja Daroc »

Siis mitä olen lukenut/kuullut tähän mennessä seuraavaan codexiin on tulossa range 18" s 4 ap5 assault 2. Ei vaan tunnu hirveen "eldarilta" enemmäki boltteri carbiini.
Avatar
Cacodemoni
Viestit: 1105
Liittynyt: To 23.05.2002 15:48
Paikkakunta: Hyvinkää

Viesti Kirjoittaja Cacodemoni »

Aacheron kirjoitti: Tsot tsot, pojat. Threadista on tullut Guardian-bashaus thread... :? Guardianeja ei pidetä 20-soulin ryhmissä, vaan 10-15:in. Sitten, kun sen yhden kerran pääsee ampumaan, jopa Terminatorit alkavat kaatuilla. Ja se joka vetää statistiikkaa naamaani, saa Fluff-Raamatusta päähänsä! Koska te laskette nopilla. Eli, kun noppaa heittää, siitä ei tule tasajako että 1/6 on ykkösiä, 1/6 kakkosia, etc. Se vaihtelee!
Statistiikka antaa olennaista osviittaa siitä, mikä on aseen keskiverto suoritus... tällä hetkellä näyttäis että Guardianin 'pultterin suoritusteho ei ole kovinkaan hyvä nykyisessä Codexissa.
Aacheron kirjoitti:Joskus olen onnistunut harvetamaan 5 World Eater-Terminatoria 15 Guardianilla, yhdessä ampumavuorossa (OK, Guide mukana; mutta jos mankutte sitä asetta huonoksi, Guidettakaa se). Joskus taas en ole tappanut edes yhtäkään Berzerkeriä... "Luck is a fickle mistress..."
Oot siis päässy elossa ampumaetäisyydelle Guardianeilla, wow!
Aacheron kirjoitti: Te vain menitte ja tuhositte threadin siihen mankumiseenne. Jos HWP on liian kallis, älkää ottako sellainen. Kukaan ei pakota... :wink: ...ja josseivät Guardianit kelpaa, onhan niitä Dire Avengereitä ja Rangereita.

Mutta, pysykää asiassa, OK? Ei bashingia, vaan rakentavaa puhetta! :D
Mun mielestä 'pulttereiden tehottomuuden julkituominen ja keskustelu siitä miten designerit vois sitä parantaa on aika rakentavaa. Guardianit oli hyviä 2.ed 'dexissä kun 'pultteri oli 24" tuumaa S4 ja vielä niitä sustained fire noppia siihen päälle. 18" tai 24" kantamaa ni se on hyvä.
Avatar
jamovoima
Valvoja
Viestit: 7617
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:37
Paikkakunta: Länsi-Vantaa

Viesti Kirjoittaja jamovoima »

15" kantamakin olisi vielä ihan ok.

ja on han noita 4+ savellisia, aspectit, scoutit, storm troopperit, ardboyt, taut, reaverit,. Eli periaatteessa nuo olisisi sitten sellaisia jotka puhkoo kaiken power armoria kehnomman.

Ja kyllä niillä pääsee ampumaan, kun ei satu vaan pelaamaan sellasta epämäärästä rush armeijaa vastaan. Esim. kun vastustaja on juuri consolidatettanu eikä ole päässyt meleeseen niin niitä on sitten mukava harventaa muutamalla kymmenellä shuriken laukauksella.

(itse tosin conissa ammuin guardianeilla noin yhden tai kaksi kertaa, mut siel ei oikein päässy lähelle ku vastsutaja disintegroi siut ampumisella n. ekalla vuorolla)
Avatar
Garoth
Valvoja
Viestit: 3965
Liittynyt: Ke 17.07.2002 02:59
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Garoth »

Kuten aluksi jo mietin, se rapid fire on kyllä kulunut idea. Eli sitten shuricatille R15" tai R18", ja ehkä AP 4.

Perusguardianit eivät sinällään tarvi BS 4:ää, mutta platformit kyllä voisivat olla tarkempia. Idea: platformi sisältää jonkun tähtäin/stabilaattorivehkeen, antaen joko twinlinkedin tai BS 4:n. Hyvä/huono?

Sitten vehiclet kärsivät myös BS 3:n takia ongelmista (eritoten prismi). Tämän idean olen jostain täältä lukenut: Kyllähän muutama guru osaa aina ampua paremin kuin muut, eli ne harvat taitavat (BS 4) laitetaan vehicleihin (tai edes prismiin).

Guide auttaa kaikessa tässä, mutta farseer ei voi olla joka paikassa. Toisaalta tämä on minusta sama kuin vanha VC:den "vanhel"-ongelma. Porukka liikkui hyvin vain loistulla, samoin kuin osa eldareista osuu kohtuullisesti vain guidella. Farseer voidaan laittaa myös mielenkiintoismpiin hommiin kuin paikkaamaan listan huonouksia.
VJ kirjoitti:Jos nyt on pakko tota wraithlordia alkaa muuntelemaan, niin laajennetaan sitten Iyandenin 1 wraithlord per 1 yksikkö wraithguardia sääntö koskemaan koko eldar rotua. Mun mielestä toi sopisi fluffin puolesta kuin nyrkki silmään, ja vähentäisi muutenkin whinetystä. No ehkä toi olisi liian rankkaa, vaihteeksi ne olisivat eldar pelaajat jotka valittavat. Toi voisi olla vaikka niin että yhden wraithlordin saisi ottaa ilman guardia, mutta jokaista lordia ensimmäisen jälkeen kohti tarvittaisiin yksikkö guardia.
Tuo ratkaisee kaikki W'Lord-aiheiset ongelmat, uskomattoman hyvä idea. Ehkä tuo jälkimmäinen on parempi normaalin listan kannalta, mutta Iyanden toisaalta tarvii jokaiselle W'Lordille guardin (mutta taas toisaalta nämähän on Trooppeja). Jos Iyanden saa ekan lordin ilman guardia, se on liikaa. Eli miten perustella fluffissa, että normaalissa armeijassa voi olla 1 W'Lord ilman guardia, mutta Iyadenilla ei voi?


Reapereille 3+ save. Perustelu:
Aacheron kirjoitti: Reapereista sen verran: jos ne kantavat ohjusaseita yms, ovat "raskaita sotureita", ja stabilisaattorit jaloissa, lukittuvat panssari, etc; niin miksi ihmeessä Scorpioneilla (stealthy-infiltrators Aspect) on parempi save? :?
Sitten Bansheet. Power weapon on yhtä juhlaa, mutta SM niitto kaatuu S3:een. S4 kaataakin jo marinea kuin heinää, mutta onko tuo paha? Jos S4 tuntuu flufftomalta, niin sen voi kiertää antamalla bansheiden aseille frostblade-efektin, eli niiden hienot power-miekat antavat +1 S. Pinnat tietysti tehon tasolle. En tiedä onko tämä tarpeellista, mutta ainakaan SW pelaajana ne ole huomannut bansheiden aiheuttavan suurta tuhoa.

Enää pitää korjata ainakin Shining Spearssit ja Warp Spiderit, ehdotelkaa näille jotain ja kommentoikaa edellisiä.
Phil Kelly says "No!"
Avatar
jamovoima
Valvoja
Viestit: 7617
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:37
Paikkakunta: Länsi-Vantaa

Viesti Kirjoittaja jamovoima »

se s4 bansheille olisi aika huono, juttu koska silloin menisi kaikki syyt käyttää scorppareita (no ok ei ihan kaikki)
Avatar
Garoth
Valvoja
Viestit: 3965
Liittynyt: Ke 17.07.2002 02:59
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Garoth »

Bansheet kyllä kaipaisi sitä S 4:ää.
Entäs jos sitten scorppareita kehitellään kanssa. Siis tähän ei ole muuta syytä kuin erilaistaa niitä S 4 bansheista. Kun kerrotte, mitä mandiblaster tekikään, niin saatte ehdotukseni.
Phil Kelly says "No!"
Avatar
jamovoima
Valvoja
Viestit: 7617
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:37
Paikkakunta: Länsi-Vantaa

Viesti Kirjoittaja jamovoima »

kyl se s3 on ihan pärjäävä kun vaan tajuaa tukea niitä bansuja, yksinään niillä carge on sam kuin lahjoittaisi 200 pistettä kaverille.
Avatar
Garoth
Valvoja
Viestit: 3965
Liittynyt: Ke 17.07.2002 02:59
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Garoth »

Ehkä noinkin, mutta minusta homman pitäisi toimia niin, että jos 10 bansheeta pääsee lähikseen 10 marinen kanssa, niin marineista pitäisi tulla viipaleita (ilman ylimääräistä tukea). Bansheiden alhainen T ja Sv antaa hyvät mahdollisuudet neutraloida ne ennen lähistä, mutta lähiksessä niiden pitäisi olla kaiken raskaasti panssaroidun painajainen. Siis olen edelleen S 4:n kannalla.

Ja mitä mandiblaster nyt tekikään??
Phil Kelly says "No!"
Daroc
Viestit: 328
Liittynyt: To 23.05.2002 14:23

Viesti Kirjoittaja Daroc »

2 edikassa noilla platformeilla oli sellanen targetter sydeemi joka anto +1 BSsään, reappereillä oli samanlainen (ne olivat oikeastaan aika identtisiä nykysen exarchin kanssa tosin ilman powereita :D ).

Jos Bansheelee antaisi S4 nistä tulis helposti incubien hintasia häviten niille oikeastaan vaan WSsä ja armorissa mutta niillä on Bansheemaskit.
Jos Bansheet saisi S4 niin kyllä scorppiooneille pitäis antaa kanssa jotain uutta kivaa kun ei niitä muuten kukaan enää käyttäis, halvempiahan ne olis.

Kaikkiin autoihin ja platformeihin voisi kyllä antaa sellasen targetting systeemin niin niiden korkean hinnankin ymmärtäisi. Lisää strenaa bansheelle on oikeastaan vähän huono idea tulee vähän mieleen se kun EOssa joku sano että shuricatilla pitäis olla s6 :wink: .
Avatar
Garoth
Valvoja
Viestit: 3965
Liittynyt: Ke 17.07.2002 02:59
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Garoth »

Shuricatille S6 on ihan perusteeton ehdotus, mutta mielestäni nuo bansheiden S4 ei ole mikään ylipaha, kun woudaaminen 5+:lla mariineja vastaan ei tee kovin montaa ruumista, ja kun marinet hyökkää takaisin, niin bansheita kaatuu ja paljon.

Mitä yksi banshee maksoikaan? 16pts?

Ja hei, kertokaa nyt, mitä se mandiblaster tekee??
Phil Kelly says "No!"
Avatar
Cacodemoni
Viestit: 1105
Liittynyt: To 23.05.2002 15:48
Paikkakunta: Hyvinkää

Viesti Kirjoittaja Cacodemoni »

Warp Spidereille fleikka-template niinku 2.editiossa. S6 Ap:- Assault1/template. Pisteet nostetaan esim. 30:een per ukko ja minimi squad 3.
Daroc
Viestit: 328
Liittynyt: To 23.05.2002 14:23

Viesti Kirjoittaja Daroc »

Cacodemoni kirjoitti:Warp Spidereille fleikka-template niinku 2.editiossa. S6 Ap:- Assault1/template. Pisteet nostetaan esim. 30:een per ukko ja minimi squad 3.
Tpi on oikeestaan ihan hyvä idea. S6 fleikka kaatais suuremmissa määrissä jo marineitakin. :)

Joku vois vaikka ottaa ylös parhaat kohdat ja lähettää sitten jossain välissä Gaville tai jotain niin saatais jotain järkeä seuraavaan Eldar Codexiin :D .
The Black Swordsman
Viestit: 55
Liittynyt: Ke 18.09.2002 14:32

Viesti Kirjoittaja The Black Swordsman »

Älkää verratko kaikkea marineihin..

se ei ole mikään syy tehdä Bansheista marine killereitä vain koska he eivät nyt pärjää niitä vastaan niin hyvin kuin te haluaisitte, mutta joitain toisia vastustajia vastaan Bansheet pärjäävät huomattavasti paremmin.

Tulee mieleen se Eldaronlinen jutska missä tyypit yritti tehdä Wraithguardeista CC hirviöitä vain koska terminaattorit oli niitä parempia assaultissa, joka toisessa lauseessa oli jotain terminaattoreista ja sitten mitä Wraithguardeille pitäisi tehdä että ne olisi parempia :(.

Eikö se riitä että Starcannon armageddon ja min max Eldar armeija hakkaa marinen kuin marinen?
pitääkö vielä yksiköiden voimaa nostaa että saataisin vielä pari marinea tippumaan helpommin :?

Mielestäni lisärange ja Assault1 riittää shuricatille.
Daroc
Viestit: 328
Liittynyt: To 23.05.2002 14:23

Viesti Kirjoittaja Daroc »

The Black Swordsman kirjoitti:Älkää verratko kaikkea marineihin..
Mielestäni lisärange ja Assault1 riittää shuricatille.
ööh... kaikkea kuuluu verrata marineihin koska puolet pelaajista pelaa niillä. Silti bansheille S4 on liikaa.

Kyllä mon-keigheille kelpais varmaan shuricat assault 1 s3 ap- ?

Mun mielestä wraith guardit (esim 25p) olisi täydellisiä jos niillä olisi vakio aseena shuriken catapult jonka voisi ilmasiksi vaihtaa kahteen ccwhen ja jonka vois korvata wraith cannonilla(+10p).
Daroc
Viestit: 328
Liittynyt: To 23.05.2002 14:23

Viesti Kirjoittaja Daroc »

Mun mielestä uusi exarchi vois olla jotain tän suuntasta. Ttietty tässä on aukkoja ja epätasapainosuuksia vaikka muille jakaa mutta kuitenkin.
Kirjotus virheitäkin luultavasti löytyy mutta älkää ottako nokkiinne :oops: .

points WS BS S T W I A LD Save
Exarch 70p 6 6 3 3 2 6 3 9 3+

Striking Scorpions +1 S, mandiblaster, scorpions claw or biting blade, shuriken pistol,
Howling Banshees Bansheemask, power weapon or executioner, power blades,
Fire Dragons Firepike, meltabombs, powerblades
Dire Avengers shuriken catapult w/ bioexplosive ammo or dire sword and shuriken pistol,
Shining Spears jetbike, laserlance, or power weapon
Swooping Hawks swooping hawk wings, power weapon and ccw or hawks talon.
Dark Reapers missile launcher or shuriken cannon w/ bioexplosive ammo,

Powers -Exarch may choose up to two warrior powers.
Vyper -Unless accompanied by aspect warrior squad exarchg must be mounted in Vyper +50p. Vyper looses its main weapon and counts as dreadnought. Vyper may assault up to 6” if moved 12” or less.
Aspect squad -Unless mounted in vyper exarch must join aspect warrior squad of his/her own aspect. If squad has less than 10 models it may be mounted in Wave serpent for +110p. No more than one exarch per aspect warrior squad.
Avatar
Icecube
Viestit: 414
Liittynyt: La 10.08.2002 11:15
Paikkakunta: Tuusula

Viesti Kirjoittaja Icecube »

Garoth:
Ja hei, kertokaa nyt, mitä se mandiblaster tekee??
Mandiblaster = Str 4, osuu 4+, +2 initiative, armor heitot normaalit, range 2"
Avatar
Garoth
Valvoja
Viestit: 3965
Liittynyt: Ke 17.07.2002 02:59
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Garoth »

Onko tuollaselle exach lordille tarvetta, jos phoenix lordit eivät kohta enää vaadi opponents approvalia?

Bansheista vielä: Luetelkaa muuten T3 tyyppejä, joilla on hyvä save? (4+ on hyvän rajalla, mutta sitä paremmat lasken tässä kohtaa hyviksi saveiksi.) Eli näitä vastaan Basheet ovat varmasti kovia.

Starcannon-painajainen: Menettääkö lista mitään olennaista joustavuudesta, jos guruporukan koko olisi 10-20? Tuo ainakin rajoittaisi niiden platformien määrää jotenkin.
Phil Kelly says "No!"
Daroc
Viestit: 328
Liittynyt: To 23.05.2002 14:23

Viesti Kirjoittaja Daroc »

Garoth kirjoitti:Onko tuollaselle exach lordille tarvetta, jos phoenix lordit eivät kohta enää vaadi opponents approvalia?

Bansheista vielä: Luetelkaa muuten T3 tyyppejä, joilla on hyvä save? (4+ on hyvän rajalla, mutta sitä paremmat lasken tässä kohtaa hyviksi saveiksi.) Eli näitä vastaan Basheet ovat varmasti kovia.

Starcannon-painajainen: Menettääkö lista mitään olennaista joustavuudesta, jos guruporukan koko olisi 10-20? Tuo ainakin rajoittaisi niiden platformien määrää jotenkin.
Special characterit ei ole kivoja vaikka niitä saiskin käyttää. Paljon kivempaa keksiä oma fluffi.

mitä iloa/haittaa olisi guardian porukan minimi koon kasvattamisesta. Niitä ku ne ijuuri alle kymmen henkisinä kannata käyttää sillä kuolevat silloin niin helposti että DE vaikutaa kestävältä. Eipä niitä hirveän paljon yli 10 guardianin squadia myöskään (max 15) näy käytettävän :wink: .
Daroc
Viestit: 328
Liittynyt: To 23.05.2002 14:23

Viesti Kirjoittaja Daroc »

Garoth kirjoitti:Onko tuollaselle exach lordille tarvetta, jos phoenix lordit eivät kohta enää vaadi opponents approvalia?

Bansheista vielä: Luetelkaa muuten T3 tyyppejä, joilla on hyvä save? (4+ on hyvän rajalla, mutta sitä paremmat lasken tässä kohtaa hyviksi saveiksi.) Eli näitä vastaan Basheet ovat varmasti kovia.

Starcannon-painajainen: Menettääkö lista mitään olennaista joustavuudesta, jos guruporukan koko olisi 10-20? Tuo ainakin rajoittaisi niiden platformien määrää jotenkin.
Special characterit ei ole kivoja vaikka niitä saiskin käyttää. Paljon kivempaa keksiä oma fluffi.

mitä iloa/haittaa olisi guardian porukan minimi koon kasvattamisesta. Niitä ku ne ijuuri alle kymmen henkisinä kannata käyttää sillä kuolevat silloin niin helposti että DE vaikutaa kestävältä. Eipä niitä hirveän paljon yli 10 guardianin squadia myöskään (max 15) näy käytettävän :wink: .
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Yleiset keskustelut”