Slanneista
-
professional
- Viestit: 18
- Liittynyt: Ma 12.07.2004 19:22
Slanneista
Onko slannia mitään järkeä hommata armeijaan? Meinaan vaan että sehän vie aika paljon pisteitä ja olis varmaan melkein pakko hommata templeguardeja, jotka myös maksaa kauhean paljon. Eikö pelkillä skink priesteillä pärjää?
2000 pisteen peliin en ottaisi, koska se tosiaan vie täydessä taistelukunnossa ja 10 temple guardin kanssa melkein 900 pistettä, mutta 3000+ peliin kyllä. Onhan se loppujen lopuksi aikamoinen taikuri kaikkine ihmesääntöineen. Mutta jos sen ottaa, niin kannattaa tosiaan laittaa 2. generation ja kaikki muuta erikoisuudet niin hyviksi kuin suinkin.
Ja niitä pappeja myös mukaan, se telepatia on mukava sääntö.
Ja niitä pappeja myös mukaan, se telepatia on mukava sääntö.
Gere curam mei finis.
Jep, Kuolohan sen sanoi. Oldblood on kummiski hullu ruoska lähitaistelussa ja pääset "hiukka" halvemmalla. Skinkit vaan täyteen dispel scrolleja, ja heittämään second signiä jostain kaukaa niin niitä ei tarvii viedä kentälle kuolemaan. Uusissa heaveneissä on muistaakseni ranget niissä salamaloitsuissa tosin, heikentää sitä "priesti metsässä"-taktiikkaa.
- The Captain
- Valvoja
- Viestit: 12979
- Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
- Paikkakunta: Kouvola
Toisaalta "priesti metsässä" -taktiikka ottaa itse aika pahasti osumaa vastustajan salamoista.Bondage kirjoitti:Jep, Kuolohan sen sanoi. Oldblood on kummiski hullu ruoska lähitaistelussa ja pääset "hiukka" halvemmalla. Skinkit vaan täyteen dispel scrolleja, ja heittämään second signiä jostain kaukaa niin niitä ei tarvii viedä kentälle kuolemaan. Uusissa heaveneissä on muistaakseni ranget niissä salamaloitsuissa tosin, heikentää sitä "priesti metsässä"-taktiikkaa.
Slanni 2000 pisteen pelissä on riskisijoitus. Jos sattuu heittämään sille huonot loitsut, niin siinähän möllöttää. Toisaalta olen ollut kuuden nopan komeettojen ja conflagrationien vastaanottopäässäkin, että ei se slanni ole parhaimmillaan huonokaan sijoitus. Vähän sama juttu kuin greater daemonit, joko se toimii tai sitten ei toimi. En tyrmäisi täysin slannia 2000 pisteen peleissä, ja näyttääpä noita turnauksissakin istuskelleen tomppelikaartin seassa.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
-Niillä on suvussa halogeenejä.
-
Scar-Veteran
- Viestit: 288
- Liittynyt: La 18.10.2003 17:05
Slaani maksaa ehkäpä jotain jotain 400pts jos siitä tekee halvan, mutta hyvän. Sellainen sopii hyvin 2000pts peleihin. Jos ei ole kovaa magiaa vastassa niin slaani voisi yksin hoitaa kaiken magian, skinkit ovisi jättää pois. Ottaisi vain bisspell blessejä sauruksille. Ja kyllä se slaani pärjää ilmankin TG.
"So long as there is light, there is a shadow"
Fifth Generation tai Fourth Generation, ja ilman TG:tä vaikka Saurusryhmässä, niin kyllä se 2000-peleissä pärjää, ja saattaa olla hintansa väärti (tosin: iso panostus magiaan, joka voi olla joko voitto tai turmio - iso panostus joko voittoon tai turmioon).
Ostetaan Tomb Kings sekä Eldar -figuja. Laita YV:tä.
-
bluebluesky
- Viestit: 471
- Liittynyt: Ke 26.02.2003 09:39
- Paikkakunta: Hyvinkää
Se on aika niin ja näin. 2k peleissä se on pahimmillaan suuri pistesyöppö ja helppo voitto vastustajalle, mutta parhaimmillaan vastustajalla ei ole mitään sanottavaa.
Mutta kun mennään 3000pts ja korkeammalle niin johan käyttöä löytyy, sikäli kun silloin voi laittaakkin sen 1000 pojoa slanniin ja tämän guardeihin ja skinkeihin.
Mutta kun mennään 3000pts ja korkeammalle niin johan käyttöä löytyy, sikäli kun silloin voi laittaakkin sen 1000 pojoa slanniin ja tämän guardeihin ja skinkeihin.
- Blackguard
- Viestit: 1568
- Liittynyt: La 28.02.2004 09:40
- Paikkakunta: Heinola - Porojen Maa