"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

IG:seen liittyvää.

Jos sinua askarruttaa, kuinka pärjätä ystäväsi voittamattomalle porukalle, täältä voit saada vinkkejä armeijasi kokoonpanoon sekä vastalääkkeitä erilaisten vihollisyksiköiden kohtaamiseen.
-YarricK-
Viestit: 53
Liittynyt: Pe 16.07.2004 23:23

IG:seen liittyvää.

Viesti Kirjoittaja -YarricK- »

Onkos IG:llä muita mahdollisuuksia kuin kaukotaistelu? ELi pärjääkö IG miten kään muuten kun Ampumalla kaukaa? Olen juuri aloittanut IG armeijan ja olen saanut käsityksen että jos vastustaja pääsee lähitaistelu kantamalle niin peli on pelattu... ;(
Muoviukkoihinko ei kannata pistää rahaa?!?
Eräillä sitä on ;D
P.S. Olen N00B Joka kyselee kaikkee tyhmää ja yrittää perustaa IG armyy...
Avatar
Frenzy
Viestit: 2439
Liittynyt: Ti 27.08.2002 11:54
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Frenzy »

Se vähän riiippuu. Tokihan ig:lle saa hyökkäyksiä, mutta muuten statline on aika huono. Tottahan toki sen saa toimimaan, helvetisti sakkia, kaikille warrior weaponit ja päälle. Muutamat raskain asein varustetut tukiryhmät/ordnance-tankit ampuvat takaa.

Mutta muista että massalla pärjäät. Heität vaan niin paljo porukkaa combattiin, että vihollinen murskaantuu niihin hyökkäyksiin. Käytä hyväksesi maastoa, voxeja ja sivustohyökkäyksiä, sekä chimeroita. Suora hyökkäys ei luultavasti toimi, mutta pakotettuasi vihollisen tulemaan lähemmäs voit laukaista valtavan counter-chargen ja piirittää vihollisen.

Mutta yhteenveto: mahdollinen, vaikea toteuttaa, tyylikäs ja vaatii kikkailua. Tee jos hermot riittävät.
Coveria ei jätetä.

WAR HEAD
daider
Viestit: 4259
Liittynyt: Ma 12.04.2004 16:04
Paikkakunta: forssa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja daider »

Warrior weapons, Hardened fighters, Close Order Drill, Cyber-enchantments...... suht hyvä lähismassa, tosin hintava....
"Koska tämä on Sotavasara - foorumi, jonka käyttäjillä on niin vähän toivoa saada naista, että pitää yrittää nussia pilkkua. -Da Capitan"
bbckamaja
Viestit: 185
Liittynyt: Pe 20.02.2004 14:47
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja bbckamaja »

Pelkkä lähitaistelu voima ei riitä IG:llä vaikka kuinka säätäisi; jampoista tulee liian kalliita ollakseen kustannus tehokaita. Itse suosin lyhyen kantaman kovaa ampuvaa porukkaa joka ammuttuaan täysi laidallisen on lunastanut ainakin puolet pisteistään takaisin ja jotka voi tämän jälkeen heittää jo pehmennetyn yksikön kimppuun. Kyseessähän on tietysti veteraani squadi kolmella meltalla ja kuudella haulikolla, pelkkiä assault aseita siis joten saa ampua käiken ja vielä painua käsirysyyn. BS 4 kertoo että osumia tulee ihan mukavasti kiitos haulikon assault 2:hden ja kun letkaa vetää vet. sgt heroic senior officerin stateilla, plasmapistoolilla ja power weaponilla on jopa olemassa mahdollisuus pariin kolmeen haavaan häsyssä. Ja mainittakoon että tiedän että fisti olisi parempi kuin power weapon moiselle kessulle mutta wysiwyg ennen kaikkea....
Avatar
Amazing Slug
Viestit: 4112
Liittynyt: To 01.05.2003 22:03
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Amazing Slug »

Jos pelaat turnaustasolla, niin tuskinpa saat hurjia tuloksia aikaan lähitaistelulla. Mutta joissain kaveripeleissä ehkä, jos ette pelaa hampaat irvessä. Tai siis, kaverisi ei pelaa, mutta sinä pelaat :) .

Ei se IG automaattisesti häviä, vaikka vihollinen pääsisi lähitaisteluun. Jos vihollisia on enää muutama jäljellä, kun close combat koittaa, saattaa IG piestä hyökkääjät massalla.
Grishak
Viestit: 26
Liittynyt: Ma 02.08.2004 19:56
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Grishak »

Ei kaarti ole yhtään tuomittu jos on close order drill. Tossa ropeconissa tuli teurastettua yksi bloodthirster closiksessa puhtaasti peruskaartilaisilla. jouduin kyllä syöttämään sille kahtisenkymmentä kaartilaista mutta kyllä se oli hienoa saada se pirulainen kaatumaan
Oderint dum metuat.
vorlooni
Viestit: 92
Liittynyt: Ti 13.04.2004 19:01
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja vorlooni »

taisi kaatua ihan omaa demonic instabilityynsä?
Andromedus
Viestit: 1968
Liittynyt: Su 06.10.2002 19:57
Paikkakunta: Savonlinna, Itäisten arojen linnake

Viesti Kirjoittaja Andromedus »

Olen sitä mieltä että kyllä Igee pärjää...tosin ei kokonaan lähistelevalla armeijalla. Hellhoundi, Lemanruss ja tietenkin sentinelejä catachan patternilla. Sitten kaaritilaisia hardened fightersillä ja close order drillillä, suht halpoja ja tehokkaita, vaikka voi laittaa muutamalle warrior weaponit.
Eli Lemanilla ammutaan takaa...edetään muilla aika kikkailemalla etiäpäin. Jos haluu viel enemmän tulitukea niin autocannoneita ja/tai lascannoneita sinne taakse. Sit juostaan eteenpäin ja tapellaan. Kyl ne massalla kaatuu.
On se kumma että sain potkut työstäni vaikken mitään tehnyt.
Avatar
Kennedy
Viestit: 108
Liittynyt: Ti 27.07.2004 16:51
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Kennedy »

No jaa... itse olen ihan hyvin pärjäillyt lähes pelkällä ampumisella tähän asti, mitä nyt tuli kerran aika pahasti takkiin Storm Guardianeilta (Inf.Squadi ja Command Squadi parissa vuorossa). Temppu kuulostaa simmpeliltä muttei ole sitä: älä PÄÄSTÄ niitä lähelle! 65 pojoa kaartilaisia voi hyvinkin ampua 130 pojoa vihuja mäsäksi, kokemusta on. :)
Miksi, voi miksi, ei 'omata' -verbiä ole laissa kielletty?
Grishak
Viestit: 26
Liittynyt: Ma 02.08.2004 19:56
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Grishak »

vorlooni kirjoitti:taisi kaatua ihan omaa demonic instabilityynsä?

Itseasiassa...ei. Miun kaarti pirulaiset hakkasivat sen hengiltä. Siis iskivät kiväärinperillä ja pistimillä sen kuoliaaksi viimeisellä omalla vuorollani.
Oderint dum metuat.
Imperial
Viestit: 27
Liittynyt: Ti 06.04.2004 15:06
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Imperial »

Kyl IG jonkin aikaa pärjää closikses mut warrior weapons, hardened fighters, close order drill, cyber-enchantments auttaa asiaa kummasti, ja Orgyt on myös aika ok:ita closikses.
No kato perkele, nehän käy päälle!
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Taktiikat”