"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

IG:n HQ valinnat

Warhammer 40.000 -pelin säännöt ovat yleensä enemmän tai vähemmän tulkinnanvaraiset. Tällä palstalla keskustellaan eri sääntöjen toteutuksesta, tulkinnoista sekä mahdollisista ongelmatilanteista.
Kidhidalco
Viestit: 461
Liittynyt: Pe 23.04.2004 19:32
Paikkakunta: Helsinki

IG:n HQ valinnat

Viesti Kirjoittaja Kidhidalco »

Elikkästä: IG: codexissa layout (sommittelu ;) viittaa mielestäni selkeästi siihen että Commissar, S.Psyker ja Priest valinnat ovat kaikki yksittäisiä HQ valintoja. Eli Army jonka command squadista löytyisi kaikki kolme kaverusta vaatisi NELJÄ vapaata HQ slottia.
Kuitenkin, usempi tapaamani pelaaja ja WD:ssä ollut battle reportti on toista mieltä. Toisin sanoen, koko konkkaronkka vie vain yhden HQ slotin koska ne on advisoreita. Tätä ei mielestäni kirjassa kuitenkaan missään kohtaa lue???

Eli kuis on?
Oudot ovat tutut kasvot dementikolle
daider
Viestit: 4259
Liittynyt: Ma 12.04.2004 16:04
Paikkakunta: forssa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja daider »

ne eivät ole....
ne ovat advisoreita, jotka liitetään Command unitteihin.

IG Codex s. 40, 41
" These do not count as one of your HQ choises and may be taken as addition to your normal allocation of HQ units in the mission."

mitä kohtaa tuosta et ymmärtänyt?
"Koska tämä on Sotavasara - foorumi, jonka käyttäjillä on niin vähän toivoa saada naista, että pitää yrittää nussia pilkkua. -Da Capitan"
Kidhidalco
Viestit: 461
Liittynyt: Pe 23.04.2004 19:32
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Kidhidalco »

Kuitti Sille.
Englantia ymmärrän kyllä toisena äidinkielenäni, mutta kyseinen kohta ei toistuvista läpi lukemisistani huolimatta ole tarttunut harmaaseen massaan. Johonkin alitajunnan paikkeile se kuitenkin on jäänyt koska olen pelannut em. tavalla siitä saakka kun uusi codex tuli.
Pitääpä lukea vielä kerran.

Onko muuten olemassa jossain kattavaa listaa IG codex:in mokista? faq 4.0 listaa vain priestin ja hellhoundin erot mutta omassani esim. junior officerin bs on yhteenveto sivulla 4, listalla taasen kolme? Sen lisäksi siinä on outoja painovirheitä joita en ainakaan kaverini läpyskässä ole huomannut. Pitääpä pistää asia tutkintaan.
Oudot ovat tutut kasvot dementikolle
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Säännöt”