"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Mordheim living rulebook saatavilla!

Avatar
tneva82
Viestit: 8786
Liittynyt: To 15.08.2002 11:51
Paikkakunta: Salo

Viesti Kirjoittaja tneva82 »

I.C. Wiener kirjoitti:Parempi vaan tommosena, kaikki samassa ei tartte imuttaa kaikkea erikseen.
Hyvähän se laajakaista ihmisille mutta minulle sen saaminen on just sen takia tuskaa. ~30 megan tiedosto vie piiitkään mikä rajaa hankintaa kummasti. Pitäisi melkolailla jättää yön yli lataamaan ja sitten pitäisi pistää herätyskello soimaan ennen kuutta(ettei kone VAHINGOSSAKAAN lataa sen jälkeen. Maksullisena aikana hinnat on inhottavasta päästä).

Epicissä pystyi ottamaan yhden osion yhtenä päivänä, toisen seuraavana etc. Ja kun sääntöjen selaaminen on helpompaa tuollattiin niin mikäs oli systeemissä.
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
Avatar
I.C. Wiener
Viestit: 1344
Liittynyt: La 29.03.2003 22:37
Viesti:

Viesti Kirjoittaja I.C. Wiener »

tneva82 kirjoitti: Hyvähän se laajakaista ihmisille mutta minulle sen saaminen on just sen takia tuskaa. ~30 megan tiedosto vie piiitkään mikä rajaa hankintaa kummasti. Pitäisi melkolailla jättää yön yli lataamaan ja sitten pitäisi pistää herätyskello soimaan ennen kuutta(ettei kone VAHINGOSSAKAAN lataa sen jälkeen. Maksullisena aikana hinnat on inhottavasta päästä).

Epicissä pystyi ottamaan yhden osion yhtenä päivänä, toisen seuraavana etc. Ja kun sääntöjen selaaminen on helpompaa tuollattiin niin mikäs oli systeemissä.
Tai sitten voi laittaa koneen katkaisemaan yhteyden kun lataus on valmis.
The wheels of his mustang exploding on the highway like a slug from a .45
True death: 400 horsepower of maximum performance piercing the night
Avatar
tneva82
Viestit: 8786
Liittynyt: To 15.08.2002 11:51
Paikkakunta: Salo

Viesti Kirjoittaja tneva82 »

I.C. Wiener kirjoitti:Tai sitten voi laittaa koneen katkaisemaan yhteyden kun lataus on valmis.
Jah. Kuinkas tuo onnistuu?

Jokatapauksessa tuli juuri TÄYDELLINEN syy minkä takia useampi=parempi lataamisen yhteydessä. Toista tuntia lataa tiedostoa, viime hetkillä connection with the server was reset. Yhteydelläni on hauska tapa tehdä tuota ja mitä pidempään kestää yhden sivun/tiedoston kopiointi sitä varmemmin tapahtuu. Ja tämä tapahtui suomenkieliseltä sivulta(mbnet).

Yhdistettynä tuohon sen että hajautetuista tiedoista on helpompi löytää tieto jos jotain tiettyä asiaa kaipaa niin on helppo päättää kumpaa systeemiä minä kannatan.
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
Avatar
ankk3
Viestit: 252
Liittynyt: Ti 16.09.2003 16:28
Paikkakunta: Rautjärvi

Viesti Kirjoittaja ankk3 »

ARGH. Nyt sen jälkeen ku on pistäny siinä terms of use agreementissa sen accept, niin se ei haluukkan toimia edes sen vertaa kuin ennen, silloin sentään näky se kansi, nyt siinä on vaan pien punane rasti yläkulmassa... kukaan ei osanne auttaa..?
Das ist nicht gut... :(
"If the tanks succeed, then victory follows."
-Guderian, 1937.
Avatar
ankk3
Viestit: 252
Liittynyt: Ti 16.09.2003 16:28
Paikkakunta: Rautjärvi

Viesti Kirjoittaja ankk3 »

Tuttu homma tneva... kyllä minäkin olisin sen hajautetun tiedoston kannalla...
Niin ja nyt on Acrobat reader 6.0
"If the tanks succeed, then victory follows."
-Guderian, 1937.
Avatar
Grond
Viestit: 3335
Liittynyt: Ke 20.11.2002 12:00
Paikkakunta: 423 km turkkusta

Viesti Kirjoittaja Grond »

tneva82 kirjoitti:Jah. Kuinkas tuo onnistuu?
Modeemi-immeiselle suosittelen Get Rightia. Lataamisen voi pätkiä useampaan jaksoon, ja tuo älyää ladata siitä mihin viimeksi jäätiin. Ja jos tulee katkos, osaa jatkaa siitä. En tiedä sitten kuinka tuo nykyisin workkii, mutta ennenwanhaan, kun itsekin joutui toimimaan modeemilla, oli ehdoton lisäpalikka. Nykyisellä megaluokan ADSL:llä en ole asiaan perehtynyt, kun mikään ei maksa kuukausimaksujen lisäksi mitään.
Avatar
pamp-pu
Viestit: 2196
Liittynyt: Su 15.12.2002 13:39

Viesti Kirjoittaja pamp-pu »

Grond kirjoitti:
tneva82 kirjoitti:Jah. Kuinkas tuo onnistuu?
Modeemi-immeiselle suosittelen Get Rightia. Lataamisen voi pätkiä useampaan jaksoon, ja tuo älyää ladata siitä mihin viimeksi jäätiin. Ja jos tulee katkos, osaa jatkaa siitä.
Sama homma hoituu Star Downloaderilla, ja kahta kauniimmin ja paremmin. Ainakin itselläni Get Right tuppaa pistämään koneen niin sekaisin, ettei sitä selvitä edes kolmekätinen simpanssi (Windowsin vika ;)).
Avatar
tneva82
Viestit: 8786
Liittynyt: To 15.08.2002 11:51
Paikkakunta: Salo

Viesti Kirjoittaja tneva82 »

Grond kirjoitti:Modeemi-immeiselle suosittelen Get Rightia.
Paitsi etten halua enää yhtään ohjelmaa koneeseeni sisään taustalle. Ihan tarpeeksi jumissa jo tällä tavalla :-(
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
Tsumppi
Viestit: 26
Liittynyt: Pe 23.04.2004 20:38
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Tsumppi »

Onko toi lrb sama kuin se alotusboksissa tuleva sääntökirja? Tuli vaan mieleen että kannattaako sitä alotuslaatikkoa hankkia ollenkaan
Tsumppi = Densu
Avatar
pamp-pu
Viestit: 2196
Liittynyt: Su 15.12.2002 13:39

Viesti Kirjoittaja pamp-pu »

Tsumppi kirjoitti:Onko toi lrb sama kuin se alotusboksissa tuleva sääntökirja? Tuli vaan mieleen että kannattaako sitä alotuslaatikkoa hankkia ollenkaan
LRB on muuten sama kirja, paitsi että LRB:stä on saksittu kaikki fluffi ja maalausosio pois tiedoston koon pienentämiseksi. Lisäksi LRB (muistaakseni) erratoidaan joskus heinäkuussa.
Suosittelen kuitenkin tuota varsinaista sääntökirjaa; itse ostin omani käytettynä, mutta sama kirja kuitenkin mikä aloitusboksissa tulee. Jos sinulta löytyy Morttiksesta kiinnostuneita kavereita, niin osta ihmeessä aloituspaketti.
Stenvall

Viesti Kirjoittaja Stenvall »

GW on armollinen. Olen halunnut pelata jo pitkään Mordheimiä, ja nyt vihdoin, eikä edes ostaa tarvitse sääntökirjaa. Lataan juuri tällä hetkellä sitä modeemilla. Opera-selaimella, jossa näyttää olevan jonkinlainen juttu, että voi jopa latauksen keskeyttää välillä.
chokka
Viestit: 359
Liittynyt: La 08.11.2003 18:25
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja chokka »

Voi ei! Nyt alkoi Mordheim himottaa minuakin. Mulla on tässä pari muutakin projektia vielä kesken ja aluillaan, en voisi nyt millään aloittaa uutta....tahtoo morheimia!
Avatar
ankk3
Viestit: 252
Liittynyt: Ti 16.09.2003 16:28
Paikkakunta: Rautjärvi

Viesti Kirjoittaja ankk3 »

Jee. LRB toimii minullakin vihdoin.
Puuttuuko tuosta muuten roster sheet vai oonko taas hetkellisesti sokea?
"If the tanks succeed, then victory follows."
-Guderian, 1937.
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja The Captain »

ankk3 kirjoitti:Jee. LRB toimii minullakin vihdoin.
Puuttuuko tuosta muuten roster sheet vai oonko taas hetkellisesti sokea?
Roosterin saa Mordheim-sivustolta, ja se on parempi kuin kirjassa oleva, koska siinä on tilaa kuudelle herolle.

EDIT: Jaa, enpäs löytänytkään enää, ovat pirulaiset menneet muuttamaan sivustoaan. Onneksi ehdin tallentaa omalle koneelleni, voin lähettää sinulle spostin liitteenä, jos tarvitset (se vanhanmallinen rosteri + extra hero slotti).
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
johannes
Valvoja
Viestit: 325
Liittynyt: Su 02.06.2002 14:43
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja johannes »

Tässä eräänlainen versio:

Roster Sheet
Avatar
Druzhina Captain
Valvoja
Viestit: 1835
Liittynyt: Ke 13.11.2002 13:14
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Druzhina Captain »

Fanaticit muuttivat hiukan omia sivuja viime aikoina ja esim. Mordheim-sivuilta katosi muutama jengi. Kävin huomauttamassa asiasta heille ja ne palauttivat takaisin joitakin tiedostoja, mutta rosteri on ilmeisesti jäänyt pois. Kai täytyy käydä uudestaan huomauttamassa asiasta.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Mordheim”